10:17 -> 16:42 | Izvor: B92
Beograd -- Konzorcijum "HASS-SIP" odustao je od kupovine IMT-a, pa će pregovori početi sa drugorangiranim ponuđačem, potvrdio je za B92 pomoćnik ministra ekonomije Nebojša Ćirić.
Agencija će u najkraćem roku raskinuti ugovor sa Cepterom i početi pregovore sa drugorangiranim ponuđačem
Konzorcijum firmi "Home Art & Sales Services" iz Švajcarske, sastavljen od firmi Filipa Ceptera i "SIP Strojna industrija" iz Slovenije, imao je rok danas do kraja dana da uplati bankarsku garanciju od 12 miliona evra, ali su Agenciju za privatizaciju obavestili da nisu u mogućnosti da to urade, kazao je Ćirić.
Konzorcijum „HASS-SIP“ obavestio je Agenciju za privatizaciju da odustaje od kupovine IMT-a, jer su
banke sa kojima su imali dogovor o finansiranju odustale od svih investicija u Srbiju, saopštila je Agencija. Zbog toga, kako su obrazložili, nisu mogli da obezbede novac ni u dodatnom roku od pet dana, koji je tom konzorcijumu odobrila Agencija za privatizaciju.
Ekonomisiti ocenjuju da politička nestabilnost ometa investitore da obezbede neophodan novac, i poručuju da bi država, zbog više propalih tendera, trebalo da razmisli o alternativnim oblicima privatizacije IMT-a i drugih preduzeća.
Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište kaže da su eventualni problemi u raspolaganju ovim zemljištem naveli prvoplasiranog da odustane od kupovine.
"IMT nije uopšte interesantan što je IMT, nego zbog građevinskog zemljišta. Jedini razlog zbog čega je ponuđač mogao odustati jeste da se naziru možda neke prepreke od strane lokalnih vlasti u vezi sa namenom tog zemljišta. Ako je moguće taj blok zemlje koristiti kao građevinsko zemljište, vrlo je verovatno da ni ova ni bilo koja cena ne bi bila preskupa za tako kvalitetnu lokaciju, ali ako su tu iskrsli problemi, onda IMT ne vredi maltene ništa“, objašnjava on.
Drugu najbolju ponudu na tenderu dao je konzorcijumom „Nevrfild limitid“, koji je ponudio cenu od 109,3 miliona evra i ulaganja od 13 miliona evra. Na trećem mestu po veličini ponude na tenderu je "Agri investments", čiji su članovi "MPC propertis" iz Beograda, u vlasništvu biznismena Petra Matića, i firma "Adrijano korsi" iz Italije, koji su za kapital ponudili ukupno 76 miliona evra, ali ne i za investicije, istakavši u svojoj ponudi da trenutno ne nameravaju da ulažu u pomenuto preduzeće.
Ugovor o kupovini 94,5 odsto ukupnog kapitala Industrije mašina i traktora iz Beograda potpisan je 11. aprila sa ovlašćenim predstavnicima prvorangiranog ponuđača, koji je trebalo da plati 121,1 milion evra i investira dodatnih 10,2 miliona evra.
U vlasništvu IMT-a se nalazi plac na atraktivnoj lokaciji na Novom Beogradu od 35 hektara, na kojem je nekoliko hala i poslovnih objekata, pa je direktor IMT-a Slobodan Petrović nakon otvaranja ponuda rekao da je dobra lokacija privukla ponuđače koji su poznati u oblasti nekretnina. On je dodao i da će budući kupac najverovatnije izmestiti fabriku na drugu lokaciju.
"Imajući u vidu lokaciju, koja je što se tiče poslovanja najelitnija u tom delu Novog Beograda, verovatno bi svako ko ima poslovnog smisla izmestio fabriku na periferiju. To nije ništa strašno, pogotovo što fabrika zahteva potpunu obnovu, imajući u vidu da su poslednja ulaganja bila sedamdesetih godina prošlog veka", rekao je tada Petrović.