Šta je novo?

Izbori 2024

Naravno Kina će doći pre ili kasnije, to je jasno kao dan, sad da li za naših života, videćemo. Već sada su u know-how lideri u 70% i to ljudi još ne kapiraju. Imaće svoje izazove, ali će doći. Neće rasti decenijama po 7, 8% kako su navikli, pa da dupliraju output svakih 10 godina, ali će rasti 5%, pa će i per capita rasti dvojako, prvo zbog samog rasta, drugo zbog smanjenja populacije.

Mislim da su već sada na 5%. Ali dobro si objasnio...

Rusija je tu osigurač bukvalno, apsolutno komplementarna i sa Kinom i sa zapadom u svakom smislu.

Sa ovim se ne slažem.

Ogromna resursna baza, ogromne neistražene površine i 10x manje stanovnika.

Sa ovim se slažem.

Kao što bi zapad to ukrao, rado bi i Kinezi popunili te rupe da mogu,

I hoće. To je bila suština mog komentara jer si govorio o nadolazećoj unipolarnoj sili i sa njom će biti vrhunski svetski sukob, a Rusija će biti samo saletit Kine.

Mesto da Evroazija bude lider biće Azija, vrlo jednostavna matematika.

Tako je. Ja se nikad nisam zalagao za debelo odvajanje od Kine. Meni se čak i njihova diplomatija donekle dopada za razliku od ruske koja se raspada. Zapravo nepostojeća. Naravno nisam ni za to da se ugledamo na njeno unutrašnje uređenje i zaboravimo da smo u Evropi, već da najbolje moguće sarađujemo.

Kina neće imati potrebu za iniciranjem direktne konfrontacije ni sa kojom super silom... Možda je nezadovljna SAD novim svetskim poretkom i neće napasti. Možda će se tada ponovo uspostaviti ravnoteža kao u blokovskoj podeli sveta... Novi hladni rat. Ali Kina je taj ključni igrač pred kojom je budućnost. Ti si je izjednačio sa Rusijom sa čim se ne slažem.
 
Ako je o Kini tačno ono što mi je pričala jedna strankinja koja je tamo bila na nekoj razmeni studenata, onda teško nama i svetu ako oni zavladaju.. Bilo koji policajac može da te zaustavi gde hoće, uzme ti telefon i pročešlja ga detaljno, tebe odvedu na malo "propitivanja" u policiju kako im se prohte, svako svakog potkazuje, na faxu su imali neke sandučiće gde bilo ko može da ubaci neki papirić protiv tebe, anonimno te prijavi za glupost, ili izmisli bilo šta, onda se to otvara s vremena na vreme, pa te saslušavaju, dolazi policija itd.. Jedan užas od sistema i diktature..
 
@Noki

Kad sam napisao unipolarna sila, mislio sam na kolektivni zapad (sa vazalnom Evropom) sa sve kontrolom nad poraženom, raskomadanom Rusijom u večnim reparacijama i jeftinom eksploatacijom resursa. To je ono što kažu Game over, One world government, a onda ovi dole Azijati koji će biti sve gladniji za inputima (energija itd), postaju nebitni. To se svodi na onu dosadnu završnicu u riziku ili šahu kad imaš figuru viška i poziciju i tempo. E sad pošto im planovi nešto i ne idu kako su zamislili, prirodno su gurnuli Ruse na istok i pravi se blok. Dakle nikakve vrednosne sudove ne dajem, niti navijam (u stvari navijam za kraj stradanja naroda u Ukrajini), samo gledam nas i zaključujem kako smo opet dobili đoku i ne vidim nikakvu perspektivu ni ekonomski, a ni politički za ostvarivanje nacionalnih ciljeva, dok god neko ne podigne glavu u Evropi.

Naravno da Kina nikakvu potrebu nema za konfrontacijom. Tj rešiće Tajvan kad za to dođe vreme, na kraju to jeste jedna zemlja (da ne ulazim opet u vrednosne sudove i to da su Tajvanci u stvari legalni naslednici). Po PPP je već najveća pojedinačno i prirast joj je brži, vreme radi za nju. Čak bi i po nominalnom GDP bilo sečenje u ovoj dekadi, da Ameri ne rade šta rade. Malo će odložiti, ali će pojesti Evropu.

Ne bih širio, već počinje da liči na priče blejača ispred trafike...

@Vox91

Gore je od toga, da krenemo od covid mera (mada se ni velike demokratije nisu proslavile). Doduše još uvek imaju respekt ka white monkeys, ali sve manje. Radna etika brutalna, poslušnost bespogovorna!
 
Rusija je tu osigurač bukvalno, apsolutno komplementarna i sa Kinom i sa zapadom u svakom smislu. Ogromna resursna baza, ogromne neistražene površine i 10x manje stanovnika.

Kad sam napisao unipolarna sila, mislio sam na kolektivni zapad (sa vazalnom Evropom) sa sve kontrolom nad poraženom, raskomadanom Rusijom u večnim reparacijama i jeftinom eksploatacijom resursa.

Znaci ti predviđaš pobedu zapada. Rusija će biti poražena, raskomadana i sa jeftinim resursima, praktično kolonija kolektivnog zapada. Šta ćemo mi onda uz Rusiju... Onda nam je zapad logičan izbor, zar ne?

U mojoj verziji ispred dragstora budućnost izgleda ovako. Da je Kina ta sila koja ozbiljno konkuriše zapadu i preuzima primat u svim bitnim parametrima, ekonomija, naoružanje... Gledaće slabljenje Rusije, i tu si u pravu, ali ne Rusije kao komplementarne sile, nego ratovima iscrpljene i ekonomski oslabljenje sa bezbedne udaljenosti Kina gleda. Onda uzima Rusiju pod svoje mirnim putem u nekoj formi (ono što Rusija nije uspela sa Ukrajinom) a onda kreće konačni obračun Kina - Kolektivni zapad, gde je Rusija samo satelit Kine, izvor resursa i pojačana nuklearna pretnja.. ne mora biti otvoreni ratni sukob, ne znam kako će to tačno izgledati i koliko će trajati i ko će pobediti ali znam da će se taj period nazvati konačnim obračunom i da će u njemu učestvovati kolektivni zapad i Kina sa satelitima... Pa za nekih 50, 60, 70 godina kad bude na ovom forumu neka druga ekipa moći će da me citiraju i napišu jesam li bio u pravu ili ne. 😁 Možda će biti novi proksi ratovi, novi hladni rat... ali ravnoteža će biti uspostavljena na toj bipolarnosti do daljnjeg, uz konstantan pritisak da može da ode u svetski sukob neslućenih razmera...
 
Poslednja izmena:
Isto kao kad sam ja živeo u Zagrebu od 1987. do 1991., ko da sam završio u nekom nemačko-francuskom gradiću... faktički nisam u Jugoslaviji. Red, rad, disciplina, tačnost, razmišljanje o interesu, parama, držanje distance... kad sam se vratio u Beograd, svi me živi Srbi obmanjuju pokušavajući da me fasciniraju... a pošto ja odlično pamtim onda kažem: "A šta si ti ono pre neki dan pričao... tajac i MUUUK". Tipično balkanjeroski mentalitet, da se pije, jede, zabavlja, peva, smišljaju komedije, da se ugoste ljudi... sve ostalo ... tanko, baš tanko. Nije nama prosperitet niti lova prioritet kao na zapadu. Zato smo i tu gde jesmo, to je naš gen :) možda bih dodao da se promeni puno žena ili muškaraca u životu... jer ipak život nema reprizu :)
jeste.
i to ima logiku, zivot je kratak. Zelja za uzicanjem je normalna, nije nelogocna. U suprotnom imamo situacija sa severa Evrope se vikend opijanjima.

Ali, meni je najvise zapalo za oko to da vole svoju zemlju, vole da ne bude zagadjena.
Ali i u Italiji je popularan sladak zivot, a ipak, i oni imaju taj minimum semodiscipline i principa, koji mi nemamo.
 
Još uvek Kina ne može da se meri sa onim što predstavlja kolektivni zapad. Namerno kažem tako, jer očigledno je da je to jedna zaokružena politička, vojna i ekonomska grupa, a gde se ipak zna ko donosi odluke! Ne mogu da razumem Nemca koji je ok sa terorizmom i tim da samovoljno sebi odseca granu na kojoj sedi (nord stream) i postaje osetno manje konkurentan. Bio je onaj lik iz BASF-a koji je govorio o tome, pametna ćelava glava, sad ga nema nigde. Naravno Kina će doći pre ili kasnije, to je jasno kao dan, sad da li za naših života, videćemo. Već sada su u know-how lideri u 70% i to ljudi još ne kapiraju. Imaće svoje izazove, ali će doći. Neće rasti decenijama po 7, 8% kako su navikli, pa da dupliraju output svakih 10 godina, ali će rasti 5%, pa će i per capita rasti dvojako, prvo zbog samog rasta, drugo zbog smanjenja populacije.

Rusija je tu osigurač bukvalno, apsolutno komplementarna i sa Kinom i sa zapadom u svakom smislu. Ogromna resursna baza, ogromne neistražene površine i 10x manje stanovnika. Kao što bi zapad to ukrao, rado bi i Kinezi popunili te rupe da mogu, ali ipak igraju drugačije, ne lupaju po glavi (za sada), nego su vrlo pragmatični. Mesto da Evroazija bude lider biće Azija, vrlo jednostavna matematika. A mi i dalje ne kapiramo šta se dešava i navijamo za ove ili one, a ostaćemo neko slepo crevo u blokovskoj podeli.

Osnovni problem Zapada danas je sto cini nesto neprirodno. CItava politika usmerena je na ocuvanje hegemonije na nasatavak kolonijalizma.
Najbolji primer za to je Srbija i Rio Tinto.
Oni smao zele nase resurse, nas koa resurse i nasu zmelju. Nothing personal.
Nema tu nelke metafizicke mrznje. Za razliku od svih ostalih na Balkanu, ocenili su da smo kolektivno, najslabiji, najgluplji i najspremniji da izdamo. Svi vidimo da se narod pali na bolesnog ludaka. Znaci, drustvo je bolesno.
Imamo resurse, i bice lako da nam ih uzmu.


Po svaku cenu pokusavaju da razdvoje tri evroazijska bloka Nemacki, Ruski i Kineski.
Nemacko ponasanje je potpuno iracionalno. Govori nam o iracionalnosti Zapada.
I Nemcima nije prvi put.
Zapad tone u totalitarizam, mediji su kontrolisani, sto je najgore misljenje je kontrolisano.
U "firmama", u korporacijama, na sastancima vrti se jedanm te isti ideoloski narativ.
Iza nasmejanih lica ucesnika na konferencijama i agile meetingzima krije se pakao.


U jednom svom eseju, nemacki pesnik H. Hajne je rekao, jos oko 1850. : ako nama Nemcima date mogucnost da budemo iracionalni, da izadjemo iz granica razuma, bice to pakao kakav svet nije vide.
 
Poslednja izmena:
@Noki

Ne, samo kažem šta bi se desilo ako Rusija padne sad (tačka posle koje bi nastala neviđena unipolarna dominacija istorijski), ali očigledno je da neće. Baš predviđam pobedu istoka na dovoljno dugi rok, sa zaokruženim tržištem od 4+ milijardi ljudi, kopnom povezanom masom i to baš tako što si opisao, trgovina i meka moć i stabilni resursi iz Rusije i Afrike. Dakle Rusija kao realno najmanja sila tu je osigurač, ključ svetske dominacije. Pod uslovom da ne krene veći pičvajz i ne polete neke veće rakete, onda nije ni bitno.

Dakle samo žalim što Evropa nije napravila taj iskreni bond sa Rusijom, što bi značilo i lidersku ulogu u svetu, gde jedino i vidim našu ulogu i šansu za ostvarivanje nekih ciljeva. Mesto toga ih je gurnula decenijama na istok, a tad je već kasno. Vazalni id*** birokratski, samo su odložili pad USA i osigurali pobedu istoka na duži rok. Prava jedna sovjetska prćija u nastajanju, sa sve barijerama, carinama, kvotama, a videćeš i zakonodavstvo kako će se menjati u godinama koje dolaze (ja već lično osluškujem šta se dešava i ispratim sudsku praksu, jer ću možda imati lični interes). Moraće, jer taj Kinez, Indijac hoće da radi 60h za 500 usd (što je doduše bliže 1000 usd PPP), mi nećemo.
 
1991. Kolektivni zapad je imao šansu da stvori jedan bolji svet.
Istorijsku šansu.
Medjutim kolektivni um zapada ostao je zarobljen u kolonijalnom narativu pljacke i klanja.
Pokazalo se da je "borba protiv totalitarizma" bila samo maska.
 

Kaze: "bio je naivan, lakomislen, hrabar, verovao ljudima". Neki danas, prevejani, promucurni, kukavice koje ne izlaze na duel, ne veruju nikom...

"Odavno su već bili odlučili da ga ubiju. Taj prosti, bedni naš svet koji ne voli pametne, one što su iznad... Pogledajte mu samo biblioteku! E, moj Zorane...Ogovarali su ga, izmišljali o njemu svašta..."

Bio je nevest kriminalac. Ipak, osmislio je tekuci model korupcije. Mali i Vesic su nastavili njegovu viziju.
Kada je dosao iz Nemacke, nije imao gde da spava.
Kada je ubijen, njegova udovica postala je jedna od najbogatijih zena na Balkanu.
U medjuvremenu, bavio sa politikom, stekao kumstva, bas kao neko,
 
MC, zašto ti dolaziš na ovu temu? Imaš 10 stvari koje ponavljaš svakodnevno i uopšte se ne obazireš na bilo šta. Svaku od tih deset stvari ti je razbucao dvocifren broj učesnika ove teme, ali to tebe ne interesuje previše. Sačekaš par dana, vrebaš priliku i opet prospeš iste one fiksacije koje si veoma kreativno konstruisao u glavi.

Čak i da bar neke fiksacije imaju smisla, svi su ih već čuli, nema potrebe da pišeš dan za danom.
 
 
MC, zašto ti dolaziš na ovu temu? Imaš 10 stvari koje ponavljaš svakodnevno i uopšte se ne obazireš na bilo šta. Svaku od tih deset stvari ti je razbucao dvocifren broj učesnika ove teme, ali to tebe ne interesuje previše. Sačekaš par dana, vrebaš priliku i opet prospeš iste one fiksacije koje si veoma kreativno konstruisao u glavi.

Čak i da bar neke fiksacije imaju smisla, svi su ih već čuli, nema potrebe da pišeš dan za danom.
mozda je tako
meni svaki put deluje da imam da kazemnesto novo,
ali mozda sam odlepio, mozd ane primecujem da pisem jendo isto,
u svakom slucaju, za mene su postovi nekih ucesnika foruma koa provokacija

nekad pmislim "zar je moguce da ljudi ne razumeju ...."
recimo da je Djindjic bio lopov.
Pa Milovan Brkic ima tou tekstova o tome. A taj Brkic je bio u zatvoru za nista, a nikog to nije bilo briga, briga ih za Navaljnog.
I onaj Dejan Zlatanovic je bio zatvoren, nikog to ne zanima.

I onda dobijem neveroatnu zelju da dam kontraargument ljudskoj gluposti, recimo ljudima koji ne primecuju kolonijalnu prirodu Zapada ili se dive Djindjicu.
Meni se cini da sam odjednom, prosle godine shvatio pravi razlog za propast Srbije, da ona izvire iz mentaliteta stanovnika i da su sviti spasitelji i politicari farsicni, da je sve samo foliranje.

Ali moram da primoram sebe da smanjim svojwe prisustvo ovde.
 
Poslednja izmena:
Kada je ubijen, njegova udovica postala je jedna od najbogatijih zena na Balkanu.

Uz to živi u tuđoj kući, gospođe Darinke Tatalović, iako postoji i sudska presuda za to! Do prošle decenije kad dođe do Strazbura o takvim stvarima se nije trošilo vreme, letela bi napolje u roku od odmah, a država plaćala masne odštete. Sad se već polako menja situacija, pa nije tako čisto, to su neke sitne promene u zakonodavstvu i sudskoj praksi, o čemu sam i pričao.

Kako god, ispostaviće se paradoksalno da je on takav bio najbolji za sve nas, zaista mislim to!
 
ljudi kod nas traze spasooce i bogove u politiicarima
dug je spisak

hulja tito djindjic milosevic dobrica djilas
 
ljudi kod nas traze spasooce i bogove u politiicarima
dug je spisak

hulja tito djindjic milosevic dobrica djilas
Dobrica??? Djilas??? Kome su leba ti djilas i dobrica (eeeej Dobrica) bogovi??

Već smo utvrdili da postoje uslovi po kojima bi ti taj i ovakav hulja (sa svim svojim zlocinackim pedigreom) bio prihvatljiv...
 
Тачно тако, услови су утврђени.
 
Тачно тако, услови су утврђени.
Treba procitati nekad tekst i dalje od naslova
 
Niko, tvrdiće pazar do 2.3.2024. kada ističe rok za formiranje SGB i onda će biti raspisani novi izbori i to sa SNS većinom u privremenom organu grada Beograda kao i do sada.
 
Poslednja izmena:
Ako je o Kini tačno ono što mi je pričala jedna strankinja koja je tamo bila na nekoj razmeni studenata, onda teško nama i svetu ako oni zavladaju.. Bilo koji policajac može da te zaustavi gde hoće, uzme ti telefon i pročešlja ga detaljno, tebe odvedu na malo "propitivanja" u policiju kako im se prohte, svako svakog potkazuje, na faxu su imali neke sandučiće gde bilo ko može da ubaci neki papirić protiv tebe, anonimno te prijavi za glupost, ili izmisli bilo šta, onda se to otvara s vremena na vreme, pa te saslušavaju, dolazi policija itd.. Jedan užas od sistema i diktature..
I dronovi koji snimaju ljude po ulici i prepoznaju lica na osnovu baze podataka? Zivot u kavezu. Da Kinezi imaju svog Navaljnog, jel bi preziveo ili zavrsio s tegovima na dnu indokineskog mora? Da li u Kini Lgbt populacija moze slobodno ds se seta gradom?
Tesko ce biti s Kinezima...
 
Dobrica??? Djilas??? Kome su leba ti djilas i dobrica (eeeej Dobrica) bogovi??

Već smo utvrdili da postoje uslovi po kojima bi ti taj i ovakav hulja (sa svim svojim zlocinackim pedigreom) bio prihvatljiv...
jedan moj komsija se divi dobrici kako je pametan itd
 
Kapiram da vam je SPN kriv za sve, ali prelomite u glavi da od opozicije su samo ostali DSS i SPN. Izvinite me sada, odoh da se pomolim ispred Dobričine fotografije.
dss tj Milos Francuz nije opozicija ni koliko SPN.
y0iqznoho79b1.jpg
 
Poslednja izmena:
Кисели осмех будућег премијера и дистанца Сандрице од Француза говоре доста.
 
Ako je o Kini tačno ono što mi je pričala jedna strankinja koja je tamo bila na nekoj razmeni studenata, onda teško nama i svetu ako oni zavladaju.. Bilo koji policajac može da te zaustavi gde hoće, uzme ti telefon i pročešlja ga detaljno, tebe odvedu na malo "propitivanja" u policiju kako im se prohte, svako svakog potkazuje, na faxu su imali neke sandučiće gde bilo ko može da ubaci neki papirić protiv tebe, anonimno te prijavi za glupost, ili izmisli bilo šta, onda se to otvara s vremena na vreme, pa te saslušavaju, dolazi policija itd.. Jedan užas od sistema i diktature..
Ista situacija je u Rusiji za telefone. A uskoro i kod nas
 
Vrh