Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Цела та страна Тадеуша Кошћушка до Дунава је после извлачења војске требала бити претворена у парковску површину, такође и простор бетон хале са друге стране, па и СА до Топчидера, како би се створио зелени појас око града.
 
:violina: da, ono što nam treba odmah pored ogromnog parka, jer još parka, dok se dorćol prazni od ljudi i ostaju samo ruinirane stogodišnje zgrade sa penzionerima i kozmetičkim salonima
 
Oво је осетљива зона и ту није смела да буде новоградња. Има по Дорћолу доста новоградње, далеко је он од пражњења. И пензионери су становници са подједнаким правом као и купци новоградње.
 
C faza
IMG_20220103_150454.jpg
 
Ne znam da li je na temi bilo pomena o placu na kojem je Vojna ustanova. Vidim da na njemu postoji zabelezba svojstva kulturnog dobra od 2016te . Zna li neko o čemu se tu radi?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906150#p906150:3lvogzsa je napisao(la):
dzevad.vukovic » 07 Dec 2021 08:14 pm[/url]":3lvogzsa]Slikama spoljašnosti dodajem i slike unutrašnjosti, trenutno stanje. Pitanje vlage se ne resava, i sve je veći utisak da ga nije moguće ni rešiti, ovaj iskopani bunar (da bi se pratio nivo vode) je stalno pun, iako ga svaki dan prazne kantama...
Ova vlaga je rak rana ovog projekta, ima potencijal da dugoročno zapečati sudbinu ovog kompleksa.

Ako ako... ko god je kupio stan na tom mestu i saučestvovao u uništenju Beograda kakav ni najgori okupatori nisu pravili zaslužuje mnogo gore od buđi i vlage.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907756#p907756:3l87y1l6 je napisao(la):
dziggy » 13 Dec 2021 03:09 pm[/url]":3l87y1l6][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=w9pr2y-FUSE[/youtube]

Odličan video, ali nažalost je kasno. To je trebalo snimiti kada su najavljivali Zahu Hadid i ostala čudesa... čime je legitimizovan taj broj kvadrata.

Ovi objekti će ostati za stalno. I nije mi jasno kako nikada nisu skrenuli pažnju javnosti koliko jedan Beograd na vodi. Ne znam da li bi moglo bii sprečeno da se to gradi, ali makar da smo pokušali...
 
Ово је пројекат који је започет за време бивше власти, а нова власт га је драге воље прихватила. Отуд није било гласнијег бунта.
 
To je jasno vec samim datumom otvaranja ove teme. Mene iskreno briga ko je od mafije započeo projekat. Oni kada vide odziv građana lako se našlepaju ako nisu na vlasti. Kao što su sada iznenada svi zabrinuti za ekologiju, jer vide da to interesuje građane.

Mislim da je veliki problem što ogroman broj ljudi nije ni znao za postojanje ovog projekta dok praktično nije bio gotov. Tj. i neki ljudi na ovom forumu među kojima ima i arhitekata su tek sada shvatili kakav je uticaj na vizure Beograda.

Sada ko god ode na Kalemegdan i vidi ovo ostane šokiran.
 
Нажалост није било никога да мобилише грађане. Сви су згрожени новим призором ка Дунаву у погледу са тврђаве. Ово се до неке мере могло ублажити ограничењем спратности и изузимањем дела плаца који није иза зграде Беко. Сада је нажалост касно за све.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914276#p914276:bn0zlygd je napisao(la):
Дошљак » Uto Jan 04, 2022 3:54 pm[/url]":bn0zlygd]Нажалост није било никога да мобилише грађане.
Bilo je nego su ismevani kao i Zuma sa svojim primedbama.

Godina 2011. izvor Seecult.org

Operacija Beko
FBHYu-T2-WUAAF3ub.jpg


http://www.seecult.org/node/11098
 
Ipak, ima i onih koji su otvoreno podržavali Zahin projekat, a protiv su ovih nabacanih nabreklih mediokritetnih kubusa. Priznajem, da sam među takvima. I, opet bih se isto izjasnio. Razlog je jednostavan - blok je bio i ranije predviđen za gradnju, i dlimično izgrađen, i ukoliko je nova gradnja spektakularna, i ne narušava vizure, zašto biti protiv? Plac je prodat regularno, grad je lepo prihodovao, javnosti je prezentovano zaista spektakularno rešenje.

Vizure, po mom mišljenju, nisu bile narušene. Sa reke i priobalja, taj deo tvrđave nije reprezentativan, osim veoma retkih i izuzetno oštrih uglova, za koje je tadašnji gabarit i oblik objekata svakako obezbeđivao "prohodnost". Prostor nije bio preokupiran, i zaobljeni objekti su davali utisak prostranosti. Sa tvrđave je pogled na tu stranu takođe "disao", a zaklanjao je uglavnom parking i SRC MGM.

To bi bilo za mene bilo sasvim prihvatljivo i poželjno. Ovo novo čudo je u svim aspektima negativno evoluiralo, ponajviše u gužvanju prostora, nabreklosti i ružnoći. Kockastim i višim gabaritima je taman prešlo onu nevidljivu granicu gde se i vizure narušavaju preko mere.

Poštujem i izuzetno dosledan stav svih koji su bili protiv tih prvih rešenja, ali, eto, nisam među njima.
 
I ja sam bio za Zahin projekat uz iste argumente ali ovo sada?
 
Ovaj video iznad je dobar jer pogazuje kakve su tragicne posledice ne samo po vizure grada, nego i po razvoj Kalemegdana i Donjeg grada.
 
Главна грешка је што су продали цео плац. Морали су да изузму део који није био иза зграде Беко. Друга грешка је спратност. Морали су да инсистирају на спратности не већој од зграде Беко.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914411#p914411:27voq994 je napisao(la):
Дошљак » Uto Jan 04, 2022 11:15 pm[/url]":27voq994]Главна грешка је што су продали цео плац. Морали су да изузму део који није био иза зграде Беко. Друга грешка је спратност. Морали су да инсистирају на спратности не већој од зграде Беко.

Jel ste vi ikada prišli ovom gradilištu sada kada su sve tri faze izgradjene do maximuma spratnosti? Jel ste bili na poslednjem spratu beka ili KD da vidite kako to uopšte izgleda ili samo tako napamet pričate?
 
Био сам на тврђави током свих фаза изградње, пролазио сам у булевару Војводе Бојовића са обе стране, и ближе Беку и ближе трамвајској окретници и Доњем граду, био сам на паркингу базена. Ближе нисам могао да приђем, а камоли да се пењем у Беко. Док нису почели са изградњом дела који је низ улицу, значи није заклоњен Беком, онда је амбијент драстично наружен. Овде је грешка урбаниста и власти који су дозволили услове градње.

Конкретно, овај део где на слици копају није смео да буде изграђен.

 
Prošao sam pre neki dan prvi put posle dobrih godinu dana oko K districta i moram reći da mi se ne sviđa. Dobili smo nešto u rangu A Bloka i Belvila tik do Kalemegdana. Da ne ponavljam teze od ranije sve stoji da je pandorina kutija otvorena već samom idejom gradnje
Zahe ovde 2011. godine. Sve u svemu tužno.
 
ИНТЕРВЈУ: Љиљана Благојевић, архитекткиња

Београд губи идентитет, претворен је у топлотно острво​

[...]

Зашто?


То се и ја питам. И зато не мислим да је проблем у промени панораме града и размера у простору. Изузев Калемегдана и тврђаве, Београд никада није био леп град са лепом панорамом.


Да ли је тврђава угрожена изградњом стамбеног комплекса на месту бивше фабрике „Беко”?


То је још једна пропуштена шанса, а иза тога су стајала нека велика имена попут Бориса Подреке који се појавио и нестао у виду дима. Дао је легитимитет том пројекту и повукао се без одговорности према пројекту и Београду.


Мислите ли да је претходно решење за ту локацију, које је дело Захе Хадид, било срећније?


Она јесте направила гигантску форму са високим стамбеним и комерцијалним објектима, али је у њој оставила „пукотину” за јавни простор, чиме је покушала уметнички, скулптурално, да направи „догађај у простору” који једнако вреднује јавно и комерцијално. Тај објекат би био изузетан, али није било финансијске снаге нити знања да се изнесе тако комплексан пројекат. То је један од разлога зашто стално имамо архитектонске падове.


Ко је крив за то?


Многи су криви, и због тога што се овде више напада него што се о проблемима разговара.
Izvor: https://www.politika.rs/scc/clanak/496646/Beograd-gubi-identitet-pretvoren-je-u-toplotno-ostrvo
 
Nisam primetio da je do sada na ovom forumu spomenuta nedavno objavljena informacija o tome koliko veliko zemljiste je dodeljeno Djokovicu za prosirenje terena plus za gradnju veliog broja kvadrata stambenog i komercijalnog prostora tik uz Dunav prema uscu.
Kako spreciti nastajanje ovih najavljenih objekata okoji se cini da ce biti mnogo veci cir od objekata u KDistrictu.
 
Прво морамо да видимо о ком де тачно простору ради.
 
Језиво. Плашим се да целокубна збрка иде у прилог овој најављеној деградацији као што је и К дистрикт изненада изникао у делу који највише згражава јавност за време пандемије и ванредног стања.
 
Vrh