Šta je novo?

Izbori 2024

Zamisli u toj sumanutoj i ostrascenoj mentalnoj akrobaciji napises ceo pasus u kom odgovaras na nesto sto niko nije izjavio.
Sad ne, ali bilo je toga ranije ohoho...
Nego me na to podsetila ova banalizacija oko ima skole nema - skole kao eto ljudi su pristrasni jer spocotavaju grcicu sto nema skolu a isto ne rade dobrici - gde se bukavlno relativizuje krivica i odgovornost grcica koji je bio na veoma odgovornom poslu (drzavnom) i katastrofalno radio isti (uz pride i brojne mahinacije),
dobrica sa druge strane nista od toga...
 
Sad ne, ali bilo je toga ranije ohoho...
Nego me na to podsetila ova banalizacija oko ima skole nema - skole kao eto ljudi su pristrasni jer spocotavaju grcicu sto nema skolu a isto ne rade dobrici - gde se bukavlno relativizuje krivica i odgovornost grcica koji je bio na veoma odgovornom poslu (drzavnom) i katastrofalno radio isti (uz pride i brojne mahinacije),
dobrica sa druge strane nista od toga...
Dobrica je bukv bio kandidat za gradonacelnika i dobio dobar deo glasova opozicione javnosti kojoj je ‘struka ispred svega’. I jos smo sad ljuti na nase ‘krezube’ sugradjane sto nisu glasali za naseg Grcica.
 
Bio kandidat za gradonacelnika i bio generalni direktor eps-a (sa svim sranjima koje je pravio tamo makar i kao figura a sto je gradjane kostalo milijarde)
- da potpuno "uporedive kategorije",
ako si potpuno operisan od realnosti i objektivnosti...

I da delu opozicione javnosti (onom koji stvarno zeli neke promene) je mnogo bolje da dodje i taj dobrica postane gradonacelnik (umesto DR gangule) jer se tim potezom razbiti monopol i dovesti u mogucnost da se i ta struka nesto pita,
a ako i taj dobrica posegne za ne istim nego slicnim stavom, pasce sa tog mesta daleeeko lakse nego ovaj sad...
 
Bio kandidat za gradonacelnika i bio generalni direktor eps-a (sa svim sranjima koje je pravio tamo makar i kao figura a sto je gradjane kostalo milijarde)
- da potpuno "uporedive kategorije",
ako si potpuno operisan od realnosti i objektivnosti...

I da delu opozicione javnosti (onom koji stvarno zeli neke promene) je mnogo bolje da dodje i taj dobrica postane gradonacelnik (umesto DR gangule) jer se tim potezom razbiti monopol i dovesti u mogucnost da se i ta struka nesto pita,
a ako i taj dobrica posegne za ne istim nego slicnim stavom, pasce sa tog mesta daleeeko lakse nego ovaj sad...
Ako ocenjujemo rasudjivanje i logiku glasaca, zapravo je gora stvar Dobrica kao kandidat, nego Grcic koji je realno postavljen bez glasanja.

Jer je za ovoga prvog skoro 100.000 glasaca koji se smatraju ‘nekrezubim’ glasalo bez ikakve prisile i ucene. Ovaj drugi je podmetnut bez da se iko pitao.
 
Ako ocenjujemo rasudjivanje i logiku glasaca, zapravo je gora stvar Dobrica kao kandidat, nego Grcic koji je realno postavljen bez glasanja.

Jer je za ovoga prvog skoro 100.000 glasaca koji se smatraju ‘nekrezubim’ glasalo bez ikakve prisile i ucene. Ovaj drugi je podmetnut bez da se iko pitao.
Ako ocenjujemo realno logiku i rasuđivanje, ljudi su glasali za dobricu da se bar malo olabavi mnonopol koji radi ovo sto radi (da ne nabrajam sad sve po sto put receno) cime bi se dalje stekli uslovi da se stvari polako promene...

A ovi drugi su glasali za svog vodju iako je podmetunuo tog grcica (i napravio sve sto je napravio) i jos dosta takvih grcica...

Stvarno mi nije jasno kako si uspeo da ubedis sebe u jednakost ili cak slicnost dva glasackog tela,
jednako nebulozno i nerealno kao i teza da su n1 i pink isti...
 
Stvarno mi nije jasno kako si uspeo da ubedis sebe u jednakost ili cak slicnost dva glasackog tela,
Pa zato sto jesu slicni. Jbg ti si svoj identitet vezao za superiornost jedne strane pa ti je takva pomisao jeres.

Najgore je sto je takva ostrascenost kontraproduktivna jer bez bar dela tih ‘drugih’, toliko razlicitih, nema ni sansi za pobedu.
 
Pa zato sto jesu slicni. Jbg ti si svoj identitet vezao za superiornost jedne strane pa ti je takva pomisao jeres.

Najgore je sto je takva ostrascenost kontraproduktivna jer bez bar dela tih ‘drugih’, toliko razlicitih, nema ni sansi za pobedu.
Jesu ali u tvojoj glavi...

I dalje se pitam kako su slicni ljudi koji i dalje posle 12 godina i posle svega da ne nabrajam sad opet glasaju za iste tj istog i oni koji su glasali za vladetu pa za onog obradovica i sad za dobricu pokusavajuci bar nesto da promene?

meni takva pomisao ne pije vodu zbog ovog i mnogih drugih logickih pitanja koja se postavljaju u vezi te tvoje premise, a ti si taj koji se sektaski drzis iste bez da das neko smisleno obrazlozenje...

Jedino ako se to takticki foliras kako bi privoleo one krezube da predju na drugu stranu sto je ok kao taktika ali ovo nije mesto za tako nesto jer krezubih ovde i nema...

 
Koji su to cirkusanti, narod ih treba najuriti čim kroče na teritoriju opštine Loznica.
Тако је, људе који данима пешаче до Лознице у знак протеста против Рио Тинта треба да најуре мештани који већински гласају за СНС.
 
Sumnjam da će stvarno peške doći (bez auta tu i tamo) do Loznice ali čak i da je tako nije mi jasno kako to pomaže u borbi protiv Rio Tinta? Nemam ništa protiv protesta ali su zato organizatori katastrofa i lažni borci. Njih trebaju najuriti oni što su iskreno protiv rudnika. Koliko se sećam u Loznici je bilo mnogo glasača sa strane tako da verujem da nije baš toliko mnogo meštana glasalo za SNS.
 
@Defke Valjda ljudi glasaju za "vođu" liste, a ne za sve eksperte zajedno od jednom (generalno kada zaokružuju listić. retko ko čita ostatak na listi)..

Tako da, ako Dabrica sam nije završio fakultet, to ne znači da možda nema ideju koga da postavi sa istim da vodi sektore u gradu. Tako bi bar trebalo biti, pa onda cela priča o obrazovanju ide u vodu. SNS kritikujemo jer je činovnik Vučić postavljen da bude neko ko vodi, a onda poslagao ljude sa limitiranim sposobnostima u istim sektorima, što mi svi ovde kritikujemo.

Niko ne očekuje da je vodeća osoba na listama bogom dana da bude ekspert u svemu, ali da treba imati rezon koga gde postaviti da upravlja je bitno..
 
@Defke Valjda ljudi glasaju za "vođu" liste, a ne za sve eksperte zajedno od jednom (generalno kada zaokružuju listić. retko ko čita ostatak na listi)..

Tako da, ako Dabrica sam nije završio fakultet, to ne znači da možda nema ideju koga da postavi sa istim da vodi sektore u gradu. Tako bi bar trebalo biti, pa onda cela priča o obrazovanju ide u vodu. SNS kritikujemo jer je činovnik Vučić postavljen da bude neko ko vodi, a onda poslagao ljude sa limitiranim sposobnostima u istim sektorima, što mi svi ovde kritikujemo.

Niko ne očekuje da je vodeća osoba na listama bogom dana da bude ekspert u svemu, ali da treba imati rezon koga gde postaviti da upravlja je bitno..
Pa dobro ok, ali sad je u BIA postavio Orlica koji def nije debil sa limitiranim sposobnostima, pa to opet nije dobro, jer odjednom nije skola bitna nego ‘kakav je on covek’, sto je dosta labav i subjektivan kriterijum.
 
Gde to pise da mora biti samo jedan kriterijum?
Ako se vratis u realnost videces da se prilikom odabira ljudi za odredjene pozicije gleda i obrazovanje i prethodni iskustvo jel da?
E pa tako isto i ovde, orlić ima obrazovanje, koje istina nema veze sa pozicijom direktora obavestajne agencije ali ga ima,
idemo sad na prethodno iskustvo:
sta je orlic vodio u zivotu?
skupstinu gde je bio zaduzen iskljucivo za provociranje i izivljavanje nad opozicijom, sef poslanicke grupe (opet zaduzen za isto), izaslanik vodje u tv emisijama (opet zaduzen za isto)?
Kapiram da stvarno ima jos nesto ozbiljno, pored ovih delova njegovog iskustva koje sam naveo, da bi to bilo istocano ali ja ne vidim...
u slucaju grcica nije bilo ni obrazovanja ni iskustva, a obe su pozicije direktora gde se tacno zna sta se trazi dakle nisu pozicije koje ljudi biraju na izborima (kao npr predsednik)...
 
I dalje se pitam kako su slicni ljudi koji i dalje posle 12 godina i posle svega da ne nabrajam sad opet glasaju za iste tj istog i oni koji su glasali za vladetu pa za onog obradovica i sad za dobricu pokusavajuci bar nesto da promene?
I nema tu bas sta da se pita, smatraju da je bolje nego sto je bilo, a da opozicija ne nudi neku preterano bolju alternativu. To je ono najprostije receno, ima tu dosta nijansi u rezonovanju. Ne smatra svako da je ‘bar malo olabaviti monopol’ cilj koji treba ostvariti po svaku cenu. I jedni i drugi glasaci zmure na objektivne nedostatke.
 
I nema tu bas sta da se pita, smatraju da je bolje nego sto je bilo, a da opozicija ne nudi neku preterano bolju alternativu. To je ono najprostije receno, ima tu dosta nijansi u rezonovanju. Ne smatra svako da je ‘bar malo olabaviti monopol’ cilj koji treba ostvariti po svaku cenu. I jedni i drugi glasaci zmure na objektivne nedostatke.
Ako oni drugi glasaju da se promeni autoritarna vlast koja steze sve pore ovog drustva, na sta tacno oni zmure?
Za ove druge mislim da nema smisla da trosim vreme na sta sve zmure...
Sa jedne strane imas ljude koji 12god vrse vlast i da ne nabrajam sta su sve radili a sa druge uglavnom ljude koji nisu vrsili vlast pre ovih (da napomenemo da bas tih koji jesu vrsili ima dosta u vlasti) tako da žmurenje nije uporedivo - dajmo sad sansu drugima pa da vidimo za 4 god..

Ja sam od proslih izbora vise puta napisao i na ovoj i na drugim temama da vecina biraca ne zeli promene, sad dal glasajuci direktno za vlast ili apstinirajuci svejedno,
to je jednostavno tako sto bi rekao jedan od bandita iz vlasti...

A i nisam siguran koliko matematicki drzi teza da bi opozicija morala da privoli ljude koji glasaju za vlast da bi pobedila...
Na zadnjim izborima u bg se pokazalo da je taj broj dosta mali i protokom vremena se smanjuje a da zapravo onih koji apstiniraju i kojima nije toliko stalo da se promeni vlast (a ne glasaju direktno za nju) ima dosta više i da tu zapravo leži skup koji bi trebalo preobratiti a kontam i da je 100puta lakse od ovih koji glasaju 12.god za istu vlast i pored svega
 
Gde to pise da mora biti samo jedan kriterijum?
Ako se vratis u realnost videces da se prilikom odabira ljudi za odredjene pozicije gleda i obrazovanje i prethodni iskustvo jel da?
E pa tako isto i ovde, orlić ima obrazovanje, koje istina nema veze sa pozicijom direktora obavestajne agencije ali ga ima,
idemo sad na prethodno iskustvo:
sta je orlic vodio u zivotu?
skupstinu gde je bio zaduzen iskljucivo za provociranje i izivljavanje nad opozicijom, sef poslanicke grupe (opet zaduzen za isto), izaslanik vodje u tv emisijama (opet zaduzen za isto)?
Kapiram da stvarno ima jos nesto ozbiljno, pored ovih delova njegovog iskustva koje sam naveo, da bi to bilo istocano ali ja ne vidim...
u slucaju grcica nije bilo ni obrazovanja ni iskustva, a obe su pozicije direktora gde se tacno zna sta se trazi dakle nisu pozicije koje ljudi biraju na izborima (kao npr predsednik)...
Pa kad tako banalizujes onda i ne postoji pozicija koja je bitna 🤷🏻‍♂️

Opet, Dobrica nema ni obrazovanje ni iskustvo, a bio je kandidat za ni manje ni vise nego gradonacelnika. U odnosu na njega i Grcicevo vodjenje pecenjare je zavidna biografija.
 
Pa kad tako banalizujes onda i ne postoji pozicija koja je bitna 🤷🏻‍♂️

Opet, Dobrica nema ni obrazovanje ni iskustvo, a bio je kandidat za ni manje ni vise nego gradonacelnika. U odnosu na njega i Grcicevo vodjenje pecenjare je zavidna biografija.
Gradonacelnik je funkcija koja se bira na izborima (istina indirektno) direktor elektorenergetskog sistema se bira na konkursu...

Ako zamislimo da su izbori za gradonacelnika jedan konkurs, na kojem je pored mentola gangule bilo jos dva kandidata, sava i dobrica - onda ti je valjda jasno da ljudi biraju izmedju onog sto se nudi (a nudio se i vladeta, nudio se i onaj obradovic - a dobrica je od svih njih dobio najmanje glasova)
bas me zanima da li je na konkursu za direktora eps-a grcic bio najbolji kandidat..
 
Политичка опција коју у Србији предводи Ћосићев имењак у свету управо и окупља необразоване игноранте, вернике без развијеног критичког мишљења, екипу која се лепи за асфалт или талибанчиће који из протеста уништавају Ван Гогове слике. Тако у Немачкој данас имамо кључне министре који су били помоћни радници у кухињи, или неговатељице, шта ли. Вучићев компилаторски гениј знчи да је именовањем полуписмених кадрова или медиокритетних жена (које ужива да промовише као министре) он и део ових гласача привукао себи. Са друге стране, за уштогљену национал-елиту има посебну екипу, итд. За сваког се нађе по мрвица на тој постмодерној радикалској трпези.

И Орлић се негде уклапа: да ли у профил плаховитог-високообразованог-насилника-потенцијалног-починиоца-фемицида, или негде слично. али није без сондаже СНС-јавног мњења инсталиран.
 
Poslednja izmena:
a jedne strane imas ljude koji 12god vrse vlast i da ne nabrajam sta su sve radili a sa druge uglavnom ljude koji nisu vrsili vlast pre ovih (da napomenemo da bas tih koji jesu vrsili ima dosta u vlasti) tako da žmurenje nije uporedivo - dajmo sad sansu drugima pa da vidimo za 4 god..
Ali i jedni i drugi gledaju kroz prizmu koja naglasava mane ‘ovih drugih’ a zmure na mane svojih.

Da se razumemo, ja prvi sam vise naklonjen ‘daj da ih menjamo po svaki cenu taboru’ ali sam i sam svestan toga da to nije bas savrseno racionalan stav.
A i nisam siguran koliko matematicki drzi teza da bi opozicija morala da privoli ljude koji glasaju za vlast da bi pobedila...
Na zadnjim izborima u bg se pokazalo da je taj broj dosta mali i protokom vremena se smanjuje a da zapravo onih koji apstiniraju i kojima nije toliko stalo da se promeni vlast (a ne glasaju direktno za nju) ima dosta više i da tu zapravo leži skup koji bi trebalo preobratiti a kontam i da je 100puta lakse od ovih koji glasaju 12.god za istu vlast i pored svega
Zbog nesredjenih birackih spiskova, stvarna izlaznost ke solidno veca od zvanicne. I Sloba kad je padao nismo imali 90% vec tek negde oko 70% izlaznost (a tolika je realno i sada kada izadje 60% ljudi).

Polaganje nade u neke fantomske apstinente nas samo vodi razocarenju vec 10 godina.
 
Poslednja izmena:
Оно што конкретно треба у Србији да се уради, то је да се пронађе српски Хелмут Кол: пристојан средовечни провинцијалац меканих социјалних вештина (популаран у друштву и међу сарадницима) који има свој сто у локалној кафани, али ипак и факултетску диплому, уз неопходну дозу харизме. Дакле, нешто као ономад Веља Илић - зашто ли странци њега истурише у први план кад је требало да се мења власт, а не Весну Пешић? - само да није примитивац. Сад, теже је у Србији то наћи него у Западној Немачкој (отуд Веља, Тома...), али пример Ниша показује да може постојати добар кандидат а да није динароидни насилник-терминатор са Новог Београда, био то Вучић или Ђилас (др Милић се не уклапа у профил Хелмута Кола, али је свеједно добар кандидат).
 
Ali i jedni i drugi gledaju kroz prizmu koja naglasava mane ‘ovih drugih’ a zmure na mane svojih.

Da se razumemo, ja prvi sam vise naklonjen ‘daj da ih menjamo po svaki cenu taboru’ ali sam i sam svestan toga da to nije bas savrseno racionalan stav.
Ovo je bas ono do kraja banalizovano i svedeno na potpuni besmisao kao kada bi za nekog ko ima kijavicu i nekog ko ima rak pluća rekao pa eto bolestan i jedan i drugi...

A sto se tiče savršenstva ono naravno ne postoji, ali je promena i olabljivanje monopola u nasem konkretno slucaju najblize savrseno racionalnom jer omanja grupa ljudi koja je fakticki privatizovala aspolutno sve u drustvu i to sve podredila svojim interesima (na ustrb svih ostalih) taj monopol odrzava vec 12 godina!
Procitaj kakve su sve implikacije monopola u ekonomiji na primer i do kalvih sve neefikasnosti on dovodi - tako isto i ovde..

Jedan pametan covek je rekao da politicare na vlasti i pelene treba menjati iz istog razloga a to je u nasem konkretno slucaju imperativ posle 12god...
Msm ako treba sad taksativno da navodim sta sve konkretno nevalja onda jbg...
 
Zbog nesredjenih birackih spiskova, stvarna izlaznost ke solidno veca od zvanicne. I Sloba kad je padao nismo imali 90% vec tek negde oko 70% izlaznost (a tolika je realno i sada kada izadje 60% ljudi).

Polaganje nade u neke fantomske apstinente nas samo vodi razocarenju vec 10 godina.
Istog sam misljenja da je biracki spisak precenjen i vise puta sam to pisao,
ali zadnji izbori su pokazali da je vlast na istorijskom minimimu i da ce samo padati a da je falila tacno ona razlika onih koji su se povukli u apstinente u odnosu na decembar delovanjem jednog coveka koji i nije bas toliko omiljen u opoziciji...
 
Ovo je bas ono do kraja banalizovano i svedeno na potpuni besmisao kao kada bi za nekog ko ima kijavicu i nekog ko ima rak pluća rekao pa eto bolestan i jedan i drugi...

A sto se tiče savršenstva ono naravno ne postoji, ali je promena i olabljivanje monopola u nasem konkretno slucaju najblize savrseno racionalnom jer omanja grupa ljudi koja je fakticki privatizovala aspolutno sve u drustvu i to sve podredila svojim interesima (na ustrb svih ostalih) taj monopol odrzava vec 12 godina!
Procitaj kakve su sve implikacije monopola u ekonomiji na primer i do kalvih sve neefikasnosti on dovodi - tako isto i ovde..

Jedan pametan covek je rekao da politicare na vlasti i pelene treba menjati iz istog razloga a to je u nasem konkretno slucaju imperativ posle 12god...
Msm ako treba sad taksativno da navodim sta sve konkretno nevalja onda jbg...
Ako smatras da je monopol jedne ekipe na vlasti ultimativni greh, onda to u tvom sistemu vrednosti jeste savrseno racionalno, ali ne dele svi taj sistem vrednosti.
Neko se vise boji nesposobnosti, ideoloske nekompatibilnosti, nestabilnosti, usporavanja odluka itd.
Neko se sa setom seca monopolizacije drzave od strane komunista, i napretka koji je ostvaren za njihovo vreme i zeli da se to ponovi.
Neko vidi da globalno, jedna jednostranacka Kina ostvaruje fantastican rast dok 'prave demokratije' stagniraju, negde cak i nazaduju.
Neko smatra da nam je u ovo globalno krizno vreme potreban sistem u kom ce se odluke donositi brzo bez nepotrebnih rasprava i procedura.

Da se razumemo, ja ne delim nijedno od gornjih misljenja (barem ne u potpunosti), ali mogu da razumem onoga ko tako misli. Mozemo se praviti prosveceni i zvati ljude krezubim sve dok ne prihvate nas sistem vrednosti, a mozemo i razmislitil koji od njihovih motiva su 'najranjiviji'. Smenjivost vlasti jeste bitna, ali nije ultimativni lek za sve probleme.
 
Ako smatras da je monopol jedne ekipe na vlasti ultimativni greh, onda to u tvom sistemu vrednosti jeste savrseno racionalno, ali ne dele svi taj sistem vrednosti.
Neko se vise boji nesposobnosti, ideoloske nekompatibilnosti, nestabilnosti, usporavanja odluka itd.
Neko se sa setom seca monopolizacije drzave od strane komunista, i napretka koji je ostvaren za njihovo vreme i zeli da se to ponovi.
Neko vidi da globalno, jedna jednostranacka Kina ostvaruje fantastican rast dok 'prave demokratije' stagniraju, negde cak i nazaduju.
Neko smatra da nam je u ovo globalno krizno vreme potreban sistem u kom ce se odluke donositi brzo bez nepotrebnih rasprava i procedura.

Da se razumemo, ja ne delim nijedno od gornjih misljenja (barem ne u potpunosti), ali mogu da razumem onoga ko tako misli. Mozemo se praviti prosveceni i zvati ljude krezubim sve dok ne prihvate nas sistem vrednosti, a mozemo i razmislitil koji od njihovih motiva su 'najranjiviji'. Smenjivost vlasti jeste bitna, ali nije ultimativni lek za sve probleme.
Da se razumemo, ne govorim ovde na osnovu nekog mog sistema vrednosti,
nego je i empirijski i teorijski jasno da monopol dovodi do neefikasnosti sto je ujedno i logicno..
Pa cak i ta kina je imala ljude koji su se u toj stranci smenjivali pa je naglasak bio na stranci a ne na jednom coveku kao kod nas - pa je dalje opet ta kina daleko od dobrog mesta za zivot od sistema gde nema monopola tj gde je duopol ili oligopol (opet i teorijski i empirijski efikasniji od monopola)...
A i evo kao sto se i u praksi vidi, uopste nismo bolje prosli u ovim vremenima pod vlascu i odlukama jednog coveka nego tamo gde to nije slucaj...

Monopolizacija drzave od strane komunista je bila dosta drugacija od ove jer su oni ipak imali neku ideolosku odrednicu koja im je nalagala da drzava mora funkcionisati (danas jedina ideologija koju on ima je ostanak na vlasti) a i tada si ipak na neka vazna mesta morao da stavljas adekvatne ljude i nisi mogao ovakav javašluk i diletantstvo da maskiras nacionalizom (sto ovdasnja raja najvise voli) jer je i to ta ideologija zabranjivala (onoga trenutka kada je nacionalizam prestao da bude tabu - otislo je sve dodjavola)
 
Vrh