Šta je novo?

Hram Svetog Save

Неразумно је очекивати полијелеје освећене свећама или уљаним лампама. Полијелеј може имати и својеврсну обредну функцију, али његова основна функција јесте да осветли. Зато, не видим зашто бисмо бежали од савремене технологије, посебно у храмовима ових димензија, у којима су старињски осветљени полијелеји просто непрактични. Потребно их је спуштати да би се запалиле и замениле свеће, па опет дизати, и тако пар пута дневно.

Што се тиче кадила и сличних светиљки, ту нема шта да се полемише. Њих мора бити, и већ их има.
 
Знам да је то нереално, нагласио сам то.
Ипак у некој мери се треба потрудити. Кандила још увек нисам видео, али верујем да ће их бити.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821201#p821201:3qncsvmj je napisao(la):
Agiorites » Нед Феб 07, 2021 8:29 pm[/url]":3qncsvmj]Знам да је то нереално, нагласио сам то.
Ипак у некој мери се треба потрудити. Кандила још увек нисам видео, али верујем да ће их бити.
Мислим да је већ постављено олтарско кандило, али можда ме сећање вара. Ако кандила не буде, у шта искрено сумњам, предлажем да се обратимо Преосвећеном владики Стефану.
 
Ja сам куке за кандила видео на иконостасу у параклису.
На главном иконостасу су три куке изнад иконе Св. Тројице.
Надам се да у кандилима неће горети оне сијалице што имитирају пламен :D
 
Датив једнине именице владика је владици по правопису.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821214#p821214:2izt41ij je napisao(la):
Uroš985 » Ned Feb 07, 2021 10:04 pm[/url]":2izt41ij]Датив једнине именице владика је владици по правопису.

Може и владики и владици (у дативу) оба случаја су исправна.

као и присвојни придеви, примерице: владичино/владикино
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821214#p821214:3it86dv4 je napisao(la):
Uroš985 » Нед Феб 07, 2021 9:04 pm[/url]":3it86dv4]Датив једнине именице владика је владици по правопису.
Чему овакав коментар? Да нисте можда још кивни зато што сам указао на Ваше бесмислене тврдње по питању иконостаса?

Па правопису је свакако: мајка - мајци, физика - физици, владика - владици.

Свесно користим облик владики зато што он доминира у црквеној пракси. Сматрам то обележјем црквеног стила, чије постојање наши језикословци неретко игноришу, иако предатира појаву наших савремених правописа.
 
Може бити.

Нажалост, тинејџерски срказам - нит оставља утисак топлине, нит подмлађује.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821427#p821427:m7lndg61 je napisao(la):
Аполон » Pon Feb 08, 2021 5:28 pm[/url]":m7lndg61]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821214#p821214:m7lndg61 je napisao(la):
Uroš985 » Нед Феб 07, 2021 9:04 pm[/url]":m7lndg61]Датив једнине именице владика је владици по правопису.
Чему овакав коментар? Да нисте можда још кивни зато што сам указао на Ваше бесмислене тврдње по питању иконостаса?

Па правопису је свакако: мајка - мајци, физика - физици, владика - владици.

Свесно користим облик владики зато што он доминира у црквеној пракси. Сматрам то обележјем црквеног стила, чије постојање наши језикословци неретко игноришу, иако предатира појаву наших савремених правописа.
Драги господине, оно што ја мислим о Вама, а како видим и велика већина форумаша, боље да не помињем. Више пута сам игнорисао Ваше надобудне коментаре, што ћу и наставити. Ако можете и Ви да не одговарате на моје коментаре, молим Вас, био бих Вам захвалан. Живели!

148771139_436897810988448_8303435618738450944_n.jpg


148489163_2916341301929239_2741561436331318597_n.jpg
 
Али то је одступање од палатализације тако да владичин није исправно, није као код неких именица са наставком -ка што је Аполон лепо објаснио.

значи владика - владикин
 
Нaјвећа српска бољка - свако зна боље од правописа (или било ког правила, закона). А и кад признаје да је нешто у правопису, ипак користи неку своју варијанту јер је по његовом осећају или мишљењу боља. Страшно...
 
Питање је да ли је ово последње издање, правопис се редовно мења и допуњује, за различите групе аутора је то можда чак и ствар афинитета (сетих се фамозне именице журка па је облик журки скоро прихваћен). Ја сам говорио о одступању од гласовних промена, уосталом није више ни важно, то су већ финесе, како је ко навикао нека тако и каже, да се не расправљамо у пет до дванаест :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821510#p821510:5mroyy8y je napisao(la):
Аполон » Пон Феб 08, 2021 10:26 pm[/url]":5mroyy8y]Може бити.

Нажалост, тинејџерски срказам - нит оставља утисак топлине, нит подмлађује.

Oво ми делује као да је неко повређен, a таква врста осетљивости нас свакако чини млађима :wink: . А мало је и ad hominem.
 
Za te novce moglo je i zanimljivije da bude... Kako jee moguće da se navodno tako velika stvar potpisuje bez Patrijarha itd :?
Evo još nekih radove ove kompanije, radili su vrata u Meki, pa moždaa je skupo "ime" i brend, a ne vrata kao vrata :D
 

Prilozi

  • csm_Bu_Tuer_Brancoveni_kl_a2665c3d05.jpg
    csm_Bu_Tuer_Brancoveni_kl_a2665c3d05.jpg
    228,1 KB · Pregleda: 1.584
  • csm_Installation_STRP_Montageteam_f24c74c163.jpg
    csm_Installation_STRP_Montageteam_f24c74c163.jpg
    276,7 KB · Pregleda: 1.580
  • csm_Mekka_Faltgelenk_u_Screen_0c7e0d35ac.jpg
    csm_Mekka_Faltgelenk_u_Screen_0c7e0d35ac.jpg
    184,1 KB · Pregleda: 1.573
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821536#p821536:q65dsrmz je napisao(la):
Uroš985 » Пон Феб 08, 2021 11:51 pm[/url]":q65dsrmz]
Драги господине, оно што ја мислим о Вама, а како видим и велика већина форумаша, боље да не помињем. Више пута сам игнорисао Ваше надобудне коментаре, што ћу и наставити. Ако можете и Ви да не одговарате на моје коментаре, молим Вас, био бих Вам захвалан. Живели!
Драг Вам нисам, а нисте ни Ви мени, па не глумимо. Ваше мишљење о мени ме не занима. Подједнако марим за мишљења Ваших истомишљеника.

Што се тиче правописа, не знам зашто сте се мучити, јер сам и сам рекао да је исправно владици.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821544#p821544:q65dsrmz je napisao(la):
Uroš985 » Уто Феб 09, 2021 12:42 am[/url]":q65dsrmz]Нaјвећа српска бољка - свако зна боље од правописа (или било ког правила, закона). А и кад признаје да је нешто у правопису, ипак користи неку своју варијанту јер је по његовом осећају или мишљењу боља. Страшно...
Највећа српска бољка, бар кад је реч о језику, пре је то што већина не зна шта је у складу с правописом.

Но, не глумимо као да је правопис овде уопште тема. Редовно пролазите поред безборј полуписмених коментара, па не осећате потребу да се осврнете на њих. Дакле, на мој сте се осврнули искуљчиво због анимозитета који осећате према мени.

А тај анимозитет последица је чињенице да сам Вас разобличио као незналицу с надриправославним ставовима (синкретистички екуменизам, шовинистички коментати о Грцима, Власима итд).

Било како било, овде је тема Храм Светог Саве, па предлажем да јој се вратимо.
 
E kad ste već svi krenuli off topic u lingvistiku ja MORAM postaviti jedno pitanje, admine smiluj se nemoj mi obrisati komentar ahahahah.
Elem, da li u srpskom jeziku važi 100% pravilo jedno slovo jedan glas? zanima me ovo, zbog određenih Milogoraca koji se upinju da falsifikuju da je Njegoš koristio ona 2 nakaradna slova žj (ź) i šj (ś). Što je naravno laž, ali oni su veoma maštoviti i svakim danom se trude da pronađu nove pseudo argumente, ja nisam stručnjak za lingvistiku pa ako neko ima da mi odgovori, da li se ZVUK "ś" može posmatrati kao poseban zvuk? Oni svi navode kako taj zvuk postoji u svakodnevnom govoru, ali što je samo delimično tačno. Prvo taj zvuk ne izgovaraju svi jednako, a i ako se izgovara izgovara se na potezu od Užica do Knina maltene, što je opet normalno i ne može da se odnosi na isključivo ni teritoriju CG ni nacionalne Crnogorce, imamo milion primera npr. Sjever vs śever, moj otac Nikšićanin u životu nije izgovorio na ovaj drugi način, i ako koristi ijekavicu, i razni drugi primer. Elem glavno pitanje da li se taj zvuk može posmatrati kao zaseban zvuk ili više kao varijacija ili nešto između? Jer to povlači po njihovoj logici potrebu za slovom, ako postoji zvuk, jer se oni šatro pridržavaju pravila "jedno slovo jedan glas". Eto ako neko zna, nek mi odgovori:D Izvinjavam se još jednom na ovakvom bezprizornom off topic-u ali kad se već zaređali gramatike ahahah uskočih.
 
Па, у две речи: не важи. Има одступања.

Практично, једино се Међународни фонетски алфабет у потпуности придржава тог правила.
 
Sí, jefe :D

На томе смо на чему смо. Нису ни наша врата лоша.

Сад је важно да се приврше радови и да се реши проблем с осветљењем.
 
Врата на Храму су ми баш некао "германска" са том једноставном и строгом шаром. Чак се може рећи и протестантска. Као да су некако хтели да нема "сувишних детаља" и "традиционалних орнамената". Оно што протестантизам и учи на неки начин.

Нашој народној души и уметности више приличи нешто разиграније, веселије. Ближа ми је свакако ова источњачка шара из Меке. Или пак ликови светитеља, наравно.
Ипак, претпостављам да се 1) журило и 2) гледало да се стил уклопи у минималистичку фасаду Храма.
 
Има у томе истине. Неки ће рећи: морамо узети у обзир и фасаду, али не мислим да би раскошнија врата била у колизији с постојећом спољашношћу Храма.

А да се журило, јесте, и то је оставило трага на више места у Храму. Да ли је и овде играло улогу, зависи од тога када је овај дизајн изабран, јер сви се сећамо оних разскошнијих предлога.
 
Vrh