Šta je novo?

"Kennedy Residence" - Blok 9a

Pozdrav komšijama. Pretpostavljam da ste svi već videli fakturu za održavanje i obezbeđenje zgrade, kao i mejl sa prilozima o ugovorima o održavanju i obezbeđenju. Da li ova vam se ove cene čine realne i korektne ili potražiti druge davaoca usluga? I ukoliko ima smisla, koja je procedura, ima li neki pravnik da pojasni malo? Tim pre što je pre kupoprodajnog ugovora figurirala ukupna cifra od 0,7 EUR/m2. Drugim rečima, da li nas ovim cenama prevode žedne preko vode, da se finom izrazim, ili ne?

Samo odrzavanje je u proseku novogradnji. Ukupnu cenu zakucava cena obezbedjenja sa 24h obezbedjenjem/portirima u svakom ulazu. Dve godine nemamo izbora, posle mozemo da odlucimo da li nam treba 24h obezbedjenje i koju firmu da uzmemo za odrzavanje…
 
OK, hvala na brzim odgovorima svima. Da, očigledno da sam zaboravio da je to navedeno u ugovoru, verujem vam na reč :). Nemam ništa protiv ako te usluge toliko vrede. Samo još da pitam, da li to znači da investitor prihvata i povećanje cena postojećih usluga u budućnosti, jer nije ni motivisan da traži najbolji odnos kvalitet - cena od nekog drugog davaoca usluga?
 
Kolika je cena? Kada prodje 3 meseca, napravite listu sa cim niste zadovoljni, ako ne rese u roku od 30 dana, raskid ugovora i novi dobavljaci. Problem je sto ja jos nisam cuo za dobru firmu sa tim uslugama u Beogradu. Cinjenica je da su investitori povezani sa ovim firmama, to su vrlo cesto jako bliske veze i to sto je skupo nece biti reflektovano u sjajnim uslugama vec izvlacenjem novca od stanara. Ako neko ima dobro iskustvo, bice mi jako drago da cujem.
 
prilicno visoka cena...to
je za stan od 100kvm 150e ... šta je još uključeno u održavanje? Čišćenje garaže, obezbeđenje i? Ne vidim neke velike zelene površine iskreno...
 
Visoko, skupo, mnogo...relativno je. Onom ko placa ce uvek biti skupo, a onom ko usluge pruza obrnuto.
Zivim u naselju Zemunske Kapije, placamo 0.5e sa pdv po kvm i to je nedovoljno da kvalitet usluge bude kakav treba biti. Plus sto je kompeks mnogo veci od Kenedy-a pa ce retko koja firma da prihvati tu obavezu. Veliki deo novca odlazice na zaposlene, fizicko obezbedjenje, prostoriju tehnickog centra itd. Ulaz da bi bio utegnut i cist mora svakodnevno da se odrzava itd itd.
Dakle ako za tih 1,5e po kvm dobijete kvalitetnu uslugu nemojte da zalite, jer danas sve kosta. Slicno kao i cena kvm u vasem kompleksu i recimo onom u Kapijama.
 
Na koju magiju je ovo? Inace je ovo za Oktobar 2022, ovoliko nije bilo ni kada je krenuo projekat

Screenshot 2022-11-25 at 23.25.44.png
 
Mozda se kupac zna da prodavcem pa su napravili zvaničan ugovor na nizu cenu a deo je dao sa strane., da bude manji porez
 
1.5e je ludilo. Za te pare mozete da platite lagano zenu da vam full time cisti ulaz svaki dan + portira i jos da ostane para i para za investiciono.
Koliko cesto vam ciste inace?
Inace, @kengur oni mogu da navedu sta god hoce u ugovoru, ali vi na prvoj sednici odlucujete o tome koja firma ce da odrzava zgradu. To sto oni stave da morate glasati, nije tacno, na sudu ne pije vodu.
 
Poslednja izmena:
1.5e je ludilo. Za te pare mozete da platite lagano zenu da vam full time cisti ulaz svaki dan + portira i jos da ostane para i para za investiciono.
Koliko cesto vam ciste inace?
Inace, @kengur oni mogu da navedu sta god hoce u ugovoru, ali vi na prvoj sednici odlucujete o tome koja firma ce da odrzava zgradu. To sto oni stave da morate glasati, nije tacno, na sudu ne pije vodu.
Ciscenje i odzavanje je pola tog iznosa. Druga polovina je 24/7 (nepotrebno) obezbedjenje u svakom ulazu… svi smo potpisali clan ugovora i posebnu izjavu, svojom voljom da im peepustamo ovo dve godine, tako da ne vidim koji ce to sud sada vratiti…
 
@beowolf
Stanari moraju da izaberu upravnika i firmu za odrzavanje na prvoj sednici skupstine stanara.
Ta sednica mora biti odrzana po zakonu. Zapisnik sa te sednice moraju da dobiju svi stanari. Takodje, taj zapisnik stoji u opstini u kancelariji za stambene zajednice (mozete otici i traziti uvid).
Na koji nacin birate upravnika inace?
 
Pazite samo na datum od kad vam vazi garancija. Kod mene npr. stoji da vazi od trenutka dobijanja upotrebne dozvole.
 
@beowolf
Stanari moraju da izaberu upravnika i firmu za odrzavanje na prvoj sednici skupstine stanara.
Ta sednica mora biti odrzana po zakonu. Zapisnik sa te sednice moraju da dobiju svi stanari. Takodje, taj zapisnik stoji u opstini u kancelariji za stambene zajednice (mozete otici i traziti uvid).
Na koji nacin birate upravnika inace?
Nisam pravnik ali kapiram da je u svakom pravnom poslu moguce preneti svoja prava na nekog drugog. Mi smo to uradili svojevoljno potpisom ugovora i te izjave. Stanari biraju, samo na osnovu te delegacije investitor sam to uradi za sve nas. Meni to izgleda pravno jasno, nije suprotno zakonu onstanovanju. E sad kako to osporiti ne znam. Mudro su uradili da im ne dajemo punomoc koja se moze povuci bilo kada, nego je to clan kupoprodajnog ugovor, pa bi osporavanje verovatno bilo osporavanje kompletnog ugovora. Ne znam, meni se cini da dve godine ne mozemo nista…
 
Izvinite, a koja firma radi čišćenje i održavanje?
 
nije oglas, ovo je sa https://www.cenenekretnina.rs/ stan koji je prodat u oktobru
Može biti i pored neke fiktivne cene da je u pitanju kreditni kupac koji je tada zaključio ugovor, iako je kasno malo..obratite pažnju na dosta stanova, recimo u elixiru da su 2500 i ispada da su prodati u oktobru, a suštinski ugovor tad prošao, samim tim se obara i prosečna cena za oktobar i slično..
 
1.5e je ludilo. Za te pare mozete da platite lagano zenu da vam full time cisti ulaz svaki dan + portira i jos da ostane para i para za investiciono.
Koliko cesto vam ciste inace?
Inace, @kengur oni mogu da navedu sta god hoce u ugovoru, ali vi na prvoj sednici odlucujete o tome koja firma ce da odrzava zgradu. To sto oni stave da morate glasati, nije tacno, na sudu ne pije vodu.
Mozda izgleda ludilo onom ko placa ali veruj da bas i nije tako. A eventualna promena firme za odrzavanje je takav posao da ce retko ko od stanara da se lati istog. Prvo ogromna dokumentacija, trenutno stanje, poznavanje svakog dela sistema u naselju itd itd. U Kapijama je procedura i pripreme za promenu trajalo 3-4 meseca ozbiljnog rada upravnika iz redova stanara kao i nekolicine dobrovoljaca koji posle svega predjenog vise nece da rade nista slicno.
Samo garaze imaju nekoliko sistema koje treba odrzavati, FTO vam takodje treba, ne toliko zbog fizicke bezbednosti vec sto je uvek potreban potrcko koji ce da proveri nesto prijavljeno i slicno.
 
@komsija_ZK Jasno, slazem se, i mi smo to prosli u Zelenoj aveniji.
Ali, firma koja odrzava KR, naplacuje 1 evro vise po kvadratu od firme koja odrzava nas kompleks. Mi isto imamo portira, garazu, 7 spratova, dvoriste itd.
Neki stanari nisu prezadovoljni uslugom, ali sto se mene tice, skroz je okej.
 
Komšije, da li je poželjno ovaj naš parket dodatno zaštiti, lakiri, šta li? Ili ima već solidnu zašitu?
 
Vrh