Šta je novo?

Izbori 2024

Крајње време да се ухапси ова бу****


Pogledajte prilog 189709


Ko da ga uhapsi?
Da sutra budu izbori za predsednika opet bi pobedio.
Vecina ga obozava.
Njegova podlost, pokvarenost i laganje su odraz mentaliteta ogromne vecine gradjana.
Ulizivanje i snishodljivost je ono cemu se u ovom obrnutom univerzumu vecina iskreno divi.
Skoro sve moje komsije su kao on.
 
I Rusija ga svesrdno i bez fingiranja neke zadrške, podržava. EU se barem trudi da nekim gestovima pokaže da je zainteresovana i za vladavinu prava i sprovođenje demokratskih reformi u našoj zemlji.

Tj. zasto već nije okončan proces tranzicije i zašto smo krenuli nizbrdo je prevashodno naša krivica.

I sad naše protivljenje oko litijima nemu onu težinu koje bi imalo da smo sve odradili na vreme, kao neka Slovačka ili Mađarska Ili barem Hrvatska...

1. Realno jasno je da je Rusija poslednja brana uspostavljanju globalne unipolarne dominacije kakvu još niko nije video.

A kako to Rusija kontrira ovom boldiranom tj. Kini?
 
Sukobljavali smo mi i sa Mađarima, Bugarima, Bošnjacima, Albancima, Hrvatima, Turcima... a i sa Grcima dovoljno daleko u prošlosti, Zaza bi to bolje znao... Ne valja nama niko ako gledamo unazad 😄 zato bolje gledati unapred...

Al zanimljivo je, nisam istoričar, al u srednjem veku su se ta savezništva brze sklapala sa ljutim neprijateljima od ranije čim iskrsne neka nova pretnja. Prosto cenio se interes i trenutak nije bilo toliko nagomilane epike u srednjovekovnoj Srbiji? Ta epika, mitovi čini se dolaze kasnije kao interpretacija prošlosti... Neki vladar postigne mir tako što uda ćerku za svog neprijatelja od kog je poražen a onda sa pobedničkom stranom stvara novo savezništvo protiv nekih trećih i to nedugo zatim...

Zašto smo ranije kao narod bili više praktičari i koliko dugo ćemo biti taoci 1999.?
 
Sukobljavali smo mi i sa Mađarima, Bugarima, Bošnjacima, Albancima, Hrvatima, Turcima... a i sa Grcima dovoljno daleko u prošlosti, Zaza bi to bolje znao... Ne valja nama niko ako gledamo unazad 😄 zato bolje gledati unapred...

Al zanimljivo je, nisam istoričar, al u srednjem veku su se ta savezništva brze sklapala sa ljutim neprijateljima od ranije čim iskrsne neka nova pretnja. Prosto cenio se interes i trenutak nije bilo toliko nagomilane epike u srednjovekovnoj Srbiji? Ta epika, mitovi čini se dolaze kasnije kao interpretacija prošlosti... Neki vladar postigne mir tako što uda ćerku za svog neprijatelja od kog je poražen a onda sa pobedničkom stranom stvara novo savezništvo protiv nekih trećih i to nedugo zatim...

Zašto smo ranije kao narod bili više praktičari i koliko dugo ćemo biti taoci 1999.?
Pazi, ne samo u srednjem veku, bili smo praktični, možda i najviše, tokom 19. veka. Kontinuirano (pa i to ne večno) su nam, pored logično Turaka, jedino Englezi bili neprijatelji (nakon incidenta kod Čukur česme samo engleski konzul ne osuđuje bombardovanje beogradske čaršije). Nažalost, nama je diplomatija 19. veka bila na višem nivou nego danas. Planski je formirana inteligencija za državni aparat (čuvene "parizlije"). I opet najmanje učimo o tadašnjim intelektualcima, a od kojih bi danas mogli da naučimo neke stvari (npr. neko poput Ilije Garašanina ima jednu bistu u Grockoj i to je to). Među njima je i ta spoljnopolitička praktičnost. Ne volim ni ja to, ali tako je kada si mali narod.
 
Pobijeni su nam intelektualci 44., a ono sto nije, pa sve do neke 52. maltretirani na Golom Otoku. Zato sad imamo jednoumlje, sektasenje i obozavanje kulta vodje. Ali, kapitalizam nije prijao svakome dvadesetih i tridesetih godina proslog veka... na zapadu je opstao, a mi smo bas bili kao zapad.
 
Pobijeni su nam intelektualci 44., a ono sto nije, pa sve do neke 52. maltretirani na Golom Otoku.

Na Golom otoku je koliko se sećam bilo i Staljinista?

S druge strane mora da su urbanistički plan za Novi Beograd pravili do '44... Jer su ga fucking dobro napravili 😊 neinteligentna bića najveći i najuspešniji poduhvat u 20. veku a vezano za ovaj grad ili bilo koji grad bivše Jugoslavije ne bi mogli napraviti... Otkad god da su projekti, sproveli su ga u delo upravo prosvećeni komunisti. Tj deo među njima koji očigledno nije u potpunosti isključivao struku kao danas...
 
Al zanimljivo je, nisam istoričar, al u srednjem veku su se ta savezništva brze sklapala sa ljutim neprijateljima od ranije čim iskrsne neka nova pretnja. Prosto cenio se interes i trenutak nije bilo toliko nagomilane epike u srednjovekovnoj Srbiji? Ta epika, mitovi čini se dolaze kasnije kao interpretacija prošlosti... Neki vladar postigne mir tako što uda ćerku za svog neprijatelja od kog je poražen a onda sa pobedničkom stranom stvara novo savezništvo protiv nekih trećih i to nedugo zatim...

Zašto smo ranije kao narod bili više praktičari i koliko dugo ćemo biti taoci 1999.?
To ti je jednostavno. Spoljna politika je u Srednjem veku bila mnogo racionalnija nego od 19. veka pa naovamo. Nije bilo masovnih društava, to malo ljudi što odlučuje gledalo je kako da najbolje prođe - da izvuče najveću korist, ili da pretrpi najmanju štetu - nisu morali da pridobijaju nepismene kmetove i mračnjake sa ovog foruma npr. za svoju politiku kao što u novije vreme državnici to moraju.

Da se Sloba nije umiljavao kretenskom društvu, bili bismo sad ko Češka. Ali da im se nije umiljavao, pao bi sa vlasti, pa bi drugi vodio njegovu politiku.

Moderne nacije i njihova masovna društva pokrenuli su lavinu masovnih zločina i kolektivnih samoubistava.
 
Na Golom otoku je koliko se sećam bilo i Staljinista?

S druge strane mora da su urbanistički plan za Novi Beograd pravili do '44... Jer su ga fucking dobro napravili 😊 neinteligentna bića najveći i najuspešniji poduhvat u 20. veku a vezano za ovaj grad ili bilo koji grad bivše Jugoslavije ne bi mogli napraviti... Od kad god da su projekti. Sproveli su ga u delo upravo prosvećeni komunisti. Tj deo među njima koji očigledno nije u potpunosti isključivao struku kao danas...
Dobar deo elite jeste stradao, ali su komunjare znale tačno koga da poštede, a koga ne, vezano za to od koga će imati korist (a sama elita nije imala preterano kičme da se drži ranije iznetih stavova). Tu čak nije bio ni neki kontinuiran princip kako je nekome suđeno za kolaboraciju i "kolaboraciju".
Posle toga je sledilo i ubacivanje njihovih uhoda i "delioca pravde" na fakultet.

Pošto si i sam pomenuo da je interesantnije kada govorimo sa primerima iz istorije, da ilustrujem sa par intelektualaca:

Viktor Novak - predratni profesor, potpisao na zahtev okupatora Proglas srpskom narodu (o borbi protiv komunista). Rezultat - Lik nije trpeo nikakve sankcije, čak šta više, objavljuju mu Magnum Crimen ubrzo posle rata.

Veselin Čajkanović - predratni profesor, nije potpisao, i pored zahteva okupatora, Proglas srpskom narodu. Rezultat - zbog činjenice da nije bio simpatizer KPJ uklonjen sa fakulteta, skončao život u bedi, a njegova porodica rasprodaje kućnu biblioteku da bi preživela.

Ivan Božić (inače Srbin katolik) - predratni asistent, držao nastavu tokom okupacije. Rezultat - uselio mu se udbaš u stan i živeo sa njim i njegovom ženom. Odbijen četiri ili pet puta da ga prime u SANU kao dopisnog člana. Na kraju je relativno mlad umro od muke.

I naravno, na kraju meni najmanje mio primer:

Vasa Čubrilović - poznat kao pripadnik Mlade Bosne, učesnik atentata na prestolonaslednika Ferdinanda. Pre DSR prilično prosrpski nastrojen. Lojalan tokom DSR vladi u Londonu (bio i ministar u prelaznoj vladi Federativne Jugoslavije). Pred sam rat održao predavanje kako je rešenje kosovskog problema iseljavanje Albanaca sa Kosova i Metohije (mislim da je pominjao i prisilne metode). Kad ono, završio se DSR i čovek iznenada postade najveći Jugosloven, ubeđeni komunista, delilac pravde itd. Čak je i tokom pisanja Memoranduma (od kog je neopravdano napravljen bauk i izmišljano svašta, o Načertaniju da tek ne govorim) izražavao neki protest, ako se dobro sećam.

Komunista izuzetno zameram, pored uklanjanja dela elite, to postavljanje poltrona i udbaških službenika na fakultete. Da se razumemo, postojalo je to i pre DSR, ali je sa dolaskom KPJ na vlast eskaliralo i da danas trpimo posledice. Zapravo, danas nam je to stanje prihvaćeno ko dobar dan.
 
Ako bi njegovo ponasanje odgovaralo nasim interesima.
Recimo, ako bi Hulja
ukinuo SSP,
prekinuo evroatlantske ineracije,
rekao nam ko je ubio Olivera
isterao strance iz obrazovanja,
ukino stranacko zaposljavanje,
pohapsio radikalsku bandu
zaveo red na BU,
povecao carine,
zabranio gradnju u Beogradu,
isterao Rio Tinto,
ukinuo rad nedeljom,
zabranio kladionoce
i jos stotinak stavki
podrzao bih njegovu diktaturu

podrzao bih bilo kog diktatora koji bi bio u stanju da ispuni gornje uslove

Sama cinjenica da si izgovorio "podrzao bi njegovu diktaturu" dovoljno govori o tebi kao coveku. Pored moralne panike i mracnog naricanja sto siris na forumu, najbolje bi bilo poci od sebe...

Takodje, "ako bi njegovo ponasanje odgovaralo nasim interesima", nisu to nikakvi nasi interesi, nego tvoji licni vlazni snovi. Vecina naroda Srbije ne bi znalo da funkcionalno opise sta je to nas interes, a najmanje to mogu oni koji misle da znaju. Nama fali obrazovanje, i fali nam samo-kriticnosti...diktatora i podanika koji se loze na diktatore imamo ko gov**a.
 
Demokratija kojoj izgleda ucenjivači teže Srbiji nije potrebna, ta demokratija je uništila srpsku državu u prošlom veku, ta demokratija nam je bacala bombe, ta demokratija nas već 23 godine primorava da ispunjavamo ultimatume u cilju ukidanja ove države. Od njih je uzaludno očekivati da žele privredni napredak ove zemlje, ili bilo koji drugi napredak.
 
Komunista izuzetno zameram, pored uklanjanja dela elite, to postavljanje poltrona i udbaških službenika na fakultete.

A reci mi jel bilo uklanjanja elite i među Hrvatima ili su generalno samo sa Srbima imali problem?

Ne sporim da je bilo nepravde i nepodobnih, ali je pre toga komunističko delovanje bilo zabranjeno i bili su debela ilegala u periodu prve Jusgoslavje. Kroz partizanski pokret nosioci su oslobođenja od okupatora, dok su četnici bili kolaboracionisti. Ko zna kako bi pod njima bilo i kome bi sve brojali krva zrnca da odrede podobnost neke drugačije posleratne Jugoslavije.

Nekako uvek kroz istoriju ispada da je nacionalno osvešćenim Srbima naneto veće zlo pa čak i u poslednjem ratu gde činjenice govore drugačije... I uvek se samo to iz nacionalnog ugla ističe... Nije nam bitna patnja drugih naroda od strane nas samih i da nešto iz toga isto naučimo, kao i od patnje pod koministima koje je nesumnjivo za neke bilo.

Znaš makar jedan dokumentarac o nekim hladnjacama u Batajnici. Pa na rts da ide.

Od regionalnih da ne kazem domaćih istoričara ja pratim izjave i gostovanje Hrvoja Klasića i Tvrtka Jakovine. Ne znam da li je dobar odabir ali mislim da daju celovit, objektivan prikaz događaja iz 20 veka... I njima prosto verujem.
 
A reci mi jel bilo uklanjanja elite i među Hrvatima ili su generalno samo sa Srbima imali problem?

Ne sporim da je bilo podobnih, ali je pre toga komunističko delovanje bilo zabranjeno i bili su debela ilegala u periodu prve Jusgoslavje. Kroz partizanski pokret nosioci su oslobođenja od okupatora, dok su četnici bili kolaboracionisti. Ko zna kako bi pod njima bilo i kome bi sve brojali krva zrnca da odrede podobnost neke drugačije posleratne Jugoslavije.

Nekako uvek kroz istoriju ispada da je nacionalno osvešćenim Srbima naneto veće zlo pa čak i u poslednjem ratu gde činjenice govore drugačije... I uvek se samo to iz nacionalnog ugla ističe... Nije nam bitna patnja drugih naroda od strane nas samih i da nešto iz toga isto naučimo, kao i od patnje pod koministima koje je nesumnjivo za neke bilo.

Znaš makar jedan dokumentarac o nekim hladnjacama u Batajnici. Pa na rts da ide.

Od regionalnih da ne kazem domaćih istoričara ja prstim izjave i gostovanje Hrvoja Klasića i Tvrtka Jakovine. Ne znam da li je dobar odabir ali mislim da daju celovit, objektivan prikaz događaja iz 20 veka... I njima prosto verujem.

Ali ja nisam ni pomenuo Hrvate? Niti sam jednog trenutka pomenuo da je ovo isključivo nepravda naneta Srbima u Jugoslaviji? Uopšte nisam ni govorio da su isključivo nacionalno orijentisani stradali - evo npr. Dragoljub Jovanović iz Zemljoradničke stranke. Bile su i kod Hrvata čistke i prešaltavanja intelektualaca. Ovo je nepravda naneta narodima u Jugoslaviji kroz "disciplinovanje" elite i demokratije. Napominjem narode, a ne narod tj. Srbe.

Inteligencija koja je iz 30ih doterala do 60ih (pa i na tvom fakultetu) proozvela je manje (od sebe) kvalitetne kadrove, ali i dalje kvalitetne. Naredna generacija opet neštlo slabije itd. Tada se, iako manje nego u nekim ranijim periodima, i dalje cenio kvalitet. No, sa vremenom dođosmo do ove katastrofe sada, gde se ceni samo poltronstvo.

Nosioci oslobođenja i konačni pobednici da, ali ne isključivi nosioci oslobođenja (u mom selu je poklano 75% stanovnika od strane ustaša, selo su spasili četnici i održali do kraja rata). Istoriografija prema svim tim temama je bila angažovana i uvek se išlo u ekstrem prema drugoj strani, od fiktivnih Bulajićevih četnika do debilnog rehabilitovanja Kalabića. I to je oproban recept da se održava sukob među ljudima sa aktuelizacijom prošlosti, baš kako se ljudi ne bi bavili konkretnim temama, poput demokratije. Slično se radi(lo) sa Jovanom Deretićem i sličnim idiotarijama o antičkim Srbima. Iz istorije je potrebno da se uči, a ne da se oko nje svađa.
 
Sama cinjenica da si izgovorio "podrzao bi njegovu diktaturu" dovoljno govori o tebi kao coveku. Pored moralne panike i mracnog naricanja sto siris na forumu, najbolje bi bilo poci od sebe...

Takodje, "ako bi njegovo ponasanje odgovaralo nasim interesima", nisu to nikakvi nasi interesi, nego tvoji licni vlazni snovi. Vecina naroda Srbije ne bi znalo da funkcionalno opise sta je to nas interes, a najmanje to mogu oni koji misle da znaju. Nama fali obrazovanje, i fali nam samo-kriticnosti...diktatora i podanika koji se loze na diktatore imamo ko gov**a.
Srpsko drustvo trenutno nije za demokratiju.
Demokratija znaci bas ovo sto imamo, Zlocinca koji se udvara glasacima, potplacuje ih i moralno kvari da bi ga izabralil.
Uspon Netsorovica govori bas o tome, o nesposobnosti glasaca da odlucuju racionalno.
Kao sto se deci ne daje da upravljaju automobilima, tako demokratija (vise) nije za Srbe.
 
Sama cinjenica da si izgovorio "podrzao bi njegovu diktaturu" dovoljno govori o tebi kao coveku. Pored moralne panike i mracnog naricanja sto siris na forumu, najbolje bi bilo poci od sebe...

Takodje, "ako bi njegovo ponasanje odgovaralo nasim interesima", nisu to nikakvi nasi interesi, nego tvoji licni vlazni snovi. Vecina naroda Srbije ne bi znalo da funkcionalno opise sta je to nas interes, a najmanje to mogu oni koji misle da znaju. Nama fali obrazovanje, i fali nam samo-kriticnosti...diktatora i podanika koji se loze na diktatore imamo ko gov**a.

Postoje situacije u kojima je diktatura nuzna.
Kada se vecina stanovnika sastoji od podlih pokvarenjaka, obozavaoca Zadruge, onda ne moze biti ni pomisli o demokratiji.
Demokratija znaci da postoje racionalnigradjani koji odlucuju o politickom procesu. Kod nas skoro da nema takvih gradjana.
Vecina gradjana kod nas bi glasala za Stanijine gace.

1945. je mpr pobedila diktatura koja je znala da se organizuje i pobedi fasizam.
Gradjanski politicari tog vremena nisu uspeli da organizuju ljude.
 
Poslednja izmena:
Iz istorije je potrebno da se uči, a ne da se oko nje svađa.


Reci to istoričarima. 🙂

Bitno je spominjati jer mnogi od Srba koji imaju neki uticaj u javnosti, ne spominju... Te druge stradale. Nisam ja tebi zamerio, nego te pitao da mi daš odgovor. 🙂 Da li su komunisti specifično targetirali Srbe, to me je zanimalo, a onda sam krenuo dalje - da bi bilo, nevezano od tebe, plodotvorno da se upoznamo i za zločinima učinjenim u naše ime i to bez umanjivanja, relativizacije ili svađe.

I znam da je to kod određenog i danas već i ne tako malog broja istoričara, moguće.

Dodao bih na svoju listu istoričara i Aleksandra Stojanovića. Mada ga nisam puno slušao ali u neke 2 prilike jesam, imao je umerene stavove u pomirljivom tonu iznete, što mi se dopalo.

 
Da se Sloba nije umiljavao kretenskom društvu, bili bismo sad ko Češka. Ali da im se nije umiljavao, pao bi sa vlasti, pa bi drugi vodio njegovu politiku.
Moderne nacije i njihova masovna društva pokrenuli su lavinu masovnih zločina i kolektivnih samoubistava.
Mozda kao Danska, samo da je dosao kralj.
Smesno. ne zasmejavaj nas.
Pogledaj ljude oko sebe, pogledaj prljave zgrade i stepenista.
Ti ljudi us bili takvi i 2000. i 1987. i 1945. i 1918. i 1830. Srbija se ne menja. Srbi ne vole red.
Lici li to na Cesku, lici li to na Cehe?
Cesi su would be Nemci.

Secam se kada sam prvi put bio u Sloveniji u doba SFRJ.
Cinilo mi se da sma u drugoj drzavi.
Videlo se da poznaju svoj kolektivni interes i vole svoju zemlju.
 
Reci to istoričarima. 🙂

Bitno je spominjati jer mnogi od Srba koji imaju neki uticaj u javnosti, ne spominju... Te druge stradale. Nisam ja tebi zamerio, nego te pitao da mi daš odgovor. 🙂 Da li su komunisti specifično targetirali Srbe, to me je zanimalo, a onda sam krenuo dalje - da bi bilo, nevezano od tebe, plodotvorno da se upoznamo i za zločinima učinjenim u naše ime i to bez umanjivanja, relativizacije ili svađe.

I znam da je to kod određenog i danas već i ne tako malog broja istoričara, moguće.

Dodao bih na svoju listu istoričara i Aleksandra Stojanovića. Mada ga nisam puno slušao ali u neke 2 prilike jesam, imao je umerene stavove u pomirljivom tonu iznete, što mi se dopalo.

Onda tako kaži, da ne gatam :)

Naravno da su targetirali, što one lojalne kralju, što one proustaške, što one neželjne da se povinuju KPJ. Zapravo, jedino sa Makedoncima nije bilo problema (osim nekih čistki krajem rata, Čento, Brašnarov (inače najstariji logoraš u istoriji Golog Otoka) i družina).
 
Sto se tice kvislinskih formacija, ustase su najgore prosle.
U novembru 1944. objavljena je amnestija, za cetnike belogardejce, vmro.... za sve osim za ustase.
Sasvim logicno.

Inace, dok se levica sprema da zagrize skupstinske snicle, na desnici Sluzba priprema novu predstavu.

Упркос разликама окупимо се око Косова! Двери упутиле апел Несторовићу, Јовановићу​

 
Secam se kada sam prvi put bio u Sloveniji u doba SFRJ.
Cinilo mi se da sma u drugoj drzavi.
Videlo se da poznaju svoj kolektivni interes i vole svoju zemlju.

Isto kao kad sam ja živeo u Zagrebu od 1987. do 1991., ko da sam završio u nekom nemačko-francuskom gradiću... faktički nisam u Jugoslaviji. Red, rad, disciplina, tačnost, razmišljanje o interesu, parama, držanje distance... kad sam se vratio u Beograd, svi me živi Srbi obmanjuju pokušavajući da me fasciniraju... a pošto ja odlično pamtim onda kažem: "A šta si ti ono pre neki dan pričao... tajac i MUUUK". Tipično balkanjeroski mentalitet, da se pije, jede, zabavlja, peva, smišljaju komedije, da se ugoste ljudi... sve ostalo ... tanko, baš tanko. Nije nama prosperitet niti lova prioritet kao na zapadu. Zato smo i tu gde jesmo, to je naš gen :) možda bih dodao da se promeni puno žena ili muškaraca u životu... jer ipak život nema reprizu :)
 
A kako to Rusija kontrira ovom boldiranom tj. Kini?

Još uvek Kina ne može da se meri sa onim što predstavlja kolektivni zapad. Namerno kažem tako, jer očigledno je da je to jedna zaokružena politička, vojna i ekonomska grupa, a gde se ipak zna ko donosi odluke! Ne mogu da razumem Nemca koji je ok sa terorizmom i tim da samovoljno sebi odseca granu na kojoj sedi (nord stream) i postaje osetno manje konkurentan. Bio je onaj lik iz BASF-a koji je govorio o tome, pametna ćelava glava, sad ga nema nigde. Naravno Kina će doći pre ili kasnije, to je jasno kao dan, sad da li za naših života, videćemo. Već sada su u know-how lideri u 70% i to ljudi još ne kapiraju. Imaće svoje izazove, ali će doći. Neće rasti decenijama po 7, 8% kako su navikli, pa da dupliraju output svakih 10 godina, ali će rasti 5%, pa će i per capita rasti dvojako, prvo zbog samog rasta, drugo zbog smanjenja populacije.

Rusija je tu osigurač bukvalno, apsolutno komplementarna i sa Kinom i sa zapadom u svakom smislu. Ogromna resursna baza, ogromne neistražene površine i 10x manje stanovnika. Kao što bi zapad to ukrao, rado bi i Kinezi popunili te rupe da mogu, ali ipak igraju drugačije, ne lupaju po glavi (za sada), nego su vrlo pragmatični. Mesto da Evroazija bude lider biće Azija, vrlo jednostavna matematika. A mi i dalje ne kapiramo šta se dešava i navijamo za ove ili one, a ostaćemo neko slepo crevo u blokovskoj podeli.
 

Kaze: "bio je naivan, lakomislen, hrabar, verovao ljudima". Neki danas, prevejani, promucurni, kukavice koje ne izlaze na duel, ne veruju nikom...

"Odavno su već bili odlučili da ga ubiju. Taj prosti, bedni naš svet koji ne voli pametne, one što su iznad... Pogledajte mu samo biblioteku! E, moj Zorane...Ogovarali su ga, izmišljali o njemu svašta..."
 
Poslednja izmena:
Ma mi smo narod prokletinja, neće biti šteta što nas za sto godina neće biti.
 
Vrh