Šta je novo?

Izbori 2024

Ne mislim to, samo mislim da je u nekim sredinama postoje ograničenje na koliku promenu i učinak bi opozicija mogla da računa. Postoje mesta u Srbiji koja se kolektivno baš ponose svojom zadrtošću i ograničenošću. Sutra da odeš i dokažeš im da greše u nekim ubeđenjima (recimo, da je Đilas bio premijer, kao što neki iz onog videa misle i govore), oni bi te oduvali i rekli da si ti strani plaćenik poslat da unosi nemir i dezinformacije među ljude i da sabotira Srbiju. Mislim ima toga i po drugim zemljama, recimo svi znamo da Ameri imaju delove na jugu sa Redneksima koji žive u nekim svojim zabetoniranim deluzijama i agresivni su prema bilo kome ko pokuša da ih promeni. Epa istih tih kalupa i mentaliteta ima i u nekim delovima Srbije.

Mislim brate ja na poslu u Beogradu u 2024. imam par likova koji su čvrsto ubeđeni da je Zemlja ravna i da nas avioni posipaju otrovima. I svaki put kada bismo ušli u diskusiju oko toga (najčešće tako što bi oni sami pokrenuli, jer nemaju mira i ne podnose kad nešto nije homogeno i ukalupljeno) posle 5. iznetog argumenta i 5. neslaganja, oni pređu u agresiju i distancu. I sad zamisli da odeš u malo mesto gde su većina njih u takvoj eho-komori i da probaš da ih ubeđuješ da opozicija nije produžena ruka Vatikana i da ne postoji velika svetska zavera protiv Srpskoga roda koju sprečava samo Aleksandar Vučić njegovim nadljudskim zalaganjima, intelektom i hrabrošću. Pa nema šanse.

Takođe, opozicija nema para (ili neće da da, kako god ko želi) da potkupljuje ljude i glasove na masovnom nivou. A SNS ima.

Opozicija takođe nema horde plaćenika bez trunke morala ali i mozga da dovlače autobusima iz Srpske, Crne Gore i Hercegovine. SNS ima.

Opozicija takođe nema tim opako podmuklih a skupo plaćenih, narodnim parama plaćenih, savetnika i Gebelsa iz jedne državice podno Turske. SNS ima i to.

Za kraj, SNS je odličan u korišćenju populizma. Daje narodu taman onoliko ekonomske stabilnosti koliko je minimum potrebno, a sve ostale resurse, energiju i pamet troši na to da deo naroda koji glasa za njega bude srećan ko svinje u blatu. SNS je ekipa kojoj kada kažeš da ima 500.000 nelegalnih ili divljih gradnji, oni ti kažu "ma opušteno". Kad im kažeš da ćemo da pomremo u zagađenju, oni te pred masama ismeju "a smeta vam smog a ne smetaju vam cigarete koje puše klinci?" Kad im kažeš da je na ulicama anarhija u saobraćaju i da svako radi kako mu se digne, oni ti kažu "a šta tebe to pogađa? Haha, narode, vidi zaludnu boodalu, smejte mu se!" Kapiraš, oni daju jednom delu naroda, jednoj polovini naroda, ono što oni žele - život u čauri, deluzijama i neznanju, ekonomsku stabilnost (kakvu takvu) i opštu anarhiju i raspuštenost glede svega ostalog. I pola naroda to obožava. I šta ti onda možeš da kažeš i uradiš tim ljudima što će njih motivisati da se zapitaju ili ne d'o bog - promene mišljenje o nečemu? A što SNS neće moći da anulira istog časa, bilo deljenjem para, deljenjem poslova, deljenjem poklona ili prosto emitovanjem propagande? Pa nema ništa što možeš da uradiš sa takvim ljudima. To su prosto izgubljeni slučajevi.

Mislim ovo je forum na koji pretežno dolaze ljudi koji su intelektualno i obrazovno iznad nekog proseka Srbije. I ljudi koji uglavnom već 20/30 godina imaju pristup internetu, bibliotekama, kablovskoj, medijima... pa opet čak i na ovom forumu imaš ljude koji bi radije crkli i spalili se nego priznali grešku ili promenili neki stav. Čak i onda kada im se dokaže da nisu u pravu. Pa šta onda da očekuješ da opozicija uradi u nekoj tamo Pambukovici ili Bigrenici ili Trgovištu? Pa ništa, nemaju nikakve šanse.

Preveliki deo naroda voli ovako da živi, i vole da budu tvrde kamene glave koje vodaju diktatori i šarlatani. I nema te sile ili pameti koja može da dopre do takvih. Ovo je bre narod sa masom telećih glava koje kada im grad ubije njivu, oni krive Đilasa, a kada im bude dobra godina, oni se zahvaljuju svetom Vučiću. I mislim šta onda da radiš sa takvim glavama... Nema tu leka nikakvog. Pogotovu ako se na sve to ujutru i uveče narokavaju Pinkom i Krepijem.

Да ли су Гроцка, Борча, Сурчин и сл. крајеви са некаквим нашим задртим реднексима где људи немају реалних животних проблема и само слушају шта им каже власт?

Да ли су опозицији баш скроз затворена врата у периферији, и да ли из тог разлога треба да одустану од борбе за њихове гласове?

Да ли мислиш да се централне општине нису промениле структуром становништва последњих 10 година, или су опозиционе здраво за готово?
Да се нису по Савском венцу, Старом граду и Врачару у новоградњи населили богаташи, њих хиљада, блиски идејама СНС?

Те колеге равноземљаши које имаш, из којих су општина ако знаш?
 
,, .... равноземљаши... ,,,


Izbori odavno nisu provera volje glasača, vec su povera snage sistema. 😟
 
Prelaskom na lični nivo. Za to je potrebno da se jedan deo opozicionih simpatizera okrene glasačima snsa, i da ih on lično privoli na svetlu stranu. Čike s televizora ne mogu da dopru, ali brat, kum, komšija, pekar može itekako. Dakle, svaki od pojedinaca da uzme 10 snsovaca i da se za njih "zaduži". Nekog da zamoli "pusti njih, veruj meni, ja ti dajem reč da su ovi ljudi ispravni, preporodiće zemlju, glasaj molim te, zbog mene", nekog da privoli "obećali su mi posao ako naši pobede, postaću šef, dobiću unapređenje, moj školski je u SPN, moramo da skupimo glasove da pobede, uradiće nam ulicu, dobar sam sa njim" one slepo zaljubljene da uceni "baba ako me ne poslušaš, neću više nikad doći u ovu kuću", i tako dalje.

Ovo se zove agitovanje, i u politici je poštena stvar. Kada bi 30k ljudi (od 900k glasača SPN-a) odradilo ovo, SPN bi imao rezultat sličan SNS-u. Poređenja radi, koliko 30k ljudi nije nedosanjani broj govori to da se jednom nedeljno napuni Arena navijačima da l zvezde ili partizana sa 20+k ljudi. Ciljna grupa ove akcije su upravo ljudi koji su najlakša meta ovakvim akcijama (glas za dve hiljade, za naočare za vid, za dva naramka drva, za kanalizaciju...) i u potpunosti gađa njihov bucket list. Da li je to najmoralnija stvar, hah, "kome je do morala nek ide u crkvu, ne u politiku". Pritom, boriš se protiv ljudi koji će decu da izbace iz vrtića ako im roditelji glasaju kontra, ucenjuju, podmićuju, prevode glasače tamo amo, i sto drugih kriminalnih radnji. Poređenjem s tim, tripovati babu koju je već istripovao AV, je probiotik za te ljude.

Ovako nečemu sistem nema način da parira. On već uveliko izvlači maksimum iz ovoga (kad dođe unuka sa 2 lista papira na kome mora da skupi 20 ljudi, inače od prvog ne radi u vrtiću, baba i deda zaboravljaju na sve, glasaju odma za crnog đavola ako treba), a uz zanimljivu, simpatičnu kampanju mogu da se aktiviraju ljudi, i potrebno im je mnogo manje vremena i truda nego što vam se čini. Prosto, jedna stvar je ako vam neko vaš nešto traži, druga ako neko random nešto traži. Ako vam brat traži ključeve da pozajmi auto, daćete mu, nećete ga ni pitati za šta, a da vam random lik traži, napičkarali biste ga.
Druže mislim da si preveliki optimista ili ne poznaješ baš taj mentalni sklop prosečnog prostog čoveka ovde koji je u stanju da veruje pinku i informeru..
Kao sto je i bender napisao, apsolutna vecina njih ce pre da se zakrvi sa tobom nego sto ce cak i da te saslusa ako kazes nesto lose za velikog vodju,
pogotovo ovo u porodici, pa najrođeniji se sude godinama i ne pričaju zbog banalnih nekih stvari a kamolo nesto tako "veliko" kao veliki (žvalavi) vodja...

Da li si ti probao nekad da ih preobratiš?
Ja hvala bogu imam u užoj porodici samo jednog koji glasa za sns i to je moj deda od 87 godina (logicno) i sam uspeo da ga prevedem u apstinente i to tako sto sam mu zapretio da ako bude isao da glasa - otpisujemo ga - e to je bio jedini način - ništa drugo nije upalilo...
 
Да ли су Гроцка, Борча, Сурчин и сл. крајеви са некаквим нашим задртим реднексима где људи немају реалних животних проблема и само слушају шта им каже власт?

Да ли су опозицији баш скроз затворена врата у периферији, и да ли из тог разлога треба да одустану од борбе за њихове гласове?

Да ли мислиш да се централне општине нису промениле структуром становништва последњих 10 година, или су опозиционе здраво за готово?
Да се нису по Савском венцу, Старом граду и Врачару у новоградњи населили богаташи, њих хиљада, блиски идејама СНС?

Те колеге равноземљаши које имаш, из којих су општина ако знаш?
Neke sredine su pokazale da su nepopravljive u svojoj bandoglavosti, zadrtosti i zaostalosti. I mislim da su neki ljudi, mnogi ljudi u Srbiji, izgubljeni slučajevi kad se radi o pokušajima da se politički prosvetle i osveste. Jedan Mićko Ljubičić je pričao kako njegova majka, koja je 90ih mrzela Slobu i išla na proteste, je sada opčinjena Vučićem jer samo o njemu sluša a uz to je udarila i demencija. A to je dakle u jednom Beogradu, od strane žene koja je bila vrlo informisana i aktivna, i ima negu i porodicu. A zamisli šta tek biva sa ljudima u malim i zaostalim sredinama koji non stop žive u eho-komori. Ne može se takvima pomoći, bar ne sada u ovim uslovima i s ovim sredstvima.

Ravnozemljaša znam trojicu, jedan od 22 godine sa Banjice, drugi od 42 godine iz Rakovice i treći od 60ak koji je iz sela u Vojvodini ali živi u Beogradu već 40 godina. Naravno, isto kao i Vučićevi obožavatelji, i oni vole da budu u eho-komori svaki dan ceo dan. Zemlja ravna, Srbi najstariji narod na planeti (ravnoj, naravno), truju nas avioni, Bog je Srbin a Putin je njegov izaslanik, sujeverje, mitomanija, sve moguće iii nemoguće zavere, paranormalno... I naravno vrlo brzo izgube strpljenje a i poverenje kad neko neće da se složi sa njihovim opičenim idejama. A sad zamisli mala zabačenija mesta u kojima su većina ljudi izloženi time od rođenja, i sad još pod uticajem đubreta, lokalnih šerifa, i jednoumlja sa Lelekoma. Pa nema tu šta da se pokušava i menja. U tim mestima, ko zna za istinu i za bolje, on je ili već otišao, ili živi i ćuti i politički se krije da ga zadrtine okolo ne bi mračile.

A pazi, pritom mnogi ti Ravnozemljaši, turbo-pravoslavci, neo-četnici, Deretićevi sledbenici i slični, mrze Vučića. Ali koliko mrze Vučića, mrze i opoziciju i bilo šta što ima veze sa zapadom. I ne možeš ti njih da promeniš ništa više od ljudi koji balave na Vučića. I jedni i drugi imaju smanjenu neuro-plastičnost, i strah od iste. I samim tim, to onda smanjuje količinu potencijalnih glasača opozicije. Dakle neće za opoziciju nikada glasati neki zagriženi SNSovac, ali neće ni ovi koji mrze Vučića, jer pored njega mrze i opoziciju. Nema takvim ljudima pomoći.

Ono na šta opozicija treba da se fokusira je uticanje na sve koji sviraju bojkotima i na one koji su siti SNSa ali ne znaju šta da rade i/ili su izgubili nadu i entuzijazam. A preobraćivati naprdnjake ili ove alternativne turbo-glave, od toga nema leba. Neće ti oni dozvoliti da ih menjaš i obrazuješ. Ne žele to. Plaši ih istina, i plaši ih svet. Plaši ih pomisao da za neke stvari u životu moraju da progutaju svoj ego. Ili da se odreknu učenja svojih matoraca i okoline. Ili ih prosto plaši pomisao da postojao Bog ili ne, solidan deo njihovog života i njihove zajednice zavisi od njih samih. A ne od Njega, ili Đilasa ili Vučića. Neke stvari i određen deo naših života svakako zavise od drugih ljudi i od sveta. Ali problem je što imaš Srbe koji misle da i kad rokne grad ili njiva dobro rodi, to zavisi od Đilasa i Vučića. Ne postoji pomisao "šta ja ili moja zajednica možemo da uradimo?"
 
Poslednja izmena:
Samo bih dodao da u tim zabacenim i malim sredinama (sa kojim imam licno dosta iskustva) vecina je potpuno ubeđena da ih truju iz aviona kao i da je za povecau smrtnost (koja je anaravno uzrokovana losom hranom, ogromnom zagadjenju (pre svega zimi) kao i poptuno devastiranom zdravstvenim zastitiom) kriv zapad (na ovaj ili onaj nacin),
čak i ako se nađe neko da mrzi vučića ta mržnja nije ni izbliza velika kao mržnja prrma građanskoj opoziciji - to je bukvalno patoloska mrznja usadjena jos od tv bastilje sto je i danas dobar deo temelja na kome se zasniva apsolutna vlast žvale...
...i onda neko dodje i kaze da opozicija treba da prilazi tin ljudima lol
moje misljenje je da je to mnogo bolje da preuzme neki deo opozicije (u ovom trenutku osim nade ne znam za drugi) koji ima tu nacionalisticku demagosku i rusofilicarsku crtu
 
Nasi novu sugradjani Rusi, deluje da ih ima mnogo ovde po kaficima ali ovaj snimak pokazuje da ih je zaista ogroman broj:

 
Druže mislim da si preveliki optimista ili ne poznaješ baš taj mentalni sklop prosečnog prostog čoveka ovde koji je u stanju da veruje pinku i informeru..
Kao sto je i bender napisao, apsolutna vecina njih ce pre da se zakrvi sa tobom nego sto ce cak i da te saslusa ako kazes nesto lose za velikog vodju,
pogotovo ovo u porodici, pa najrođeniji se sude godinama i ne pričaju zbog banalnih nekih stvari a kamolo nesto tako "veliko" kao veliki (žvalavi) vodja...

Da li si ti probao nekad da ih preobratiš?
Ja hvala bogu imam u užoj porodici samo jednog koji glasa za sns i to je moj deda od 87 godina (logicno) i sam uspeo da ga prevedem u apstinente i to tako sto sam mu zapretio da ako bude isao da glasa - otpisujemo ga - e to je bio jedini način - ništa drugo nije upalilo...
Ja ovo pričam zato što poznajem u dušu prosečnog srbina. Ne postoji šansa da ga ubediš u bilo šta, ako misli da je zemlja ravna, to je zakucano, i tako dalje. Ja i ne pričam da ga nešto nabeđuješ, nek misli šta misli.

Prosečan čovek ne živi kako voli, nego kako mora. Voli on da kupi jaknu, al nosi staru, voli da greje celu kuću, al samo pali kvarcnu gde sede on i baba, voli on pršutu al se maksimalno počasti barenom pečenicom. Slično tome, prosečan čovek će da mrzi Vučića, ali je ujutru u 7 na glasanju za 2 hiljade, ili za ćerku za posao. Kao detetu kome zapretiš da ćeš mu uzeti telefon ako ne raspremi sobu. Mrzeće te taj dan, ali će raspremiti sobu. Može baba da se zarumeni kad vidi Vučića na ekranu, ali ako je u pitanju ćerkin posao, glasaće i za Kurtija ako treba.
 
pocela kampanja opasno
drug posetio bg pa sam mu pokazivao ovo ono, apsolutno svuda su snsovci; vozdovac, vracar, slavija, usce, knez, cvetko... stand na svakom
je l krenula opozicija u kampanju?
 
Sreca u nesreci je da je apsolutna vecina tih ljudi protiv botoksiranog kepeca
oko 3000 glasova dobio opozicioner
oko 500 glasova dobio putin (y)

Ali nažalost na okupiran delovima Ukrajine, gradjani su morali da glasaju uz pratnju nauružanog vojnika, sa sve papirom i glasanjem ispred njega... pa ti zaokruži nešto drugo
 
Da botovi pored morala nemaju ni mozga pokazuju i lokacije njihovih štandova.
Recimo juče su bili na Cvetanovoj Ćupriji na ulazu u HOROR ulicu Tome Zdravkovića.

U prosloj kampanji sam ih viđao recimo ispre pošta koje su u tom trenutku štrajkovale pa su ih ljudi napušavali pri pokušaju da podignu pare u istoj.
 
Cela ova prica i redukovanje SNS glasaca na dede i babe zaludjene informerom i zakucane u nerpromenljivim stavovima je em glupa em kontraporuktivna, i vise sluzi kao neki odbrambeni mehanizam i dizanje sopstvenog ega, kao evo nas gubimo ali smo bar samosvesni i prosveceni a ne ovi krezavi zatucani.

I medju opozicionim glasacima ima isto tako zatucanih ljudi nepromenljivih stavova ubedjenih da je ovde Mordor u kome nista ne funkcionise i koji se poredi sa Afrikom dok je preko sve proracunato, smisljeno i uredjeno, sto je stav podjednako razveden od realnosti kao i prica da smo u zlatnom dobu.

Dobar deo SNS glasaca glasa za njih zato sto im je to u njihovom sistemu vrednosti najbolja opcija. Neko smatra da ce korupcije svakako biti ali da je bolje da je stabilna i predvidiva, neko smatra da bi se stvari jos sporije zavrsavale da sad mora da se pravi kompromis izmedju gomile stranaka i institucija, neko smatra da je ovaj ni-na-zapad-ni-na-istok pristup spoljnoj politici najbolji dok god moze da traje itd.

I najbitnije, iskreno mislim da najveci deo njihovih biraca i nije toliko odusevljen SNS-om koliko smatra da je opozicija jos losija. I te glasace opozicija najjednostavnije moze da pridobije, tako sto ce se pokazati sposobnijom. Ja prvi glasam za opoziciju ne zato sto su me ubedili da su nesto posebno sposobni, vec zato sto smatram da su daleko manje zlo, ali potpuno mogu da razumem nekoga ko pravi slican kompromis samo sa suprotnim ishodom.
 
@Defke, Dosta kostruktivan post, sa logično izrečenim stavovima bez upotrebe nekih tupavih, uobičajenih poštapalica. Koliko je samo šansi propustila opozicija da se ujedini oko izbornih uslova i pokuša nekako da "privoli" vlast da se u Srbiji posle 2012. godine makar jednom organizuju normalni izbori. Zašto je tako ne znam, mogu da pretpostavim:
- sujeta, nedodorljivost,
- koruptivne šeme od ranije, ucene i slično,
- moguć uticaj ambasada...
....nastaviti niz.

Možda će neko reći da sam dosadan, da nije isto vreme itd., ali da se DOS nije ujedinio, nikada Milošević ne bi pao sa vlasti.
 
@Defke, Dosta kostruktivan post, sa logično izrečenim stavovima bez upotrebe nekih tupavih, uobičajenih poštapalica. Koliko je samo šansi propustila opozicija da se ujedini oko izbornih uslova i pokuša nekako da "privoli" vlast da se u Srbiji posle 2012. godine makar jednom organizuju normalni izbori. Zašto je tako ne znam, mogu da pretpostavim:
- sujeta, nedodorljivost,
- koruptivne šeme od ranije, ucene i slično,
- moguć uticaj ambasada...
....nastaviti niz.

Možda će neko reći da sam dosadan, da nije isto vreme itd., ali da se DOS nije ujedinio, nikada Milošević ne bi pao sa vlasti.
"Pokuša nekako da privoli vlast"
Lol
Da pokusa da privoli one za koje zakon ne postoji, one koji i svoje clanstvo ucenjuju i prete im, one koji drze sve nacionalne frelvencije odakle otvoreno pljuju i vređaju sve koje ih makar i malo kritikuju,
Da da, toga ima al kod braće grima...

Evo opozicija se ujedinila, i da nije bilo pritiska spolja ladno bi ovi imali većinu u gradu bez pardona i ne bi ni bilo ponovljenih izbora...
 
"Pokuša nekako da privoli vlast"
Lol
Da pokusa da privoli one za koje zakon ne postoji, one koji i svoje clanstvo ucenjuju i prete im, one koji drze sve nacionalne frelvencije odakle otvoreno pljuju i vređaju sve koje ih makar i malo kritikuju,
Da da, toga ima al kod braće grima...

Evo opozicija se ujedinila, i da nije bilo pritiska spolja ladno bi ovi imali većinu u gradu bez pardona i ne bi ni bilo ponovljenih izbora...
* Deo opozicije se ujedinio, dok je drugi deo uglavnom bacio glasove ili ih oterao Nestorovicu *
 
Opozicija treba da fura pricu: NATO Vucic, Soroseva pudlica Vucic itd.
Slažem se, Umesto toga, napednjaci furaju tu priču. Govore im kako su u saradnji sa Kurtijem predali Kosovo. I to pre 2012. I niko da ih pita kako to Kurti pre 2012.
Evo upravo sam čuo u skupštini naprednjaka kako pita Đilasa i Ponoša šta rade tu ako tvrde da su izbori pokradeni. I u pravu je čovek. Umesto da se sami zapitaju šta rade u skupštini pokradenih izbora, mora naprednjak da ih podseća. Ili su totalno glupi ili saučestvuju.
 
Gde je i šta radi Dragan Todorović, bivši radikal? Pretpostavljam da je u političkoj penziji (pohvalno), jer nisam našao ništa na netu, al možda neko zna više.
 
Vrh