Šta je novo?

Izbori 2024

To što je neka država ozbiljnija od Srbije i brine o svojim interesima i ne gleda svoje građana kao neprijatelje jeste pohvalno, ali nije preveliki kompliment
Заправо, то је темељ за даљу изградњу. Никада нисам био у Белорусији, тако да не могу да тврдим да је тако код њих, али свакако треба да буде у Србији.
У Прагу сам био пре десетак година, и тада је био испред Београда једно 20 година. Не верујем да се много тога променило, тј вероватно јесте на штету Београда.
Руку на срце, и Чешка је вазда била развијенија од Србије. Чак и за време Хладног рата, супротно увреженом мишљењу, Чехословачка је била развијенија земља од СФРЈ. Једине земље које су биле мање развијеније од СФРЈ биле су Албанија, Бугарска и Румунија.
И поред свих недаћа са којима смо се суочили у последњих 30 година, ми смо свакако били на нижој почетној позицији у односу на већину држава источног лагера, као и наравно западних држава.
 
Belorusija je ozbiljna država, sa visokom kulturom i zadovoljavajućim životnim standardom, nizak nivo nezaposlenosti, jaka domaća industrija. To je nešto što nama treba, ne bi bilo bahatih parkirača, grafita, smeća, divljih budževina na ulicama, javna preduzeća ne bi bila gubitaši. Najbolje bi bilo da uporedimo MAZ i FAP.
Najbolje bi bilo da uporedimo GDP per capita koji je 50% nizi nego u Srbiji (a nije da je ovde nesto posebno visok).
 
У Прагу сам био пре десетак година, и тада је био испред Београда једно 20 година. Не верујем да се много тога променило, тј вероватно јесте на штету Београда.
Zapravo, razlika se bitno smanjuje. Pre 20 godina su bili drugi univerzum, pre 10 bas dosta ispred, sada su neke stvari jos i uporedive.
 
Руку на срце, и Чешка је вазда била развијенија од Србије. Чак и за време Хладног рата, супротно увреженом мишљењу, Чехословачка је била развијенија земља од СФРЈ. Једине земље које су биле мање развијеније од СФРЈ биле су Албанија, Бугарска и Румунија.

Коначно неко да напише...Пре неких 10-ак година причам са једним Чехом око железница (тада не знајући): "Ето ви сте ушли у ЕУ, изградили пруге за 160 км/ч...", кад ме он прекине: "Никакве пруге за 160 км/ч нисмо изградили у доба ЕУ, то је све одавно изграђено, само се возило 140 км/ч, мало је све само унапређено за 160 км/ч и одржавало се, и то је то".
 
Коначно неко да напише...Пре неких 10-ак година причам са једним Чехом око железница (тада не знајући): "Ето ви сте ушли у ЕУ, изградили пруге за 160 км/ч...", кад ме он прекине: "Никакве пруге за 160 км/ч нисмо изградили у доба ЕУ, то је све одавно изграђено, само се возило 140 км/ч, мало је све само унапређено за 160 км/ч и одржавало се, и то је то".
Ključna reč ,,održavalo se''.
 

Darko Glišić preti opozicionaru iz Kraljeva: „Ako hoćeš da se igraš vatrom, dobićeš vatru”​


Ljudi su fizickiugrozani a SPN funkcioneri i aktivisti misle samo na svoju skupstinsku sniclu.

Zasto neko iz SPN ne svrati do Kraljeva? Ne zanima vas?
Cekate da vam stranci pomognu? Nece vam pomoci. Uzivajte u blagodetima srpskog fasizma kome ste dali legitimitet. Ovo sada je i vas fasizam.
 
To što je neka država ozbiljnija od Srbije i brine o svojim interesima i ne gleda svoje građana kao neprijatelje jeste pohvalno, ali nije preveliki kompliment. Vratio sam se posle 5 dana u Pragu i mogu reći da sam u kulturnom šoku najviše u pogledu saobraćaja, zabrane pušenja, komunalne čistoće, psa lutalica i vatrometa/petardi.
Јел могуће да си ово написао? То је предуслов за било шта даље у друштву. Који ће ми пристојан јавни превоз ако немам суд и државни апарат у целости да ме штити? Да брзо и ефикасно стигнем до уставног суда који ће да ме разреши свих грађанских права јер сам рођен у погрешној општини? Заправо, онај који те лишава права ти свакако неће ни средити превоз. Ако си третиран као роб на вишој инстанци, сигурно нећеш на нижој добити третман достојан човека.
А то што су наши људи у културном шоку кад виде колико је Чешка испред нас говори доста тога о нама.

Чешка је била индустријски центар АУ, њен најразвијенији део заправо. Прва регија те монархије која је индустријализована. Имају најстарији технички факултет на свету и по много чему је била и испред Немачке. Зато и тако страствено мрзе комунизам јер им је то изгубљени период незаслужене стагнације или споријег развоја.

Са друге стране, ми смо наследили, милионским страдањима, испражњена села којима од 44е владају сеоски нерадници и бандити. И тако нам је и сада и у селима и у градовима. Отуда ми, за разлику од Чеха, и волимо систем који је таквима поклонио благостање а на Чехе смо без икаквог основа гледали са висине.

Но, своје менталне потребе о сопственој величини задовољавамо лажним причама на славама о Чесима који лове пикавце по улицама Београда 80их. Реалност је ипак мало другачија.
 
Poslednja izmena:
Шта значи сувереност? И Северна Кореја је суверена па не би пожелео ни непријатељу да живи тамо. Русија је суверена па опет је тешка дистопија за живот. Белорусија није суверена јер је руска колонија.
Шта је колонијализам?

Да ли је колонијализам када ти нека већа држава, или нека група држава узима под своје руднике, пољопривредно земљиште, аеродроме, железничку станицу. Истовремено, гаси ти домаће фабрике, а грађани моћније централне државе не знају ни један твој брендирани производ. У мањој слабијој држави је у најбољем случају шрафцигер индустрија страних брендова, или производња полупроизвода, где кајмак остаје моћнијој држави. Већа држава ти забрањује твоје банке, тако да немаш скоро никакве или никакве могућности да кредитираш у мањој држави оно што ти сматраш стратешким, и да у тим пословима већински или чак 100% укључиш домаћу оперативу. Када су у питању брендирани производи из моћније државе, тада не само да не можеш самостално забранити неки производ из моћније државе на основу негативних резултата тестова твојих института, него ти уваљују горе производе истог бренда од оних који се продају у моћнијој држави. Већа држава у мањој држави евентуално подржава вишепартијство, али са категоричким непријатељством ка било којој економској концепцији заснованој на државном власништву.

Ако је твој одговор да,
онда је Белорусија једина неколонизована мања држава у зони Балкана и бившег Варшавског пакта. Неке су полуколонизоване као Пољска и Мађарска, али Русија апсолутно ништа од доле поменутог не ради Белорусији. Однос је у стилу "заједно смо јачи", обострано корисног савезништва, први круг савезништва као САД и Холандија.
Nista ne govori suverenost kao kada jedan komsija sa tvoje teritorije vrsi invaziju na drugog. I kada rasporedjuje svoje nuklearne glave, i kampove za obuku privatnih vojski.
САД има око 800 војних база по свету, многе у државама које немају везе са НАТО. Рачунајући на далеко већу злонамерност глобалног Запада ка сва три источнословенска народа него према народима Балкана, јасно је да треба имати неку врсту равничарске линије одбране. Белорусија за разлику од Србије нема ни велике висинске разлике за хидроелектране, ни огромне резерве лигнита, тако да је градња нуклеарке на равничарској граници са НАТО вин-вин посао за оба партнера у том послу. САД те за војну базу избомбардује, колонизује, па онда постави базу. Кина ти да кредите које не можеш да вратиш, уцени те, па јој даш базу тамо где они хоће. Русија ти за своју војну базу да ренту за закуп на Криму, најгори од сву децу, пу пу, неваља. А ти их онда прогласиш "поробљивачима", и увућеш свој народ у рат дубоко против својих интереса, да уђеш у Европу у којој од политички кључних нико нема добре намере према теби.
Vidim red se napravio da svi sa zapada odu da žive u Beolorusiji
Ево, ја сам прешао. За породичног човека, ја не знам бољу земљу у Европи. Годину ипо дана до мог пресељења, као и ти сада, као и највећи део Европе, ништа нисам знао о Белорусији. То је и најважнији разлог зашто се ретко људи из Србије селе у Белорусију, Индокину, Аргентину и другују Ину.

Ту је један пост о ЏиДиПи, који нема везе са везом. Реците ми колико је бивших и садашњих физикалаца из фабрике картона Авала Ада дошло до стана у новоградњи у свом власништву без пада у дугове и без помоћи родитеља, а после тога 5500 евра годишње трошило на нови намештај? Неки од мојих вршњака су чак и дошли до посла у струци, али тврде да у економски најјачем Београду живе у стану/кући од родитеља и за храну троше 70% примања. А економски тигар гриц гриц грррр.


Закључно: Србија у овом геополитичком тренутку најбоље што може да добије је прелаз из потпуног колонијализма у неки мађарски полуколонијални модел. Иза Белорусије и Холандије ће дуго, дуго бити далеко.
 
Ево, ја сам прешао. За породичног човека, ја не знам бољу земљу у Европи.
Bio sam par puta u Belorusiji turistički, i naravno slažem se da su bivše sovjetske zemlje super za život.
Do dolaska oslobodioca sam živeo u Ukrajini i isto to mogu da kažem, da je to jedna od boljih zemlja za život, ali će mnogi misliti da je tamo raspad. Pogotovu sada što veruju svim telegram Z grupama
 
САД има око 800 војних база по свету, многе у државама које немају везе са НАТО. Рачунајући на далеко већу злонамерност глобалног Запада ка сва три источнословенска народа него према народима Балкана, јасно је да треба имати неку врсту равничарске линије одбране. Белорусија за разлику од Србије нема ни велике висинске разлике за хидроелектране, ни огромне резерве лигнита, тако да је градња нуклеарке на равничарској граници са НАТО вин-вин посао за оба партнера у том послу. САД те за војну базу избомбардује, колонизује, па онда постави базу. Кина ти да кредите које не можеш да вратиш, уцени те, па јој даш базу тамо где они хоће. Русија ти за своју војну базу да ренту за закуп на Криму, најгори од сву децу, пу пу, неваља. А ти их онда прогласиш "поробљивачима", и увућеш свој народ у рат дубоко против својих интереса, да уђеш у Европу у којој од политички кључних нико нема добре намере према теби.
Ma sve je to lepo ali nemojmo onda pricati o nekakvoj bajnoj suverenosti.
 
Ту је један пост о ЏиДиПи, који нема везе са везом. Реците ми колико је бивших и садашњих физикалаца из фабрике картона Авала Ада дошло до стана у новоградњи у свом власништву без пада у дугове и без помоћи родитеља, а после тога 5500 евра годишње трошило на нови намештај? Неки од мојих вршњака су чак и дошли до посла у струци, али тврде да у економски најјачем Београду живе у стану/кући од родитеља и за храну троше 70% примања. А економски тигар гриц гриц грррр.
Sta nema veze sa vezom, brojke su vrlo jasne.
I u Severnoj Koreji deli drzava stanove, pa to nije jedini parametar kvaliteta zivota.
 
Poznajem par porodica koje su se vratile iz Belorusije i Ukrajine u Srbiju a posle ponovo emigrirali ali u Nemačku. Ništa lepo nisam čuo od njih pogotovu za Ukrajinu, za koju se inače zna da je siromašna.
Takođe gomila prijatelja i rođaka mi radi u Rusiji na građevini, niko ne ostaje tamo da živi samo jure da zarade što više i da pobegnu. Korupcija na nivou kakav je i nama u Srbiji nepojmljiv.
 
Шта значи сувереност? И Северна Кореја је суверена па не би пожелео ни непријатељу да живи тамо. Русија је суверена па опет је тешка дистопија за живот. Белорусија није суверена јер је руска колонија.
Moraš da razlikuješ državu od naroda. Za državu je naravno bolje da imaju suverenost a sa druge strane da li će to biti bolje za narod to zavisi od onog ko upravlja tom državom, mač sa 2 oštrice. Za mene je npr. USA distopija i nikad ne bih živeo tamo. Ne zna se u kojoj državi od ove 3 je lošije za prosečnog čoveka mada to zavisi od kriterijuma i kome je šta bitno.
 
Poznajem par porodica koje su se vratile iz Belorusije i Ukrajine u Srbiju a posle ponovo emigrirali ali u Nemačku. Ništa lepo nisam čuo od njih pogotovu za Ukrajinu, za koju se inače zna da je siromašna.
Takođe gomila prijatelja i rođaka mi radi u Rusiji na građevini, niko ne ostaje tamo da živi samo jure da zarade što više i da pobegnu. Korupcija na nivou kakav je i nama u Srbiji nepojmljiv.

Poznajem par porodica koje su se vratile iz Belorusije i Ukrajine u Srbiju a posle ponovo emigrirali ali u Nemačku. Ništa lepo nisam čuo od njih pogotovu za Ukrajinu, za koju se inače zna da je siromašna.
Takođe gomila prijatelja i rođaka mi radi u Rusiji na građevini, niko ne ostaje tamo da živi samo jure da zarade što više i da pobegnu. Korupcija na nivou kakav je i nama u Srbiji nepojmljiv.
@Karlo del Ponte Da li je u Rusiji i Belorusiji zaista takva korupcija?
 
Белорусија плаћа цену своје геополитичке позиције и одбијања да се повинује западу. Барем ми знамо како то функционише.

Они да су наставили путем ослобађања од руског утицаја и да је Лукашенко постао њихов Мило сад би можда имали виши стандард али кратког би то даха било јер би ушли вероватно и у сукоб попут оног у Украјини.

За те две земље нема горег пута од сукоба са државом и народом из којих су заправо и настали. Нису Руси мали народ попут нас па да сви профитирају без последица заривањем ножа у леђа.

Чињеница је да су Белоруси и у таквој позицији тренутно друштво далеко већих капацитета од нас али и чињеница је и да им неће бити високог стандарда докле год су између две ватре.

Мислим да би се већина овде сложила кад бих рекао да за њих још има наде јер нису доживели демографску катастрофу пропраћену ратовима, уништењем привреде, приватизацијом и распродајом ресурса. А што се не може рећи за нас.

Како је дошло до те разлике? - Државнички, суверенистички наступ и према западу и према истоку.
 

Ovo je svaki dan sve urnebesnije, gde su sve prijavljeni ljudi
Narod to voli. Rejting skace.
*Kako ih je za.je***" govore podgurkujuci se.

Zasto ne da ostavku neki rektor, dekan ili neko iz Saveta sudstva? Tu ima ljudi koji nista ne bi izgubili, ljudi zrelih za penziju.
Sto Djilas ne ode iz politike kad je jasno da parlamentarni sustem vise ne postoji.

Ah, sto bi. Ni gospodji Merkel nije smetalo da razgovara sa covekom koga su par dana ranije uhvatili da caska sa gospodinom Nevoljom. O cemu li su pricali? O fudbalu? O navijanju? Ili o cevapima.

Gospodja Merkel javno je podrzala zlo.
 
Баш насупрот, Лукашенко је имао веће амбиције 90их, а то је преседник крњег СССР, тј. Белорусије, Русије и Украјине, али сада има Путина као јаког опонента па је одустао од тога. Са друге стране, Белорусија је определила да буде најсофистициранија у друштву бивших Совејтских република, док се Молдавија одлучила да буде најсиромашнија Европска држава.
 
To što je neka država ozbiljnija od Srbije i brine o svojim interesima i ne gleda svoje građana kao neprijatelje jeste pohvalno, ali nije preveliki kompliment. Vratio sam se posle 5 dana u Pragu i mogu reći da sam u kulturnom šoku najviše u pogledu saobraćaja, zabrane pušenja, komunalne čistoće, psa lutalica i vatrometa/petardi.
Od svega što si naveo država je zaslužna za šintersku službu. Ostalo je kultura, koju mi nemamo.
 
Mh, zato naši ljudi u Pragu se ponašaju isto kao što su se ponašali i ovde.
 
Не знам за стандард (знам колико толико, прошао сам кроз све три земље), али белорускиње су ми увек некако биле милије од рускиња и украјинки. :cool:
 
Vrh