Šta je novo?

Iskustva sa majstorima

Prilog dok sam radio na TV emisiji Potrošački savetnik. Suština priče je da su majstori i svi drugi vršioci usluge dužni da Vas pre vršenja iste informišu o ceni. Problem je kod majstora što je to usmeno, pogotovu ovih hitnih vodoinstalatera pa Vas zbrzaju.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ThbGLRbzmFI[/youtube]
 
Ne znam kolika je realna cena. U svakom slucaju naplacena cena je dranje.
 
Jasno je meni pitanje. Na zapadu ne postoji mogucnost da sat vremena rada majstora kosta vise nego nekoga sa fakultetom. Ne znam da li su ruke 5000 ili 7 ili 10000. Ali u ovom slucaju su bile preko 20000 za sat ipo posla sti je sramota. Zato ih i treba izbegavati.
 
Izgleda da ti nije jasno pitanje.
Svima je jasno da su te odrali, nema potrebe da ponavljas 100 puta.

Dakle, pitanje je:
Koliko cenis da je realna cena posla koji su uradili ?
Konkretna cifra...

A to za cenu majstora i fakultetlije, cenim da u Srbiji majstori vise zaradjuju od prosecnog fakultetlije.
A tek ce zaradjivati u narednim godinama...
 
Pozdrav. Potreban mi je majstor(električar) za montiranje nekoliko plafonjerki, dva lustera, kao i kačenje ormarića sa ogledalom iznad lavaboa i jednog malo većeg ogledala. Možete li mi preporučiti nekog pouzdanog, ko ne fušeri. Pišite mi privatno, ne tražim najjeftinijeg, samo da ok odradi posao.
 
Pozdrav svima!
Trenutno mi je potreban keramičar za relativno malu površinu u kupatilu. Temu sam pročitala i vidim da ima raznih iskustava, pa bih bila zahvalna za dobru preporuku i za nekog čiji se telefon čuva 'k'o oči u glavi' . Hvala svima. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=827036#p827036:2at9xtbm je napisao(la):
astrodule » Sub Feb 27, 2021 10:59 am[/url]":2at9xtbm]Koliko košta jedan sat rada mehaničara? Dizajnera? Programera?

Što se tiče mehaničara, ko najjeftinijeg je 10e. Koliko god da je mali kvar i da se brzo otklanja, mislim da ispod toga, retko koji ce da uzme alat u ruke.
 
Na koji način najefikasnije premestiti utičnicu s jednog dela zida na drugi, kao na priloženoj fotografiji? Da li je ok da se ide ispod radijatora? Svestan sam da mora da se buši zid, ali bih izbegao veće rupe, idealno samo neko plitko štemovanje sloja maltera, ne bih da oštetim ciglu.

Da li neko ima preporuku za majstora koji ima adekvatan alat?

20201125_125954.jpg
 
Ispod (iza) lajsne je najmanje rada.

Ako nema mesta, onda odneseš lajsnu kod stolara da ti napravi žlje******* gde će ići kablovi, ili da se štema iza lajsne.

Nije problem da se ošteti cigla. Prašine će biti, pa će biti, a tih par cm u cigli nisu nikakav problem.

ps: Ne mora postojeća utičnica da se skloni. Od viška utičnica glava ne boli.
 
Aha, nisam znao da moze i ispod lajsne. Jel to moze da bude problem u smislu pouzdanosti, kabl-drvo? Mislim, izolovan je to kabl naravno, ali mi nekako uvek bezbednije da to ode u zid, ispod gipsa, itd.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840960#p840960:8widxog6 je napisao(la):
astrodule » Pon Apr 12, 2021 3:25 pm[/url]":8widxog6]
ps: Ne mora postojeća utičnica da se skloni. Od viška utičnica glava ne boli.
Naravno, nego na ovom zidu levo imam jos dve takve uticnice, a u tom desnom delu prazno. Mnogo glup raspored uticnica, zato sam i hteo da premestim.
 
Pa ako tako gledaš, onda jeste bezbednije kroz zid (zbog požara), ali često parket ne ide skroz do zida, pa onda ostane mesta da može nešto da se provuče.

A i neće kabl nikada da progori tamo gde nije neki spoj, pa će pre da izgori utučnica, nego kabl između dve utičnice.

Inače, to sa utičnicama je nekada baš problem i zapitam se ponekad ko osmišljava tako debilno te rasporede.
 
alokin87, poslušaj Duleta, najmanje štemovanja i najednostavnije za rad.
Ako ćeš kroz zid onda bi trebao horizontalno da spojiš dve utičnice /radijator bi morao da se skida.

Ovde koliko vidim pomeranje bi išlo u ugao između dva zida , ko je projektovao instalacije je računao da će tu doći neki komad nameštaja pa je utičnicu stavio dalje kako bi bila dostupnija.
Nekad postave sa logikom nekad baš zeznu a uglavno se svodi na što lakši/brži posao električaru i da bude jeftinije.
 
Ja sam baš nekako mislio da ide ispod radijatora, ne iza njega, ako je moguće. A opet, problem pri tom prolasku ispod je što ako se buši zid, tu su blizu i one radijatorske cevi desno koje čini mi se idu u pod. Zato sam mislio neko pliće štemovanje, idealno sa onim rezačem za zidove, mašinsko štemovanje. Ili taj predlog kroz lajsnu... U svakom slučaju treba mi električar da to odradi, ne bih sam pokušavao tako nešto.

Za raspored, fora je što u tom ćošku već imam dosta utičnica. Ne vidi se ceo zid na ovoj drugoj fotografiji, ali ima čak jos jedna utičnica na samom kraju zida levo. A zidovi preko puta sveukupno jedna utičnica, dijagonalno od ove utičnice 2. :) Tako da čak i da je komad nameštaja u delu dva, tipa neka fotelja, moći će da "dobaci" taj set utičnica na zidu levo. Zato mi za taj deo desno fali utičnica, zbog toga razmatram pomeranje.

20201116_120628.jpg
 
Pozdrav svima. :sesir: Ja samo da prijavim jos dve pljacke "vodoinstalatera " sa letka. Sistem je uvek isti.Operater koji se javlja na telefon,na pitanje koliko kosta usluga odgusenja kaze: "od dve ,tri hiljade, navise." Kad dodju ,naravno, kazu da je potrebno odgusenje vertikale. Kad su vec gurnuli sajlu u odvod i "odgusili " potpuno prohodnu cev, daju ti na uvid cenovnik. Ne secam se kako ono ide,da li prvo trazi potpis pa ti onda pokaze cenovnik ili obratno. Obavezno traze potpis.Tese te da ces moci to da naplatis od kucnog saveta.

Moj komsa, pre nedelju dana zove me da se zali i kaze, uzeli mu 18 000. Posle nekoliko dana ,prijatelj mi se zali, on je prosao bolje, 12 000. Svaki put ista prica,kazu da je potrebno odgusenje vertikale.
I, kao sto se na ovom You tube klipu navodi- ljudi se, uopste ne dosecaju da zovu Gradsko stambeno. Valjda ih uhvati panika,sta li.
 
Mojima su isto neki divljaci uzeli 12000 za 15min posla...kaze mi cale bukvalno ta njegova masina ne vredi toliko...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tako je oduvek bilo i biće, Svaka škola se plaća a ta vodovodsko-letkarska i previše. Uvek morate imati u telefonu po preporuci jednog vodovodžiju i jednog električara. Puno mojih mlađih drugara su bili ma šta će mi majstor imam novi stan bla bla, pa su 100-200 evra kasnije shvatili da ipak moraju da imaju majstora koji nije prevarant.
 
Meni su tako jednom dok sam bio podstanar uzeli 4000 RSD za odgušivanje (stvarno je bio čep). Srećom, pa je tada troškove snosio gazda. Ja sam gledao vodoinstalatere dok su radili, video da imaju samo onu običnu sajlu, da time očiste začepljenje i usput očiste neke druge stvari ručno nakon rastavljanja. Otišao na pijacu, kupio sajlu za 400 RSD i nikad više nisam zvao vodoinstalatera za taj problem.
Prvi put sam platio školu, drugi put alat, treći put ne plaćam ništa. Radio sam od tada odgušenja na raznim lokacijama možda više i od 30 puta. Prijateljima i komšijama odgušivao za sok/kolač/kafu. Potpuno mi je nepojmljivo koliko to bezobrazno oni naplaćuju. Razumem i izlazak na teren, i iskustvo, i alat... ali, i to sve ima svoju meru. Poštujem svačiji zanat i postoje stvarno kompleksnije vodoinstalaterske intevervencije gde je potrebno veštine, ali da za guranje sajle (što može i dete) neko u 10-15 minuta uzme para kao npr. lekar u državnom DZ za dva dana rada... i još čak možda i za rešavanje izmišljenog problema... to meni lično ne deluje fer. No, tako je kako je, treba edukovati populaciju a do tad dok je ovaca...
 
Uradi sam fazon je jedino rešenje, zanatlije deru svuda. Od vodoinstalaterskih radova dosad sam menjao česmu, grejač na malom bojleru i vodokotlić, ovo sa sajlom ti je dobra ideja - odrao me je jedan skoro.

Kod nas i predsednik kućnog saveta hoće da pomogne, dobar je lik.
 
Ne znam ljudi, bez ljutnje al mene sramota da dam cigi manje od sto kinti kad mi na semaforu opere soferku. Ako nemam toliko kazem mu da ne dira. 4 soma da neko potrosi 2 sata zivota, par litara benzina I omoguci MI povrratak normalnog zivota my stvarno ne zvuci bezobrazno.. Razumem da ako mozes I zelis Sam da to uradis Ali treba ceniti I tudji rad I vreme
 
To sve stoji naravno, samo zavisi od perspektive i ličnih afiniteta. Usluga "dođi i reši mi problem" sigurno vredi toliko, tako da su mnogi spremni i da plate. Ako nemaš vode u stanu ili ne otiče, ne pitaš šta košta samo da se vratiš u normalan život. Neko će uraditi sam, a neko jednostavno ne želi da se bavi time, ne zanima ga, nema vremena, nema alata ili ne ume. I to je u redu. Taj plati majstora. Taj majstor će potrošiti svoje vreme, gorivo, to treba da se nadoknadi. A tih 4k što sam spominjao je bilo pre otprilike 10 godina, sada ne znam kolike su prosečne cene, vidim da gore pominju i 12k i 18k, mada to su ekstremi.

A moja perspektiva je više ona "sam svoj majstor" gde ne sagledavam gorivo i ostale stvari, već samo konkretan rad i šta drugo se može za taj novac dobiti. Odnosno ako ja to mogu uraditi sa 0 minuta putovanja iz druge sobe i 0 litara benzina, sa 0 minuta čekanja na termin i organizaciju, što bih uopšte i zvao tog majstora koji izgubi 2h života da dođe da mi reši problem kad ja to mogu brže. Ako radim sam, uradim kad hoću i kako hoću. Ako zovem majstora, čekam ga i onda moram još da budem pored njega dok on radi, da gubim vreme.

A uopšteno:
Meni lično se pokazalo da je često jeftinije, brže i kvalitetnije uraditi nešto sam, iako možda ne deluje tako na prvi pogled. Krenuo sam od onog intelektualnog pristupa "moj sat vredi više, platiću nekom drugom da to uradi", da bi me onda život u Srbiji tokom godina malo opovrgnuo.
Džabe što sam ja profesionalan i što mogu da platim, kada treba da radim sa ljudima koji su sve samo ne profesionalni, tačni i precizni. Pogotovo za te sitne majstorske stvari u stanu ne možeš ih uozbiljiti. Tu se sve razvlači, sve je na osećaj, sve je neodređeno.

Više i vremena i stresa i novca ode da se jurim sa majstorima i dobijem zadovoljavajući rezultat, nego da odem kupiti nedostajući alat (koji je često relativno jeftin naspram cene majstorskih usluga a ostaje "doživotno") i uradim to nešto sam. Većina tih stanskih stvari je vrlo jednostavna i ne zahteva ni neka posebna znanja, ni veštinu a ni alat. Prvi put ti je sporije i sve novo, drugi put već "hvataš fazon", treći put radiš "ko dobar dan". Taj prvi put je uvek mala žrtva naspram zvanja majstora. Međutim svako novo samostalno majstorisanje u nekoj novoj "oblasti" sada je investicija da nikada više u životu ne moram za tu "oblast" da zovem majstora. A vreme ide, godine prolaze, nakupi se tih "oblasti" brzo i počneš i zaboravljati na majstore.

Sa majstorima te ne znaš kad će doći, koliko će biti cena, kako će uraditi, moraš da mu stojiš nad glavom, da ga proveravaš, da uzmeš slobodan dan na poslu jer je on rekao da će doći "posle podne". A i kada uradi nešto moraš da ideš iza da ispravljaš.
Taj stres odnosno frustracija me dovela čak do toga da bih sada uradio nešto sam sebi čak i da je skuplje naspram majstora, ali neću da gubim dragoceno vreme i nerve. Ako sam ja majstor, onda znam da taj majstor npr. dolazi u 18:00 tačno i rešava problem do 18:30 i u 19:00 večera sa porodicom. Kada čekam drugog majstora, pa to ceo dan ili nedelja ode u .....

A iz te frustracije se onda tokom godina izrodio i sve veći set alata, a posredno i set veština. Pročitaš, pitaš, probaš, izveštiš se. Nekad nešto s***eš, ali ko radi, taj i greši. Sve što si uradio, uradio si sebi, ispraviš, poneseš iskustvo i ideš dalje. Nekad namerno pozoveš majstora samo da mu pokupiš fore i onda ti više nikad nije potreban za tu neku specifičnu stvar.

I tako malo po malo dođeš u fazu da kad se nešto pokvari ti alat već imaš i već si to radio jednom pre 2-5-7-10 godina. Ne moraš ni sa kim da se navlačiš i organizuješ, odeš lepo predveče u neku od majstorskih prodavnica, kupiš delove i završiš šta treba. Nema stresa, nema gubljenja dragocenog vremena i novca.

Džabe što ja mogu platiti 10 majstora, moj kortizol nije vredan njihovog balkanluka. Sve što nije čista repetitivna višednevna fizikalija radim sam. A pošto sam perfekcionista, često iz prvog pokušaja uradim bolje nego "preporučeni majstori sa višedecenijskim iskustvom".

Svako ima neki svoj pristup, mene je ovaj preporodio. Preporučio bih ga i ostalima ako vam životne okolnosti (porodica, prostor, vreme, novac) dozvoljavaju. Taj osećaj slobode da sam možeš sve da uradiš i da ne zavisiš ni od koga je odličan :D
 
Meni je pre bilo neshvatljivo da neko ne ume da izbuši rupu u zidu, stavi tiplove i okači šta treba (nosač za TV, police...). Takođe mi je neshvatljivo da nemaš neki alat u kući. Ipak, postoje takvi ljudi i nema ih uopšte malo.

Nema to veze da li si muško ili žensko, ali to zaista nije nimalo teško, a ne mora da bude ni prljavo. Pa bukvalno se bušilica, set burgija, klješta, šrafcigeri i slično isplate posle druge upotrebe gledajući koliko majstori naplaćuju.

Razumem ako neko nema vremena da to nauči (svega ima na internetu), ali realno ko nema toliko vremena, ili nije imao u nekom periodu svog života? Bitno je da se odgleda cela serija za nedelju dana ili da se sat vremena potroši na besmisleno preletanje društvenih mreža.
 
Ja recimo volim da popravljam stvari po kući. Od bicikla, računara, pegle, usisivača, do slavina i bojlera... Sve je to neka vrsta izazova i kad imam vremena nije mi teško da to sredim. U doba ove korone sam imao viška vremena, pa sam jednom prilikom kompletno rastavio veš mašinu i preventivno zamenio ležajeve.

Inače, svojevremeno su i moje roditelje prevarili ovi vodinstalateri preko oglasa. Naplatili su im 200€ zamenu slavine u kupatilu. Pritom su odneli staru koja je bila odlična. Razbojnici su čak pretili i bili agresivni prema starijim ljudima. Ja tada nisam bio u gradu, pa su zvali te majstore sa oglasne table ispred ulaza.
 
Vodoinstalateri sa tih letaka jesu klasični razbojnici, ali je većina ljudi sama kriva sto su ih prevarili. Osnovna stvar pre bilo kog posla je dogovoriti cenu i ostale uslove.
 
U tome je trik ,sto ne mozes nista da dogovoris unapred .Oni ti telefonom kazu : po cenovniku su manja odgusenja od 2-3 hiljade. Uredno nose cenovnik. Prevara je razradjena. Kad su vec dosli,ispostavlja se da to nije obicno zagusenje, to je uvek ''vertikala". Ovaj moj drug koji zivi u jednospratnici,nikog nema iznad njega,i njemu su naplatili po cenovniku "vertikalno" odgusenje. Zbog svega toga najcesce idu po dvojica.

Cuvajte se. Nego je muka sto se svi uspanice kad vide da voda ne otice. Pokusaju sa hemikalijama ,sa pumpom,ono sve gore.. e-tu ih cekaju ovi prevaranti sa letka. Zato oni neumorno zasipaju sanducice sa tim lecima.

Brat moje drugarice je vodoinstalater, tog dana kad je kod nas bilo zagusenje ,on je bio na putu. Posle smo ga pitali koliko to realno treba da kosta, kod normalnog i korektnog majstora-kaze do 6000.
 
Vrh