Šta je novo?

Izbori 2024

Srbija je 1878. dobila uslovnu nezavisnost. Uslov je bila Tajna konvencija sa Austrugarskom + izgradnja zeleznice.

Medjutim, istina je mentalitet je veliki problem.
Ovakva Skupstina svakako ne postoji u okruzenju. Cak i u CG je nezamislivo da se ljudi ovako medjusobno vredjaju.
 
Slicnu situaciju sada imamo u CG gde ambasade direktno biraju njihovu vladu. Kod njih je to otvoreno, a kod nas je u domenu javne tajne.
Nije ista situacija kao u CG, jer tamo postoji oko 25% nacionalnih manjina (Šiptara, Hrvata, Muslimana), koji na svakim izborima po difoltu podržavaju antisrpsku(milogorsku) opciju, i sa njihovim glasovima Đukanović je morao još samo malo da ukrade i kupi da bi u skupštini imao jednog poslanika više od opozicije. To je trajalo decenijama, dok nije udario na crkvu i na njoj je polomio zube. Današnja vlast u Crnoj Gori je daleko od idealne, ali ona opet zavisi od jednog poslanika URE, i podložna je njihovim ucenama.

Za razliku od Crne Gore, Srbija nema takvu strukturu biračkog tela. U Srbiji ne postoji 10%-15% antisrpskog stanovništva sa srpskim imenima i prezimenima (kao što su milogorci u CG), ne postoji ni 25% antisrpski orijentisanih manjina, pa već 10 godina ima vlast koja vodi politiku Mila Đukanovića ili Čede Jovanovića. Tu je ključ u gebelsovskoj kontroli medija, kakva u Crnoj Gori nije postojala ni u najmračnije doba Milove vladavine.
 
Is kog razloga su nasi novinari takvi?
 
Zato što je SNS od 2016. pokupovao sve lokalne medije osim nekolicine, a mediji sa nacionalnom frekvencijom su od ranije već bili pod njihovom kontrolom. Treba pogledati kako izgledaju i privatne i državne televizije u Republici Srpskoj, i videti šta je sloboda medija o kojoj mi danas možemo da sanjamo. Vlast tamo ne beži od svakog duela sa opozicijom, a i vlast i opozicija imaju konsenzus oko osnovnih nacionalnih interesa, koliko god se međusobno napadali.

Paradoks je da je Republika Srpska u svakom pogledu kudikamo slobodnija od današnje Srbije. Iako nije međunarodno priznata država kao Srbija, na unutrašnjem planu ima daleko više suvereniteta od nje, i to je do vlasti. Kamo lepe sreće da Srbija na svom čelu ima Dodika.
 
Dobro Bender, zasto mi to sebi radimo?

Evo, ako pogledas npr nasipe mozes da vidis da su oni nekada gradjeni da je postojala opsezna ideja zatsite od poplava.
Ili kanalizaciju, npr u Borci. Specijalno izgradjena kanalizacija koja funkcionise nezavisnood vodostaja Dunava.
Pa nije ovek bilo bas ovako.
Ako pod ovim prvim misliš zašto nam je takav mentalitet - zbog brojnih faktora i spleta okolnosti. Velika je to tema. Ima tu svačega. Naše istorije (uvek na bojnom polju tri sveta), porekla, religije, običaja, stranih uticaja... To je baš tema za sebe.

Slažem se da možda nije uvek bilo baš ovako. U zadnjih 100 ili 200 godina, postojali su periodi kada je Srbija - shodno svom vremenu i mogućnostima - bila bolja i sređenija, i periodi kad je bila gora i haotičnija. Ali mislim, moje laičko mišljenje i zapažanje, je da je uvek bilo relativno slično. Mislim dobro, bilo je tu strašnih izuzetaka poput 90ih npr... Ali što se ovog ostalog tiče, uglavnom je narod ovde uvek živeo slično, na sličan način, sa sličnim mogućnostima i perspektivama. Bar se meni tako čini.

Kažem, kad god krenu rasprave ili samo dileme ''da li je ____________ (pa dopisati po želji šta ko misli) ovoga bilo u Srbiji u to i to vreme...?'' ja se uvek setim knjige Čujte Srbi i podsetim, i sebe i druge, da 90% stvari o kojima pričamo danas, pričali su i naši preci pre 100 godina.
Mi nismo samo kolonija zapadnih sila. Mi smo kolonija svakoga. Rusa, Kineza itd.

Za pocetak mogli bi da sredimo nesto sto mozemo da sredimo. Recimo da trzisne inspekcije samo obidju stovarista uglja i naplate kaznu prodavcima vlaznog lignita.
Medjutim, nasa drzava radi za strance i gura Zelenu agendu, odnosno resavanje ovih problema kroz Zelenu agendu EU.
Mislim da se slažem s ovim donjim, ako sam dobro razumeo suštinu.
 
Ne bih se tako lako radovao.
Postoji mnogo sema koje je SNS kadar da napravi sa Rio Tintom.
Tek zabrana kopanja bora i litjuma i zabrana ekstrakcije zlata uz pomoc zive i cijanida u formi zakona bi se mogla smatrati pobedom.

Ovo su fore kojima nas loze kao mlade majmune.
 
Referendumi i promene Ustava su u modi ove sezone u svih diktatora. :)
Evo i Lukašenko sprema svoj referendum za još jače zabijanje pipaka u meso svog naroda.

Lukašenko sazvao referendum o izmenama ustava​


Izvršnom uredbom predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko odredio je 27. februar za referendum na kojem bi Belorusi trebalo da se izjasne o dopunama ustava koje bi mu omogućile da ojača svoja ovlašćenja.

Amandmani, koje je predstavio u decembru trebalo bi da ojačaju ovlašćenja 67-godišnjeg predsednika koji od 1994. vlada Belorusijom, prenele su agencije. Među predloženim promenama je i doživotni imunitet od sudskog progona za bivše predsednike, kao i ograničenje predsednickih mandata na maksimalno dva, ali tek za buduće predsednike.


A ovaj naš u fazonu :
4Go8TR.gif
 
Poslednja izmena:
Ovaj "naš" se mnogo pre može porediti sa svojim političkim ocem Milom Đukanovićem, nego sa Orbanom i Lukašenkom, kako ga porede neki prozapadni opozicionari. Da ne ulazimo kakvo je unutrašnje stanje demokratije u Belorusiji ,ali kada bi Lukašenko ijedan pedalj njene teritorije predao neprijatelju? Kada bi Orban Mađarsku naseljavao migrantima i tolerisao njihovo iživljavanje nad domicilnim stanovništvom?
 
Lukašenko nije izgubio ni pedalj teritorije zato što je potreban Rusiji kao branik od zapada. A čak i to njihovo ''savezništvo'' se pretvorilo u zavrtanje ruke, kada su Rusi njima, najbližim saveznicima i braći, hteli da kroz mutne prakse preuzmu nekoliko vodećih fabrika i uz to im par puta povećavali cene raznih sirovina uprkos prethodnim obećanjima i dogovorima.

Ne kažem da je Srbija kao Belorusija (brat mi je bio tamo pre dve godine, pa ako ja ne mogu da budem kredibilan na tu temu, znam od njega iz prve ruke kako je) niti da je ovaj naš kao Lukašenko. Ali nemam sumnje da bi postao Lukašenko da može i da ne bi imao ništa protiv da vlada do smrti.

Generalno sam protiv vladara koji puste korenje i ne miču se do smrti i smatram da ih redovno treba menjati, ali jedini koga izuzimam iz toga je Putin, jer se on zaista nalazi na unikatnoj poziciji jedne unikatne zemlje. Koju bi i zapad i unutrašnje poglavice (razni Tatarstani, Jakutije, Dagestani, Čečenštije...) pocepali na komade da nema čvrste ruke i vladavine.

Ali greše (Putin i Lukašenko) što isto to nameću narodu Belorusije, i isto tako su pogrešili što su bili nametali i Kazahstancima i ostalim zemljama bivšeg SSSRa. Zapad je mnogo mudriji od Rusije u pravljenju i održavanju saveznika, kolonija, branika, kako god ko želi to da nazove... Iz godine u godinu, zapad dobija sve više saveznika, a Rusija ih sve više i više gubi. Iz godine u godinu, NATO ili bar njegove ispostave (Ukrajina) su sve bliži Rusiji. Zato što se kod Rusa u pravljenju savezništva, pogotovu sa slabijim zemljama, sve vrti oko postavljanja poslušnih diktatora i praznih obećanja. I zato su izgubili Kubu, Venecuelu, Ukrajinu, deo centralne Azije... Zato što bi uvek da ulože minimalno do ništa, a da dobiju sve u svom interesu.
 
Poslednja izmena:
Ти се правиш паметан говорећи о Арчибалду Рајсу, а тај исти господин Рајс је говорио како жена има да рађа децу и не ради ништа сем тога. Ево тачно како је формулисао: жена је по својој природи створена за другачију судбину од мушкарца, и није способна за већа остварења у области науке и уметности.

Шта о томе мислиш свезналице?

Немам ја ништа против његовог презира према абортусу који је апсолутно оправдан. Међутим, против сам тога да се жена дискредитује и претвара у справу за расплођавање иако има далеко веће потенцијале.
 
Шта о томе мислиш свезналице?
Mislim da svaki čovek na planeti greši i ima pogrešne stavove u nečemu, pogotovu ako je živeo pre 100 godina. Pa ne vidim zašto bi Arčibaljd Rajs bio izuzetak.
Ono u čemu se ja ugledam i pozivam na njega su njegove ispravne i dobronamerne analize našeg društva, u čemu je bio skoro pa potpuno tačan.

I smanji doživljaj, ja ne pričam o stvarima koje ne znam, a nisam kriv što me zanima sve i svašta iz mnogih oblasti a u današnje vreme glupih robota od ljudi specijalizovanih za 3 iste stvari i radnje, svako ko ima bilo kakvo šire obrazovanje i interesovanje, primitivnim zatucanim ljubomorcima deluje kao da misli da sve zna. Ne znam sve, govorim o onome što znam. A znam što šta, što i nije uvek dobro, niti sam ikad rekao da je dobro. Pogotovu u ovom vremenu gde se traže poslušni specijalizovani roboti. Ali ono što znam, to znam, i neće niko da mi to poriče i osporava bez dokaza i argumenata. A mogu ja da pričam s tobom i na tvoj način, ali mislim da ti se neće svideti ili bar neće potrajati. Tako da smiri doživljaj.

Uz dovoljno truda i volje, siguran sam da bismo i u nekoj izjavi ili pisaniju Patrijarha Pavla od 1914. do 2009. mogli da nađemo nekoliko izjava i stavova sa kojima se mi danas ne bismo složili. Zašto? Pa prvo, zato što je i on bio čovek od krvi i mesa koji je nekad grešio ili promašio. A drugo, zato što je živeo u drugo doba.
Ali to ne znači da ne možemo da uzmemo 99,99% ostalih njegovih izjava i učenja i izvučemo nešto poučno iz njih.
E isto važi i za Arčibalda Rajsa. Koji je savršeno opisao srpsko društvo i predvideo sve unutrašnje opasnosti koje mu prete, i sve do jedne su se obestinile i onda pojačale 100 puta.


Nikad nisam razumeo to uzimanje celokupnog nečijeg života i angažmana (koji obično traje po nekoliko decenija), nalaženje jedne ili dve stvari gde je omanuo ili pogrešio (opet - za nekoliko decenija), i onda otpisivanje svega ostalog što je ikad rekao i uradio, samo zbog toga. Pa po toj logici, nijedan čovek na planeti nikad više ne bi imao pravo ni o čemu da progovori, jer smo svi nekad ispali licemeri, svi smo ispali lažovi, svi smo ispali glupi, svi smo imali pogrešne stavove i poglede, svi smo bili ovakvi i onakvi... Generalno, ne razumem tu naviku u Srba da sa nekim ili nečim mora čovek da se slaže 100.00% ili ne slaže uopšte. Slažem se s onim za šta mislim da je ispravno, ne slažem se s onim za šta ne mislim, izvlačim pouke iz onih iskustava i stavova koji se pokažu kao tačnim i primenjivim.
 
Poslednja izmena:
I zato su izgubili Kubu, Venecuelu, Ukrajinu, deo centralne Azije... Zato što bi uvek da ulože minimalno do ništa, a da dobiju sve u svom interesu.
Ne bih se složio da je Rusija izgubila Kubu, Venecuelu i Ukrajinu. Venecuela i Kuba još uvek imaju vlast koja nije po volji Amerikanaca, a Ukrajina ne može ući u NATO dok ima teritorijalni spor oko Krima i Donbasa. Gruzija i Moldavija takođe ne mogu ući, iz istog razloga. Bez obzira što je cela Ukrajina istorijski ruska zemlja, Putin je pripajanjem Krima praktično onemogućio širenje NATO-a na Ukrajinu dok je sveta i veka. Što se Centralne Azije tiče, sve države u toj regiji su deo ZND. a većina je deo i Evroazijske Unije i ODKB -a. Rusija tu još nije izgubila ništa, a upravo je sprečila obojenu revoluciju u Kazahstanu.

Vučićev režim nije "izgubio" sever Kosova i Metohije, on ga je PREDAO, bez bilo kakvog rata. NATO agresija je bila 1999. godine, a on je 2013. potpisao Briselski Sporazum, kojim se faktički odrekao te 4 opštine u korist šiptarskih separatista. Do tada, tih 11% ukupne teritorije KiM je bilo pod suverenitetom Srbije koliko i Beograd: policija je bila u sastavu srpskog MUP-a, postojala je naoružana civilna zaštita koja je branila narod od upada ROSU, lokalna vlast se formirala na izborima koje raspisuje Republika Srbija, šiptarskih (tzv. "kosovskih") izbora nije ni bilo tamo, Osnovni sud u Kosovskoj Mitrovici je sudio po srpskim zakonima, nisu postojali granični prelazi na Jarinju i Brnjaku, šiptari nikome nisu mogli da zabrane da iz Centralne Srbije ode na sever Kosova i Metohije, nije mogao čak ni KFOR.
 
Ne bi do revolucije u Kazahstanu moglo tako lako da dođe, tj da tako lako bukne i postane krvava da i tamo do skora nije bio svojevrstan Lukašenko, Sultan, koji je čak uspostavio takvu hegemoniju da u 21. veku menjaju ime glavnog grada u njegovu čast.

Svuda gde Rusija pokušava da uspostavi svoje ispostave i saveznike, svuda pravi istu grešku i oslanja se na diktatore ili tiraninske vlasti. Kuba, Venecuela, Ukrajina, Moldavija, Belorusija, Kazahstan, Sirija... Takve tvorevine i stanja nisu održiva, pogotovu kada narod prokljuvi da dok ih neko tamo s drugog kraja sveta drži pod čizmom i večitom uperenom cevi, oni nemaju leba da jedu a institucije su im smejurija. I zato sve te zemlje pre ili kasnije popadaju. Bilo prirodno, kao Venecuela (mada ne sumnjam da će se sad neko naći ko će reći da je u Venecueli sve bilo Američko maslo, a ne rezultat vlade sastavljene od imbecila), bilo tako što Ameri i zapad malo ''poguraju sa strane'', kao u Ukrajini ili Kazahstanu.

Rusija gubi saveznike i prisustvo po svetu iz godine u godinu. Održavali su prisustvo i vojnu bazu na Kubi čak i dobrano nakon raspada SSSRa, sve do 2002. Onda su se povukli odatle. Imali su postrojenja i logističku pomoć u lukama Libije za vreme Gadafija. I nju su izgubili otkako je ovaj svrgnut. Imali su jako prisustvo i popularnost u Kazahstanu i kroz 90te i kroz 2000te. I tamo su toliko sve zategli i nametnuli da su se i tamo našle pozamašne frakcije koje bi da ih isteraju. A svaku od tih prilika Ameri i zapad koriste, i odakle oni odu, ovi se infiltriraju.

Jedini pomak koji Rusija jeste napravila jesu upravo Krim i Donbas, i time su stvorili ''branike'' od NATOa duž jednog dela Ukrajine. Ali niti su to uspeli diplomatski, već silom. Niti su trajno rešili problem, jer između Donbasa i Belorusije i dalje postoje stotine kilometara Ukrajine i rizik da to jednog dana postane NATO teritorija.
 
Читао сам ја више пута цело Рајсово дело Чујте Срби и сећам се да је доста пажње посветио управо манама народа: критиковао је нерад, подозривост и наглашено слабу моралност људи који себе називају елитом и представљају врхушку земље. Али кажем да је он имао и погрешних погледа паралелно са онима који су 100% исправни, а то се стално изоставља иако представља мањи али опет битан део целине. Данас сви помињу Чујте Срби а ретко ко је више од једног пута прочитао ту књигу.
 
Ko to toliko pominje Čujte Srbi ili Rajsa, evo možemo da ukucamo u pretragu foruma i da vidimo ko se to na forumu pored mene toliko pozivao na tu knjigu.
A u ličnom životu ne sećam se kad sam zadnji put čuo iz tuđih usta ili Rajsovo ime ili ime njegove knjige.

Uostalom, kamo sreće da je tako, kamo sreće da se svi pozivaju na nju, jer onda ne bismo 30 faking godina kao kolektiv iznova i iznova pravili iste kretenske greške. 100 godina, ako gledamo širi kontekst. I ne bismo ovde i na drugim mestima morali iznova i iznova da utvrđujemo da treba 1) izlaziti na izbore, 2) treba menjati političare i 3) treba glasati, ako ne za dobrog kandidata, onda tako da jedan loš kandidat nema svu moć i uticaj. I tako dalje i tako dalje... Naizgled proste i logične stvari, a u realnosti očigledno večite blokade i prepreke za mnoge Srbe.

I nisam znao da moram da obnavljam gradivo iz te knjige na svakih godinu dana da bih smeo da je komentarišem. Znači mogu da odem da kažem filolozima i književnicima da ne laprdaju o najvećim romanima i delima koje su pročitali, ako je to bilo samo jednom ili pre više od 5 godina...
 
Ukrajina može postati NATO teritorija jedino ako se svojevoljno odrekne Krima i Donbasa, jer NATO ne prima nijednu članicu koja nema definitivno zaokružene granice. A i Mađarska iznutra blokira svako približavanje Ukrajine NATO-u, zvanično zbog lošeg tretmana mađarske manjine u toj državi, a možda i u dosluhu sa Rusijom.

Slažem se da Rusija nije trebala da se povlači sa Kube, pogotovo nije smela da povuče svoj kontingent sa KiM i iz Bosne, ali glavni kočničari Rusije su oligarsi iz Jeljcinove ere koji imaju dosta kapitala na zapadu, a Putin je prinuđen da sa njima deli vlast. Verovatno su zbog oligarha do sada i pravljeni geopolitički ustupci zapadu, ali izgleda da je njihov uticaj dosta opao kada je pretprošle godine smenjen Medvedev.

Zašto nijedna vlast u Srbiji od 2003. kada su se ruske trupe povukle sa KiM, nije tražila njihov povratak? Oni po Rezoluciji 1244 mogu imati vojsku na KiM kada hoće i koliko hoće. Zašto ruski humanitarni centar u Nišu do danas nije dobio diplomatski status? I to od naprednjačkog režima koji glumi ogromnu rusofiliju u Informeru i na Pinku, a sa NATO je potpisao sve moguće sporazume osim golog učlanjenja, dok sa Rusijom nema nijedan takav sporazum. I to je "vojna neutralnost" ?
 
Mislim da svaki čovek na planeti greši i ima pogrešne stavove u nečemu, pogotovu ako je živeo pre 100 godina. Pa ne vidim zašto bi Arčibaljd Rajs bio izuzetak.
Ono u čemu se ja ugledam i pozivam na njega su njegove ispravne i dobronamerne analize našeg društva, u čemu je bio skoro pa potpuno tačan.

I smanji doživljaj, ja ne pričam o stvarima koje ne znam, a nisam kriv što me zanima sve i svašta iz mnogih oblasti a u današnje vreme glupih robota od ljudi specijalizovanih za 3 iste stvari i radnje, svako ko ima bilo kakvo šire obrazovanje i interesovanje, primitivnim zatucanim ljubomorcima deluje kao da misli da sve zna. Ne znam sve, govorim o onome što znam. A znam što šta, što i nije uvek dobro, niti sam ikad rekao da je dobro. Pogotovu u ovom vremenu gde se traže poslušni specijalizovani roboti. Ali ono što znam, to znam, i neće niko da mi to poriče i osporava bez dokaza i argumenata. A mogu ja da pričam s tobom i na tvoj način, ali mislim da ti se neće svideti ili bar neće potrajati. Tako da smiri doživljaj.

Uz dovoljno truda i volje, siguran sam da bismo i u nekoj izjavi ili pisaniju Patrijarha Pavla od 1914. do 2009. mogli da nađemo nekoliko izjava i stavova sa kojima se mi danas ne bismo složili. Zašto? Pa prvo, zato što je i on bio čovek od krvi i mesa koji je nekad grešio ili promašio. A drugo, zato što je živeo u drugo doba.
Ali to ne znači da ne možemo da uzmemo 99,99% ostalih njegovih izjava i učenja i izvučemo nešto poučno iz njih.
E isto važi i za Arčibalda Rajsa. Koji je savršeno opisao srpsko društvo i predvideo sve unutrašnje opasnosti koje mu prete, i sve do jedne su se obestinile i onda pojačale 100 puta.


Nikad nisam razumeo to uzimanje celokupnog nečijeg života i angažmana (koji obično traje po nekoliko decenija), nalaženje jedne ili dve stvari gde je omanuo ili pogrešio (opet - za nekoliko decenija), i onda otpisivanje svega ostalog što je ikad rekao i uradio, samo zbog toga. Pa po toj logici, nijedan čovek na planeti nikad više ne bi imao pravo ni o čemu da progovori, jer smo svi nekad ispali licemeri, svi smo ispali lažovi, svi smo ispali glupi, svi smo imali pogrešne stavove i poglede, svi smo bili ovakvi i onakvi... Generalno, ne razumem tu naviku u Srba da sa nekim ili nečim mora čovek da se slaže 100.00% ili ne slaže uopšte. Slažem se s onim za šta mislim da je ispravno, ne slažem se s onim za šta ne mislim, izvlačim pouke iz onih iskustava i stavova koji se pokažu kao tačnim i primenjivim.

Off: zašto misliš da je specijalizacija loša?
 
Zato što se život i sve u njemu, od karijere, preko svakodnevnih stvari, odluka, pa do vanrednih situacija ne vrti oko 5 istih scenarija koji su opisani u uputstvu i priručniku. Nego čovek mora da zna da improvizuje u svemu. U poslu, u životu, u vanrednim situacijama. A jedini način da bude što bolji i uspešniji u improvizaciji je da ima šire / široko znanje.
Što ne znači da ne treba nijedna specijalizacija da postoji. Samo, stvari se zadnjih par godina baš teraju u ekstrem. Promoviše se ta neka ideja kako svaki čovek treba da izabere jednu usku oblast i njoj posveti 95% memorije, kapaciteta i vremena, a za ovo ostalo... pa ako pretekne. Epa, zapravo ne. Život nije rad na fabričkoj traci sa jednom te istom polugom koja se povlači, niti je opisan priručnicima i uputstvima. Nego se sad pod kapitalizmom nameće ta neka ideja da svi treba da budemo Ameri koji na poslu dajemo 100% sebe a kad dođemo kući mozak ide na ispašu i ništa intelektualnije od Dva i po muškarca ne sme da mu se servira da ne bi eksplodirao i da se ne bi remetilo svo znanje bitno za poslodavca i firmu.
 
Poslednja izmena:
Zato što se život i sve u njemu, od karijere, preko svakodnevnih stvari, odluka, pa do vanrednih situacija ne vrti oko 5 istih scenarija koji su opisani u uputstvu i priručniku. Nego čovek mora da zna da improvizuje u svemu. U poslu, u životu, u vanrednim situacijama. A jedini način da bude što bolji i uspešniji u improvizaciji je da ima šire / široko znanje.

Ali i dalje pored svega toga može se baviti jednim poslom tj biti specijalista. Iskreno i dalje mi, pored ovoga što si obrazložio, nije jasno zašto si gore par puta specijalizaciju uzeo u lošem kontekstu i kako je tačno ovo obrazloženje relevantno s tim.
 
Што сам више пута прочитао Рајсову књигу то сам боље разумео шта је хтео да каже. Најмање три пута сам читао а ти не мораш уопште ако сматраш да ти то није од користи.
 
Ali i dalje pored svega toga može se baviti jednim poslom tj biti specijalista. Iskreno i dalje mi, pored ovoga što si obrazložio, nije jasno zašto si gore par puta specijalizaciju uzeo u lošem kontekstu i kako je tačno ovo obrazloženje relevantno s tim.
Evo da prekopiram ovde šta sam dodao u gornjem postu:
Promoviše se ta neka ideja kako svaki čovek treba da izabere jednu usku oblast i njoj posveti 95% memorije, kapaciteta i vremena, a za ovo ostalo... pa ako pretekne. Epa, zapravo ne. Život nije rad na fabričkoj traci sa jednom te istom polugom koja se povlači, niti je opisan priručnicima i uputstvima. Nego se sad pod zapadnjačkom verzijom kapitalizma nameće ta neka ideja da svi treba da budemo Ameri koji na poslu dajemo 100 110% sebe radeći jednu do pet istih stvari a kad dođemo kući mozak ide na ispašu i ništa intelektualnije od Dva i po muškarca ne sme da mu se servira da ne bi eksplodirao i da se ne bi remetilo svo znanje i memorija bitni za poslodavca i firmu. Što ne znači da ne treba nijedna specijalizacija da postoji. Samo, stvari se zadnjih par godina baš teraju u ekstrem. Sve se manje ceni radnik ili građanin koji ume da razmišlja i ima neku širinu, a sve više poslušni roboti u ljudskom telu (dok ne stignu metalne zamene).
Што сам више пута прочитао Рајсову књигу то сам боље разумео шта је хтео да каже. Најмање три пута сам читао а ти не мораш уопште ако сматраш да ти то није од користи.
I, šta je hteo da kaže? Vidim, ti je pročita tri puta, a od cele knjige, upamti' samo šta je rekao za žene i abortus...
 
Poslednja izmena:
Evo da prekopiram ovde šta sam dodao u gornjem postu:
Promoviše se ta neka ideja kako svaki čovek treba da izabere jednu usku oblast i njoj posveti 95% memorije, kapaciteta i vremena, a za ovo ostalo... pa ako pretekne. Epa, zapravo ne. Život nije rad na fabričkoj traci sa jednom te istom polugom koja se povlači, niti je opisan priručnicima i uputstvima. Nego se sad pod zapadnjačkom verzijom kapitalizma nameće ta neka ideja da svi treba da budemo Ameri koji na poslu dajemo 100% sebe radeći jednu do pet istih stvari a kad dođemo kući mozak ide na ispašu i ništa intelektualnije od Dva i po muškarca ne sme da mu se servira da ne bi eksplodirao i da se ne bi remetilo svo znanje i memorija bitni za poslodavca i firmu.

I, šta je hteo da kaže?

Nije baš poslednjih par godina, još je Platon postavio princip specijalizacije. Isključujem se ovde, laku noć :sesir:
 
Vrh