Šta je novo?

Hram Svetog Save

Malo sam se igrao sa bojom fasade i promenio glavnu boju mermera u bež/pesak. Ovo najviše koristi belim dekorativnim stubovima koji su sada blago istaktnuti a bez kvarenja forme Hrama. Takođe sivobraon visoka cokla po originalnoj zamisli. Bež mi se više slaže i sa zelenim kupolama od onog intenzivno belog. Nadam se da se nekom svidja.

Hram_svetog_save_beograd_0005(1).jpg
hram2zoom.jpg
ezgif.com-resize.gif
 
Poslednja izmena:
Ово са светлим бордурама ко девојка са светлим обрвама. Без карактера
 
Jao sećam se kada sam ovo radio, umesto da učim za ispit to veče :D Moje Photoshop veštine su se pobojšalje :D

Сећам се и ја, хвала! :) Могао би сад још неку сложенију монтажу да додаш, ако имаш времена. Сад кад си се научио. :)

Типа да ставиш фасаду у хоризонталама, као Студеница:



Или можда нешто тамније, као Св. Марка, са тамно-црвеним бордурама:



Јер мени фасада Храма још не да мира, стално фали то нешто недоречено, па могу само да маштам да ће једног дана она опет да дође на ред :p
 
Da, kao Studenica. ❤️ Horizontalne ploče i prirodniji mermer (sivi, bež itd). Ovaj beli se šarama je dobar za detalje otvora, stubova...
 
Treba napumenuti da je Sv. Sava u prednosti na Sv. Petara sto mu se kupola vidi, ona druga se ne vidi zbog fasade. A mi ovde razmisljamo da ispravljamo arhitekte. Nismo za to angazovani.
 
Top. Mislim da bi izgledao odlično Hram sa takvim kamenom, kao na sv Petra. (y)

A originalnu ornamentiku od Deroka znate..

.
Nestorovic-and-Deroko-Saint-Sava-Church-final-joint-project-Jovanovic-Z-1991.png
 
Сва срећа па су храм градили живи људи
 
BeoBeo, svaka čast na trudu. Jeste da AI radi sam, opet mu treba dati instrukcije.

I pored mašinskih grešaka i nekih sitnih preskoka, ova varijanta mi se sviđa.

Zapravo približna je originalnoj ideji Hrama, kojoj se teško može naći zamerka.
I još je sa bogatim ornamentima, čak malo manje i skladnije deluje a opet monumentalno. To je to.

hram.jpg
 
BeoBeo, svaka čast na trudu. Jeste da AI radi sam, opet mu treba dati instrukcije.

I pored mašinskih grešaka i nekih sitnih preskoka, ova varijanta mi se sviđa.

Zapravo približna je originalnoj ideji Hrama, kojoj se teško može naći zamerka.
I još je sa bogatim ornamentima, čak malo manje i skladnije deluje a opet monumentalno. To je to.

Pogledajte prilog 181957
Ovo je preuzeto kao da je od Androsova- nista posebno.
 
Možda stilski liči na AndrosovOV finiš, ali geometrija Vasinog projekta nema istu složenost Nestor-Deroka, fali pre svega 4 konhe, i prateći mali zvonici, kapiteli, ulazi itd.

Bilo koji klasičar da je radio fasadu na aktuelni projekat, pa i Androsov, bi bilo odlično. AI je generisao nešto slično tome da možemo steći neki opšti dojam.
Dojam propuštene prilike.
 
Ako pazljivo citamo Pesica, on se odlucio da na hramu i obelezi nesto svoje generacije - postmodernisma - i to je njegova fasada. Imao je pravo da ne bude samo izvrsilac, cak je Deroko njemu licno predao sve preostale dokumente. Tako da je bio saglasan da Pesic ostvaruje i nesto sto nije bilo predvideno u prvobitnom planu. Pesicev doprinos hramu je nesporan. Onda treba i razmisljati da pescar po gradskoj atmosferi nije pozeljen.
 
Ma i znam, al prosto mi nije leglo estetski, ovakav minimalizam fasade, monotonost slaganja mermera, na ovakve gargatuanske proporcije. Kao prazno platno.
Ipak Hram je ukupno lep, jer mu je lepa silueta i geometrija, to mu je nemoguće oduzeti.
Svaka čast Pešiću kao konstruktoru, gradio je u prilično teškim uslovima. Fasadu je ili trebao originalnu ili prepustiti nekom tradicionalnom kao što je npr. Predrag Peđa Ristić koji lepo zna s kamenom, majstor tog zanata. Hram je iz korena tradicionalistički pristup, kupole, zlatni mozaici, vizantija, tako da u zadnjem momentu nakalemiti redukovane moderne ideje.. rizično.
Dobro bi bilo da ima odlike "nacionalnih" stilova, tj. lokalnih, regionalnih najčešćih kod nas, kao što je moravski itd.
Inače možda i nisam fan da se sve živo srbizuje, danas je to dovedeno do kiča, ali za nacionalni hram to ima smisla i kulturno, religijski, turistički, arhitektonski itd.
 
Poslednja izmena:
Решење, или боље рећи визуелизација, која мени остаје непрежална, је, наравно:



Пре свега јер ми је некако најбеоградскија.

Али полако, ми градимо Храм, Храм гради нас. Овај напаћени народ, на ветрометини своје георгафије и последичне историје, добро је да је урадио и ово што јесте, и сачувао ово што јесте. Има још наде да се целина у комплету доведе у ред.
 
Vrh