Došli smo u fazu da bukvalno treba spasavati grad. Ako se svi najbolji prostori popune najgorim dizajnom i sadržajem, to nije samo toliko ružnih zgrada, nego će ostaviti dominantan pečat na imidž čitavog grada, upravo zbog posebnosti i vidljivosti ovih prostora, a kasnije i onemogućiti da se na drugim mestima napravi bilo šta bolje što bi imalo približan nivo vizuelnog uticaja na percepciju grada kao celine.
Ovde vidim kao makar i minimalno realnu šansu samo ono što sam predlagao u početku. Da se izvrši zamena placeva tako da se blok 1 izgradi na prostoru 3. To je moguće zato što je blok 3 velikim delom vojno vlasništvo puno jedva upotrebljivih i raspalih baraka, pa ga država može ponuditi investitoru kao zamenu. On bi mogao pristati zato što tako dobija mogućnost za veću izgrađenu površinu i bolje saobraćajne veze, budući da bi ovde zgrade mogle biti za nijansu više, jer tu manje smetaju. Na taj način bi se izbeglo preveliko ulaženje u park, arheološku i obalsku zonu Donjeg grada, odnosno gradnja izvan linije vidika sa severozapadnih bedema tvrđave. Takođe bi se otvoreni bazeni 25. maja otvorili ka zelenoj površini što bi integrisalo ceo prostor ušća i dalje ga profilisalo kao vrhunsku rekreacionu zonu (a ne toliko stambenu, što je totalno kretensko i zločinačko rešenje za najkvalitetnije moguće zemljište u gradu). I treće, dobili bi širi i lakši prolaz od prostora ispod bedema do budućeg linearnog parka na kolosecima bivše železničke stanice Donji Grad, što onda omogućuje lakši nastavak kretanja tim parkom do Pančevačkog mosta (od Ade Ciganlije. ispod bedema kroz Donji Grad i dalje niz Dunav). Naravno, problem je što se naše slavne vlasti nadaju da će prodajom vojnog zemljišta još zaraditi, pošto bi zamenom dobili "samo" još parka na ušću dve reke i proširenje donjogradske zone tvrđave, što bi koristilo apsolutno svima sem onima koji čak i
na Kalemegdanu žele da zarade gradnjom stanova i tržnog centra.
Tri jasno odvojena bloka:
Pogledajte prilog 4
Evo predložene zamene na starom Zahinom renderu pošto se tu vidi i šira okolina. Objekti u bloku 1 su previše agresivno gurnuti ka ušću i previše ulaze u zonu koja logično pripada neposrednoj "zaštitnoj" okolini donjeg dela tvrđave, odnosno njenoj prezentacionoj zoni. Uopšte mi nije jasno ko je mogao da odobri ovako agresivan upad u prostor koji sasvim sigurno NIJE za gradnju stanova i tržnih centara.
Pogledajte prilog 3
Čime bi se sprečio ovako suludi upad u vidik sa bedema:
Pogledajte prilog 2
Lepota bazena 25. Maja na samom ušću. Prilično se lepo vidi šta je socijalistička država smatrala da treba da imamo na samom ušću dve reke koje definišu Beograd, a šta danas o tome misli kapitalistička država (da smo đubrad koje ne zaslužuje ništa za šta se sama ne izbori). U svakom slučaju, ovi bazeni bi gradnjom bloka 1 u prostoru 3 dobili logičnu vezu sa parkom Donjeg grada i podnožijem tvrđave. U prvom planu su bezvredne vojne barake i zemljište koje već imamo u vlasništvu. Zamena placeva bi bila laka i bezbolna.
Pogledajte prilog 1