Šta je novo?

Izbori 2024

 
Nezavisne Srbija i Crna Gora bi mogle da budu nesto super.

Dva bratska ili ista naroda (nek tumaci ko kako hoce) sa dve drzave sa razlicitom politikom, pa nek ode da zivi svako gde mu vise odgovara.

Ova Crna Gora koja je u NATO paktu, priznaje Kosovo, kaze za Srebrenicu da je genocid... bi mogla da bude jedan raj za sve ljude sa takvim misljenjem i svi bi mogli tamo da zive u slozi.

Sizofrena situacija je jer su dole ljudi u Crnoj Gori, bez uvrede, zatucaniji od nas.

Ili da kazem zatucaniji po tim standardima i vrednostima koje im drzava gura.

Litijama smenjuju vlast, a furaju NATO, nezavisno Kosovo, Srebrenica genocid pricu 🤣
 
Pa da. Ovde ne bi padala vlast zbog crkve. Sto kada se uzme drzavna politika jedne i druge zemlje, dovodi do sizofrene situacije i sizofrenog odnosa izmedju stavova gradjana i zvanicne politike drzave.
 
Ova Crna Gora koja je u NATO paktu, priznaje Kosovo, kaze za Srebrenicu da je genocid... bi mogla da bude jedan raj za sve ljude sa takvim misljenjem i svi bi mogli tamo da zive u slozi.

Gde ja da idem, tj. da se nastanimo mi koji smo na pola puta po tim pitanjima koja si naveo. Jer nije sve tako crno- belo.

Ja 100% podržavam da je pravilna kvalifikacija krivičnog dela u Srebrenici genocid, ne vidim da Srbija treba da žuri sa ulaskom u NATO, iako mislim da je opravdano i dobro za Finsku što je u ovom trenutku ušla kao i da priznajem Kosovo u meri u kojoj ga je Vučić izdao a prethodno za*ebao sve što je mogao u vezi sa tim Kosovom pa sad i nije moguće vraćanje pod suverenitet i integritet Srbije...

Za mene je neki granični predeo, na pola puta do mora... Neko Bijelo polje i Prijepolje, gde se nastaniti... ili 6 meseci BG, 6 Podgorica... 😊 kakvi predlozi čoveče, kao da smo mi svi u Srbiji jedno 🙂
 
Ne znam, u Srbiji sam po inerciji 😊 ne znam gde ću... iz ove kože, a kamoli da razmišljam o državi 😊
Dodao bih još i da je CG usvojila i zakon o zajednicama osoba istog pola što nama nije ni na dnevnom redu, jedva se šetnja dogodila uz crkvena zvona prošle godine 🙂 Brnabićka vidim juče da je oslovljavaju sa "Mrs" na kartici koju je stavila ispred sebe, kad je nekog ugostila u vladi... Udata žena, ima dete... Ne samo da su se nakrali nego i sva druga prava oni faktički ostvaruju sve što im treba i bez zakona... Zakon je za nas ostale...

Meni to partnerstvo ne treba, ja sam oduvek solo, da ne bude da se zalažem za sebe, al jadno je da je 2023. a da tu oblast nismo regulisali zakonom za one koji žive zajedno i kojima treba.
 
CG je država koja ima stanovnika kao NBGD i Zemun. Obična kolonija gde gospodari ne uvažavaju mišljenje naroda. Bar 40% stanovništa CG ne podržava ove Milatovićeve reči. Bez obzira na to, opet će vladati NATO potrčko. On će verovatno preuzeti glasače DPS-a. tvrdokorne Montenegrine. Milo ode niz vodu, ali verovatno slobodan. Srbi će biti marginalizovani, opet bez vlasti i prava na mišljenje. Potpuna pobeda zapada nad Rusijom u NATO državi. Nije neko iznenađenje.
 
Ne bih rekao da će Srbi biti marginalozovani, prava su se ipak poboljšavala od prošlih izbora na ovamo, postignut je temeljni sporazum sa SPC, a prevremeni parlamentarni izbori tek treba da uslede i u zavisnosti od odnosa snaga biće formirana vlada koja će to reflektovati... Srbima mogu da pripadnu važni resori... Svakako su na većem stepenu demokratije od nas ovde, barem imaju tv duele pred izbore, manje tenzije, smenjivu vlast... Andrija Mandić šta god ko mislio o njemi je vodio pristojnu kampanju.

Po brojnim pitanjima su podeljeno društvo ali podržati Srbiju i građane Srbije ne znači podržati režim u Srbiji, time bi nam samo otežao...

Tako da ne doživljavam naredni period u CG kao nešto loše po Srbe nego bolje nego pod Milom... Tad je retorika bila vrlo toksična...
 
Milo je juče podneo ostavku na mesto predsednika DPS-a...tako da će ta stranka verovatno još slabije proći na junskim izborima.
 
Pa ako za deset godina niste uspeli da uspostavite vlast, a usput vam i to smeta, dovidjenja i prijatno.
 
Ja 100% podržavam da je pravilna kvalifikacija krivičnog dela u Srebrenici genocid
Nije bilo genocida u Srebrenici. Masovnog zlocina jeste.
Da bi nesto imalo epitet genocida, moralo bi se ubijati i musko i zensko, i staro i mlado.
Ubijani su uglavnom vojnici, naravno bilo je i civila i zalutalih. Sve pretezno muskarci.

 
Ebiga, to za 'žene i decu, staro i mlado' jeste naša zdravorazumska definicija, al' to ne piše u odgovarajućem aktu UN, koji smo, eto, potpisali:

Article II
In the present Convention, genocide means any of the following acts committed with
intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group, as
such:
(a) Killing members of the group;
(b) Causing serious bodily or mental harm to members of the group;
(c) Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its
physical destruction in whole or in part;
(d) Imposing measures intended to prevent births within the group;
(e) Forcibly transferring children of the group to another group.
 
Čemu to večito licitiranje jeste li ili nije genocid pored presude koja je izrečena. Pa jel malo zločin sa toliko žrtava pa da se borimo za nekakvu pravnu formulaciju.

Zločin i masovno ubijanje ostaju sve i da nije genocid.
 
Prema našem KZ-u, rekao bih da su se u Srebrenici desila kr. dela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, kao i zločin protiv čovečnosti... Presuđeno je da je to genocid jer je termin zvučniji i lakši za lepljenje etiketa.

Genocid podrazumeva nameru za fizičkim uništenjem jedne kompletne grupe.. u Srebrenici su žene i deca, hvala bogu, uglavnom ostali živi.
 
Moze li objasnjenje, nekoga ubijas mic po mic, planski i sistematski (srpska sela oko Srebrenice, Skelani, Kravice npr.) - ubijes oko 2000 Srba (svi su popisani poimence, cele porodice su ubijane), i onda posle par godina stize odmazda, ali samo po vojnicima, ne po celom narodu.
Da li genocid ima neki optimalan broj, izrazen u hiljadama, do deset hiljada, ili stotinama hiljada kao u Ruandi?
 
Genocid podrazumeva nameru za fizičkim uništenjem jedne kompletne grupe.. u Srebrenici su žene i deca, hvala bogu, uglavnom ostali živi.
Dakle, zene i deca nisu izvodjena iz grada da budu ubijena. Nikakav plan za ubijanje celog stanovnistva nije postojao.
Cista odmazda za mic po mic ubijanje Srba tokom 1992-1995 godine pod komandom Nasera Orica.
Vaspitan sam i ostacu dozivotnog ubedjenja da nije bilo genocida u Srebrenici. Sve ukazuje na to, nezavisni analiticari, poput Grajfa, a ne pristrasni sud u Hagu.
 
Teska tema, ali muskarci vrede sto puta manje od zena.

1 muskarac, 100 zena, za godinu dana mozes da imas preko 100 novih zdravih beba.

1 zena, 100 muskarca, za godinu dana moze da se rodi jedno ili dvoje dece realno, osam u najludjoj teoriji.

Tako da, ako ides da unistavas neku naciju, tj.vrsis genocid, valjda ubijas zene. Ili ubijas sve koji ti padnu pod ruku, u svakom slucaju - ne odvajas.

Genocid uvek ima prizvuk neceg najgoreg, gde se kolje sve zivo, samo na osnovu necije nacionalnosti, vere, boje koze... sa ciljem da ih sve satres i da ih vise nema.

Ako sam ja to pogresno razumeo i ako je definicija ublazena, onda ajmo sve ispocetka.

Zasto je masakr, a ne genocid u Surdulici?


Naravno, ovim ne branim svakog umobolnika koji je ucestvovao u masakru/genocidu u Srebrenici i sve ih treba dozivotno u samicu strpati i naravno da ne umanjujem bol i patnju svih ubijenih i njihovih porodica i prijatelja.

Samo je moje poimanje genocida bilo da je to vrsenje zlocina sa ciljem da se satre citava neka grupacija. Srebrenica nije to u potpunosti, a ako je Srebrenica, onda je i mnostvo drugih mesta.
 
Poslednja izmena:
(b) Causing serious mental harm to members of the group

Inace, po ovoj definiciju mozemo Vucica da tuzimo za genocid 🤣

Ali ova sala je i odlican primer zasto definiciju genocida ne treba ublazavati jer onda moze mnostvo toga da bude genocid, cime ce ta rec onda u potpunosti izgubiti na znacaju.
 
Prema našem KZ-u, rekao bih da su se u Srebrenici desila kr. dela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, kao i zločin protiv čovečnosti... Presuđeno je da je to genocid jer je termin zvučniji i lakši za lepljenje etiketa.

Genocid podrazumeva nameru za fizičkim uništenjem jedne kompletne grupe.. u Srebrenici su žene i deca, hvala bogu, uglavnom ostali živi.
Jesi li pročitao definiciju sa linka gore?
 
Vrh