Šta je novo?

Hram Svetog Save

^ Da se ne ponavljam, bio sam dovoljno jasan u postu. Ja sam takodje mislio da ce biti prekriveno prirodnim sivim mermerom. Ja nisam doneo odluku da se ide sa stuko mermerom, ja sam samo napravio predpostavku u kom pravcu mogu da idu na osnovu onoga sto sam video.
 
Господо, овде се води непотребна расправа о нечему што ми не можемо променити. Извесна особа која је на челу Храма и којој сви знамо име тренутно естетски уништава наш понос, али нико вечно није тамо, па се надамо да ће следећи старешина Храма мало лепше средити Храм. Више не знам шта да мислим. Гледам уживо Литургију малопре на Ју Тјубу и слава Богу драгом да су угасили она турбо фолк светла са Иконостаса и ставили кандила. Барем мени мало лепше изгледа.
 

Prilozi

  • IMG_20210218_110136.jpg
    IMG_20210218_110136.jpg
    316,1 KB · Pregleda: 2.029
  • IMG_20210218_110122.jpg
    IMG_20210218_110122.jpg
    290,7 KB · Pregleda: 2.041
Морам признати да ми је јако драго што се уклањају ти ромбоиди који су дизајнерски подсећали на циркус и добро је, што је уочено да су визуелно непримерено решење.
 

Prilozi

  • circus-marcel-wanders_dezeen_2364_col_22-e1472836061190-852x987.jpg
    circus-marcel-wanders_dezeen_2364_col_22-e1472836061190-852x987.jpg
    72,4 KB · Pregleda: 2.021
  • jester.jpg
    jester.jpg
    46,5 KB · Pregleda: 2.021
Kandila su baš lepo legla na ikonostas, možda malo da su veća, ali i ovako su lepa. I Ikonostas izgleda 100 puta bolje bez reflektora. Kako već neko reče ovde, ima vremena da se Hram lepo estetski ujednači. Nije Rim izgradjen za jedan dan :)
 

Prilozi

  • 11.jpg
    11.jpg
    264,6 KB · Pregleda: 1.951
  • 12.jpg
    12.jpg
    305,4 KB · Pregleda: 1.953
По мени димензије кандила нису упитне, али је рад прилично "скадинавски" тј сиромашан а неко ће рећи сведен. На неком другом месту вероватно не би лоше изгледале, за ХСС мислим да нису одговрајућа
 
Kandila izgledaju kao da su kupljena na buvljaku kod Kineza.. Gde je neka rezbarija, pa umetnički izraz, pa graviranje.. kad se samo setim Oplenca..

Uopšte, ovde se vidi da je mnogo toga zbrzano, pa i ikonostas.. ovi žuti kamenčići, siromašno i bezidejno. Uživo i iz daljine bolje izgleda.

Mislim da je javnost morala biti mnogo više uključena i informisana oko ukrašavanja Hrama. Crkva sve radi iza zatvorenih vrata, nema nikakvu komunikaciju sa širim masama, kao da taj Hram nije naš i da se nas ništa ne tiče.
Eto recimo, zašto nije raspisan konkurs za izradu kandila? Pa da naši umetnici predlože nacrte, pa da ih izradi neka naša livnica.. kao i vrata koja su uradili Nemci, zvona Austrijanci, ovo Rusi, ono Kinezi..Ako za izradu mozaika ne postoje kapaciteti u Srbiji, trebalo je izradu nekih detalja poveriti našim ljudima.

Šteta, velika šteta.
 
Мало раскошнија кандила би ми више била по укусу, под условом да су наменски прављена - спој раскоша и масовне призводње ретко урађа жељеним плодом - али мислим да је претерано рећи да ова која су постављена „izgledaju kao da su kupljena na buvljaku kod Kineza”. Сведена јесу, али не изгледају јефтино, и одговарају иконостасу.

Уосталом, кандила се лако мењају. Далеко је важније шта ће заменити ромбоиде.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824215#p824215:celod1k1 je napisao(la):
Vox91 » Сре Феб 17, 2021 4:52 pm[/url]":celod1k1]meni novo rešenje ne izgleda lepo, zar nije rečeno da će staviti sivi kamen?
Мислим да је прерано говорити о новом решењу када нам је видљив само један делић њега. Колико ми је познато, још увек су у фази тестирања. Ништа није одлучено.
 
Da li samo meni površina ikona deluje nekako stakleno.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824439#p824439:bipizin6 je napisao(la):
Elnamor » Čet Feb 18, 2021 12:08 pm[/url]":bipizin6]
file.php

file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824455#p824455:23v3k6hp je napisao(la):
Vox91 » Чет Феб 18, 2021 3:04 pm[/url]":23v3k6hp]Kandila izgledaju kao da su kupljena na buvljaku kod Kineza..

Кандила изгледају просто, али сам сигуран да нису јефтина јер делује да су оригинални метали (није челик фарбан под бронзу и сребро)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824455#p824455:23v3k6hp je napisao(la):
Vox91 » Чет Феб 18, 2021 3:04 pm[/url]":23v3k6hp]
Mislim da je javnost morala biti mnogo više uključena i informisana oko ukrašavanja Hrama. Crkva sve radi iza zatvorenih vrata, nema nikakvu komunikaciju sa širim masama, kao da taj Hram nije naš i da se nas ništa ne tiče.


За ово не видим потребу, јер ево овде на форуму је шира маса и углавном раде пљувачне жлезде и то пре сега код оних који управо храм не сматрају за свој. Могу да мислим шта би било. Ипак, искористио бих твоју реченицу и испред "јавност" додао бих "стручна", е онда се добија једна другачија конотација. Црква ништа не ради иза затворених врата, али треба имати у виду да људи који су на одређеним позицијама имају одређена знања и навике и у складу са њима поступају.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824455#p824455:23v3k6hp je napisao(la):
Vox91 » Чет Феб 18, 2021 3:04 pm[/url]":23v3k6hp]
Eto recimo, zašto nije raspisan konkurs za izradu kandila? Pa da naši umetnici predlože nacrte, pa da ih izradi neka naša livnica.. kao i vrata koja su uradili Nemci, zvona Austrijanci, ovo Rusi, ono Kinezi..Ako za izradu mozaika ne postoje kapaciteti u Srbiji, trebalo je izradu nekih detalja poveriti našim ljudima.

Да треба у принципу више шаим људима доверавати - треба. Али, моје искуство управо са кандилима је следеће: једини који уме да направи раскошно кандило ради га у филиграндској техници - сребром. Ове величине кандило као идпред иконостаса би било врло скупо. Све остале радионице, бар оно што им је приказано на итнернету и портволију није далеко одмакло од овога што сад већ стоји. За већину наших нових храмова, зтвар се довози из Русије или још чешће из Грче или пак Јерусалима. Понешто из Америке (САД). Зашто? Па зато што код нас немаш у слободном доступу да видиш нешто људски направљено да је лепо, и да је достојно храма.
Убеђен сам међшутим, да ако би била синергија, свештеник/архитекта/мајстор и ако би сви били посвећени делу а не по српски да се надмудрују, добио би се изузетан рад.

Мислим да је ово заправо главни разлог. Јер стваралштво треба синергију, а ми смо најпаметнији.. Не иде заједно.




[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824455#p824455:23v3k6hp je napisao(la):
Vox91 » Чет Феб 18, 2021 3:04 pm[/url]":23v3k6hp]
Šteta, velika šteta.

Да...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824482#p824482:2oaa6rg9 je napisao(la):
Igor » Чет Феб 18, 2021 3:33 pm[/url]":2oaa6rg9]Da li samo meni površina ikona deluje nekako stakleno.
То је ефекат који ствара то грозно осветљење.

Изгледа понајвише као да су иконе осветљене изнутра, тј. као да уопште нису иконе, већ витражи или просветљени билборди.

Уживо није тако.
 
Управо то. Многе фотграфије су начињене телефона чији су објективи умацкани прстима и у храму који је још увек пун прашине и то најчешће у ходу при ниској општој осветљености. Због тога тврдим да многе ствари уживо изгледају много боље него на тим оскудним фотографијама.
 
Trebalo je završiti uređenje Hrama sa mnogo većom pažnjom.

Nego, da čestitam Vučiću na izboru patrijarha.. Sad će na miru moći da sprovede ono zbog čega je i doveden.. A možda nas i papa poseti, pogotovu što mu je naš novi patrijarh ponizno ljubio ruku onomad..
 
Тешко да је дотичном, поред овог нашег умртвљеног и несложног народа, потребан било који други савезник; но, доста о томе.

Тако је како наши архијереји изабраше и Бог извоили. Преостаје само да кажемо: Достојан! Άξιος! На многаја и благаја љета!

Надам се да ће Господ нашем новоизабраном првојерарху дати мудрости и снаге да брод наше свете Цркве изведе на пут који му је Богом зацртан, а не онај који би одговарао нама неблагонаклонима.
 
Амин.

Молимо се за Патријарха српског господина Порфирија.
 
Као теолог ћу само рећи једну реченицу: Патријарх Порфирије је једини кривац што усташки злочинац Алојзије Степинац није проглашен за светитеља. Па хајде још једном да говоримо о томе како је пољубио руку папи, јер је и овај њему, много мудрујемо о медицини, а не знамо ни прст да превијемо, у преводу, научите прво Оче наш, па после нападајте, ако баш морате. Пријатно и довиђења. #dropmike
 
"Ljubio" je on i ruku predsednika našeg. Svaka njemu čast za Stepinca, ali ovo drugo baš i nije validna kvalifikacija. A i mnogo čudnih stvari se izdešavalo u prethodnih godinu dana, počevši od Amfilohija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824528#p824528:16gu759t je napisao(la):
Аполон » 18 Feb 2021 17:02[/url]":16gu759t]
..... Надам се да ће Господ нашем новоизабраном првојерарху дати мудрости и снаге да брод наше свете Цркве изведе на пут који му је Богом зацртан, а не онај који би одговарао нама неблагонаклонима....

Brzo ce se pokazati valja li sta

Poslednji cas je da se taj brod vrati na pravi osnovni , prioritetni kurs i put.
A to je briga jacanje obicne nase porodice , cije stvaranje i zapocinje krunisanjem mladenaca u crkvi.
Izjedose nas koje kakve ale i azdaje, zbog njihovih biranih drugojacijih manje vaznih puteva

:sesir:
 
A i vreme je da se vratimo temi ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824634#p824634:hj0m49s8 je napisao(la):
Igor » Pet Feb 19, 2021 2:15 am[/url]":hj0m49s8]A i vreme je da se vratimo temi ;)
Misliš, amin i vreme je da se vratimo temi? :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824616#p824616:1oumo1f4 je napisao(la):
cooyseeteam88 » Fri Feb 19, 2021 12:39 am[/url]":1oumo1f4]Као теолог ћу само рећи једну реченицу: Патријарх Порфирије је једини кривац што усташки злочинац Алојзије Степинац није проглашен за светитеља. Па хајде још једном да говоримо о томе како је пољубио руку папи, јер је и овај њему, много мудрујемо о медицини, а не знамо ни прст да превијемо, у преводу, научите прво Оче наш, па после нападајте, ако баш морате. Пријатно и довиђења. #dropmike

Po tvojoi logici bi morao da imam završenu medicinu da bi smeo da diskutujem da li je Lončar dostojan mesta Ministra zdravstva.
I, kao ne-teolog i ateista, ali kao Srbin, polažem sva prava da imam svoje mišljenje o SPC i da (iz najbolje namere) kritikujem i nju i korumpirane popove koliko god mi je volja. Niko posle Pavla nije ni blizu dostojan bio.
A za ovog najnovijeg konkretno (osim što mi ima neku zlobu u očima) veći mi je problem što ljubi ruku Vučiću nego Papi. Oprostićeš mi valjda što ne znam Oče naš, a drznuo sam se da imam mišljenje.
 
Nadamo se da ce sa novim vodjstvom apetiti Doo SPC se smanjiti i u stvari postati crkva koja brine o svom stadu. A ne zida crkve gde god slobodan plac po Srbiji postoji. Bilo bi lepo videti Papu u Srbiji svakako.

Samovoljan pristanak da se placa porez bi bio potez epskih razmera, ali to se od gramzivog klera ne moze ocekivati bar ne u ovom veku.
 
Kad smo kod ljubljenja:

IMG_2674.jpg
Kraj off-a


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824488#p824488:15jgux8g je napisao(la):
Аполон » Čet Feb 18, 2021 3:42 pm[/url]":15jgux8g]Изгледа понајвише као да су иконе осветљене изнутра, тј. као да уопште нису иконе, већ витражи или просветљени билборди. Уживо није тако.

U pravu si. Uzivo nije tako.

Da stavimo tacku na pricu o "unutrasnjem bilbord" osvetljenju:

Screenshot-(295).jpg
 
Cudi me tolika prevelika upotreba vestackog svetla u hramu. Zar vizantijska arhitektura upravo svojim oblicima i dizajnom ne odgovara na ovaj problem osvetljenja u crkvi? Koja je onda poenta graditi u vizantijskom stilu ako se negira uloga prirodnog svetla.
 
Vrh