Šta je novo?

Hram Svetog Save

Nije kraj off-a.

Niko iz SPC ne sme i ne može da ljubi ruke papi, iako protiv ovog nemam ništa protiv, dok god papa ne napravi malo dužu turneju po ex-Yu. Predlažem rutu od Prebilovaca, preko Zrća i Velebita sa dužim zadržavanjem u Jasenovcu. Pa klečanje i molitva za oproštaj.. pa malo otvaranje vatikanskih arhiva, da vidimo npr. šta su radili od tridesetih godina, kako su podržavali ustaše, a i kako su ih posle rata skrivali i omogućili im da se razbeže od Španije do Argentine.

Ni onda čak ne bi trebalo da im se ljube ruke, a kamoli da ih ljigavci poput Selakovića zovu u posetu.

Na sve to će i Stepinca kad tad da proglase svetim. Samo da bi "rehabilitovali" zločine učinjene za vreme NDH pod patronatom katoličkog sveštenstva. Pa ima li većeg licemerja i pokvarenosti?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824683#p824683:3ka4r0b2 je napisao(la):
Vox91 » Pet Feb 19, 2021 11:30 am[/url]":3ka4r0b2]Nije kraj off-a.

Jeste kraj off-a u mojim postovima. Ono sto pise u mojim postovima, odnosi se samo na moje postove. Ne dajem sebi za pravo da odredjujem drugima sta ce pisati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824671#p824671:19jtxkx5 je napisao(la):
Salebata » Пет Феб 19, 2021 11:43 am[/url]":19jtxkx5]Cudi me tolika prevelika upotreba vestackog svetla u hramu. Zar vizantijska arhitektura upravo svojim oblicima i dizajnom ne odgovara na ovaj problem osvetljenja u crkvi? Koja je onda poenta graditi u vizantijskom stilu ako se negira uloga prirodnog svetla.

На жалост, за снимање и фотографисање природног светла је мало.. Оно што се види на фотографији је рефлектор за те сврхе.
 
Inače, ne znam da li ste na jučerašnjoj Liturgiji primetili da su levi i desni zid đakonika prekriveni najlonima. Iskreno se nadam da su trenutno radi mozaik na njima i da će do juna svi neprokriveni zidovi biti obloženi mozaikom, jer sam sebi užasno iritantan koliko jedva čekam da vidim Hram u punoj slavi.
 
Једна мала дикресија (Игоре, молим те допусти, јер тема је актуелна и важна).

Речи Његове Светости, у оригиналу: „За нас Kосово није мит већ завет, нит која нас повезује са нашим идентитетом”.

Како су их РТС и N1, очито по налогу, пренели:

EulYcmYXMBEaXuE.jpg:orig


EulYcmXWYAkJQ-q.jpg:orig


Два медија, идентична „грешка”. Чисто да сви знамо какви су нам медији, чиме се све режим служи, и колико је N1, тобож, против владајуће хунте.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824757#p824757:2eo0uugi je napisao(la):
Аполон » Fri Feb 19, 2021 3:25 pm[/url]":2eo0uugi]Једна мала дикресија (Игоре, молим те допусти, јер тема је актуелна и важна).

Речи Његове Светости, у оригиналу: „За нас Kосово није мит већ завет, нит која нас повезује са нашим идентитетом”.

Како су их РТС и N1, очито по налогу, пренели:

EulYcmYXMBEaXuE.jpg:orig


EulYcmXWYAkJQ-q.jpg:orig


Два медија, идентична „грешка”. Чисто да сви знамо какви су нам медији, чиме се све режим служи, и колико је N1, тобож, против владајуће хунте.

Bas sam pogledao naslove - rec koju akcentujes je "nit", a ne "mit". „Otuda je Kosovo za nas nit, pupčana vrpca koja nas...". Moguce da su lose culi i preneli i jedni i drugi u direktnom prenosu, ali ne vidim da se pojavljuje u novijim vestima
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824770#p824770:pipf060l je napisao(la):
3eka » Пет Феб 19, 2021 4:17 pm[/url]":pipf060l]Bas sam pogledao naslove - rec koju akcentujes je "nit", a ne "mit". „Otuda je Kosovo za nas nit, pupčana vrpca koja nas...". Moguce da su lose culi i preneli i jedni i drugi u direktnom prenosu, ali ne vidim da se pojavljuje u novijim vestima
Не, не, драги мој. Није било разлога да погрешно чују, јер смо сви ми други сасвим добро чули. Њ. С. патријарх Порфирије је говорио довољно гласно и јасно да га сви чују и разумеју - како ми који смо пратили пренос, тако и они који су присуствовали чину устоличења (троје мојих познаника).

А све и да заиста „нису чули”, могућност да направе идентичну грешку је статистички немогућа, посебно кад узмемо у обзир да су имали своје екипе на терену.

Зато је ово јасан показатељ да сви „наши” медији дувају у исту тикву, да наши новинари немају нимало новинарског интегритета, и да овај режим не преза ни од чега.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824775#p824775:11zzahg8 je napisao(la):
Аполон » Fri Feb 19, 2021 4:37 pm[/url]":11zzahg8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824770#p824770:11zzahg8 je napisao(la):
3eka » Пет Феб 19, 2021 4:17 pm[/url]":11zzahg8]Bas sam pogledao naslove - rec koju akcentujes je "nit", a ne "mit". „Otuda je Kosovo za nas nit, pupčana vrpca koja nas...". Moguce da su lose culi i preneli i jedni i drugi u direktnom prenosu, ali ne vidim da se pojavljuje u novijim vestima
Не, не, драги мој. Није било разлога да погрешно чују, јер смо сви ми други сасвим добро чули. Њ. С. патријарх Порфирије је говорио довољно гласно и јасно да га сви чују и разумеју - како ми који смо пратили пренос, тако и они који су присуствовали чину устоличења (троје мојих познаника).

А све и да заиста „нису чули”, могућност да направе идентичну грешку је статистички немогућа, посебно кад узмемо у обзир да су имали своје екипе на терену.

Зато је ово јасан показатељ да сви „наши” медији дувају у исту тикву, да наши новинари немају нимало новинарског интегритета, и да овај режим не преза ни од чега.

Ok, samo kazem da i kod jednih i kod drugih sada stoji "nit", a ne "mit"...bez insinuacija ko za koga radi
 
Нисте довољно пажљиво прочитали шта сам написао.

У оригиналу је, „[...] није мит већ завет, нит [...]”, што је код њих постало: „[...] је мит, нит [...]”.
 
Jasno a kada smo kod pročitanog napisao sam da se vratimo temi ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824791#p824791:xxbtutoh je napisao(la):
Igor » Пет Феб 19, 2021 5:30 pm[/url]":xxbtutoh]Jasno a kada smo kod pročitanog napisao sam da se vratimo temi ;)
Само мала исправка, јер сам и ја погрешно цитирао (на основу памћења) :bash:

„Косово и Метохија за Србе нису просто само мит; мит припада свету имагинације, и ту можемо губити и побеђивати. Kосово је за нас завет, а тај Косовски завет је везан за Нови завет, у чијем темељу стоји светост. Отуда је Косово за нас нит, пупчана црпца која нас повезује са нашом духовном и историјском колевком, са суштином нашег идентитета”.

Ниједан од медија који је пренео лажни „цитат” још није исправио грешку, а сад видим да је тих медија на десетине. Дакле, не ради се само о РТС-у и Н1.

Враћам се теми.
 
Evo interesantnog primera koji negde potvrđuje moje razmišljanje o Hramu kao mestu okupljanja svih nas Srba i građana Srbije oko našeg zavetnog hrama. Samo se on odnosi na našu bivšu zajedničku državu sa južnoslovenskim narodima. Ali jasno pominje i muslimane koji bi trebalo takođe da ga osećaju kao svog.
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/r ... i-tri-vere
 
Za osvetlenje: ovo sto je uradeno je za ustanove ginekologije, stomatologije i operacijskih sala. Ozbijlni promasaj.
 
Bio jutros na liturgiji novog patrijarha Porfirija i bukvalno nista nisam video.
Elem, opet smo po obicaju propustili priliku da se iznivelise(iskosi) pod, pod jednim blagim padom konusom, od oltara ka vratima kako bi svi videli sta se desava, narocito i ispred oltara, veliki mali vhod, iznosenje i citanje jevandjelja itd.
Doduse mogao se i oltarski deo i onaj ipred takodje izdignuti da bi svi videli i pratili tok LITURGIJE. Ne znam od silnih i vajnih graditelja i arhitekata kako nikom to nije palo na pamet? Crkva sv.Dimitrija na NBG npr. ima taj oltarski prostor kao izdignut deo, tako da se vidi sve iz bilo kog dela da se nalazis.
Ja sam stajao negde u drugoj polovini blize vratima a napred su bili neki bogoslovi koji su Bogu hvala svi visoki, tako da sam ja sa svojih 185cm video samo vrhove onih svestenicnkih kapa i patrijarhove mitre na glavi. Da rezimiram kad je hram pun ljudi dosta slabo se vidi izdaleka sta se desava ispred oltara.
Da ne ispadne da samo kritikujem, ipak bi pohvalio akustiku u hramu, jako lepo se danas cuo hor i pojci bogoslovi sa leve strane koji su pevali kondake, tropare itd.
 
Њ. С. патријарх српски Порфирије данас је по први пут началствовао светом Литургијом у Спомен храму Светог Саве на Врачару. На снимку и сликама се јасно види да је осветљење већ кориговано, и да све изгледа неупоредиво лепше:

dst_3689e.jpg


dst_3586e.jpg


dst_3687e.jpg


Извор: СПЦ.
 
Bogu hvala malo su korigovati osvetljenje. Sada je ceo ikonostas jednako osvetljen i dosta lepše izgleda. Takodje su fokusirati reflektor na mozaik Isusa I Bogorodice, tako da deluju ko d isijavaju. Ali ako mene pitate, najlepše osvetljenje pravi Svevišnji :)
Primetio sam da su skinuli kandila, e sad d li su ona bila privremena, ne znam. Ali bilo bi lepo kada bi za te neke stvari raspisali "konkurs" gde bi svi umetnici i vajari u Srbiji učestvovali, da se osmisle unikatna kandila, svećnjaci, darohranilica, prestoni krst i ostali ukrasi u Hramu. Tako bi hram dosta dobio na tom zanatsko umetničkom nivou. A verujem da bi rezultat bio veoma dobar. Jer za 500 godina, ljudi mogu reći ovo je delo zanatlija 21. veka, a ne masovno proizveden u nekoj livnici u Grčkoj ili Rusiji, i možete pronaći 1000 istih po crkvama širom sveta... Ne znam...makar sada ne moraju da žure...
 

Prilozi

  • IMG_20210221_215930.jpg
    IMG_20210221_215930.jpg
    169,7 KB · Pregleda: 1.747
  • IMG_20210221_215845.jpg
    IMG_20210221_215845.jpg
    201,8 KB · Pregleda: 1.755
Има ту још доста посла. Ромбоиди још нису прекривени, тронови нису завршени, на иконостасу се још виде спојеви итд.

Што се тиче кандила, у нашој земљи ја знамо само за Филигран Покимицу. Они наменски израђују врхунске филигранске радове свих врста.
 
Hram je prelep, ali oltar je totalni promašaj, onaj prethodni za zelenim stubovima i zpozlaćenom krunom krunom daleko je bio bolje i raskošnije rešenje.
 
Sad sam pogledao katalog radova Filigran Pokimice i da - upravo sam takva kandila imao u vidu kada sam govorio o potrebi da se izrade nova za Hram, koja će biti vrhunski umetnički oblikovana, te da ova koja su sada u Hramu izgledaju siromašno i jeftino.
 
Pokimica ima prelepe radove, i verno prati tradiciju prizrenskih fiiligrana, i velika je njegova, pa i naša, čast da njegova kandila krase vitlejemsku pećinu :) Zaista bi bilo pitanje "nacionalnog interesa" da njegovi radovi krase Hram, ali da li ta tehnika filigrana može izneti veličine koje su potrebne u Hramu, i važnije pitanje, koliko to košta. :D Da mene pitate, bolje da su ostala drvena vrata na Hramu, a dva njegova velika kandila da imamo :)
 

Prilozi

  • 10300075_871558982887661_1364510919696436573_n.jpg
    10300075_871558982887661_1364510919696436573_n.jpg
    62,3 KB · Pregleda: 1.293
  • 10847733_871494429560783_6890001635194978328_o.jpg
    10847733_871494429560783_6890001635194978328_o.jpg
    616,1 KB · Pregleda: 1.286
Ima sigurno dovoljno novca i za vrata i za kandila, eto mogu da prodaju nekog džipa iz svog bogatog voznog parka i pređu na Golf recimo..

Na kraju krajeva, verujem da bi našim zanatlijama bila čast i besplatno da rade samo da se njihovih ruku dela nađu u najvećem srpskom Hramu. Crkva neka plati materijal.. ali ne, bolje da se bez konkursa posao dodeljuje nemačkim, austrijskim i kineskim firmama..
 
Mozda SPC ceka da joj se dadne dzabe kao i sve ostalo...
 
Оставите цинизам и токсичност за интимну употребу. Хвала.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825602#p825602:mr4tt28w je napisao(la):
Садко » Uto Feb 23, 2021 10:26 am[/url]":mr4tt28w]Оставите цинизам и токсичност за интимну употребу. Хвала.

Naopako, cuj intimnu... Hram je itekako za javnu elaboraciju jer jer od javnih para i za javnu upotrebu. Previse je neopremljenih onkoloskih odeljenja po Srbiji da bi se finansiranje izgradnje Hrama guralo pod tepih i oci zatvarale.
 
Vrh