Šta je novo?

Iznajmljivanje izdavanje stana (sta gledati prava i obaveze)

Mene zanima koja je uloga agencije pri iznajmljivanju stana. Recimo hocu da pogledam neki stan koji je objavila agencija. Jel to znaci da me agent docekuje i pokazuje taj stan? Ako ja odlucim da uzmem taj stan sta je dalje uloga agenta?

Jel me on spaja sa gazdom i tu on zavrsava svoj posao i od tog trenutka ja komuniciram iskljucivo sa gazdom
- ili ja agentu dajem pare (depozit + prvu kiriju) pa me onda spaja sa gazdom?
- ili ja u toku celog perioda dok iznajmljujem taj stan komuniciram sa agentom (agencijom) dok gazdu uopste ne upoznajem?
- ili nesto cetvrto?

Izvinjavam se ako su pitanja laicka, jos uvek nisam isao da gledam stanove pa bih da se informisem kako to sve funkcionise u praksi da se ne zbunjujem na licu mesta. U principu me zanima sta ja kao zakupac da ocekujem kad se stan izdaje preko agencije.
 
Uloga agencija je da sisa ovce. Bukvalno. Vidis neki stan na netu, hoces da ga uzmes, agencijski je. Pozoves, oni kazu moze sutra. Dodjes, tamo predstavnik agencije i vlasnik. Pogledas stan, hoces da ga uzmes, dajes depozit i prvu kiriju vlasniku a agentu 50% prve kirije i ti i vlasnik. I on nestaje zauvek.
I ispadnes i ti bu**** a i vlasnik kome je cimanje da sam okaci stan na net. Retardi.
 
Tako nesto...
Moje iskustvo.
Zovu iz agencije, kazu imaju klijenta za moj stan. Kazem ok, nek dodje.
Dodju zajedno, covek pregleda dogovorimo se, on meni koriju i depozit, a gospodji iz agencije calne lovu sto mu je 'nasla stan'.
Realno, 'money for nothing' ...
 
Najjace je sto kradu oglase ljudima po netu, to sam proverio na vise oglasa. Uzmu fotke i okace na njih zig kao da su njihovo vlasnistvo i prekopiraju ceo oglas osim naravno broja telefona.
 
Plus polaagencja je divlji hostapleraj prve vrste lazovcine samo takve
 
Једно горко искуство око изнајмљивања стана, вреди прочитати

STANARKA IZ PAKLA: Duguje im 11.500 evra, a ne mogu joj ništa!
DRUŠTVO09:50, 13.06.2015.
Autor: Silvija Slamnig,Foto: Dragana Udovičić


Dragan i Jelena Nikolić podneli krivičnu prijavu protiv Svetlane Perović Sekulić jer neće da se iseli iz njihovog stana na Banovom brdu, a ne daje novac ni za kiriju ni komunalije

BEOGRAD - Kad su Dragan Nikolić iz Beograda i njegova ćerka Jelena 2007. izdali stan od 50 kvadrata u Požeškoj ulici na Banovom brdu, nisu ni slutili da će im stanarka napraviti užasne probleme, koje ni do danas ne mogu da reše.

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/stana ... ak-1818383
 
Da su ppametni ljudi, ovo se lako resava, posle druge neplacene kirije izbacis dubre iz stana i zavrsis posao.
 
Da li ja kao zakupac imam nesto sa agencijom kada iznajmljujem stan? Znaci scenario je ja vidim oglas na netu, izdaje se preko agencije, pozovem, odem vidim i kazem ocu da iznajmim. Recimo da se izdaje za 300e, ja izvadim 600e za prvu kiriju + prvu ratu i dam gazdi. Zasto bih ja davao jos pola kirije (150e) agentu? Mene kao zakupca ne treba da interesuje to sto je vlasnik koristio agenciju zar ne?
Ja nisam isao u agenciju i od njih eksplicitno trazio da mi nadju stan takav i takav vec sam sam trazio i naisao na oglas. Jel mogu kao zakupac da odmah na pocetku odmah da postavim uslov (tipa pri prvom pozivu na telefon) da ne zelim da placam agenciji nista i da se oni sa gazdom raskosuraju?
 
Probaj, ja nemam takvog iskustva. Ja kada izdajem, sam dajem oglas i ne interesuje me dal agencija 'reoglasava' moj stan, ili ga nudi svojim klijentima.
 
@loyola


Ovo je pravna država i niko ne sme nikog da izbacuje iz stana po sopstvenom nahođenju.

Postoje nadležne službe koje to rade.

I da dodam da svaka priča ima dve strane, ovde mo čuli samo jwdnu.
 
@rookie vec sam ti napisao koji je njihov posao, da sisaju budale. Zasto mislis da ce da se odreknu provizije? Naravno da nece, i kada budes to pitao poslace te u mp3.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam rekao da ce da se odreknu provizije nego da ja ne vidim logiku da im ja kao zakupac placam bilo sta ako sam stan nasao preko oglasa. Zar nije logicno da vlasnik njima plati za uslugu objavljivanja oglasa? Dobice proviziju od vlasnika. Ja ne planiram da angazujem agenciju da mi trazi stan vec cu sam da trazim po oglasima pa ne ne vidim zasto bih im ja placao bilo sta.

Po tebi ja treba potpuno da zaobidjem oglase koje su postavile agencije posto necu da budem "bu**** za sisanje" i time da odbacim bar 50% stanova koji su oglaseni?
 
Jeste, tako je. Zasto bi i vlasnik placao proviziju ako si procitao da kradu oglase i jave se da imaju klijenta za njega? Koju su uslugu njemu napravili, kako su nasli stanara ako se sam javi?
Izbegavaj takve oglase ako neces da platis proviziju, prati svakih par sati oglase jer dobri stanovi bez agencije odu jako brzo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako agencije oglasavaju stan bez saglasnosti vlasnika onda direktno krse zakon:
To kazu ovde: http://forum.b92.net/topic/73482-eurost ... try4245467
A kazu i ovde: http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_ ... nosti.html
Zabranjeno je oglašavanje u vezi sa prometom, odnosno zakupom nepokretnosti za čiji promet, odnosno zakup posrednik nema zaključen ugovor o posredovanju, odnosno ugovor o potposredovanju.

Ako nadjem stan koji oglasava agencija jasno cu reci da od mene ne ocekuju proviziju i nek to vide sa vlasnikom ako ih je isti uopste i angazovao.
 
Vazi, bas ce vlasnik da plati celu kiriju agenciji. Srecno!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I da, ako planirate da do posla, škole, fakulteta idete prevozom. IZBEGAVAJTE PO SVAKU CENU lokacije gde vas do tog mesta voze linije koje opslužuje GSP-ov pogon "Kosmaj".
To su linije: 20, 25P, 30, 33, 38, 39, 47, 48, 50, 54, 79, 87, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 400, 401, 402, 403, 405, 407, 408, 503, 504.
Vi kao zakupci barem možete da birate, pa tako IZBEGAVAJTE lokacije gde ćete se oslanjati na ove linije jer:
vozači ne poštuju red vožnje,
održavanje vozila je katastrofalno i vozila se svakodnevno kvare.
vozila su jako neudobna i stara a vozači uglavnom bahati.
 
Гага":48e1ovep je napisao(la):
Једно горко искуство око изнајмљивања стана, вреди прочитати

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/stana ... ak-1818383

Protivnik sam nasilja, ali u ovom slucaju da vidis kako bi u toku noci dosli neki sumnjivi momci i ujutru bi ona bila van stana.


Sto se tice agencija, ja ih izbegavam kad god mogu. Ako ja vec idem i gledam stan, a oni mi ne nude nikakvu pravnu pomoc, od mene nece dobiti tih 100-150 EUR dokle god budem mogao da ih izbegnem.
 
Јесу ли и даље актуелне агенције којима се плаћа чланарина да ти они нађу стан. Дакле платиш им иако ти не нађу оно што ти одговара?

А гледати пре свега да то што се изнајмљује буде стан а не нека импровизација.
 
Evo jedne agencije koja ne naplacuje proviziju zakupcu: http://www.cityexpert.rs/
Osim toga sajt im je odlicno odradjen, svaki stan u ponudi ima sve informacije sa mesecnim troskovima + slike + video sa virtuelnom setnjom kroz stan + mapa lokacije + interaktivni grafik strukture stana.
Nisam uocio da bilo sta skrivaju u vezi stana ili muljaju, sve je tu. Izgleda je neko konacno shvatio kako se profesionalno pristupa ovom poslu. Nadam da ce imati vise stanova u ponudi kao i da ce se druge agencije ugledati na njih.
 
Ja iznajmljujem stan i uopšte mi nije jasno zašto bi se neko, bilo vlasnik, bilo podstanar, uopšte obraćao agencijama. Imaš sajtove sa oglasima (Halo, Nekretnine, Gazdarica) i samo ubaciš parametre i tražiš ono što te zanima. Ima sasvim dovoljno oglasa od strane vlasnika (možda i više nego agencijskih). Kod mene su dolazili i jedni i drugi, a nijednom nije došao i predstavnik agencije - samo im daju podatke o stanovima i ćao.
 
jelenabg":lbq85zsb je napisao(la):
Ja iznajmljujem stan i uopšte mi nije jasno zašto bi se neko, bilo vlasnik, bilo podstanar, uopšte obraćao agencijama. Imaš sajtove sa oglasima (Halo, Nekretnine, Gazdarica) i samo ubaciš parametre i tražiš ono što te zanima. Ima sasvim dovoljno oglasa od strane vlasnika (možda i više nego agencijskih). Kod mene su dolazili i jedni i drugi, a nijednom nije došao i predstavnik agencije - samo im daju podatke o stanovima i ćao.

Gresis u vezi podebljanog. Evo sad sam otisao na halo oglase, pretraga za stan za iznajmljivanje, do 300e i do 50kvm za Novi Beograd. Rezultat kaze ovako:
Pronađeno 209 nekretnina
Agencija (134)
Vlasnik (75)

Znaci agencijskih oglasa ima duplo vise nego od vlasnika. Evo ti link pretrage ako ne verujes: http://www.halooglasi.com/nekretnine/st ... =a&rooms=0

I ja bih voleo da direktno sa vlasnicima saradjujem ali izbeci agencije (lihvare) je tesko osim ako neces u startu da se odreknes 2/3 potencijalnih stanova... Zato i pitam iskusnije kako se postaviti u ovoj situaciji kao zakupac i zaobici lihvare i njihovu proviziju koju nisam duzan da platim jer mi nikakvu uslugu nisu ucinili.
 
Pa, kod Vračara je, sad proverih, otprilike pola-pola. To zavisi od trenutka (na Nbg-u je, očigledno, situacija takva-kakva jeste). Zato sam i napisala da ima dovoljno stanova od vlasnika. Moj savet ti je da prvo gledaš stanove koje izdaju vlasnici, pa tek ako tu ne pronađeš ništa, ideš kod agencija. Ne treba zaboraviti, da ima vlasnika koji oglase svoj stan, a onda dozvole nekoj agenciji da ih stavi u svoju ponudu, pa imaš i jedan i drugi oglas.

Ono što će tebi biti mnogo veći problem su odvratnosti na koje ćeš nailaziti po nimalo malim cenama. Znam šta su meni pričali ljudi koji su podstanari duži vremenski period.

A konkretni savet ne mogu da ti dam jer sam ona druga strana :mrgreen:.

Jedino što mi pada na pamet je da odeš sa agentom, kažeš da ti se ne sviđa i onda se vratiš sam.
 
Iz mog iskustva oglasikoji se lijepe po banderama semaforima i slicnim mjestima oko fakulteta su daleko bolji od cesto izmidljenih agenciskih sa gomiom brojeva tekefona plus gomila agencija radi na divlje izbjegavati bagru
 
jelenabg":3sj8z5xp je napisao(la):
Jedino što mi pada na pamet je da odeš sa agentom, kažeš da ti se ne sviđa i onda se vratiš sam.

Sto bih to radio? Ako mi se stan svidi lepo cu na licu mesta da kazem vlasniku da uzimam a agentu cu da pozelim puno uspeha u daljem poslu. On ako ima neki ugovor sa vlasnikom to neka regulise sa njim, a posto sa mnom nema nikakav onda nema vise sta da pricam sa njim.
 
Vrh