Šta je novo?

Iznajmljivanje izdavanje stana (sta gledati prava i obaveze)

laki72":1tlgelvo je napisao(la):
Pa nece to tako da ide.

Kad se obratis agenciji, dace ti lepo ugovor u kokem se obavezujes da im das nadoknadu za uslugu.
 
laki72":dtzh6usq je napisao(la):
laki72":dtzh6usq je napisao(la):
Pa nece to tako da ide.

Kad se obratis agenciji, dace ti lepo ugovor u kokem se obavezujes da im das nadoknadu za uslugu.

Koju uslugu oni konkretno meni cine? Necu ja da idem ni u kakvu agenciju da mi nude neke ugovore, mogu samo da me odvedu do stana ako 'oce, ako ne onda dovidjenja. Nista ja ne potpisujem. "It's not about the money, it's about sending a message" :)
 
Oce, evo sad ce da te vodaju od stana do stana iz cistog zadovoljstva ;) :)
 
Nece zbog mog zadovoljstva nego zbog zadovoljstva vlasnika ako ih je isti unajmio da mu nadju kupca druze... Ne zaje*******avam ja nikog samo se vodim zdravom logikom. 5 puta sam argumentovano rekao zasto ja kao zakupac ne vidim razlog da placam agenciji proviziju a vi mi ostavljate neke sarkasticne komentare.
Hvala vam obojci na postovima na ovoj temi ali ako nemate vise sta argumentovano da kazete bio bih vam zahvalan da mi zaobidjete temu.
 
Nema sta nama da pricas argumentovano, to ostavi za agenta :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod nas vladaju neki malo cudni obicaji - po zakonu prodavac auta placa porez, u praski kupac.

Po (novom) zakonu onaj ko izdaje stan treba da plati agenciji, u praksi je to ponovo kupac.
 
Da ne spominjem da gomila agencija ne ide na procenat, nego na članarinu. Daš pare, oni tebi spisak stanovia i doviđenja. Mada je to za nekoga ko zaista veze nema jer agenti ionako gledaju internet, kao što svako drugi može.
 
mekbejn":2tpooxva je napisao(la):
Kod nas vladaju neki malo cudni obicaji - po zakonu prodavac auta placa porez, u praski kupac.

Po (novom) zakonu onaj ko izdaje stan treba da plati agenciji, u praksi je to ponovo kupac.

Upravo tako... i onda kad neces da prihvatis tu nelogicnost dodju ti neki smesni likovi kao ovaj loyola ili laki72 da ti se podsmevaju.
 
Ma teraj se debilu, toliko od smesnog lika. Voleo bih da te agent kada izvedes svoju predatavu izgazi ko pikavac, pa se posle javi.
10 puta svi kazemo kako je to bzvz sto se placa provizija ali je takvo stanje trenutno i ne mozes da promenis to. To sto ti zelis da izigravas debila samo napred.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Spustite loptu da nebudim Igora iz popdnevne dremke
 
De de stvarno odmorite pogotovo rookie posto si "rookie" na forumu malo postovanja prema ostalima ;) Tema je ok samo malo da se upristoji komunikacija :sesir:
 
Ja sam imao postovaja i strpljenja dok nisu poceli da me ismevaju i glume neko ludilo... Sto se mene tice pobrisite sve offtopic poruke a ja na ova 2 gospodina vise necu obracati paznju.
 
Cuj genije. :)
Ako se obratis agenciji za usluge, ocekuj da ti oni to naplate.
Ne znam sta ti nije jasno u tome?
Tera li te neko da ides u agenciju? Ne.
Mozes kao vecina da pregledas i zoves oglase i direktno sa vlasnikom dogovaras.
Dal su agencije korisne?
Po meni nisu, ali nekada su 'nuzno zlo'.
Lik koji je ziveo kod mene je iz inostranstva, ne poznaje dobro Beograd i trebao mu je stan od odredjenog datuma. Odlucio je da taj posao poveri agenciji.
Moj stan je bio oglasen kao oglas fizickog lica, znaci ne kao njihova ponuda!!!
Agencija mu je izabrala nekoliko komada, agent ga odveo da ih pogleda i izabere. On izabrao moj, platio za tu uslugu agenciji i to je to.
Po recima tog coveka, jeftinije mu je bilo tako, nego da dolazi par dana tanije i placa hotel.

Niko te nije ismevao, sve dok nisi poceo da glumis 'ludilo' - ja necu da im platim, ko ih j____ i slicno sto mozda prilici nekom tinejdzeru od 13 godina, ali svakako ne zreloj osobi koja trazi stan.
 
Druze to sto si napisao i ja sve vreme govorim, sa razlikom sto izgleda imamo razlicito razumevanje pojma "obratiti se agenciji za usluge". Ako ja vidim neki stan u oglasima za koji pise da ga izdaje vlasnik i pozovem telefon i javi se AGENCIJA umesto vlasnika (a pisao je neko da to rade) koja nudi da me spoji sa vlasnikom da li po tebi to spada u "obratiti se agenciji za usluge"? Po meni ne spada i zato ne vidim razlog da im platim bilo sta.

Sa druge strane ako ja eksplicitno zatrazim od neke agencije da mi nadje takav i takav stan ja apsolutno nemam problem da im platim jer smatram da ovo spada u "obratiti se agenciji za usluge". Naravno ja licno nemam nikakvog razloga da tako nesto radim jer nisam stranac u BG i sposoban sam da sam u oglasima nadjem sta me zanima.

Posto smo to razjasnili moje pitanje je da li sam ja duzan da platim agenciji proviziju u sledecem slucaju:
- uzmem da listam halo oglase
- vidim stan koji me zanima i u oglasu stoji da ga izdaje agencija
- pozovem taj telefon i kazem da hocu da pogledam stan
- oni kazu moze ali mi traze proviziju
Moje pitanje je: da li sam ja duzan da im platim?
Moje misljenje je da NISAM jer ja nisam nikakvu uslugu od njih trazio niti su oni meni izvrsili uslugu. Oni su izvrsili uslugu vlasniku postavljanjem i odrzavanjem oglasa i to samo pod uslovom da ih je on angazovao ili dao im saglasnost da to rade. Ja kao zakupac ne osecam nikakvu obavezu da agenciji bilo sta platim u ovom slucaju. To je stvar koju ja pitam zadnje 2 stranice i ponovio sam ga vise puta i nisam dobio nikakav konkretan niti normalan odgovor.
Da li je moja logika ispravna? Ako nije zasto nije? Ako jeste kako da se postavim u ovakvim slucajevima?
 
Mislim da niko nije napisao da se dešava da se javi agencija na oglas gde stoji da izdaje vlasnik. Ja sam napisala da se dešava da agencija pita vlasnika da li može da njegov stan stavi u svoju ponudu i ako dobije potvrdan odgovor onda ga oglašava kao agencijski. Sa druge strane, vlasnikov oglas isto ostaje. I ako naletiš na verziju koju je postavila agencija, pričaš sa njima, a ako naletiš na originalnu, pričaš sa vlasnikom.

Meni nije jasno zašto tebi nisu dovoljni stanovi vlasnika? Nije da ih ima 2-3 i to je to. Za Novi Beograd koji si postavio to su desetine. Sasvim je moguće da ćeš naleteti na neki koji ti se sviđa. Uostalom, sigurno nećeš obilaziti sve ono što nađeš u oglasima, previše je toga.

A na pitanje ti niko ne odgovara jer, očigledno, niko nije bio u toj situaciji. Moraćeš sam nekako da se snađeš.
 
Jelena u pravu si, niko nije napisao da agencije stavljaju da su "vlasnik" u oglasu, moja greska. Mozda sam to procitao na nekom drugom forumu ali evo citata sa ove teme:

loyola":20nael6h je napisao(la):
Najjace je sto kradu oglase ljudima po netu, to sam proverio na vise oglasa. Uzmu fotke i okace na njih zig kao da su njihovo vlasnistvo i prekopiraju ceo oglas osim naravno broja telefona.

Mozda sam prosto na osnovu ovoga konstruisao i da rade ono sto sam napisao. Ipak, meni je to samo varijacija na temu u skupu mutljevina kojima se agencije bave.

A izgleda da si u pravu i to za oglasene stanove, na prvu loptu mi se taj odnos da dve trecine oglasa spadaju pod agencijske ucinio kao velik. Medjutim ispostavlja se da se dosta stanova ponavlja odnosno da jedan stan izdaje vise agencija pa to sve ukupno stvara veci zbir na njihovoj strani.
 
Upravo. Zašto bi ijedan vlasnik stana davao pravo agencijama da mu izdaju stan osim ukoliko nije u inostranstvu ili nema veze sa internetom? Mislim, možda ima i nekih kojima je to lakše, ali, za razliku od prodaje, kod iznajmljivanja verujem da gomila ljudi sami stavljaju na oglase i da će ti biti dovoljno da isfiltriraš kraj, cenu, kvadraturu, strukturu i vlasnika kako bi dobio sasvim zadovoljavajući broj stanova za gledanje.

Naravno, očekuj uglavnom gore stanje na terenu nego na fotkama. Ukoliko naletiš na nešto što ti se sviđa, ne časi časa, dobri stanovi sa fer cenama ekstremno brzo odu. Znam jer sam ja sebe stavljala u takvu situaciju.
 
Problem je sto su agencije u buli. Ima ih koliko hoces, a ne mkgu da prodaju jedan stan godisnje. Iz tog razloga su se masovno okrenuli na izdavanje, jer su manji iznosi u pitanju. S obzirom da agenti rade za sicu para, najlakse mozes agentu da kazes da mu dajes 20-3 evra i neka se vrati i kaze da stan nije izdao. Uslugu koju pruzaju je, kao sto je neko rekao, šišanje ovaca. Mozes da probas da kazes agenciji da neces da im das pare, ali sam siguran da te nece ni odvesti do stana.
Sent using my Nokia Lumia 1320 from Tapatalk
 
Sezona je iznajmljivanja stanova.

Bilo bi lepo da neko ko sa iskustvom izdaje legalno stan napise kako to funkcionise tj prava i obaveze i mozda neki tipski ugovor i koja je procedura po pitanju placanja poreza da sve bude regularno a da ni stanodavac ni podstanar ne budu obespravljeni a pogotovo ne situacija da podstanar nece da izadje iz stana a da mozda ugovorom nije lepo definisano ili da ga neki zakon stiti i sl.

Molim za konkretne odgovore
 
rookie":3gyyh1e3 je napisao(la):
Evo jedne agencije koja ne naplacuje proviziju zakupcu: http://www.cityexpert.rs/
Osim toga sajt im je odlicno odradjen, svaki stan u ponudi ima sve informacije sa mesecnim troskovima + slike + video sa virtuelnom setnjom kroz stan + mapa lokacije + interaktivni grafik strukture stana.
Nisam uocio da bilo sta skrivaju u vezi stana ili muljaju, sve je tu. Izgleda je neko konacno shvatio kako se profesionalno pristupa ovom poslu. Nadam da ce imati vise stanova u ponudi kao i da ce se druge agencije ugledati na njih.

Ovde postoji jedna vrlo vazna stvar. Navedena agencija nije agencija. Oni su samo prenosioci oglasne poruke. Ovo je prva stvar koju sam shvatio baveci se pojavom posto sam bio odusevljen sajtom. Raspolozenje je nestalo kada sam video da ne ispunjavaju ni minimum zakonskih obaveza. A to je insitucija zvana LICENCIRANI AGENT. Imaju samo jednog takvog. Dali stvarno mislite da jedan covek moze da opsluzi 300-400 nekretnina. Ne moze, a onda se pribegava slanju na teren nesposobnih i ljudi koji cak ne izvrse ni prezentaciju stana nego puste klijente da sami to obave. Ovo je iskustvo moje koleginice koja izdaje stan preko njih. O licenci necu ni da govorim. Nema je! Obzirom da nista i ne rade ne vidim razog ni da naplacaju proviziju. Rezime, sem sajta sve ostalo je suplje!
 
Meni je zanimljivo sto ljudi zaboravljaju u kakvom drustvu zive pa se cude. Inace me zanima jel neko imao iskustva sa sudom u slucaju spora oko iznajmljivanja stana, jesu li tu nesto efikasniji ili je kao i za sve ostalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=360628#p360628:221oorgl je napisao(la):
Evelin Harper » Uto Dec 01, 2015 12:24 am[/url]":221oorgl]
rookie":221oorgl je napisao(la):
Evo jedne agencije koja ne naplacuje proviziju zakupcu: http://www.cityexpert.rs/
Osim toga sajt im je odlicno odradjen, svaki stan u ponudi ima sve informacije sa mesecnim troskovima + slike + video sa virtuelnom setnjom kroz stan + mapa lokacije + interaktivni grafik strukture stana.
Nisam uocio da bilo sta skrivaju u vezi stana ili muljaju, sve je tu. Izgleda je neko konacno shvatio kako se profesionalno pristupa ovom poslu. Nadam da ce imati vise stanova u ponudi kao i da ce se druge agencije ugledati na njih.

Ovde postoji jedna vrlo vazna stvar. Navedena agencija nije agencija. Oni su samo prenosioci oglasne poruke. Ovo je prva stvar koju sam shvatio baveci se pojavom posto sam bio odusevljen sajtom. Raspolozenje je nestalo kada sam video da ne ispunjavaju ni minimum zakonskih obaveza. A to je insitucija zvana LICENCIRANI AGENT. Imaju samo jednog takvog. Dali stvarno mislite da jedan covek moze da opsluzi 300-400 nekretnina. Ne moze, a onda se pribegava slanju na teren nesposobnih i ljudi koji cak ne izvrse ni prezentaciju stana nego puste klijente da sami to obave. Ovo je iskustvo moje koleginice koja izdaje stan preko njih. O licenci necu ni da govorim. Nema je! Obzirom da nista i ne rade ne vidim razog ni da naplacaju proviziju. Rezime, sem sajta sve ostalo je suplje!


Evelin je očigledno agent pošto bi samo agent moga ovakvu glupost da izjavi. Šta ima bilo ko da prezentuje nekretninu? Jel ne znam da gledam pa treba da mi objasni da su tu zidovi i da je tamo terasa???? Cityexpert čak ima sve na sajtu da nemoraš ni da ideš da gledaš stan. Objasni šta će nekome LICENCIRANI agent da ga sprovodi po stanu? Ja sam uzeo stan preko City-ja i da sam sam gledao stan, sam pričao sa vlasnikom i dogovorio sve i na kraju smo zajedno otišli u sedište City-ja gde smo sa njihovim advokatom potpisali ugovor, dobili ključeve. Nikada lakše nisam našao stan a pri tom mi nisu ni DINAR naplatili. Pu LICENCIRANIM LOPOVIMA, nadam se da će City i njemu slični sve da vas sahrane, jer nema većeg šljama od agenata.

P.S. Vidim da je City počeo i sa prodajom stanova, i opet bez ikakve provizije. Još UBER da dođe kod nas i skoz smo moderna nacija:)
 
Jel zna neko kako država proverava da li neko plaća zakup na izdavanje stana? Kako to uopšte mogu da provere?
 
Vrh