Šta je novo?

Izbori 2024

Ne, Borko je započeo ceo proces da se jasno utvrde tablice kojima će građani sa Kosova ulaziti u Srbiju. Onda su dogovorili da to budu statusno neutralne tablice sa KS oznakama. To su vam one bele zablice XXX-KS-XXX, ako se ne varam. Plan je bio da to traje mislim 5 godina, a da se onda dogovori šta dalje. Potom Vučić dovršava posao 2016. i 2021.godine. Dakle, Vučićev režim je prvi put doveo do mogućnosti da RSK tablice budu korišćene u Srbiji.

Да, то је био договор из 2011. на 5 година, продужен 2016. на још 5 година. Када је 2021. истекло продужење Курти није желео више то да продужује и тад је кренуо проблем око таблица.

Нису РСК него РКС таблице.

Што се тиче РКС таблица, оне имају бројеве уместо слова за градове, тако је Приштина 01 (укључујући и Грачаницу и друга српска места око Приштине), Митровица 02 (укључујући и Северну Митровицу, Лепосавић, Звечан и Зубин Поток) итд. Фактички, ни са овим системом се на основу таблице не може са сигурношћу закључити да ли је у питању Србин или Албанац јер у сваком од 7 косовских рејона има Срба.
 
Poslednja izmena od urednika:
Вучић минимум до 2027. лагано. на републичком најважнијем нивоу и после тога.

Nznm kad su ono još pričali da je Vučić gotov, pre par godina.
A ja sam rekao i sada kažem da ćemo mu meriti vakat negde tesno s Đukanovićem.
Živi bili pa videli.
 

Izuzetan tekst M. Samardzica:

Велики хендикеп десног опозиционог политичког спектра у Србији је и у томе што кључна идеолошка инстиутуција деснице, Српска православна црква , подржава Вучића. Без базе у националној буржоазији и идеолошке подршке СПЦ десница нема изгледа да угрози Вучића.

Вучићева реторичка критика Запада и повремено додворавање Русији су најобичнији политички блефови. Њему је јасно да нема избора и да ће морати да испуни све оно што је у Бриселу и Вашингтону обећао и већ добрим делом реализовао

Евролиберали не прихватају да је ЕУ у великој кризи и да је даље проширење потпуно неизвесно и вероватно неисплативо за нове чланице. Странке које припадају коалицији СНП не говоре о класном насиљу. Радници гину на послу, обесправљени су и слабо плаћени. Моћ коју власници капитала имају над радницима је насиље које првима гарантује држава. Коалиција СНП са 23,5 посто гласова вероватно је достигла свој максимум са постојећом политичком платформом. А очигледно је да нема намеру да се мења и да заузме критичнији став према ЕУ.
 
Kriminal je odlično sredstvo za uništavanje kulture jednog naroda, svesti o identitetu, robove bez svesti je prilično lakše kontrolisati nego robove koji žele da povrate ono što su nekada imali. Želja za slobodom je vrednost, a ispunjava se akcijama. Kako nema okupatora? Celu jednu pokrajinu su okupirali i vojska im je tamo stacionirana. Izbori nisu ni bitni, jer upravnik kolonije može bilo kome da naredi šta poželi.
Ja bih voleo da opet pročitaš šta pišem i da se ne praviš lud. Nema stranog okupatora, nema nikoga ko upravlja Srbijom sa strane i uništava je. Kriminalac i jedini uništitelj je Vučić, kojeg očigledno i jasno niko sa strane ne upravlja jer malo malo, pa sarađuje sa svim stranama.
To rade jer im je dozvoljeno. Nama je obrazovanje sve gore i gore, nastavnici su skroz degradirani i ne vidim kako se nešto unapređuje na tom polju koje je jako bitno. Na osnovu ovoga sam došao do zaključka da se ne uništava slučajno.
Čitao sam da u Kini zbog varanja na testu možeš da završiš u zatvoru. Zato će Kina imati svoje stručnjake i napredovati dok nama ionako ne trebaju. Nama trebaju poslušni da unište JP i pripreme ih za prodaju strancima.
Najviše me brine što će se ovo negativno odraziti na zdravstvo u budućnosti.
Ne padaj lako pod propagandu, čuj ide se u zatvor u Kini ako varaš na testu. Možda na nekom završnom, tipa maturskom ili na nekom prijemnom testu, ali ne ide se sigurno za test znanja tablice množenja.
I naravno da nije to nikakva tajna služba uvela ili šta. Ja stvarno ne mogu da verujem koliko ljudi padaju pod nekakve teorije zavere. Shvatite da je okej da krivim sebe za neke stvari, nisu nam za sve loše stvari krivi stranci niti su ih oni uveli kod nas "da nas unište". Kakav je to stepen paranoje...
 
Ne pravim se lud. Stvarno mislim da kriminalci dobro obavljaju posao kada im se dopušta kriminal. Mi smo krivi zato što nam se očigledno nesvesno sviđa ovo stanje u kome se nalazimo. To da zapad hoće da nas iskoristi uništavajući su oni sami potvrdili, čak su bombama to dokazali.
 
Ne znam da li ima objektivnijeg forumaša od @MC_

Čovek jednostavno u jednoj rečenici objasni sve. Bez strasti, bez emocija, potpuno realno i objektivno. Čak i kada se ne slažem sa njim, mogu da ga razumem, jer ĉovek sve racionalno objasni i nema tu mesta za improvizaciju i drugačije tumačenje njegovih reči.

Svaka čast na objektivnosti i hladnoj glavi. Mislim da bismo svi mogli od ovog ĉoveka po nešto da naučimo o dijalogu i sučeljavanju drugačijih stavova, bez omalovažavanja i napušavanja.

Kad god se MC_ nije slagao sa mnom, sve je lepo obrazložio i uprkos tome što nisam menjao mišljenje, nisam imao potrebu dalje čoveku da pišem i da ga ubeđujem kako treba da promeni svoj stav.

Još jednom - uživanje je čitati racionalne i odmerene MC-ove postove

hvala, trudim se, delimicno je to objektvna potreba za analizom drustva, delom navucenost (addiction) na ovaj forum, nesvesna potreba da neku vest priredis ili obrazlozis, ili samo da reagujes.
previse paznje posvecujem tome. Ja sam takodje uspeo da ostvarim neke svoje zivotne ciljeve, npr da radim manje od drugih, a da ipak imam da izdrzavam sebe i porodicu pa imam vremena za ovo.

Sto se tice kontrole emocija, dugo sma bio u Holandiji i zatim jos 15 godina za jednu holandsku firmu sa svakodnevnim sastancima i svakodevnim donosenjem odluka na nacin kako se to tamo radi.
Nije toliko bitna kontrola emocija, koliko empatijske vezbe. Kada razmisljam o zagdjenju uzivim se u sve one desetine hiljada ljudi (mozda cu i ja biti jedan od njih) koj ce umerti od zagadjenja. Kako im se saopstava da imaju rak pluca.
kada razmisljam o korupciji u Srbiji uzivljavam se u situaciju jedne komsinice kojoj su doktori odlagali operaciju (rak) u isto vreme joj saopstavavsi da sve moze i privatno, za 4000 E.

(Mada medju nama ne zive samo zrtve. Zive i zveri. )


nekada namerno ne pisem racionalno, nekada pisem namerno kao umetnik, kao provokator, da bi uznemirio gradjansku mocvaru.
nekada pisem kao ludak. ponekad mi se cini da samo ludilo moze da trgne coveka da ga spoji sa nesvesnim drugog. Jer racionalni diskurs je potpuno zagradjen sumom masovnih medija, sumom koji stvara Kapital da bi nas naterao da konzumiramo status i robe na trzistu umesto da konzumiramo sopstvene zivote.

medjutim, mozda si u pravu, mozda je bolje da pisem iskljucivo racionalno.
 
Poslednja izmena:
Ja bih voleo da opet pročitaš šta pišem i da se ne praviš lud. Nema stranog okupatora, nema nikoga ko upravlja Srbijom sa strane i uništava je. Kriminalac i jedini uništitelj je Vučić, kojeg očigledno i jasno niko sa strane ne upravlja jer malo malo, pa sarađuje sa svim stranama.
Ja bih to preformulisao: Kriminalac koji valada i unistava nas potrazice pomoc i saradnju sa kolonijalistima, prodace im neki nas resurs, anse zivote, nas kao radnu snagu, bilo sta, u zamenu za podrsku d abi jos duze vladao.
 
Vidi, sve ok, i najmanje želimo da se bavimo politikom, ali do toga dolazi isključivo onda kada se osetimo da će nas neko teririsati. Ako ja moram svaki dan da na n1 gledam da li su najavljene blokade i spram toga planiram dan i razmišljam da li ću ići u centar ili ne, onda nas apolitične primoravate da se bavimo politikom.

Što smo vam mi krivi?

Isti efekat biste napravili i ako bi se okupili na Adi, Avali, parku kod Ušća, i niko se ne bi osećao da ga blokade i protesti terorišu.

Samo molim za malo razumevanja za nas koji nemamo ništa sa tim. Niti smo izlazili na izbore, niti bilo šta drugo. Prema tome nemojte nas maltertirati.

Hvala vam unapred na tome 🥰
Krivi ste jer ne glasate. Sada snosite posledice. Ti nisi apolitičan, sam si rekao, imao si neke zahteve za opoziciju, nisu te konstatovali kao što niko i ne bi i sad se duriš ko malo dete, kmee neću da glasam, kmee ne mogu u centar... Sedi kući i čekaj da sve ovo prodje, bindžuj serije kao za vreme izbora i svi srećni.
 
Znači onda EU i Zapad dopuštaju da se Vučić "kriminališe", isto koliko i Rusija dopušta isto to? Dakle nama upravljaju uništitelji sa svih strana?
@mihajloboric87
 
MC jeste davez nekad i smarac, ali je pogodio jedno 70-80% stvari vezano za politiku. Razumem ga, bio je na ulici devedesetih i za vreme studentskih protesta. Ja kad sam isto bio na ulici 1996., MC je tad video kakvi su ljudi zapravo, s tim da je 10-12 godina stariji od mene, i poznavao vise ljudi. Drugacije je kad si klinac pun energije i naivan, nego kad skupis godine i osamari te surova realnost.
 
Znači onda EU i Zapad dopuštaju da se Vučić "kriminališe", isto koliko i Rusija dopušta isto to? Dakle nama upravljaju uništitelji sa svih strana?
@mihajloboric87
da

Gasprom se prema nama ponasa isto kao i Rio Tinto.
Ali to je logika kolonijlizma i Imperija.

Nas politicar mora da razume tu logiku. Kolonijalne sile zele da te iskoriste. Sasvim. Ne vredi ulizivanje, ne vredi imitiranje.
KOlonijalne sile ne zele da nas prikljuce sebi (kao sto su radile nekad), ne zele da ulazu u stvari koje imaju veze s nasim dobrobotom, samo koliko je potrebno da se izvuku resursi za koje su zainteresovani.

Problem je sto su nasi politicari izrazito ekompetentni.
Bosko O. porf Obradovic, Djilas, Marninika, Zavetnici. Niko od njih nema pojma o tome. To su jadni ograniceni ljudi koji ne razumeju da je sopstvena korist sekundarna stvar.
Na kraju cemo svi biti zadovoljni sa 2 m2 ispod zemlje i treba stalno imati to u vidu.



998a7a54c914be5b0d0d8cf58b8449c7
 
Poslednja izmena:
Да, то је био договор из 2011. на 5 година, продужен 2016. на још 5 година. Када је 2021. истекло продужење Курти није желео више то да продужује и тад је кренуо проблем око таблица.

Нису РСК него РКС таблице.

Што се тиче РКС таблица, оне имају бројеве уместо слова за градове, тако је Приштина 01 (укључујући и Грачаницу и друга српска места око Приштине), Митровица 02 (укључујући и Северну Митровицу, Лепосавић, Звечан и Зубин Поток) итд. Фактички, ни са овим системом се на основу таблице не може са сигурношћу закључити да ли је у питању Србин или Албанац јер у сваком од 7 косовских рејона има Срба.
Da, znam da su RKS. Greška prilikom kucanja. Mrzi me da proveravam napisano. Tek sada vidim šta sam napisao.
 
Ne padaj lako pod propagandu, čuj ide se u zatvor u Kini ako varaš na testu. Možda na nekom završnom, tipa maturskom ili na nekom prijemnom testu, ali ne ide se sigurno za test znanja tablice množenja.
I naravno da nije to nikakva tajna služba uvela ili šta. Ja stvarno ne mogu da verujem koliko ljudi padaju pod nekakve teorije zavere. Shvatite da je okej da krivim sebe za neke stvari, nisu nam za sve loše stvari krivi stranci niti su ih oni uveli kod nas "da nas unište". Kakav je to stepen paranoje...
To za Kinu možda i jeste propaganda, ne znam stvarno, samo sam tako pročitao. Jednostavno nema drugog objašnjenja za ovoliko loših odluka donetih na štetu naroda. Tačno da nisu za sve loše stvari krivi stranci npr. za ove lokalne probleme ali za krupne stvari itekako jesu. Oni neće da nas unište jer onda nemaju nikakvu korist od nas već su tu da nas drže u kolonijalnom statusu i uzimaju nam resurse, to je za njih isplativo.
 
To za Kinu možda i jeste propaganda, ne znam stvarno, samo sam tako pročitao. Jednostavno nema drugog objašnjenja za ovoliko loših odluka donetih na štetu naroda. Tačno da nisu za sve loše stvari krivi stranci npr. za ove lokalne probleme ali za krupne stvari itekako jesu. Oni neće da nas unište jer onda nemaju nikakvu korist od nas već su tu da nas drže u kolonijalnom statusu i uzimaju nam resurse, to je za njih isplativo.
Stranci, ako primete glupost ili slabost ce se uvek naci da skrenu vodu na vodenicu svog interesa.
To je neizbezno, kao elementrane nepogode.

Da bi se to izbeglo, potrebna je citava infrastruktura, stvarna elita.
Ne, neki uspaljeni rodoljubi (mada i oni trebaju), nego hladna, proracunata birokratija.
Takva birokratija vlada Kinom, i Rusijom i USA.
Zato su oni Imperije.
Kina ima najduzi istorijat stvaranja birokratije putem ispita za javne sluzbe, koji je smislio jos Konfucije, a kasnije je obnovljen.
Postoje i drugi nacini, postoje zemlje u kojima je pitanje religije ili casti vazno, pa taj momenat ima istu ulogu.

Nepriajtelji nisu cak ni same Imperije. Neprijatelj svh narod ai svih drzava je kapital.
S tim sto je kapital nekada nacionalno organizovan (kao u USA) i koriste isluge sluzbi maticne drzave za svoju ekspanziju.
 
@Defke ne razumem? Volim da čitam mc-ove postove. Šta je problem u tome? Stojim iza toga šta sam napisao - objektivan i neostrašćen lik. Voleo bih kada bismo svi bili objektivni i bez emocija (potpuno hladno dakle) pisali i iznosili razmišljanja. Diskurs bi bio mnogo prijemčiviji i opušteniji nego što je sada.

Ali svestan sam da mali procenat ljudi kod nas (obzirom na mediteranski temperament) je u stanju da kontroliše emocije, prema tome svestam sam da nije realno očekivati diskusiju poput nekog skandinavskog foruma ili gde je veći broj hladnih i racionalnih ljudi
MC ne pise kao obiektivan covek bez emocija vec kao covek u klinickoj depresiji ili jednostavno jako uporan trol.

Izmedju ostalog, nada se potpunom i temeljnom bankrotu Srbije kako bi se tako ‘zaustavili investitori’, smatra da je letovanje u Grckoj smrtni greh, ne postoji podgrupa drustva koja mu se ne gadi, sem Orbana koji je veliki drzavnik.

Na stranu sto minimum jednom dnevno bez blama napise neki potpuno pogresan, a lako proveriv podatak.

To nisu objektivna i neemotivne analize i kao ljubitelj objektivnih i neemotivnih analiza smatram karakterisanje njegovih naklapanja kao takvih banalizacijom tog pojma.

A ako ti kazes da sa uzivanjem redovno citas njegove postove i ne vidis milijardu kontradiktornosti i lavinu cemera i jada u njima, ja se nadam da si trol jer drugacije, jbg, sumnjam i u tvoje rasudjivanje.
 
Poslednja izmena:
Znači onda EU i Zapad dopuštaju da se Vučić "kriminališe", isto koliko i Rusija dopušta isto to? Dakle nama upravljaju uništitelji sa svih strana?
@mihajloboric87
Nama upravljaju uništitelji iz Amerike. Ja npr. mislim da bi nam išlo bolje kada bi prihvatili ruski sistem, ali to nije toliko bitno za ovu temu. Jedini stav koji ovde zastupam jeste da ljudi moraju biti svesni sitnijih problema od geopolitike i da sopstvenim odnosom prema zajednici mogu da promene neke stvari, npr. da bacaju smeće u kante, da se usude da nađu parking u ulici pored, umesto da stanu na stazu, travnjak, žutu traku i sl., u mom mestu čak ne žele da skreću na parking par metara, već stanu na stazu ili na stajalište, da roditelji deci posvećuju više pažnje, da im objasne da su petarde opasne, da im objasne da se klupe u parku ne uništavaju, da se u autobusu ponašaju kulturno...
 
Изгледа је полицајац у цивилу ког су колеге грешком повредиле ударцима пендреком у главу учествовао и у ломљењу стакла на улазу у скупштину.
 
Nama upravljaju uništitelji iz Amerike. Ja npr. mislim da bi nam išlo bolje kada bi prihvatili ruski sistem, ali to nije toliko bitno za ovu temu. Jedini stav koji ovde zastupam jeste da ljudi moraju biti svesni sitnijih problema od geopolitike i da sopstvenim odnosom prema zajednici mogu da promene neke stvari, npr. da bacaju smeće u kante, da se usude da nađu parking u ulici pored, umesto da stanu na stazu, travnjak, žutu traku i sl., u mom mestu čak ne žele da skreću na parking par metara, već stanu na stazu ili na stajalište, da roditelji deci posvećuju više pažnje, da im objasne da su petarde opasne, da im objasne da se klupe u parku ne uništavaju, da se u autobusu ponašaju kulturno...
Koji ruski sistem lol? Pokusavam da se setim sta to dobro funkcionise kod njih i u korist obicnog coveka al ne ide mi
 
Vidi, sve ok, i najmanje želimo da se bavimo politikom, ali do toga dolazi isključivo onda kada se osetimo da će nas neko teririsati. Ako ja moram svaki dan da na n1 gledam da li su najavljene blokade i spram toga planiram dan i razmišljam da li ću ići u centar ili ne, onda nas apolitične primoravate da se bavimo politikom.

Što smo vam mi krivi?

Isti efekat biste napravili i ako bi se okupili na Adi, Avali, parku kod Ušća, i niko se ne bi osećao da ga blokade i protesti terorišu.

Samo molim za malo razumevanja za nas koji nemamo ništa sa tim. Niti smo izlazili na izbore, niti bilo šta drugo. Prema tome nemojte nas maltertirati.

Hvala vam unapred na tome 🥰
U tom slučaju nema šta ni da tražite olakšice za svoj posao. Nije u redu da se drugi maltretiraju. ;)

P. S.
Na pogrešnu adresu se obraćaš vezano za okupljanja po centru. Ja nemam nikakve veze sa time.

P. P. S.
Ne znam da li ima objektivnijeg forumaša od @MC_

Čovek jednostavno u jednoj rečenici objasni sve. Bez strasti, bez emocija, potpuno realno i objektivno. Čak i kada se ne slažem sa njim, mogu da ga razumem, jer ĉovek sve racionalno objasni i nema tu mesta za improvizaciju i drugačije tumačenje njegovih reči.

Svaka čast na objektivnosti i hladnoj glavi. Mislim da bismo svi mogli od ovog ĉoveka po nešto da naučimo o dijalogu i sučeljavanju drugačijih stavova, bez omalovažavanja i napušavanja.

Kad god se MC_ nije slagao sa mnom, sve je lepo obrazložio i uprkos tome što nisam menjao mišljenje, nisam imao potrebu dalje čoveku da pišem i da ga ubeđujem kako treba da promeni svoj stav.

Još jednom - uživanje je čitati racionalne i odmerene MC-ove postove
Da li može objašnjenje ko te je naterao da se baviš politikom i nakon toga što si rekao da si apolitičan i da ti to smeta?
 
Poslednja izmena:
Krivi ste jer ne glasate. Sada snosite posledice.
Ok, ne glasamo i snosimo posledice, slažem se. Ali zašto snosimo posledice od vas?

Ako smo već flegma i ne glasamo, vi biste trebali da nam kažete kada se na nešto vezano za vlast žalimo i kukamo da je to zato što nismo glasali.

A ne kao sada da kažete da su posledice našeg neglasanja vaši protesti. Pa vi biste svejedno izašli na ulice i blokirali saobraćajnice i da smo izašli i glasali za SNS. Ili da smo izašli glasali za desničare, pa da su desničari posle umesto sa vama udružili se sa SNS... ne biste sigurno bili mirni i rekli "makar je izlaznost bila veća, imaćemo više sreće drugi put".

Tvoj post tumačim isključivo ovako: krvi smo što nismo izašli na glasanje i dali glas SPN-u jer jedino u soluciji da ste vi dobili izbore ne biste izašli na proteste i asptinente koji mogu ali i ne moraji biti vaši glasači vidite kao direktnog krivca za trenutnu situaciju.
 
Ok, ne glasamo i snosimo posledice, slažem se. Ali zašto snosimo posledice od vas?

Ako smo već flegma i ne glasamo, vi biste trebali da nam kažete kada se na nešto vezano za vlast žalimo i kukamo da je to zato što nismo glasali.

A ne kao sada da kažete da su posledice našeg neglasanja vaši protesti. Pa vi biste svejedno izašli na ulice i blokirali saobraćajnice i da smo izašli i glasali za SNS. Ili da smo izašli glasali za desničare, pa da su desničari posle umesto sa vama udružili se sa SNS... ne biste sigurno bili mirni i rekli "makar je izlaznost bila veća, imaćemo više sreće drugi put".

Tvoj post tumačim isključivo ovako: krvi smo što nismo izašli na glasanje i dali glas SPN-u jer jedino u soluciji da ste vi dobili izbore ne biste izašli na proteste i asptinente koji mogu ali i ne moraji biti vaši glasači vidite kao direktnog krivca za trenutnu situaciju.
Da ste izašli da glasate za SNS onda bi SNS imao ubedljivu većinu i pored "pokradenih" glasova i niko ne bi imao osnova da se buni. Ovako ste za SNS ali niste za SNS ako Vam neko da parče kolača. Sad ćuti i trpi. Ako si za SNS žali se, ako nisi onda zaobidji gužvu.
 
Vrh