Šta je novo?

'Južni tok' - gasovod kroz Srbiju

.... Mora malo i da se razume ono što se pročita, a ne samo lupetati i izmišljati....

Ajde prosvetli nas kad tako uvredljivo tvrdis da lupeta se i izmislja
sta se drugo vidi u prilogu tvog posta, osim cena po isporucenom kubiku gasa :dil:
file.php

Ako ne nabrojis bar jos tri stvari koje nisu vezane za cenu po m3
oslobodi nas tvojeg prose#ravanja bar na nedelju dana
:sesir:
 
Procenat gasa u kubnom metru je približan procentu mleka u tetrapaku, kafe u pakovanju, benzina/dizela u litri i zlata u borskoj rudi ;)

Šalu na stranu, postavljeno je pitanje kontrole kvaliteta a ne kvantiteta.

@boca ja se zakleh da ne ulazim u konverzaciju al eto, neizdrž pa to ti je...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
U članku koji sam postavio ima raznih informacija, samo nema "cene po m3".

"Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, objašnjava da se cena gasa izražava u kilovat-časovima umesto u kubicima upravo zbog toplotne moći plavog goriva. . .
Beograd je po ceni u samom dnu liste, odmah posle Budimpešte, koja gas plaća 3,09 evrocenti po kilovat-času, i Bukurešta 3,16. Gas za domaćinstva u prestonici košta 3,26 evrocenti. Istovremeno je cena gasa u Sofiji 6,32 evrocenta po kilovat-času, što je skoro duplo više nego u Beogradu. . ."

http://www.politika.rs/sr/clanak/449381 ... m-u-Evropi
 
Ne sam školovao ali koliko znadem se cena obračunava po potrošenom kubiku... Možda grešim...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Neću više da prepričavam taj članak o "Analizi austrijskih i mađarskih regulatora".
Ko hoće može da pročita šta tamo piše i zašto je uzeta takva cena, a ne u m3.
 
Srbija se snabdeva gasom preko Madjarske i Bugarske, koja je sada interesantnija zbog "Balkanskog toka" sa primarnim učešćem ruskog gasa. Ali, u Bugarsku dolaze i drugi gasovodi, tj. ruski i azerbedžanski gas, pa i sa LNG terminala u luci Aleksandropolisu i Marmara u Turskoj. Pošto je Erdogan odlučio da prokopa kanal izmedju Crnog i Mramornog mora da rastereti Istambul, sigurno će se i Rusija uključiti u LNG trgovinu.
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1672494
Sve to može indirektno da koristi Srbiji, jer će ostati više gasa za nas i tranzit prema Madjarskoj.
 

Prilozi

  • IMG_20200405_063257.png
    IMG_20200405_063257.png
    665,2 KB · Pregleda: 9.205
Драгане, зна ли се кад ће Бугари завршити свој део, па да потече гас и до нас?

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Bilo je priče da bi to moglo da bude za početak grejne sezone ove godine, ali sada je jako nezahvalno bilo šta prognozirati.
Čak i interkonekcija od Niša do Sofije koju podržava EU i za koju smo dobili grant 50mil evra, još nije realizovana. A, to je važan pravac za gasifikaciju juga Srbije, ali i veza sa LNG terminalom i gasovodom iz Azerbedžana u Grčkoj. Preko tog pravca možemo da kupimo neke manje količine, ako nam baš zatreba.
 

Prilozi

  • IMG_20200406_201526.png
    IMG_20200406_201526.png
    412,6 KB · Pregleda: 8.946
Evo da i ja ubacim jednu tabelu sto uglavnom se slaze sa ovom . E sad kad bi neko dokon napravio i jednu tabelu uzevsi u obzir i udeo u prosecnoj plati / cenu po kwh gasa i potrebnu kolicinu gasa na mesecnom nivou za domacinstvo pa da uporedimo gde smo.
 

Prilozi

  • Screenshot_2020-01-19 Natural gas price statistics - Statistics Explained.png
    Screenshot_2020-01-19 Natural gas price statistics - Statistics Explained.png
    19,1 KB · Pregleda: 8.955
Ne znam čemu bi služilo takvo poredjenje, jer ono je slično kao kod nafte i benzina.

Inače, svaka država nabavlja gas po različitoj ceni zavisno od troškova tranzita.
Mi bi trebalo da ga plaćamo po povoljnijoj ceni iz pravca Bugarske, nego Madjarske.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715795#p715795:2pcti7yj je napisao(la):
boca-ica » Пон Мар 09, 2020 5:44 pm[/url]":2pcti7yj]
.... Mora malo i da se razume ono što se pročita, a ne samo lupetati i izmišljati....

Ajde prosvetli nas kad tako uvredljivo tvrdis da lupeta se i izmislja
sta se drugo vidi u prilogu tvog posta, osim cena po isporucenom kubiku gasa :dil:
file.php

Ako ne nabrojis bar jos tri stvari koje nisu vezane za cenu po m3
oslobodi nas tvojeg prose#ravanja bar na nedelju dana
:sesir:
Зашто Бугари плаћају овако скупо гас?
Да ли га они уопште користе у мери као ми?
 
Bugari su kao i mi bili "na kraju cevi", tj. najdalji na trasi preko Ukrajine.
Sada će da budu mnogo bliži iz pravca Turske, pa su dobili i bolju cenu.
 
Jel ima novosti oko turskog toka, trebalo bi da smo mi zavrsili skoro ceo posao u Srbiji, jel se ceka da Bugari zavrse svoj deo da bi mi mogli da koristimo taj pravac ili je negde drugde problem?
 
treba da bude gotov za par meseci, do nove godine najkasnije...
 
Pocetkom godine je bila prica da smo mi postavili sve cevi i da se cekaju kompresorske stanice na 4-5 mesta po Srbiji i da smo onda mi spremni i da cekamo Bugarsku da zavrsi svoju trasu, zato pitah da li je sve kod nas gotovo tj da smo kompletirali te kompresore potrebne za protok gasa.

Jel se zna do kog % zavrsenosti su dosli Bugari?
 
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1748274

Geopolitičke igre: Amerika ne odustaje od napada na Turski tok
Beograd -- SAD ostaju pri stavu da treba da se odustane od gradnje produžetka gasovoda Turski tok preko Bugarske, rekao je pomoćnik državnog sekretara SAD Fransis Fanon.

IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 15.10.2020. | 10:56 -> 11:03
 
Отеципили ми се Тексас и Калифорнија да Бог да!
 
„'Балкански ток' је завршен, повезан је са гасоводом у Србији. Званични догађаји у вези са завршетком гасовода се не одржавају због пандемије вируса корона, церемонија ће вероватно бити одржана касније“, рекао је извор, а преносе руски медији.
https://rs.sputniknews.com/regioni/2020 ... anski-tok/
 
Mozda su zavrsene cevi, oprema tesko da je spremna za pustanje u rad.
 
Vrh