Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

O ovome su naravno razmišljali prilikom ulaska na naše tržište. Zato su odmah i kupili svu tu zemlju jer su znali da ne mogu toliko da profitiraju u siromašnoj Srbiji samo od prodavnice nameštaja.
 
Jos samo da se uradi i zeleznicka stanica. :)
 
Sve zamišljam nekog kako nosi iz Ikee nameštaj vozom. Neće biti stanice, to znate i sami.
 
vucko":14u9o4dj je napisao(la):
Sve zamišljam nekog kako nosi iz Ikee nameštaj vozom. Neće biti stanice, to znate i sami.

U Holandiji ljudi idu u Ikeu biciklom, a ne samo vozom. Kad im treba nešto veće, uzmu prikolicu za bicikl. Čak i sama Ikea iznajmljuje te prikolice u samoj prodavnici i plaća se po satu. A može da se vidi i kako dvoje ljudi na dva paralelna bicikla nose između sebe neku ogromnu kutijetinu sa nekim velikim komadom nameštaja poput kauča ili ormara. Sve je to do kulture i infrastrukture. I tamo neko dođe vozom, neko kolima, neko biciklom, svako kako smatra da mu je najbolje, postoje opcije.

A što se tiče stajališta; kada budemo imali neki vid prigradskog ili lokalnog voza preko Umčara do Smedereva, onda će biti i stajalište. Do tada teško. Više bi značilo kao čvorište gde bi mogle završavati lokalne linije i onda dovoziti ljude direktno u grad, nego zbog same Ikee. Fider npr. iz Zaklopače tu završava, sedneš u voz i pravac Vuk ili Novi Beograd. To bi imalo smisla, da se tu sakupe ljudi iz okolnih naselja koja sama svojim brojem stanovnika ne opravdavaju lako voz, ali zajedno bi se mogli uklopiti u neku postojeću liniju.

Homer Jay":14u9o4dj je napisao(la):
U ovoj fazi predviđeni su i stanica javnog gradskog saobraćaja, stajalište za taksi vozila, parkirališta za bicikliste, specifična parking mesta (za lica sa posebnim potrebama, porodična parking mesta, potom mesta za vozila sa prikolicom, za zaposlene, te ona za punjenje električnih vozila).

Nasmejalo me je što piše da se planira parkiralište za bicikliste kod ritejl parka. Ko će i kako dolaziti tamo? Dobro je da ga naprave, ali trebalo bi nam ozbiljno poboljšavanje biciklističke infrastrukture i promena kulture da bi neko uopšte razmatrao da ide npr. sa Palilule preko svih onih brda u Ikeu biciklom. Možda neko iz Zuca, Belog Potoka i Vrčina bi i išao do tamo bajsem, pa onda na 70, kad bi postojala prava infrastruktura.

Ne sviđa mi se uopšta ta amerikanizacija koja nas zahvata sve više u poslednje vreme. Sve više gradimo te tržne centre, ritejl parkove i druge stvari na takav način da je sve primarno podređeno automobilu. Čak i kada se može doći drugim vidom prevoza poput autobusa, to je dosta neefikasnije.
Ako napravimo sve da bude takvo da bude najkomfornije doći samo autom, onda će većina ljudi doći samo autom. A kada većina ljudi negde hoće da ide autom, onda više niko ne može normalno doći tamo jer to infrastruktura ne može izneti. I kad se to desi sa 50-100 tačaka atrakcije u gradu, grad staje.


Inače Ikea ima odličnu dostavu. Kupovao sam kod njih do sada preko 20 puta (blagoslovljen bio njihov online sistem gde možeš pratiti sve porudžbine (i uživo i online), šifre fiskalnih računa i garancije), od čega samo 3 puta uživo. Sve vidim na sajtu šta mi treba, poručim i ono stigne. 499 RSD za standardan paket u šta može stati skoro sve osim kabastog nameštaja. Komode, police i slične stvari staju u to npr. Za te pare mi se ni ne isplati da trošim gorivo, vreme da odem do Ikee, tamo sve izaberem, čekam na kasi, pakujem u auto i sl. Samo kliknem, pojavi se onda na vratima za 2-3 dana i kraj.

Jedino za neke baš velike kupovine nameštaja sam išao uživo da isprobam tj. probam ono što sam već preko neta izabrao. Nikad ne bih išao da šetam po Ikei i biram. To je sistem koji je napravljen tako da izbombarduje mozak mogućnostima i otupi sposobnost odlučivanja. To je kao da se kockaš a znaš da kuća uvek dobija. Ne razumem ljude koji idu da "razgledaju" u Ikeu kada imaju kompletnu ponudu već na netu. Uživo nemaš filtere, pretragu, mogućnost da unapred vidiš uputstvo i koliko se teško ili jednostavno sklapa, razne recenzije iz celog sveta po reddit-u, youtube-u i sl. To je po meni jednostavno inferiorniji način kupovine, ali svi smo različiti, svakom svoje.

A kamionska dostava je isto odlična. Kada sam kupovao veću količinu nameštaja za stan, platio sam Ikea kamionsku dostavu 2999 RSD i ta cena veži za celu Srbiju. Došli momci i izneli sve na četvrti sprat bez lifta. Ništa nešto jeftiniji nisu nego ostali prevoznici što se tiče Beograda, a što se tiče unutrašnjosti ne može se uporediti. Koliko bi naplatio običan prevoznik da donese 4 ormara, 2 kauča, krevet, 2 radna stola, 2 radne stolice, razne elemente i još svašta nešto iz Ikee u npr. Sombor i unese u stan? Mnogo više od 2999 RSD.

Vršio sam povraćaj 10ak artikala do sada jer se ispostavilo da su mi ili višak ili se ne uklapaju. Ako se zadrži račun, može se izvršiti 365 dana nakon kupovine. Imao sam 2 reklamacije i obe su odmah rešili. Na ćošku izvlačnog dela kauča je pukao spoj. Kontaktirao sam ih, rekli su mi da im uslikam telefonom. Uslikao sam im, za par minuta mi odgovorili da će mi zameniti tu celu polovinu kauča. Otišao kod njih, predao stari deo, pregledali u par minuta da je sve u redu, dali mi novi i gotovo. Slične situacije na drugim mestima mi nisu uopšte tako lako rešavane.

A tek o modularnosti i podršci da ne pričamo. Izgubio sam neke šrafove za nešto što sam kupio još 2017. Tražio kod njih da mi trebaju šrafovi za taj i taj artikal, oni našli šta je potrebno i dali mi džabe. Ajde da vidim kad će Forma Ideale ili neko sličan da zna koji tip šrafa je potreban za nešto što si kupio kod njih juče a ne pre 3 godine. A tek modularnost kakvu nude. Ormare sam napravio skroz "custom", isto kao i osvetljenje i razne još stvari. I znam da ako odem za 5 godina kod njih, moći ću kupiti kompatibilan deo. Serija će se promeniti, ali drže se nekog standarda.

Malo je reći da sam prezadovoljan njihovom uslugom i veliki fan celog korisničkog iskustva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799928#p799928:39z1en9y je napisao(la):
astrodule » 05 Dec 2020 10:28 am[/url]":39z1en9y]O ovome su naravno razmišljali prilikom ulaska na naše tržište. Zato su odmah i kupili svu tu zemlju jer su znali da ne mogu toliko da profitiraju u siromašnoj Srbiji samo od prodavnice nameštaja.
Nema ovo ni najmanje veze s kupovnom moći, Dule, već je to Ikein način rada. U većini zemalja oni ili sami prave tržni centar uz svoju robnu kuću ili se naslanjaju na postojeći. Obišao sam brojne Ikee, često su to bile one u veoma bogatim državama, i teško mi je da se prisetim ijedne koja je na nekoj pustopoljini okružena samo prirodom bez društva. :) Zna Ikea da je najbolji sistem "spojenih sudova" i da će mnogi koji potegnu put zbog neke druge radnje, svratiti i u Ikeu.
 
Zasto ne bi isli ljudi vozom, ja sam isao u Indjiju u Jysk po radni sto. Ikea je poznata po tome kako pakuje stvari, da ne poveruje covek. Kad sam kupovao dusek nisam mogao da verujem kako su ga ispresovali i umotali ko da je jorgan a dusek debeo 40cm.
 
Capture.jpg
 
Jel zna neko da li ce se u blizini IKEE graditi i Lesnina salon namestaja?

Znam da planiraju da grade i u Beogradu na nekoj od lokacija vec kupljenih ali ne znam gde..

ako mogu i admini da mi smeste poruku ili posavetuju gde bih mogao postaviti ovo pitanje.
 
U projektu za ritejl park pise da ce biti jedan Do-it-yourself (Uradi Sam) objekat, mozda tu dodje Lesnina ali ce sigurno biti nesto kao OBI, Praktiker ili Bauhaus koji su mozda zainteresovani za nase trziste. Uostalom ne verujem da bi IKEA sebi dozvolila direktnu konkurenciju u neposrednoj blizini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801874#p801874:373pyg9w je napisao(la):
don1120 » 10 Dec 2020 11:16 pm[/url]":373pyg9w]U projektu za ritejl park pise da ce biti jedan Do-it-yourself (Uradi Sam) objekat, mozda tu dodje Lesnina ali ce sigurno biti nesto kao OBI, Praktiker ili Bauhaus koji su mozda zainteresovani za nase trziste. Uostalom ne verujem da bi IKEA sebi dozvolila direktnu konkurenciju u neposrednoj blizini.
Ne bih se složio. IKEA, iako nije baš toliko jeftina za srpski standard, ona će uvek privući kupce, šta god da se oko nje nalazi. U Srbiji ne znam da li postoji ijedna prodavnica nameštaja koja trenutno može njima da parira, u smislu dizajna nameštaja i ostalog asortimana. Forma Ideale meni ima prepoznatljiv izgled, ali je to toliko prepoznatljivo da, mene lično, bilo šta što liči na njih mene odbija. U Beču se obe Ikee nalaze u okolini drugih velikih lanaca prodavnica nameštaja iz Austrije. I u obe su gužve. U Srbiji se sigurno neće smanjiti broj posetilaca jedne jedine Ikee ako se okolo nađe Forma Ideale ili Lesnina ili bilo šta drugo.
 
Tako je. Mnogi misle da će tamo naći jeftin orman, ali sve te velike stvari su uglavnom skupe. Ima možda par modela veoma povoljno, ali ako se traži nešto sa više ukusa, onda to i košta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801874#p801874:2tchxtsj je napisao(la):
don1120 » Čet Dec 10, 2020 10:16 pm[/url]":2tchxtsj]U projektu za ritejl park pise da ce biti jedan Do-it-yourself (Uradi Sam) objekat, mozda tu dodje Lesnina ali ce sigurno biti nesto kao OBI, Praktiker ili Bauhaus koji su mozda zainteresovani za nase trziste. Uostalom ne verujem da bi IKEA sebi dozvolila direktnu konkurenciju u neposrednoj blizini.

Di će druže lesnina da dođe. Pa oni su im najveći konkurent:) Doći će vjerojatno neki fashion outlet centar, kao i u Zagrebu
 
Inače kod Ikee imaju i neki elektro punjači za automobile, mislim da ima neki snimak na jutjubetu o tome.
 
има, јесте. код улаза има 4 (ваљда) места за пуњење електро возила
 
Izvor: IKEA

IKEA prekida saradnju sa kineskim dobavljačem nakon otkrivanja falsifikovanih dokumenata o poreklu drveta

U kompaniji IKEA verujemo u preuzimanje odgovornosti za svoj lanac snabdevanja i u transparentnost u načinu na koji poslujemo. Tokom rutinske revizije dobavljača u Kini, naši stručnjaci za šumarstvo i snabdevanje drvetom otkrili su falsifikovane dokumente u vezi sa poreklom drveta u periodu od septembra 2019. do oktobra 2020. godine. IKEA sektor nabavke je odmah pokrenuo kompletnu istragu o tome šta se dogodilo, što je rezultiralo prekidom poslovne saradnje sa dobavljačem. Takođe, zaustavili smo prodaju proizvoda izrađenih od ovog drveta, na 57 tržišta na kojima su bili dostupni za kupovinu.
Ovakvo kršenje pravila je potpuno neprihvatljivo i preuzimamo punu odgovornost za to. Suprotno je svim našim vrednostima, kao i onome ko smo i šta želimo da budemo kao kompanija. Naši kupci bi uvek trebalo da imaju poverenja da naša celokupna drvna građa potiče iz održivih izvora.
Kao veliki potrošač drveta, vrlo ozbiljno shvatamo svoju odgovornost prema društvu i životnoj sredini. Kako bismo osigurali da je sva drvna građa koju koristimo snabdevena na legalan način, radimo u skladu sa najvišim dostupnim standardima u industriji, sprovodeći približno 200 revizija svake godine. Zahvaljujući ovom sistemu, uspeli smo da otkrijemo drvo sa falsifikovanom dokumentacijom i brzo reagujemo.
Širom sveta blisko sarađujemo sa približno 1.000 dobavljača i još više poddobavljača. Imamo veliko poverenje u svakog od njih. Međutim, ako utvrdimo bilo kakve nepravilnosti, prema svima ćemo postupati na isti način. Nećemo oklevati da prekinemo saradnju ili preduzmemo zakonske mere.
U skladu s našim dugogodišnjim opredeljenjima za održivo poslovanje, odlučni smo u intenziviranju naših napora da proaktivno učvrstimo svoje zahteve u čitavom lancu snabdevanja drvetom. Takođe, udružićemo snage sa stručnjacima iz ove oblasti kako bismo doprineli daljem razvoju odgovornog upravljanja šumama u ovoj industriji širom sveta.
 
IKEA to build €50 million shopping park in Serbia

IKEA plans to invest €50 million in the construction of a shopping park near Belgrade. The company plans to start the construction of the AVA Shopping Park in the beginning of 2021.

AVA Shopping Park, which will be built next to the company's store in the vicinity of Bubanj Potok, will have about 400 employees and an area of 30,000 square metres, the developer said.

"We recently signed a contract with IT Tel & Vila Grad, a local company with over 800 employees, which will be the main contractor. We also hope that our Serbian partners, who have been an important source of support to the project from the beginning, will soon complete the procedure related to the construction permit so that the works can start as soon as possible," Branko Mihajlov, the manager of the project said.

The IKEA store in Belgrade, which opened in 2017, covers an area of 33,000 sqm. It also has a restaurant with 500 seats and a parking lot for 1,400 vehicles.

Izvor: https://www.property-forum.eu/news/ikea ... erbia/7330
 
Meni je nenormalno da jedini prevoz ide autoputem i zaobilazi silna naselja koja su najbliza Ikei. Npr. ja iz Lestana moram da kruzim 306/311, pa da se spustim na konjarnik pa 31/17, predjem autoput i cekam 70 na autokomandi.

Smederevac jeste zagusen, ali npr jedna linija od cvetka ili ustanicke ili konjarnika, smederevcem pa na kruzni put pa do IKEE bi bila jako popularna cenim, pogotovo u svetlu ovih novih informacija oko retail parka.
 
Миљаковац 1 - Кружни Пут - ИКЕА - Лештане би могло да се изведе и била би корисна макар и на сат времена.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Bilo je sličnih planova. Prvo je trebalo da se napravi put od okretnice 311 do Ikee i onda ona da se produži. Zatim je bila u planu linija čini mi se od Vinče preko Leštana pa Kružni put pa tako negde do Resnika ili Rakovice, ne mogu da se setim. Ona je bila pogodna za neki povremeni polazak do Ikee.
Razmišljam i da, da li sam već ovde ili u temi za Lidl, ako bi Lidl napravio market u okviru ritejl parka, da bi linija do tamo bila perfektna. Nevezano čak i za Lidl, kada se izgradi park, svakako bi bilo idealno napraviti par linija, ili neku jednu, koja će povezati ovaj deo Grocke i Voždovca, plus Rakovica, sa Ikeom.
 
Једна линија је много али имам један заиста ок предлог. Кнежевац - БПП - Варешка - Борска - Бахтијара Вагабзаде - Црнотравска - Булевар Ослобођења - Булевар ЈНА - Јајинци.- Кружни Пут - ИКЕА.
Друга линија Вуков Споменик - БКА - Смедеревац - Лештане - Кружни пут - ИКЕА. И тако спојиш центар са Икеом и успут Смедеревац добије директну линију до центра а растеретиће и потез 300. Извињавам се за ОТ нека Игор пребаци ако није проблем.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Vrh