Šta je novo?

Klinički centar Srbije

Istina je negde između, ali vlast je sama kriva što govori o završetku radova i otvaranju "novog Kliničkog centra", umesto da kažu pošteno - da su pri kraju radovi na prvoj fazi rekonstrukcije i dogradnje nečeg što je već postojalo. I treba ih prozivati.
Većina onog što je prikazano u članku na Novoj predstavlja stvari koje treba da se rade u 2. fazi radova.
 
Какав нам је председник, такав је и клинички центар. Недостојан! За четири године је довршен медицински центар у Љубљани, а коштао је двапут више од овог стакленца и врхунски је урађен. Ево још једног чланка о овоме од истог портала: https://nova.rs/vesti/drustvo/vuciceva-potemkinova-sela-klinicki-centar-nezavrsen-a-svecano-otvoren/
 
Ne mogu da pričam o kvalitetu građevinskih radova, ali mogu da kažem da su nabavili stvarno kvalitetnu medicinsku opremu (pre svega govorim o dijagnostici), tako da nije sve crno. Problem je što su prvo razvlačili stvari, a sada ih zbrzavaju jer su se približili izbori.
 
Svi znamo da postoje dve faze,informiši se malo o projektu,slažem se da je glupo reći da je sve završeno radi se poliklinika i manja kula
 
Što se strukture zgrade tiče, kao što se može videti i na slikama ovde na forumu, radi se o zgradi koja ima kostur, me noseće zidove, tako da sve spratne ploče drže stubovi. Prilikom dovršavanje/renoviranja, svi stubovi koji nose dva visoka dela (kako neko kaže "kule") su ojačani čeličnim kućištem, dodat je čelični profil na spoju sa pločom, negde je rađeno betonsko ojačanje i dodati su noseći zidovi (između stubova). Sve ovo se može videti u ranijim postovima, tako da je savet novajlijama na temi da malo prelistaju....

Zgrada je stajala prazna jer je tokom izgradnje došlo do promene standarda i nije zadovoljavala nove uslove seizmičke stabilnosti. Zato su i rađena sad ojačanja. Što nisu napravili heliodrom - pa verovatno se nisu setili. Kao što se nisu setili da stanici Novi Beograd trebaju liftovi do pre mesec dana, samo što ovde ne mogu nešto na brzinu da isfušare.

Što se tiče predviđenog broja spratova, i ova novoizgrađena zgrada ("kula") je jednim delom već bila gotova u punoj visini, tako da nema govora o tome da su napravili manje spratova nego što je bilo po originalnom projektu.
 
Ma da li su rekli do kraja godine? Ja sam čuo da su rekli 18 meseci, ali ni to im neće biti dovoljno, a do kraja godine ima 10 meseci, dakle smešno.
 
Ево шта су рекли запослени у вези овога у споменутом чланку који је објављен јуче.

– "To je samo jedna kula, tamo radim kao lekar 20 godina i znam da su opremljene samo tri ili četiri sobe urgentnog centra. Svakog dana prolazim pored tog gradilišta i vidim da je sve bilo užurbano, da se nešto radi, a kolege koje rade u tim salama potvrdile su da je otvoreno samo nekoliko sala" – priča naš sagovornik iz KC Srbije koji želi da ostane anoniman.

Naš sagovornik kaže da su to sve “potemkinova sela”, te da je sve vrlo nepraktično napravljeno.

– "Dobar deo Kliničkog nije ni završen, pa imate situaciju da je poliklinika izmeštena po drugim klinikama i ambulantama. Po bolnici su razvaline, a on je posetio onaj deo koji je urađen. To je glavni ulaz, ali kompetna bolnica će biti urađena za dve godine najverovatnije. Još jednom podvlačim, Klinički centar nije završen" – kaže naš sagovornik i dodaje.

– "Pored ovoga, prisutan je problem ljudska jer nema ko da nasledi stručnjake u laboratorijama. Problema je puno i dosta mi je ovog laganja koje je svakodnevno oko nas" – zaključio je naš sagovornik.

Anesteziolog Rade Panić rekao je za novine „Nova“ da radovi nisu ni blizu završetka, ali kad budu bili ostaće ključni problem što će biti manjka osoblja.

– "Iznenadio sam se kada sam video tu vest o otvaranju Kliničkog centra, jer moji podaci kažu da to nije ni blizu završetka. To je osam spratova KC, a čuo sam i pompeznu najavu da je tu otvorena kula sa mnoštvom aparata koji će se koristiti, iako stručnjaka ima sve manje" – rekao je Panić za novine "Nova".

On je istakao da je su problemi višestruki, a da je jedan od njih manjak kadrova.

– "Čak i kada bi sve ovo bilo istina, a možemo da garantujemo da nije, postavlja se osnovno pitanje ko će ovde da radi. Da li su to oni zaposleni koji su u kovid bolnici u Kruševcu ili Batajnici. Vi tamo imate tri magnentne rezonance, pet skenera, 15 rendgen kabineta. Za to vam treba preko 100 obučenih i školovanih ljudi, ali mi nemamo toliko kadra" – nastavio je Panić.

Anesteziolog je naglasio da je problem i što mesecima na Kliničkom centru ne možete da zakažete pregled.

– "Pompezno otvaranje Kliničkog centra je projekat koji je potpisan još 2005. godine. Sve su to novci koje nam je dala Evropska komisija kroz razne kredite. Imaćemo velike probleme kako da popravimo ono što je loše urađeno za te pare, jer je zdravstvo vrlo komplikovan sistem," – zaključio je naš sagovornik.


Не знам који речник да нађем за ово, али сад схватам зашто се веће са архитектонског и грађевинског факултета и запослени противили овоме. Ово је био промашај у старту који ће папрено да кошта! Ситуација је гадна, и жао ми је запослених који раде тамо.
 
Poslednja izmena:
Mmmm, fasadne ciglice... Me se svidžžaa...
KCS 1.jpg

KCS 2.jpg

KCS 3.jpg

KCS 4.jpg

Svidza.jpg
 
Heliodrom je bio nekada iza zgrade Neurohirgije
Ja ja, ima čak i saobraćajni znaci koji ga označavaju. :)

Doduše niko ne zna, ne seća se pouzdano da li je ikad upotrebljen. Čak ni ljudi koji su radili u Poliklinici od otvaranja. Isto, ali isto sam čuo kad sam svojevrmeno (pre circa 15 godina) pitao jednog ortaka koji je živeo u Cvijićevoj i gledao direktno na GSUP, da li često viđa helikoptere da sleću. On kaže ma de bre, tu mislim da helikopter nikad nije ni sleteo...

Izgleda da su helidromi na zgradama prosto jedna od onih stvari koje su česte u svetu ali su kod nas iz ko zna kog razloga i dalje anomalija i nezamisliv prizor.
 
Kako su zamislili da ljudi u kolicima uđu u zgradu? Čak i ako ima neka rampa da zaobiđu silne stepenice (pri tom ni ivičnjaci nisu nigde spušteni), kako da prođu ovakva vrata. Još jedan razlog zašto se na bolnicama koriste pokretna vrata (pored praktičnosti i higijene)...

Takođe, da li je to zidić tačno ispred požarnih izlaza (na čelu ovog ulaznog aneksa)?
 
Искрено ово степениште ми делује као не баш најбоље решење. Где је рампа за колица?
 
Mislim da to nije rampa nego oblik stepeništa. Vide se linije, prekidi.
Ako su zaboravili tu da stave rampu onda stvarno...

Sad će neko reći ''pa dobro šta, biće drugi ulaz gore levo na slici...'' I to stoji. Ali ipak, sva okolina ovakvih objekata treba da bude pristupačna za nepokretne i slepe. Pa makar imalo 100 ulaza, između njih sve treba da bude prilagođeno osobama sa specijalnim potrebama. A i ne samo njima, nego i paletarima, dostavljačima, serviserima, itd...
 
Izgleda da si u pravu, samo stepenište.
A gde na slici gore levo će da bude drugi ulaz? Mislim da je jedini ulaz gore levo onaj koji će da se formira kad se završi druga faza radova tamo negde za 2 godine.
 
Mislio sam na istočni ulaz, gde je bila velika nadstrešnica.

Hoću da kažem - razumem da će biti ulaza u zgradu sa svih ili skoro svih strana i iz svih pravaca, ali opet treba sve oko Poliklinike, i uopšte, sve u Bolničkom krugu, da bude prilagođeno kretanju slepih i ljudi u kolicima ili krevetima. A u praksi je po BK sve kontra od toga. :rolleyes:
 
Ma naravno da je logično da treba svi ulazi da budu prilagođeni svima, sramota ako nisu na to mislili, a izgleda da nisu. Nego samo kažem da taj ulaz o kom ti govoriš čak neće ni biti uopšte dostupan u dogledno vreme, to je druga faza radova, pa ni to ne bi moglo da se koristi kao argument. Ljudi u kolicima će izgleda biti prinuđeni da ulaze kroz ulaz za UC, ili će možda moći da priđu ovom ulazu sa te zapadne strane, ali ni to "kruženje" nije ok.
 
Vrh