Šta je novo?

Kablovski i Internet provajderi, vaša iskustva sa njima?

Jos uvek cekam dan kada ce internet biti besplatan, kao sto su besplatne radio frekvencije, gps i TV antenski signal (koji je vec istorija).
Barem za osnovne stvari tipa poruke, pozivi i surfovanje za informacijama.. to je moglo odavno da postane realnost, ali tako ne mogu da profitiraju kapitalisti.

Dovoljno je sto dajemo pare za uredjaje. Kupis smart fon u prodavnici, ukljucis ga i automatski hvatas internet, bez posrednika.
 
da ali takvo ogranicavanje na besplatno samo za poruke je iz vise razloga lose:
1 provajder mora da zna sta radis pa da pusti ili blokira - invazija privatnosti
2 to vodi necemu slicnom kao ukidanje net-neutralnosti, jer moras da platis za nove sadrzaje
3 ovo iznad ukida slobodu interneta, ja npr hocu svoj mali server, pristupam preko IP adrese, ali u takvom ogranicenom sistemu to ne bi moglo
4 ako moze za poruke, onda bi samo neke aplikacije bile dozvoljene, a posto znamo kakvi su fb i instagram, to je pretnja po slobodu govora
 
Neki anonimni lik (mislim na ovog našeg :D :mrgreen: ) je u pravu. Internet treba da bude slobodan i dostupan u smislu da kad se njemu pristupi, da daje korisniku pristup svemu što je prikačeno na njega (tj. skoro svemu naravno). Ali da se sam pristup plaća i reguliše.

Kad bi se sutra ukinula pretplata na na net u svetu, preksutra bi se našlo milion sajtova i servisa koji bi brže bolje odvalili neku freemium paket, ili ''supskripciju'' za pristup njihovom sadržaju. Najbolji primer su free servisi i free to play igrice. Koje se nazivaju i ''fremium'' ili ''free to play, pay to win''. Gde svi kobajagi kreću isto, al onaj koji svakog meseca ispljune pare dobija više, i to toliko više da se nikad ne vraća na ''free'' model. Takav isti model pokušavaju da nametnu i određeni sajtovi i servisi. Kažem pokušavaju jer ih je i dalje malo i ljudi prosto ne vole takav model, bar ne mimo igara i konkretnih usluga. Ali sa ukidanjem pretplate na net, i taj ''freemium'' model bi se proširio ko kuga, i internet bi postao mreža gde bismo morali da plaćamo čak i da vidimo trenutnu temperaturu.

Lično meni je najbolji ''model'' i najbolji period interneta bio onaj koji smo imali pre 10 godina. Ne govorim o količini sajtova i njihovom kvalitetu (koji su danas svakako bolji), nego o samom načinu regulisanja interneta i njegovog pristupa. Tad je sve bilo dovoljno napredno da se cela planeta umreži i da sve bude lako dostupno. A opet su bila labavija vremena pre nego što su EU odlučile da stegnu pirateriju a SAD da obore net neutralnost i uvedu one glupave SOPA i PIPA i njihove naknadne substitucije (nije SOPA nego je vrat...) I bilo je manje faking reklama i ''premium'' sadržaja nedostupnog za ''plebove''. To je model koji bih ja voleo da opet vidim. Ali teško da će se on ikad vratiti, upravo zbog kapitalista koji uvek pokušavaju da iskamče još koji dinar i pomere granice prihvatljivog još više u svoju korist.

Elem, s obzirom da internet činimo svi mi, jer one ne bi ni postojao da nije bilo našeg doprinosa njemu, po meni je fer i razumno da sam sadržaj interneta ostane besplatan i dostupan, bar u onom širem i opštem obliku. A da se pristup njemu plaća, jer na kraju krajeva taj pristup se i odvija preko neke opreme, ljudstva i dozvola koje je neko morao da plati i implementira.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553612#p553612:t2re16hf je napisao(la):
Drakche » 23 Jul 2018 07:52 am[/url]":t2re16hf]Jos uvek cekam dan kada ce internet biti besplatan, kao sto su besplatne radio frekvencije, gps i TV antenski signal (koji je vec istorija).
Barem za osnovne stvari tipa poruke, pozivi i surfovanje za informacijama.. to je moglo odavno da postane realnost, ali tako ne mogu da profitiraju kapitalisti.

Dovoljno je sto dajemo pare za uredjaje. Kupis smart fon u prodavnici, ukljucis ga i automatski hvatas internet, bez posrednika.


Frekvencije se placaju i to debelo. Kada se pogleda na mesecnom nivou to kosta dosta. Postoje samo nekoliko "unlicensed" spektruma koji ne kostaju ali to nije za "last mile" upotrebu.
GPS nema veze sa internetom. Kao ni TV antenski signal (sta god to bilo). Svakako ako je signal i to kosta.

Svaka infrastruktura kosta. Na primer ako je "provider" u Beogradu on nekako mora da "dovuce" internet. Sam zakup kanalizacije (ako je optika) kosta na mesecnom nivou. Ako je radio signal u pitanju onda zakup krovova ili antenskih stubova kosta. Takodje i da dovuces nekom magijom iz Madjarske optiku besplatno provideru naplacuju "IP Tranzit" u Madjarskoj.

Sam adresni opseg kosta. RIPE naplacuje IP adrese. Osim ako nema neki drugi vid finansiranja na primer da ti otvaraju reklame na svakih minut ili slicno ne vidim zasto bi bilo bilo sta besplatno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553609#p553609:1zg0o495 je napisao(la):
dzonihsv » Pon Jul 23, 2018 7:43 am[/url]":1zg0o495]PS: Ako ti je neko pohvalio Orion (a nije na njihovoj optici) ili te laže ili koristi Internet pola sata dnevno.
Ima na Benchmark forumu "Orion Telekom" tema i tu nema šta nema od iskustava.
Ne znam da li me lažu, možda je u početku Orion bio korektan. Hvala na preporuci za forum, svakako ću pogledati.
 
O Orionu sam čula samo i jedino sve najgore. Ljudi bukvalno beže od njih. Moj najiskreniji savet, ne prilaziti im.
 
Ni ja nemam dobra iskustva sa Orion-om. Prešao sam pre par godina na SBB i radi kako treba.
 
Vidi vradovica otkrio i druge teme na bb i odma brani kapitalizam besplatan internet narodu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554020#p554020:18ru30ql je napisao(la):
direktor » 24 Jul 2018 01:07 pm[/url]":18ru30ql]Vidi vradovica otkrio i druge teme na bb i odma brani kapitalizam besplatan internet narodu

:)

Internet nikada nije bio zamisljen da bude besplatan niti je to moguce. Google je pokusao to pa je odustao.
Jedino da budu reklame nekako na svakih minut. Ne vidim kako drugacije. Infrastruktura kosta.
 
I ja da se pridruzim "cestitkama" za Orion. Jako lose iskustvo. Znam i nekog ko zna nekog ko je ozbiljna fora u Orionu, takodje mi je potvrdio da oni ne znaju sta rade.
 
Hocu da potpisem novi ugovor na 2 god pa mi treba neki savjet sta mi je bolje, ovako na prvi pogled cini mi se mts al u praksi ne znam.
Skoro su uveli optiku kod mene, vidim za 3600 nude 100 mbit, net i mts tv(ne znam kakav je i sta ima) plus 6 mjeseci za 1 dinar. Nadam se da su tih 3600 sveukupno da ne ide jos neko odrzavanje telefonske linije itd na to.

Dok kod SBBa za iste pare nude 100 mbit, unifi(koristan je al nista presudno sad), tv njihov sa xx kanala, hd, sportklub 4k, sad daju i neki eon smart box stagod to bilo i jos neke takve stvari, i prvih 6 mjeseci pretplata 2000.

TV slabo gledam i to kad gledam su neki standardni kanali, cooking, muzika eventualno, neka utakmica, internet mi je bitniji. Ne znam kakva je ta mts optika, sbbov net me do sad sluzio ok, 25 mbit pa skok na 100 bi bio fin ako moze da izgura, znam kakva im je tv i sve to je ok, unifi je plus ali velika prednost ide mtsu sto su prvih 6 mjeseci DZ dok su ovamo 2000... kao sto rekoh ovako na papiru mi djeluje mts ponuda bolja ali kako je u praksi, da li neko koristi njihovu optiku i kakva je, kakva je televizija itd?

P.S. Nisam uzeo u obzir da mozda potraje to uvodjenje, kroz zgradu je prije mjesec+ a kopali i zakopali su okolo sve prije nedjelju dvije, ako se to ceka dugo, sbb...?
P.S.S. Skrenuta mi je paznja da postoji i orion telekom na koji sam zaboravio, oni su cini mi se dosta povoljniji naspram ovo dvoje mada kakva im je usluga? Vidim ljudi imaju losa iskustva, tako se necega i sjecam no ne znam jel i dalje tako na optici?
 
Vidim da mnogi kude orion, a hvale SBB.
Pričam iz ugla poslovnog korisnika.
Orion optika 10-ak (dali su mi i SLA po vrlo pristupačnoj ceni, brzinu biram sam, uzeo 150/100mbps)
SBB, loš prijem signala su rešavali 24 dana, od 4. oktobra do 28.oktobra.
Svakodnevni pozivi call centar, zakazivanje u određeno vreme jer nisam na lokaciji, nepoštovanje dogovora, kako sam business korisnik reklamacija traje 24h, tako da sutradan moram ponovo da zovem i reklamiram a tu jučerašnju su zatvorili uz obrazloženje da je korisnik odbio i tako u krug čitavih 24 dana!!!
 
Nema oriona kod mene ipak, mts da cimam da vidim kada ce da puste optiku jer su je postavili ili da se pogadjam sa sbbom za bolju ponudu jer realno tih 6 mjeseci za 1 din su mi presudne

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
@N_L

To što ti Telekom nudi nije optika. Oni sprovode optiku po gradu, ali proći će još dosta vremena pre nego što ona počne s radom. I moja matora zgrada se prijavila za to još na leto, pa ni Bog otac ne zna kad ćemo je dobiti, a kamoli kad će biti puštena u rad. Da stvar bude gora, oni nude basnoslovne protoke na papiru, ali u realnosti sve to zavisi od instalacija koje se koriste. I ako se na putu signala od tvog rutera do vodova ispod ulica nalazi ijedna slaba tačka - kabl u stanu, kabl u hodniku, razvodna kutija, ili kabl od nje do ulice... ti nećeš dobiti ono što ti je obećano u paketu.

To se meni desilo. Dali su mi paket koji slovi na 50 mbps ali to nikad nije ostvareno jer je signal pucao i ruter se stalno resetovao. Razlog su bile dotrajale instalacije u nadležnosti Telekoma - razvodne kutije. Koje oni, naravno, ne žele da se cimaju da menjaju. Da bi se sprečila pucanja, ograničili su na 30 mbps a rekli mi da mogu da tražim umanjenje računa, ali za neku bedu od 100 din. Ja sam to ostavio tako nadajući se da će ionako uskoro da krene uvođenje optike, tako da će se sve kompletno menjati pa i te kutije. Pošto mi je na kraju postalo jasno da od toga nema ništa, kao i to da traže previše za ono što daju, počeo sam da razmišljam o SBB. Kap koja je prelila čašu bila je kad me je Lelekom jedan dan sam zvao i nudio Box paket za fiksni, mob, internet od 100mbps i TV u jednom računu, i zvanično sklopio telefonski ugovor sa mnom, samo da bi me sutra zvali i rekli da raskidaju celu priču jer ''nemaju tehničkih mogućnosti za to'', a ''ka' će optika, to ne znaaadu''. Tad sam ih definitivno otpisao.

Od tada sam prešao na SBB kablovski internet s tim što sam ostavio Lelekom ADSL još par meseci, dok ne istestiram SBB. Za sad sve radi odlično sa SBB. Da, ponekad se desi prekid u ali to je jednom u par nedelja. Istina, mnogi zameraju SBBu je što njegovi kol centri postaju nedostupni kad je neki kvar nego se javlja automat i čita obaveštenje. Tu je Lelekom bolji, jer u svakom momentu - doduše uz mnogo strpljenja - možeš da dopreš do nekog čoveka i popričaš o problemu Za razliku od SBB koji voli da koristi automate. Ali mimo toga, po dosadašnjem iskustvu, SBB mi radi mnogo bolje a i pruža mnogo više.


E sad, treba imati u vidu da iskustva variraju. Znam 2/3 ljudi u raznim delovima grada koji su prezadovoljni SBBom, al isto tako znam 1/3 njih koji stalno imaju probleme s njim. Naravno, sve najviše zavisi od instalacija i centrale u kraju. Zato je najbolje raspitati se o iskustvima kod komšija i ljudi u blizini.
 
@N_L
Lepo je što si zaboravio Orion, nemoj da te potsećaju da postoji.

Iz ličnog iskustva, bolje je da ga zaboraviš, i ja ću, kada prođe ovih nekoliko meseci. Već sam u nekom ranijem postu obrazložio zašto.
 
Postoji Telekom optika FTTH, ima je na NBG i Mirijevu dosta. To je najbolje rešenje ukoliko želiš stabilan net.
Ja bih ti preporučio da se raspitaš kod ostalih provajdera tipa Vektor, Orion itd. da li nude usluge na tvojoj lokaciji. Telekom iznajmljuje svoju infrastrukturu drugim provajderima, tako da je potpuno moguće da ti Orion npr. da bolju ponudu od MTSa, a da sve ide na isti kabal.
 
Ovo je stajalo ranije, sve su postavili po naselju i zgradi a kad ce pustit to je pitanje, znam neki da su mjesecima čekali od svega toga tako da imq optike i juznije u BGu :)
25ef908a294533f6b21c47f8faa514be.jpg


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Ah, kako me nerviraju ovi što postavljaju optičke kablove. Dođu iskopaju i ostave tako, rupe polu obezbeđene, samo čekam da neko upadne i da se polomi.
 
istina, kod mene su prvo dva dana postavljali kablove i razvodne kutije u zgradu, pa nista, i nista, i tek posle vise od mesec dana uzeli da kopaju na drugoj strani (ulica mi ide u kvadrat, u sredini igraliste, pa mislim na onu ulicu preko puta) i mislim da su za nedelju dana sve zavrsili, i onda je stajalo bar dve tri nedelje dok se nisu udostojili da pokriju asfaltom to sto su radili
 
Takodje, isto iz toplane, ostavili rupe raskopane, ja se zalio, nakon 2 3 nedelje NEKE zakrpili.. Moracu opet da pisem
 
od pre par dana koristim skynet i za sad sam zadovoljan, ljudi leme kablove, imam brzinu 100/100 za 1250 rsd, ali dajmo im neko vreme da se pokažu :)
 
Ne brini se Gorštak, biće to ok sa njima. Posebno jer si na kablu. Znam jer imam saradnju sa njima. :)

Ko želi pokrivenost (koga je zaintrigirala cena), nek' pogleda ovaj link (da ne pomisli da može da dobije Skynet net negde na Konjarniku) - http://www.skynetmreza.net/internet WiFi efektivno napuštaju, pa se u to ne uzdajte mnogo.
Tu mogu da se vide i regularne cene, jer je cena koju Gorštak89 ima ta jer njegova zgrada/ili investitor ima dil sa Skynet-om od starta izgradnje.
 
У јуну прешао на СББ трио пакет и задовољан сам, био је до сада само један дужи прекид од 20 ч до неких јутарњих сати. Мени је једино нет важан, тв ретко гледам и фиксни готово и да не користим.
 
Ja ipak idem na ADSL dok optiku ne puste u rad, pitanje dana. SBB me nije ispostovao nimalo tako da ko ih.. 3 god, skup paket plaćao, nikad zakasnio al dobro, vidjecemo za 2 god

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Vrh