Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Почињем да примећујем тренд на овом форуму где је инвеститор "бахат" кад гради у висину и треба рушити спратове "вишка" а зграда "крмача" када је гради у ширину и треба је рушити је заузима простор који би иначе био коришћен у друге сврхе.

Стварно ми није јасно у коју то димензију треба градити у Београду да се истовремено а) задовољи тражња за некретнинама града са снажним растом број становника и туриста б) не заклања визура градњом у висину в) не заузима простор за потенцијалне паркове, игралишта итд.

Под земљу?

Да је у питању само градња која се естетски не уклапа или само овај пројекат па и да разумем али готово за све приватне пројекте на овом сајту постоји толико снажан отпор градњи и подршка рушењу да мени није најјасније шта такви критичари траже на градитељском форуму.
У великој већини случајева мени делује да би коментатори били најсрећнији када би се пола овог града порушило и заменило ливадама или бар забранила икаква градња која подразумева густину насељености вишу од просечног војвођанског села

И то за град који је иовако пред саобраћајним колапсом јер је непотребно развучен на ненормално велику површину што неизбежно прави гужве када се стотине хиљада људи свакодневно стуште са околних брда и равница преко 2,3 моста јер ниска густина насељености једног града не омогућава икакво смислено саобраћајно решење које неће правити гужве. Једино да кренемо да стрељамо људе и рушимо им домове како би остали могли да се башкаре са широким парковима, велелепним визурама и празним улицама.
 
Prvo Beograd uopšte nije razvučen i što se tiče gustine poklapa se sa drugim evropskim gradovima uzimajuću u obzir teren, reke itd, govoriš kao da smo u americi da imamo 3-4 centralne ulice i sve predgradja naokolo.

Drugo, ljudima nije problem što se gradi, već kako se gradi. Evo ti primer ovog kompleksa koji ima 8 spratova ako sam dobro izračunao, i sa takvom visinom nalazi se na katastrofalnoj lokaciji, blokirajući vizuru na tvrdjavu sa Dunava. Na obali save BnV blokira pogled na Hram, na Beogradjanku i padinu prema reci sa svim objektima koji bi bili lepši od svake od ovih krmača koju nam je sns banda izgradila na obali, samo da se održavaju fasade i krovovi.
U normalnom svetu grad se planira tako da se ne blokira vizura na par ključnih atrakcija, kod nas je to hram, tvrdjava, pogled na kosančićev venac i sabornu crkvu, i Beogradjanku eventualno i to je to, ali mi umesto da gradima visoko tamo gde zgrade ne blokiraju pogled, mi umesto toga gradimo upravo tamo gde nam one blokiraju vizuru na grad.
Uz obalu dunava u ovom delu trebalo bi da se gradi maximalno P+5 bez povučenog sprata, ali i to je diskutabilno da li je previsoko ili nije. Tamo prema pančevačkom mostu bi već mogli da se grade viši objekti i tako.
Kod nas jedino interes tajkuna oblikuje grad, a gradjani nemaju tu šta da kažu, to je ključna stvar koja većinu ljudi ovde iritira.
 
Mislim da je ovo zamena teza. Niko nije protiv gradnje, naprotiv. Sustina je da ta gradnja ima smilsa sa aspekta stanovnika toga grada (ne samo danasnjih, nego i onih koji ce ovde ziveti za 100 godina ) a znaci da nemate prenaseljenost i imate uslove humanog zivljenja (zelenilo, objekte za rekreaciju i sl.) Zevati jedan drugome u prozor, imati dodate spratove tamo gde im nije mesto i gde nesto ocigledno strci je vodjeno samo jednim, a to je zlom koje donose investitori sa korumpiranom vlascu. Odlicni delovi grada kao prostor gde je BNV, K distrikt su napravljeni bez nekakvog smisla i estetike koja bi trebala najbolje parcele u Beogradu da iskoristi za neke nove trendove zivota u Beogradu. ( i da to bi trebalo da bude jos skuplje, ali zbog kvaliteta zivljenja koji nude) Ovako imate blok zgrada koji bi prilicio nekim bezlicnim Novobeogradskim blokovima, i (i to je normalno da postoji, kao i svuda u svetu, nigde nije sve primer dobre arhitekture, pogotovu tamo gde je novac upitan ) ali staviti ovoliki kompleks zgrada koji nemaju neku ozibljnu estetiku na mesto koje ce obeleziti pogled sa Kalimegdana je jos jedan promasaj. Ako radite za Andreja Jovanovica i njemu slicne mogu da razumem ovakvo razmisljanje, ali objasnjavati da ce se saobracaj moze srediti izgradnjom velikih zgrada i kompleksa u gradu gde nije moguce prosiriti ulice (na Dorcolu je to prosto nemoguce) stvarno ne mogu da razumem. Andrej se proslavio sa A blokom, jos jedan krs kompleks u najavi. (Ako se ne racuna to sto imaju povremeno bazen u garazi u A bloku sto je stvarno sjajna stvar)
 
И то за град који је иовако пред саобраћајним колапсом јер је непотребно развучен на ненормално велику површину што неизбежно прави гужве када се стотине хиљада људи свакодневно стуште са околних брда и равница преко 2,3 моста јер ниска густина насељености једног града не омогућава икакво смислено саобраћајно решење које неће правити гужве. Једино да кренемо да стрељамо људе и рушимо им домове како би остали могли да се башкаре са широким парковима, велелепним визурама и празним улицама.

Upravo je pred kolapsom jer se nerezonski gradi po centru

Evo ti primer ovog kompleksa koji ima 8 spratova ako sam dobro izračunao, i sa takvom visinom nalazi se na katastrofalnoj lokaciji, blokirajući vizuru na tvrdjavu sa Dunava

kamo srece da je 8, ovo cudo ima 11 spratova. Pogledaj ponovo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743437#p743437:3vm8p25y je napisao(la):
Babyaardvark » Sub Maj 30, 2020 2:21 pm[/url]":3vm8p25y]
И то за град који је иовако пред саобраћајним колапсом јер је непотребно развучен на ненормално велику површину што неизбежно прави гужве када се стотине хиљада људи свакодневно стуште са околних брда и равница преко 2,3 моста јер ниска густина насељености једног града не омогућава икакво смислено саобраћајно решење које неће правити гужве. Једино да кренемо да стрељамо људе и рушимо им домове како би остали могли да се башкаре са широким парковима, велелепним визурама и празним улицама.

Upravo je pred kolapsom jer se nerezonski gradi po centru

Evo ti primer ovog kompleksa koji ima 8 spratova ako sam dobro izračunao, i sa takvom visinom nalazi se na katastrofalnoj lokaciji, blokirajući vizuru na tvrdjavu sa Dunava

kamo srece da je 8, ovo cudo ima 11 spratova. Pogledaj ponovo

Ako već tražite dlaku u jajetu, onda naglasiti na tom 11. spratu ima dva stana. Na 10. možda ima 3. Dakle nije zgradurina koja ima 11 spratova i da je svaki sprat isti. Volim ovaj forum da posetim, da vidim šta se novo gradi, ali ljudi toliko nisu objektivni da nema dalje. Bukvalno nema nigde pohvale, samo hejt, hejt...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743420#p743420:1pd4ns8d je napisao(la):
And7rey » Суб Мај 30, 2020 1:34 pm[/url]":1pd4ns8d]Prvo Beograd uopšte nije razvučen i što se tiče gustine poklapa se sa drugim evropskim gradovima uzimajuću u obzir teren, reke itd, govoriš kao da smo u americi da imamo 3-4 centralne ulice i sve predgradja naokolo.

Drugo, ljudima nije problem što se gradi, već kako se gradi. Evo ti primer ovog kompleksa koji ima 8 spratova ako sam dobro izračunao, i sa takvom visinom nalazi se na katastrofalnoj lokaciji, blokirajući vizuru na tvrdjavu sa Dunava. Na obali save BnV blokira pogled na Hram, na Beogradjanku i padinu prema reci sa svim objektima koji bi bili lepši od svake od ovih krmača koju nam je sns banda izgradila na obali, samo da se održavaju fasade i krovovi.
U normalnom svetu grad se planira tako da se ne blokira vizura na par ključnih atrakcija, kod nas je to hram, tvrdjava, pogled na kosančićev venac i sabornu crkvu, i Beogradjanku eventualno i to je to, ali mi umesto da gradima visoko tamo gde zgrade ne blokiraju pogled, mi umesto toga gradimo upravo tamo gde nam one blokiraju vizuru na grad.
Uz obalu dunava u ovom delu trebalo bi da se gradi maximalno P+5 bez povučenog sprata, ali i to je diskutabilno da li je previsoko ili nije. Tamo prema pančevačkom mostu bi već mogli da se grade viši objekti i tako.
Kod nas jedino interes tajkuna oblikuje grad, a gradjani nemaju tu šta da kažu, to je ključna stvar koja većinu ljudi ovde iritira.

Обожавам термин "други европски градови" колико је подмукао. Истовремено подразумева да су неки други европски градови тобоже идеал градње а чак ни не наводи који су. И то игнорише чињеницу да се 90% Београда развијало када је већина "других европских градова" већ била изграђена и нису могли другачије, на бољи начин ишта да раде. Нађи ми "други европски град" у коме имаш људе који са периферије путују сат времена аутобусом до центра, пролазивши кроз празна неискоришћена поља и њиве као што је то случај са Београдом. Један град који има толико неискоришћеног празног простора на својој површини од Борче до Обреновца. Један град где се гужве праве далеко од градског језгра. Париз? Барселона? Лондон? Атина? Који је то "други европски град" идеал београдског урбанизма? Густина насељености је најлакши податак за манипулацију управо због градње у висину која "блокира визуру". Блок 70 има већу густину насељености од Врачара, да их неко не зна био би шокиран колико су уске улице у том блоку ако има више људи на мањем простору него што је то случај са Врачаром.

И немој да ме тераш да налазим све примере "бахате градње у висину" која је овде исмевана по форуму које везе немају са икаквим важним објектима, чак нису ни у географској близини општина где се налази Храм или Калемегдан. Изричито сам рекао да бих разумео да је то случај само са овим пројектом али то није.

Осим тога, град је по својој природи такав да ће једна зграда увек да блокира поглед другој а она прва некој другој и тако у недоглед. И Београђанка некоме краде визуру, то што је теби лепша ништа не мења. Разумно је ограничити градњу са пар кључних видиковаца (што осим Савског Амфитеатра и хотела Славија нигде нисам ни видео да се крши) али оно што већину овде иритира није ограничавање визуре са појединачних видиковаца него из станова и свих јавних површина а то је потпуно сулудо. И постојећи дорћолски блокови ограничавају визуру на Калемегдан из неких углова. Као и Ушће 1 и 2.

Оно што мене иритира је што "народ" који се пита није "народ" него појединци са личним интересима које крију иза "народа". Ништа не раде ти тајкуни што нису партијски другови када су себи градили бетонске куле са велелепним визурама и блокирали другима визуре, проблем је опасност да њима неко блокира визуре па је ред да се заустави у "име народа". Када се буду рушиле зграда Политике, Беобанке и генерално бетонска дивљаштва која блокирају поглед свима осталима онда ћу веровати да је у питању "заштита визуре народу" а не кукавичка колективизација личних интереса. Имућни људи у овом комплексу ће имати супер визуру на Калемегдан али не и они у блоковима иза њих који су пре тога уживали у истој. И блокирали поглед "народу" на Калемегдан из неких углова.
 
Nisam primetio da je An7rey pomenuo druge evropske gradove, ako je neko pominjao onda upravo znog postovanja spratnosti i ostalih regulacija . Nije mi jasno zasto potenciras rasprave o guzvi i prigradskim naseljima kada to nema nikakve veze sa temom?
 
Nikome ne smeta gradnja koja je vec odredjena renderom visina sirina ili eksterijer zgrade, ali kad se sa rendera koji je bio 6+ps desi da preko noci ode na 11+ onda nema hejta vec konstantacija da se otislo u visinu previse ili na drugim projekima u sirinu ili oboje primer VK, WP... itd to je vec pocelo da biva pravilo i mi se sad divimo kad neko ispostuje render. To mene nervira i kao kupca, gradjanina ili vec sta sam na ovom forumu. A da li bi bilo lepse da su ove zgrade kao beko po visini pa cak i po eksterijeru ne vredi poentirati pametnom i nepristrasnom dosta.
And7rey je objasnio sve a ko nece da razume i ne mora o razvucenosti Beograda je smesno pricati kao primer Kopenhagen u 90% nema zgrade preko 4 sprata a prostire se na mnogo vecoj povrsini od beograda pa su neki delovi i do 40 km udaljeni od centra npr. Slangerup ovo sam naveo konkretno i po tome sto su Bg i Cph slicni po broju stanovnika.
I oni su se takodje gusili u guzvama ali su napravili metro i prosirili neke deonice autoputa sa dve na tri trake itd.
Resili resavaju infrastrukturu sa vec utvrdjenim planom gradnje ono sto je na renderu ne u 99% je ispostovano nego u 100% svaka zgrada je kao na maketi e to mene nervira da u Srbiji U Bg vec ne moze da bude sprovedeno sto bi trebalo da bude najnormalnije pa i zbog komsija iz ere komunizma koja je bila takva kakva je bila ali je ipak bilo reda strucnosti i vaspitanja u svakom pogledu vise nego danas kulturu da ne spominjem. Mada neki kritikuju partijske drugove a veci su drugari od samih.
Konstantacija svidjalo se nekome ili ne beko projekat nije ispostovao svoj prvobitni render na zalost kao i mnogi drugi ja kao kupac bi se osecao prevaren.
Pozdrav za sve .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739472#p739472:28dgypoz je napisao(la):
Igor » Sun May 17, 2020 8:00 pm[/url]":28dgypoz]A kad se setim Zahinog projekta

121015-BEKO-VS-04.jpg

Svaki put kad se setim ove propustene prilike dodje mi da zaplacem
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746383#p746383:1as1mri3 je napisao(la):
markomarkovic » Сре Јун 10, 2020 9:43 am[/url]":1as1mri3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739472#p739472:1as1mri3 je napisao(la):
Igor » Sun May 17, 2020 8:00 pm[/url]":1as1mri3]A kad se setim Zahinog projekta

121015-BEKO-VS-04.jpg

Svaki put kad se setim ove propustene prilike dodje mi da zaplacem
Два размишљања:

1) Екстремно одудара од окружења. Да је зграда на Новом Београду - био бих пресретан.

2) Рад није оригиналан у поређењу са другима архитектице и њеног бироа, више делује као рециклирање ранијих радова.
 
Zahin projekat barem lici na zgradu koja je od javnog znacaja tj. javnu upotrebu, izuzetna je, moze biti i hotel ili fakultet, a K district je obican strambeni blok.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746440#p746440:2uqh96jr je napisao(la):
Садко » Sre Jun 10, 2020 12:02 pm[/url]":2uqh96jr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746383#p746383:2uqh96jr je napisao(la):
markomarkovic » Сре Јун 10, 2020 9:43 am[/url]":2uqh96jr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739472#p739472:2uqh96jr je napisao(la):
Igor » Sun May 17, 2020 8:00 pm[/url]":2uqh96jr]A kad se setim Zahinog projekta

121015-BEKO-VS-04.jpg

Svaki put kad se setim ove propustene prilike dodje mi da zaplacem
Два размишљања:

1) Екстремно одудара од окружења. Да је зграда на Новом Београду - био бих пресретан.

2) Рад није оригиналан у поређењу са другима архитектице и њеног бироа, више делује као рециклирање ранијих радова.

Zamislite bedak kada bi na ovako izgrađen objekat grafiterska bag** počela da ostavlja svoje belege...
Pa krenu da se veru uz ove grede, sve do vrha...
Bolje da nije sagrađeno...
 
Не знам ниједан луксузнији приватни објекат у Београду који има такве проблеме
 
Evo jos jedan lep snimak dronom

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ixW5EpoTnIo[/youtube]
 
Vrh