Šta je novo?

Kladionice

Pogledaj koliko ti imaš godina, i koliko je davao bilo to što pričaš o tvojoj generaciji, a koliko davno bi to bilo da su sede glave o kojima pričam počele da se kockaju u uzrastu kao tvoji drugari. To bi značilo da se kockaju od 70. - tih godina prošlog veka što prosto nije izvodljivo, jer bi do sada bankrotirali uveliko. To što se tada nazivalo kockom nije ni bilo prineti ovome danas. Kockarnice su krenule da uzimaju maha 90. - tih godina, a u XXI veku je krenulo ludilo. Nekada nisi imao kockarnicu na svakom ćošku, nego je to više bilo simbolično, gledano iz današnje perspektive. Nekada je postojalo 10 - ak gradova koji su u svetu bili poznati po kazinima i kockanju, a danas je ito otišlo dotle da imamo deset ćoškova u nekom kraju grada poznatih po kocki. I dalje stojim pri stavu da su se u tridesetim navukli na kocku, što ne znači da se ne slažem za tvoju generaciju.​
Da bi se neko navukao na kocku ajde da kažemo u 15 godina znači mora biti rodjen 15 godina ranije što znači da tvoja priča pije vodu ako su u kockarnicama samo ljudi 65+. Ja ne pričam kako je bilo pre 50 godina već pričam o današnjem vremenu i ko se u ovom veku navlači na kocku. Ranije nije bilo toliko masovno ali je bilo, 90te su bile prekretnica, a od 90ih do danas ima preko 30 godina. Neke glave su sede, neke nisu ali nikako ne znači da su se svi tek pre 10god navukli na kocku. Sad je masovno, kockarnice na svakom ćošku, reklame, internet... bukvalno si bombardovan svakodnevno kockom. I dalje stojim pri stavu da se u današnje vreme retko ko navuče na kocku u 30im već to kreće mnogo ranije, što ne znači da se neko nije navukao u 30im u prošlom veku. Ne bankrotira svako, znam par ljudi (50+ godina) kojima je kocka faktički posao, svakodnevno praćenje kvota, uplata, utakmica... i životare od toga.
 
Iz koje godine je Tesna Koža i Pantić koji čeka kec u Nišu? Ako mislite da je to ušlo u film kao nešto apstraktno varate se.

S tim što si tada mogao da uplatiš jedan tiket nedeljno, jedno loto izvlačenje i to bi bilo to. Kontrolisano, plus je država to kontrolisala i uzimala profit.

Danas su bilbordi, TV reklame, sponzorstva na svakom koraku, a tiket se može uplatiti na svakom ćošku.

Sa kockom treba postupati kao i sa pušenjem (što se mene tiče mogu i sve ostale droge u taj koš). Zabrana reklamiranja, povećati akcize/poreze, striktna zabrana za maloletnike.
Rulet, aparate, dozvoliti samo na par mesta u zemlji (kazina).
 
Тражити неке званичне податке је бесмислено јер се као и за сваки други облик зависности помоћ потражи тек кад догори до краја. Кад се уђе у озбиљне дугове и нема другог решења.
Колико само има алкохоличара али ето нису регистровани јер су мирни, не праве проблем или ноко није успео да их натера да се лечеа.
Ево ако је некоме промакло
 
Narod se oduvek kockao, samo se format razlikovao. Ko se danas karta u kafani za pare? Jesi video nekog da igra poker ili preferans u parku? Sećam se isto kao dete da su u kafanama na Ibarskoj bili aparati, slot mašine, tada kocka nije bila regulisana osim državne lutrije, a svaki penzos i veliki broj samoupravljača je voleo da grebe lozove. Šibicari isto, ranije ih je bilo na svakom autobuskom terminusu, sada ne znam ni dal ih ima, jednostavno niko više ne želi to da igra, svako voli objekat koji šljašti i ono što se potpuno ignoriše je da je u kladionicama piće daleko jeftinije nego u kafiću, svakako bez obaveze da se uplati tiket ali to i jeste logika. Neko ide da popuje pivo i baci par tiketa i sedi tu ceo dan. On je potrošio 300 dinara. Ne opravdavam klađenje i kockanje samo kažem da se pojavni oblici menjaju.

Ja se nekako nadam da će preciše promocije kocke narodu izaći na nos i da će se jednostavno dobar deo populacije zasititi pa će se i dobar deo kladionica zatvoriti jer neće imati prometa.
 
Коцкање јесте одувек било присутно (Први пут са оцем на јутрење, Лаза К. Лазаревић, 1879.) али никад није било оволико доступно (кладионице на сваком ћошку, интернет коцкање).​
Upravo to je i poenta onoga što pričam. Nije tada bilo u većem rangu od onoga što smo imali u Tesnoj koži i Prvi put s ocem na jutrenje.
Постоје отприлике два таласа масовног пораста броја зависника од коцкања, 90те услед немаштине, када и долази до првог масовнијег отварања казина (тад отприлике настаје данашња седа екипа) и 2000те са појавом телетекста и кладионица (ту се генерисала млађа екипа).​
(y)
Ja se nekako nadam da će preciše promocije kocke narodu izaći na nos i da će se jednostavno dobar deo populacije zasititi pa će se i dobar deo kladionica zatvoriti jer neće imati prometa.​
To mi je ko u rangu izjava da će smanjiti broj pušača sa konstantnim povećanjem akciza i cena pakli, a samim tim i ovih aromatizovanih dodataka za elektronske cigare, vejpovanje i sl.​
 
Poslednja izmena:

Aviv park

20240906_205923.jpg

 
Vrh