Šta je novo?

Izbori 2024

Meni drago što izlazi Dobrica. Nadam se da ova opozicija neće dobiti ni 10%. Kakve je sve budalaštine izgovorio ovaj dečko juče u skupštini.
 
Izvinite za dupli, ali bitno je.

 
kada si već u igru ubacio te nepolitičke faktore, onda ništa, evo luka sa crvenog krsta će da kanseluje boga, pa smo to rešili. mislim, prilog čak ne targetira ni crkvu (valjda zato što dobro znaju da je to preduzeće koje uvek zna da se orijentiše prema buđelaru). o poklonstvu kome idolu pričamo? prilog je bukvalno sadržaj koji pokazuje nameru da se nekome propisuje kako se ima osećati i šta ima misliti. o temi koja uopšte ne ulazi u registar onih za koje bog ili ovozemaljski sudovi kažnjavaju. bar ne još uvek.

nego, ako su dva ogranka spn-a pregovarala različite uslove, zbog čega tačno đilas ima obavezu prema ovom drugom krilu? dve strane suštinski raskinu koalicioni sporazum tako što idu svaka na svoju stranu, a onda taj koalicioni sporazum naprasno ponovo važi kada treba da se donese odluka o izlasku na izbore?
Kontekst priloga N1 u Luku ne treba mešati. Kada je ukidana 30.06.2018. Železnička stanica Beograd, a ja sa 2000km organizovao protest u atmosferi malodušnosti i defetizma u Srbiji, obratilo mi se nekoliko novinara. "Prorežimski" mediji Politika i Kurir su ispoštovali novinarsku profesiju, i provukli kroz cenzorske filtere u par rečenica stav koji su okupljeni zastupali. Za to vreme, N1 je priču prevrnula u pravcu, "najveća nesreća *******izmeštanja******* železničke stanice je neuređenost Prokopa, i izvukli iz mojih izjava samo to što nedostaje toj potencijalno korisnoj stanici u sasvim drugoj zoni pokrivenosti železnicom.

Tako su i Luku izvukli iz konteksta u nekoj pro-vouk priči. Pre nego što ste mi odgovorili vi niste čak ni ponovo pregledali ceo prilog, da razdvojiti stav N1 i stav Luke. Da istina je da se N1 dešavaju ispadi pristrasnog novinarstva, u kojem se promocija jednog jednoumlja zamenjuje jednumljem drugih. Ali postavljanje vouk (buđenje) kulture kao ultimativnog zla je takođe nekritičko jednoumlje. Postoji određeni civilizacijski napredak postignut u 20.veku od humanosti srpskog vojnika prema zarobljenicima u Prvom svetskom ratu ("antisrebrenicizam"), preko osude Holokausta, masovnog ukidanja makar formalnog kolonijalizma, pobune protiv rata u Vijetnamu, ukidanja rasnih zakona u većini zemalja koje su ih imali, ukidanje smrtne kazne u mnogim zemljama... Samo "buđenje" se nadovezuje na taj neki sistem težnje ka većoj čovečnosti, i humanosti, ali to ne znači da ga ne treba prihvatiti nekritički. Ne vezano samo za Woke kao specifičan pokret, do naglog pada civilizacijskih vrednosti, sistema diskusije i kritičkog mišljenja u razvijenom svetu dolazi u martu 2020. razvojem kulture kolektivne psihoze. U Srbiji se to nije tako silno osetilo, zato što je to u Srbiji konstanta sa kratkim periodima prekida.

Za razliku od Srbije, i Zapad i Rusija imaju svoje jake škole kritičkog mišljenja sa usponima i padovima. Vezano za kinesku školu kritičkog mišljenja, na početku 21.veka se vidi njeno dejstvo po ekonomsko-tehnološkom razvoju, ali o njoj je može da govori samo onaj ko dobro poznaje tu kulturu. Najveća prepreka kritičkom mišljenju je gordost, vrlo važan kamen vezan za noge srpskog društva, koji ga jako dugo drži na dnu.
 
Molim samo objašnjenje šta se dobija bojkotom Beograda i 17 Beogradskih opština dok se u svim ostalnim lokalnim samoupravama izlazi na izbore? Po čemu su Novi Sad, Valjevo, Niš i druge opštine drugačije od Beograda? Tu se ne krade od strane SNS-a i nema izbornog inženjeringa?
 
Izvinite za dupli, ali bitno je.

Da je SPN ostao zajedno, na ovoj slici dole bi uz Cutu, Dobricu, Aleksica, Milivojevica, Lazovica, Grbovica, Lutovca, Nestorovicku, Biljanu... stajali Marinika, Djilas, Zelenovic, Dabrica...

20240422100428_06782c6f9a0083239b439930fe07027a28814c25a655e11dec4c51283fb455ef.jpg



Mozes li nam reci, ili bilo ko upucen, ko su ljudi koji sada zauzimaju njihova mesta? Ne moraju nuzno biti na fotografiji, mada pretpostavljam da jesu, nego po vaznosti u koaliciji, ko uz ova poznata lica je sada u 20 najbitnijih ljudi u koaliciji?
 
Постоји једно једино објашњење бојкота у БГ, али не и у унутрашњости. Ђилас је проценио да нема шансе да се сада добије Београд, и да ће дугорочно боље проћи, ако избегне тај пораз. У унутрашњости постоји шанса у неким срединама (Ваљево, Шабац, Ниш).

И ја сам писао о тој изборној математици у Београду, где чак и да СПН добије више гласова од СНС (што је само по себи јако тешко), Несторовић свакако добија више од НАДЕ. Десница просто не може да направи било какву синергију и скупи критичну масу гласова, да би Вучић у Београду пао с власти. Сорбона је соло играч, њему не пада на памет да окупи десне снаге - и он гледа себично и дугорочно да други начисто пропадну, да би остао сам.

Та лудост, кратковидост и себичлук ће нам се обити о главу.
 
Mislim da je u pitanju i to sto bi verovatno doslo do ogromne migracije clanova u u unutrasnjosti ka partijama koje ne bojkotuju
 
Постоји једно једино објашњење бојкота у БГ, али не и у унутрашњости. Ђилас је проценио да нема шансе да се сада добије Београд, и да ће дугорочно боље проћи, ако избегне тај пораз. У унутрашњости постоји шанса у неким срединама (Ваљево, Шабац, Ниш).

И ја сам писао о тој изборној математици у Београду, где чак и да СПН добије више гласова од СНС (што је само по себи јако тешко), Несторовић свакако добија више од НАДЕ. Десница просто не може да направи било какву синергију и скупи критичну масу гласова, да би Вучић у Београду пао с власти. Сорбона је соло играч, њему не пада на памет да окупи десне снаге - и он гледа себично и дугорочно да други начисто пропадну, да би остао сам.

Та лудост, кратковидост и себичлук ће нам се обити о главу.
A šta ako ni na lokalnim izborima ništa ne osvoje? Koja je to kalkulacija da će te pojedine lokale u unutrašnjosti dobiti, odnosno, opet, da su "dobre šanse"? Slažem se da je to dugoročno dobro za jačanje, ali samo pod uslovom da dobiju to na lokalu. Ali ne vidim kako to može bilo šta da promeni za Beograd, jer su i tu dobili dobar broj glasova, a njihova eventualna pobeda u unutrašnjosti se neće puno odraziti na naredne izbore u Beogradu, kada god oni bili.
I na kraju, da ponovim po milioniti put. Sa ovakvom kampanjom neće ništa osvojiti, kada god bili izbori. Moraju to prvo promeniti, pa onda da uopšte rade bilo kakve kalkulacije i da uopšte razmišljaju o bilo kakvoj pobedi.
 
Па то и јесте модус операнди већине политичких партија у Србији, дај да се дочепамо фотеље па ћемо да видимо за шта се залажемо
 
Ali džabe sve, ispada da SNS ima samo fantomske glasače. Zapanjen sam do koje mere se ide u ovu mentalnu gimnastiku sa naduvavanjem broja fantoma čime se vređa razum opozicionih glasača.

 
Постоји једно једино објашњење бојкота у БГ, али не и у унутрашњости. Ђилас је проценио да нема шансе да се сада добије Београд, и да ће дугорочно боље проћи, ако избегне тај пораз. У унутрашњости постоји шанса у неким срединама (Ваљево, Шабац, Ниш).

И ја сам писао о тој изборној математици у Београду, где чак и да СПН добије више гласова од СНС (што је само по себи јако тешко), Несторовић свакако добија више од НАДЕ. Десница просто не може да направи било какву синергију и скупи критичну масу гласова, да би Вучић у Београду пао с власти. Сорбона је соло играч, њему не пада на памет да окупи десне снаге - и он гледа себично и дугорочно да други начисто пропадну, да би остао сам.

Та лудост, кратковидост и себичлук ће нам се обити о главу.
Nije jedno jedino objašnjenje.
Drugo objašnjenje je da je Vučić procenio da postoji mogućnost da izgubi izbore pa je pao dogovor (ili direktno radi za njega) sa Đilasom.

Ako si ti u pravu, u nekim gradovima će opozicija pobediti dok će u Beogradu SNS osvojiti više glasova nego u decembru.

Ako sam ja u pravu, opozicija neće osvojiti ništa na lokalu (računam grad ili opštinu veću od 50k stanovnika kao nešto), a u Beogradu će SNS osvojiti manje glasova nego u decembru ali će zadržati vlast zbog manje izlaznosti.
 
Jel bilo glasanje? Ko nije ispoštovao glasanje i rasturio koaliciju, jasno je kao dan. Kad god je sns u problemu, dođe SSP koji očigledno sabotira opoziciju već duže vreme. Ali svakako je nemoguće pobediti protiv sns-a uz Nestorovića u rezervi i ne znam šta ste sad toliko razočarani.
Kakvo glasanje? Zašto glasanje? Znači ti, ja i naš komšija se dogovorimo da ne puštamo glasnu muziku posle 22h i još svi potpišemo taj dogovor. Ali komšija i ja malo popijemo, pušta nam se glasna muzika i posle 22h i onda zovnemo tebe na glasanje i preglasamo te, Ko j*** dogovor, ko j*** potpise. Jel tako?
 
Мики је прецењен, а његови људи по локалима нису баш од поверења.
Čuo sam od nekih ljudi kako će glasati za Spn baš zbog Aleksića i kako se nadaju da će se udaljiti od Djilasa I Marinike.
@tribi Prekrsili su dogovor sa Proglasom i to stoji, ali proglas je nebitan i nisu nikakav faktor na biračko telo, jer nemaju pristup medijima i ne ucestvuju na izborima, niti su u stanju da okupe veću masu ljudi na ulici. Neko je slao gore izjavu Marinike Tepić iz 4. aprila, ali moram ponovo da pošaljem za ljude koji nisu videli. https://direktno.rs/izbori-2024/519484/marinika-tepic-izbori-ana-brnabic-pregovori-sastanak.html
 
Da vidimo šta su između ostalog potpisali:

"Kako se dodaje u tom dokumentu, potpisnici upozoravaju da ponovljeni izbori za Grad Beograd zakazani u kratkom vremenskom roku i u odsustvu promene izbornih uslova neće biti ni slobodni ni pošteni, i da na njih nećemo pristati, a u vezi sa tim ćemo biti jedinstveni i odlučni."

Šta se promenilo od ovoga?
 
Vrh