Šta je novo?

Kladionice

Ne trućam već ti smatraš nižom klasom ljude koji kuckaju tikete čim si ih izostavio tj nisi kao mislio na njih nego na više pozicije, njima su uslovi dobri. Da nema tih ljudi ostali bi vam samo menadžeri,direktori i šefovi sa visokim platama koji ne bi imali kome da šefuju, a ljude ne bi imao ko da usluži. Ti ljudi na visokim pozicijama su svakako iznad nižih pozicija SVUDA pa je nebitno spominjati ih (iako su verovatno prijatelji prijatelja, setimo se samo Ivana Kontića koji je bio direktor jedne od njih), a kamoli spominjati neke uslove, bitno je pomenuti ljude koji su najbrojniji i bez kojih se ne može, dakle kako je nekome na najnižoj poziciji. Da li bi pre išli da motaju kablove, pa verujem da neke bi, neke ne bi s obzirom da su većina devojke/žene, a da su im uslovi idealni baš i nisu čim beže. Beže i iz VMA jer nisu idealni uslovi. S obzirom da ne znaš da se duvanska industrija reklamira, da ti ne smeta reklama kladionica u školskim dvorištima jasno je da imaš neke veze sa njima. Mi se ovde borimo protiv kladionica i zavisnosti, ne trudimo se da ih približimo deci kako se Vi mahom sve više trudite.
Ja nikog ne smatram nižom klasom na osnovu onoga čime se bavi, samo na osnovu intelekta. Čisto kažem, iako nema veze sa temom. Ja verujem da nemaš lošu nameru, da mislim samo bih preskočio komentar.

Upravo sam se ja referisao na te ljude kad sam napisao "ta sića je više nego što zarađuju ljudi u fabrikama, a i uslovi rada su bolji". Tu rečenicu si preskočio, pa kopirao onaj deo gde kažem da školovan kadar ima plate koje su top. I opet tvrdim, da je neka kladionica mnogo bolji poslodavac od gomile poslodavaca tog ranga (tog ranga kad pričamo o ovima što kucaju tikete). Ako imaš situaciju da radnica radi u butiku na crno, ispod minimalca, i dođe mocart gde ima 1.5 minimalac, prijavljena, odmor, i slično, to joj je mnogo bolja opcija. Sad će biti kako dosoljavam, ne, kroz razgovor sa prijateljem o tim društvenim temama dokačio se toga da je u njegovom mestu, sestra njegovog školskog druga ZADOVOLJNA uslovima u tom butiku jer živi sa svojima, ne plaća rentu, hranu, komunalije, i ovo joj skroz ok da ima da izađe u grad ili na piće koji put i eto. Širim temu bespotrebno, ali takvih primera je milion. Takvim ljudima je mnogo bolja opcija kladionica nego taj smrdljivi butik, ili kineska robna kuća. Pa moj prijatelj iz detinjstva je radio u Krušiku, gde je posle desetak radnih dana počeo da piša crveno, pa je radio kod privatnika da razvozi hleb ujutru, svaka druga nedelja može da odspava, inače ustaje u pola tri u noć, da natovari prvo kombi sa drvima da dotera za onaj hleb na drva, pa onda očisti kombi, pa vozi hleb. Za minimalac. On je otišao u Nemačku, ali da, mnogo bolja opcija je kucati tikete.

Ja sam se referisao i na ove što kucaju tikete, i na ove što su "centrala", nemoj da čuješ šta ti se čuje. I stojim iza toga da je bolja opcija kladionica od pola radnih mesta koje običan svet radi, iako ima svoje mane.

Ja ne znam odakle ispade to da li znam da l se reklamira duvan, ili da hoću da budu kladionice u školskim dvorištima? Ja sad napamet ne znam da sam bilo šta pisao na tu temu, ali ako jesam citiraj mi, javno ću da se izvinim za sve što mislim da sam pogrešio, al nemoj da mi kačiš neke stvari o kojima nemam nikakve veze.

Nemam nikakve veze sa kladionicama, trudim se samo da maksimalno objektivno gledam na stvari.
 
Pomešao sam tebe i Starog Posmatrača, Isti je Avatar i počinje na S :) Izvinjavam se. Ti sad uzimaš extrem za koji ja odavno nisam čuo, da neko neprijavljen radi u butiku. Poslodavci do skoro bili u deficitu sa radnicima, a ovamo neko radi neprijavljen ispod minimalca i to mu je ok. To što je tvoj prijatelj ustajao u pola 3 takav je posao ali nije ni radio do 17h. Ti možeš da stojiš iza toga šta je bolji posao isto kao što mogu Ja da stojim iza mog mišljenja jer kad god je neki konkurs za posao dodju devojke koje rade u tim kladionicama, uvek, nebitno kakva je plata samo da promene okruženje i to je moje lično iskustvo. Nisi nam rekao da li ti smatraš da je taj posao u kladionici bolji ili si lično čuo od ljudi koji to rade da to komentarišu?
 
Nije mi namera bila da širim temu sad i oko toga. Da, postoji manjak radnika, ali taj manjak radnika nije ravnomerno raspoređen, nego u Bgd je na primer 5%, a u Bojniku 25%. Da, racionalno je pomisliti da će nezaposleni da se presele u mesta gde posla ima, ali ljudi ne donose odluke racionalno. Idi na primer tamo po istoku Srbije, i blizu linije sa kim, videćeš da je to drugi svet od onoga gde ti živiš.

Kako sad takav je posao? Pa valjda pričamo o zaradi i uslovima rada, kako sad to nije važno.

kad god je neki konkurs za posao dodju devojke koje rade u tim kladionicama, uvek, nebitno kakva je plata samo da promene okruženje
Premisa ti je dobra, zaključak je brzoplet. Sam kažeš da svako ide gde mu je bolje, pa normalno, to je ono što kažem, idu i sa VMA na bolje. To uopšte nije pitanje, nego sam govorio o tome da je to bolje od posla u fabrici itekako, i gomile takvih poslova. Kad se jave na konkurs pitaj ih, a je l bi radila na liniji u fabrici? Pa ne bi, radila je u kladionici jer je bolje od rada u fabrici, sad bi kod tebe jer je bolje od kladionice.

Kad radiš na selu, i pitaju te kakav je posao, reći ćeš težak, nema para, rmbači se ceo dan, i te fore. Nećeš sigurno reći čist vazduh, nemaš šefa, zdrava hrana, radiš za sebe, priroda... Potrebno je izmaći se malo i videti i dobre i loše strane.

Nisi nam rekao da li ti smatraš da je taj posao u kladionici bolji ili si lično čuo od ljudi koji to rade da to komentarišu?
Šta znači bolji? Bolji se odnosi na nešto, da li je Teodosić bolji? Pa možda je, od Borisa Daloa je bolji, od Stefa Karija nije. Ako stavimo dobar umesto bolji onda jedno i drugo. Znam ljude koji su radili, koji rade, koji su radili pa napredovali do nekih šefića, svakakve znači. Sigurno 5-6 tih koji su kucali tikete. Neki rade to godinama, neki su se progurali dalje, ali posao ko posao, od minusa su izdvajali što smrdi non stop i što ima svakakve bagre. To da smrdi i da ima bagre imaš i u kafiću da konobarišeš, a imaš i bakšiš čim se malo upoznaš sa ljudima što igraju.

U jednoj rečenici, imaš 300 zanimanja koje ljudi rade a da su daleko grđa nego što je kucati tikete u kladinici. Mogu da razumem da tebe provocira što je kladionica, samo kažem.
 
Ne provocira me što je kladionica već si predstavio skoro kao idealan posao, bolji od većine poslova, a nije. Verujem da bi možda i išli da rade u fabrici da im je bliže, nije fabrika = rudarenje.

Kako sad takav je posao? Pa valjda pričamo o zaradi i uslovima rada, kako sad to nije važno.
Pa takav, možda je ustajao u 3 ali je završavao u 12. Meni je to bolje radno vreme nego od 9 do 17h. Svako gleda na drugi način.

Neki rade to godinama, neki su se progurali dalje, ali posao ko posao, od minusa su izdvajali što smrdi non stop i što ima svakakve bagre.
Kako sad takav je posao? Pa valjda pričamo o zaradi i uslovima rada, kako sad to nije važno. ;)

Da ne dužimo, uglavnom ko voli nek izvoli, ali "bolji od većine poslova" i "uslovi rada su dobri, plata je ok" je sve relativan pojam.
 
sve u svemu, ljudi rade jer je dostupno..da ne rade tamo-radili bi na drugom mestu. samo zato što je bolje od ''motanja kablova'' ne znači da je to nešto dobro. I ti programeri i menadžeri koje pominjete bi se brzo snašli u nekoj drugoj branši.
Kladionice i kockarnice ne treba razvijati kao nešto korisno i značajno već sputavati i ograničavati..!
 
Čestitam svima koji slave
17089448995517978808221933247150.jpg

Umesto marketa aroma kataniceva ulica
 
Ovo se reši za nedelju dana pravilnikom običnim. Nisam da se zabrane ovi bordeli jer bi to svakako podvuklo ove ustanove pod ilegalu, ali sam za to da se ove stvari ne propagiraju i da im se zabrani bilo kakvo reklamiranje i isticanje.... pogotovo na ovim fasadama. Bilo kakvo isticanje u vidu folija, brendinga, LED reklama etc...maximum isticanje firme u vidu A4 papira na vratima.
 
Ja stvarno ne znam kako će (i hoće li uopšte) država krenuti sa nekakvim ''sputavanjem'' ili bilo kakvim ograničavanjem rada tih kockarnica..?

Za početak bi mogli da im propišu koliko mogu da se oglašavaju jer je ovaj ''overadvettajzing'' stvarno više mučno da gledaš...kao da si na aerodromu!
Ja se sećam da su meni jedne godine propisali neku sumanutu cifru za onu ''firmarinu'', tj. isticanje firme, a imao sam neku foliju na izlogu! Čisto sumnjam da ijedna kladionica plaća 700-800 hiljada dinara godišnje za to a svaka od njih je izlepljena ili folijama ili onim reljefnim plastikama koje su prosvetljene i šljašte po ceo dan kao luna park!

Evo predloga-da se maksimalno isticanje firme svede na onaj osnovni oblik-tabla propisanih dimenzija i fasada u maksimum dve nijanse boje koja ne odskače od celokupne fasade zgrade u kojoj se objekat nalazi..!
 
Svadi donator voli da se istake tom logikom onda i recimo tablice za sadnju doniranog drveca treba ukinuti
 
Pa i nije isto kad je u pitanju reklama za uslugu, koja je dokazano vezana za zavisnost to jest uzrocavanje bolesti.
Ovo sto vidimo ovde je super jeftin bilbord za firmu, koja zgrce super profit iz te zavisnosti.
Da stvar bude gora, dokazuje odraz drzave prema svom najvaznijem resursu. A to su valjda mladi ljudi.
U nekom mom idealnom svijetu barem.
 
Ajd što se reklamiraju preko bilborda i mobilijara po gradu, nego što sve više, ne samo kod nas, nego i u svetu, su glavni sponzor nekog sportkog kluba, a sportisti su im postali jedni od glavnih promotera, kroz reklame.​
 
A mogli bi preko debelog poreza i ciljane raspodjele da budu bas jak sponzor.
 
Bio sam skoro gradu srednje velicine u Srpskoj i prolazio kroz neki fensi nov kompleks u samom centru i u njemu jedno 4 kladionice.
U selu mojih, kladionica preko puta skole. Kladionica u stambenoj zgradi SPC na Novom Beogradu, ako sam dobro vidio.
Kladionice na TVu barem na svakoj trecoj reklami. Prodje reklama, AV na vanrednom izdanju duboko u navijackoj retorici. Olimpijski sponzor, kladionica.
Mogli su umjesto odbojskaskog centra odmah izgraditi narodni centar za lijecenje zavisnosti. Proudly presented by Mozzart, Balkan Bet and Partners.
Kao pocetak.
 
Mogli su umjesto odbojskaskog centra odmah izgraditi narodni centar za lijecenje zavisnosti. Proudly presented by Mozzart, Balkan Bet and Partners.
Kao pocetak.​
Nisu ludi ni oni, a ni država da seku granu na kojoj sede. Dok jedni trljaju ruke finansijski, drugi trljaju jer su zavisnici u porastu i ne misle o bitnim životnim stvarima.​
 
Vrh