Nama svakako pod hitno treba konekcija na neki drugi izvor ili na neki LNG terminal. Sadašnje raslojavanje će biti duboko i čini se potrajaće. Nama izolacija u ruskoj interesnoj sferi teško da može da odgovara, ekonomija nam je žestoko vezana za zapadna tržišta.
Koliko Ameri imaju potencijala da zadovolje EU tržište ne znam, ali ne bih potcenjivao sposobnost Zapada da se mobiliše kada to ustreba i da ulože velike novce samo da naprave alternativne rute snabdevanja.
Očigledno je da su trenutnim razvojem događaja potpuno promenili stajalište, i težiće izbegavanju svake zavisnosti od Rusa pošto-poto (do sada su Nemci bili uvek suštinski u skladu sa davnašnjom politikom V. Branta o približavanju Rusiji kroz ekonomsku saradnju, ali je Ruski napad na drugu državu to sad srušio u jednoj nedelji, i po svemu sudeći neće se lako vratiti, Nemci su već pokrenuli ulaganje u LNG terminale kako bi do jeseni imali novu ulaznu tačku za gasnu mrežu).
Već sada su vidljivi obrisi deglobalizacije, gde i Ameri i EU planiraju da proizvodnju kritičnih tehnoloških proizvoda vrate kući, osim ukoliko Kina ne odigra tako mudro da ih zadrži zainteresovane da prozivode kod njih (Rusi su i Kinezima zakuvali čorbu u momentu kada im zbog izlaska iz pandemije ekonomski potresi nikako nisu odgovarali, i iako i zpolitčkih razloga ne kritikuju Putinov izbor da započne rat, ne sumnjam da će vrlo dobro naplatiti situaciju u kojoj Rusija sada zavisi od njih).
Koliko god Rusija bila bogata resursima, poražavajuće za njih kao najveću zemlju bogatu resursima je da ih vladar koji neprikosnoveno vlada 22 godine pri tome nije pretvorio u ekonomsku silu - naprotiv, oni koliko god veliki bili čine 2,4% svetske privrede i zato je ostalima bilo toliko lako da ih se odreknu. Da je projekciju ruske moći više zasnivao na ekonomskom faktoru, i postao globalni igrač, verovatno ne bi tako lako bio sankcionisan.
Kina je malo drugačija stvar, ali ni njoj ne odgovara gubitak poslova sa Zapadom, tako da će tu biti zanimljivih epizoda sada.
Kanada ima neiskorišćenih gasnih zona, u priču sada ulazi i S. Arabija (nedavno otkriveno veliko gasno polje na severu zemlje, Katar je već godinama neprikosnoven kao LNG snabdevač), iz ove nestabilnosti može se očekivati i brži dogovor Zapada sa Iranom. Ali sve ovo podrazumeva bar zasad transport gasa brodovima, a da li ih ima dovoljno za sve to je pitanje, ali uz dosta love ovaj problem će biti smanjen relativno brzo.
SAD ima dosta izvora, ali kao i nafte u škriljcima, koliko su oni realno veliki igrači za gas ne znam, ono što je mene iznenadilo pre nekoliko godina je da su SAD postale najveći proizvođači nafte na svetu, i od kada su to postale više nikad nisu sišle sa 1. mesta.
Nama treba gas iz Kaspijskog mora, potencijalno preko Turske iz Sirije, Katara, ili Irana. LNG terminal nemamo gde da pravimo, za razliku od HR čiji je napravljen i bio prilično besmislen do pre par nedelja, a sada će verovatno biti slamka spasa za stabilnost njihovog gasnog sistema.
Što se tiče transporta gasa brodovima - brodovi Q-Max veličine (maksimalna veličina koju može da opsluži Qatar) mogu da transportuju cca 260 000 kubnih metara likvifikovanog gasa, što kada se ekspanduje u pritisk na gasnoj mreži predstavlja ekvivalent od otprilike 162 000 000 kubnih