Šta je novo?

Izbori 2024

ali i ti to prilazenje apstinentima i SNS glasacima banalizujes. Kako to uraditi?
Stava sam da vokabular, ekipu i nastup treba prilagoditi sistemu vrednosti koji dominira u Srbiji. Umesto metiljavih likova i narativ koji prolazi u Utisku nedelje, treba imati ljude i način obraćanja kakav vidimo i kod SNS likova. Ne može na note. Ne može Bečka škola stav. Jednostavno to većina ne razume, niti može da se identifikuje sa takvim nastupom.

Pored toga, kolika god da je ostrašćenost u jednom delu opozicije i koliko god da se kampanja do sada zasnivala na "samo da srušimo radikale" to jednostavno prolazi samo kod core glasača. Nas druge takav stav često iritira i razlog je (između ostalog) zašto ne izlazimo na izbore.

Umesto toga kampanja i narativ bi trebali da budu umereni, ali jasni i nedvosmisleni. To bi bilo ovako nešto:

"SNS/Vučić je uradio to i to, i to je dobro, ali mi ćemo uraditi 10x bolje."

Konkretan primer:

SNS/Vuĉić je izgradio X km autoputeva u prethodnih 10 godina. A mi ćemo za naredne 4 godine izgraditi 3x više nego on za 10 zbog toga i toga (npr. uradićemo brzo eksproprijaciju, plaćaćemo fer cene, uradićemo kvalitetno geo istraživanja i autoput ćemo izgraditi brzo)

Ili Kupovna moć je porasla za toliko i toliko u prethodnih 5 godina, i na tome svaka čast aktuelnoj vlasti, ali mi imamo rešenje kako da u naredne 4 godine kupovna moć bude duplo ili troduplo veća...

Ili SNS/Vučić kažu da za x godina prestižemo Hrvatsku u razvoju, to je dobar pokazatelj razvoja, ali ako izaberete nas, mi ćemo taj nivo stići i prestići Hrvatsku za duplo manje vremena.

Ili SNS/Vučić je doveo EXPO, a mi ćemo dovesti Svetsko prvenstvo u fudbalu/olimpijadu u Srbiju.

Ili SNS/Vučić je penzije povećao za toliko i toliko % u prethodne 4 godine. A mi ćemo izjednačiti penziju srpskog i nemačkog penzionera. Šta više mi ćemo izjednačiti životni standard srpskog i nemačkog penzionera. Glasajte za nas i živećete identičnim standardom kao vaši ispisnici u Nemačkoj.

Kontaš poentu? Umesto hejta, pozitivna kampanja. Jednostavno nema drugog načina. U suprotnom opozicija ostaje dvojka, a SNS dobija bez problema, jer opoziciona kampanja (narativ pre svega, pa onda i metiljavost prve postave) prosto ne paše ljudima koji mogu da naprave razliku (apstinenti i razočarani sns-ovci).

Na core ekipu se ne treba uopšte fokusirati. Jedan deo njih je skroz ok i da otpadne, jer fokus treba da bude na privlačenju apstinenata i nezadovoljnih sns-ovaca kojih svakako ima mnogostruko više. Jer svaki glas isto vredi, i tvoj glas, i moj glas, i glas nekog krezubog sa Golije, i nekog zaposlenih u opštini/državnoj upravu, i glas nekog penzionera.. Tako treba gledati i taj pristup primeniti. Sve drugo je borba sa vetrenjačama.
 
Poslednja izmena:
Ово је било пре 15 дана и ту се завршава сва прича о томе да ли је био исправан бојкот или излазак на изборе. Могао је на изборима од парламентарних странака да буде само СНС и СПС и да ти избори буду још нелегитимнији од оних из 2023, које је Вучић одлучио да понови уместо да узме власт преко Јерковића. Неко је хтео по сваку цену да узме пар мандата и сад пребацује кривицу на друге.
 
Ali koja providna nameštaljka u Nišu..

GIK objavljuje "rezultate" , a u SNS-u već trubači i ovaj iz Ruske stranke:ROFLMAO:

Znači, celu noć se radilo i nameštalo, plus se kupovao ovaj "Rus".. znamo sve unapred, naručuj trubače i ćao.

Miliću, teraj te lopurde g.... motkom.
 
Stava sam da vokabular, ekipu i nastup treba prilagoditi sistemu vrednosti koji dominira u Srbiji. Umesto metiljavih likova i narativ koji prolazi u Utisku nedelje, treba imati ljude i način obraćanja kakav vidimo i kod SNS likova. Ne može na note. Ne može Bečka škola stav. Jednostavno to većina ne razume, niti može da se identifikuje sa takvim nastupom.

Pored toga, kolika god da je ostrašćenost u jednom delu opozicije i koliko god da se kampanja do sada zasnivala na "samo da srušimo radikale" to jednostavno prolazi samo kod core glasača. Nas druge takav stav često iritira i razlog je (između ostalog) zašto ne izlazimo na izbore.

Umesto toga kampanja i narativ bi trebali da budu umereni, ali jasni i nedvosmisleni. To bi bilo ovako nešto:

"SNS/Vučić je uradio to i to, i to je dobro, ali mi ćemo uraditi 10x bolje."

Konkretan primer:

SNS/Vuĉić je izgradio X km autoputeva u prethodnih 10 godina. A mi ćemo za naredne 4 godine izgraditi 3x više nego on za 10 zbog toga i toga (npr. uradićemo brzo eksproprijaciju, plaćaćemo fer cene, uradićemo kvalitetno geo istraživanja i autoput ćemo izgraditi brzo)

Ili Kupovna moć je porasla za toliko i toliko u prethodnih 5 godina, i na tome svaka čast aktuelnoj vlasti, ali mi imamo rešenje kako da u naredne 4 godine kupovna moć bude duplo ili troduplo veća...

Ili SNS/Vučić kažu da za x godina prestižemo Hrvatsku u razvoju, to je dobar pokazatelj razvoja, ali ako izaberete nas, mi ćemo taj nivo stići i prestići Hrvatsku za duplo manje vremena.

Ili SNS/Vučić je doveo EXPO, a mi ćemo dovesti Svetsko prvenstvo u fudbalu/olimpijadu u Srbiju.

Ili SNS/Vučić je penzije povećao za toliko i toliko % u prethodne 4 godine. A mi ćemo izjednačiti penziju srpskog i nemačkog penzionera. Šta više mi ćemo izjednačiti životni standard srpskog i nemačkog penzionera. Glasajte za nas i živećete identičnim standardom kao vaši ispisnici u Nemačkoj.

Kontaš poentu? Umesto hejta, pozitivna kampanja. Jednostavno nema drugog načina. U suprotnom opozicija ostaje dvojka, a SNS dobija bez problema, jer opoziciona kampanja (narativ pre svega, pa onda i metiljavost prve postave) prosto ne paše ljudima koji mogu da naprave razliku (apstinenti i razočarani sns-ovci).

Na core ekipu se ne treba uopšte fokusirati. Jedan deo njih je skroz ok i da otpadne, jer fokus treba da bude na privlačenju apstinenata i nezadovoljnih sns-ovaca kojih svakako ima mnogostruko više. Jer svaki glas isto vredi, i tvoj glas, i moj glas, i glas nekog krezubog sa Golije, i nekog zaposlenih u opštini/državnoj upravu, i glas nekog penzionera.. Tako treba gledati i taj pristup primeniti. Sve drugo je borba sa vetrenjačama.
Jel ti živiš u Švajcarskoj? Mi ovde za protivnika imamo mafiju, onu pravu sicilijansku mafiju koja baca protivnike u Dunav i šalje batinaše na vrata.
 
Stava sam da vokabular, ekipu i nastup treba prilagoditi sistemu vrednosti koji dominira u Srbiji. Umesto metiljavih likova i narativ koji prolazi u Utisku nedelje, treba imati ljude i način obraćanja kakav vidimo i kod SNS likova. Ne može na note. Ne može Bečka škola stav. Jednostavno to većina ne razume, niti može da se identifikuje sa takvim nastupom.

Pored toga, kolika god da je ostrašćenost u jednom delu opozicije i koliko god da se kampanja do sada zasnivala na "samo da srušimo radikale" to jednostavno prolazi samo kod core glasača. Nas druge takav stav često iritira i razlog je (između ostalog) zašto ne izlazimo na izbore.

Umesto toga kampanja i narativ bi trebali da budu umereni, ali jasni i nedvosmisleni. To bi bilo ovako nešto:

"SNS/Vučić je uradio to i to, i to je dobro, ali mi ćemo uraditi 10x bolje."

Konkretan primer:

SNS/Vuĉić je izgradio X km autoputeva u prethodnih 10 godina. A mi ćemo za naredne 4 godine izgraditi 3x više nego on za 10 zbog toga i toga (npr. uradićemo brzo eksproprijaciju, plaćaćemo fer cene, uradićemo kvalitetno geo istraživanja i autoput ćemo izgraditi brzo)

Ili Kupovna moć je porasla za toliko i toliko u prethodnih 5 godina, i na tome svaka čast aktuelnoj vlasti, ali mi imamo rešenje kako da u naredne 4 godine kupovna moć bude duplo ili troduplo veća...

Ili SNS/Vučić kažu da za x godina prestižemo Hrvatsku u razvoju, to je dobar pokazatelj razvoja, ali ako izaberete nas, mi ćemo taj nivo stići i prestići Hrvatsku za duplo manje vremena.

Ili SNS/Vučić je doveo EXPO, a mi ćemo dovesti Svetsko prvenstvo u fudbalu/olimpijadu u Srbiju.

Ili SNS/Vučić je penzije povećao za toliko i toliko % u prethodne 4 godine. A mi ćemo izjednačiti penziju srpskog i nemačkog penzionera. Šta više mi ćemo izjednačiti životni standard srpskog i nemačkog penzionera. Glasajte za nas i živećete identičnim standardom kao vaši ispisnici u Nemačkoj.

Kontaš poentu? Umesto hejta, pozitivna kampanja. Jednostavno nema drugog načina. U suprotnom opozicija ostaje dvojka, a SNS dobija bez problema, jer opoziciona kampanja (narativ pre svega, pa onda i metiljavost prve postave) prosto ne paše ljudima koji mogu da naprave razliku (apstinenti i razočarani sns-ovci).

Na core ekipu se ne treba uopšte fokusirati. Jedan deo njih je skroz ok i da otpadne, jer fokus treba da bude na privlačenju apstinenata i nezadovoljnih sns-ovaca kojih svakako ima mnogostruko više. Jer svaki glas isto vredi, i tvoj glas, i moj glas, i glas nekog krezubog sa Golije, i nekog zaposlenih u opštini/državnoj upravu, i glas nekog penzionera.. Tako treba gledati i taj pristup primeniti. Sve drugo je borba sa vetrenjačama.
Slazem se sa delom da kampanja treba da bude pozitivnija i da se veci akcenat stavlja na neko moguce bolje sutra a ne manjkavosti sadasnjice.

Sa druge strane mislim da je bolje da Vucic vlada jos 50 godina od roga da nam se politicka scena i sa opozicione i pozicione strane pretvori u olimpijadu bahatosti, nerealnih obecanja i svodjenja na najnizi cinilac (iq). To je spirala smrti za drustvo.
 
Mi ovde za protivnika imamo mafiju, onu pravu sicilijansku mafiju koja baca protivnike u Dunav
Nemoj lupetati molim te. Ko je bačen u Dunav? Gluposti. Ako stvarnk smatraš da je tako, to je onda gotova priča. I džabe bilo šta da se priča.

E to je ona ostrašćenost koju spominjem i ono što zapravo pravi od opozicije gubitnike.

Na ovaj način, sa takvim pristupom, jednostavno opozicija ostaje gde jeste, u ulozi večitih gubitnika. Kad se ostrašćenost bude smanjila, tada će postojati neka šansa da nešto naprave, a dokle god se ide na ostrašćenost i teatralnost (npr. Ovakvi komentari da se politički protivnici bacaju u Dunav) opozicija (građanska naroĉito jer je najviše sklona tome) ostaje i ostaĉe na marginama društva.

Što pre se oslobodite tog narativa ako nešto želite da uradite.
 
Sa druge strane mislim da je bolje da Vucic vlada jos 50 godina od roga da nam se politicka scena i sa opozicione i pozicione strane pretvori u olimpijadu bahatosti, nerealnih obecanja i svodjenja na najnizi cinilac (iq). To je spirala smrti za drustvo.
Slažem se, ako bi taj pristup bio dugoročan. Ali ja takav pristup vidim kao alat (cilj ne bira sredstvo metod) kojim bi opozicija došla na vlast, a posle kad dođe promena mindset-a, sistema vrednosti i generalno društva je dugoročan projekat, i to onda može da se radi korak po korak, da bi u nekom srednjem roku (10 godina) društvo bilo na zdravim nogama
 
1717425561901.png
 
Ja baratam samo činjenicama, floskule, "šta bi bilo kad bi bilo", "hvala Dragane" i ostale naprednjačko-kursadžijske fore me ne zanimaju.

A чињеница је да је Вучић успео да једва пребаци 50% након што је Ђилас убедио 10ак % опозиционих гласача да не гласају
 
Prebacio je koliko mu treba. Da je izašao i Đilas i Ponoš i Zelenović i Jovanović, Vučić bi prebacio jos malo, taman koliko mu treba. Imate priliku da vidite kako to izgleda u Nišu.
 
Slažem se, ako bi taj pristup bio dugoročan. Ali ja takav pristup vidim kao alat (cilj ne bira sredstvo metod) kojim bi opozicija došla na vlast, a posle kad dođe promena mindset-a, sistema vrednosti i generalno društva je dugoročan projekat, i to onda može da se radi korak po korak, da bi u nekom srednjem roku (10 godina) društvo bilo na zdravim nogama
Ne postoji nista trajnije od privremenog resenja :) Moras uzeto u obzir da vlast ljude generalno ucini jos bahatijim. Ako ih je bahat stav i bezocno laganje dovelo do uspeha, naivno je ocekivati da ce tad kad su u poziciji moci obrnuti pricu.

Svakako ne mislim da je opozicija toliko daleko od uspeha da je potrebno da postanu radikali 2.0. Uz manje rasipanja glasova na desnici i preuzimanja 5% SNS biraca, oni vise ni sa SPSom nece moci da formiraju vladu.
 
Nisam baš razumeo šta si hteo da kažeš. Postavio sam ove članke da pokažem kako su svi iz koalicije imali konsenzus na odluke, na način delovanja, sve dok se nije pojavio čika Hil.
Šta je čika Hil pričao, nije pričao, nije mi jasno ni bitno. Kada se 18.12.2023. sa pojavom prve jutarnje rose nije krenulo od vrata do vrata, u sigurnu pobedu, povučeno pozitivnim iskustvom @vucko na Mirijevu i sličnih likova koji su radili pravu stvar, to iz marta/aprila hoću na izbore/neću na izbore je samo jedan viši stadijum kombinacije nezrelosti i ludosti najistaknutijih protivizdajničkih likova. Pri čemu je jedan deo bar pokušao da se iskupi za svoj nerad od 18.12.2023. do tog marta/aprila, da antiizdajnički elementi imaju bar nekakav pristup institucijama koje izdajnici zloupotrebljavaju, dobijaju informacije iz prve ruke i po mogućnosti brzo reaguju, a što nije bilo 2020.-2022. zbog bojkota.

Osim cilja "beli zapadni svete, pogledaj nas jadne i nesrećne", drugi ciljevi bojkota i ne postoje. Živeo sam u Srbiji, na hladnoratovskom istoku, na hladnoratovskom zapadu, i ako je nekada bilo predrasuda da je neki centar moći zabrinut za uslove života i ljudska prava na tamo nekom Balkanu, sada već mnogo zdravije shvatam međunarodne odnose. Sada je čak gore nego 1990-tih. Tada su bili neki mladi neiskvareni Nemački Zeleni, koji su se usprotivili odluci odraslih zelenih, i zveknuli Jošku Fišera kesom crvene farbe po tintari sada nikoga nema da Analeni Berbok isto uradi zbog aktivnosti u Ukraini. Dokle god freedom rights watch (blind), Srbiju smatra zemljom "nesavršene demokratije", znajte da su prezadovoljni čak i ako Vučić dobije 100% glasova. Ono što sam pročitao u holandskim medijima o izborima u Srbiji 2020. je u velikoj meri odstupanje ne samo od ideje slobodnog novinarstva, nego čak i isključuje čak i minimum novinarskog profesionalizma. Naime, imaš u 80% medija jedan te isti članak, pri čemu niko, 0% navodi izvor (dez)informacije. Onih 20% gde su se novinari potrudili da urade bar nešto osim običnog kopiranja zatvorenih očiju, bilo je novinarstvo na nivou Kurira, skoro kao Informer. Ukratko, celom tom kolektivnom zapadu se kolektivno j**e za to što je u Srbiji uprava dno i evropske civilizacije, pa i u odnosu na nas same u bližoj i daljoj prošlosti! Borba za iole normalnu i pismenu upravu je samo naša borba!
 
Čisto da se upišem da sam izašao i glasao za BB na obe liste, iako vrlo neentuzijastičan i nezainteresovan od trenutka podele opozicije na ovamo... i nevoljan da analiziram zašto je tačno do toga došlo jer je jedino uz jedinstvo mogla da se dogodi željno iščekivana promena. Glasao sam prevashodno da pomognem da uđu Vučko i ekipa u neke institucije, skupštinu opštine Voždovac, skupštinu grada i da im se koliko toliko isplati trud, vrlo pesimističan za bilo kakve smislene i normlane promene u ovom drušrvu koje bi vodile u bolje sutra...

Još jedna propuštena prilika i ovaj narod je kriv što nam društvo izgleda ovako i što smo ovoliko nesposobni za demokratiju... Prosto se nas samih gadim kad pomislim na ovo društvo. Čast izuzecima.
 
Nije "kolektivni zapad" potpisao da neće izlaziti na izbore dok se ne ispune tri zahteva, već Lazović, Aleksić, Parandilović, Grbović (između ostalih)
 
Vrh