Šta je novo?

Hram Svetog Save

Palata cara Romana I Lakapina kao predlog kako bi zgrada buduće Patrijaršije mogla da izgleda, samo u belom mermeru :)
EYw2djsWAAAW83u.jpeg
 
Ваљало би онда и да се она срамота од парохијског дома сруши или макар преуреди.
 
Сама за себе је палата лепа, али је неприкладна наем времену и политичкој снази Србије у овом историјском тренутку. Ми нисмо имеприја, ми немамо те ресурсе. А правити имитацију није лепо.

Присталица сам српске аутохтоне архитектуре. Ваљда има још креативних људи у Србији?!
 
Nadam se da će urediti ploče na stazama, ne zaslužuje svetinja takav prilaz.
Jedna na brzinu.

Pogledajte prilog 174227
Što ploče, ajde.... rekonstruisaće se čitav plato, ali taj vašar ispred i ti novokomponovani štandovi s kičerajem, smeće unaokolo, prljavština.... kao na na novom Savskom trgu. To je najveći problem grada... Što ne postoji kultura ponašanja u javnom prostoru i što svako misli da sme šta hoće.
 
Култура се гради, некада и репресијом. Где су Бели да дежурају око храма нон-стоп?
 
Када место постане довољно велико или довољно глобално (у недостатку бољег израза), народна култура престане да буде одржим механизам превенције лоших ствари. И то људи код нас одбијају да схвате и увек сваку негативну ситницу пројектују на "нас" или "наш народ" као да је то уопште више смислено, поготово у мултимилионском граду. Дође пијан енглез и уринира на зелењаку и сутра дан људи се крсте како "ми" не ваљамо јер Зелени венац смрди на урин.

Наравно да поента није у томе да смо ми цвећке или да не треба да постоји народна култура већ је просто бесмислено одржавати тај паланачки менталитет да се свака негативна ставка појединца пројектује на већину, поготово на слепо и у граду који ће овим темпом за 30 година да има више туриста него становника. Култура је важна али не може да буде довољна у превенцији, зато и постоје механизми градских служби да спречавају, кажњавају и накнадно чисте и уређују
 
Гледајуће ове разваљене плоче чини ми се да се у Београду боље показао бехатон, који тамо где је постављен (Булевар, Краља Милана, Војводе Степе...) и данас после 10-20 година изгледа пристојно. Гранит је свуда попуцао и разваљен.

20230905_113451-jpg.174227


Али и овакав разваљен Врачарски плато са тезгама ми је лепши него да направе онај воћњак испред њега

svetosavki-park-branislav-mitrovic-4.jpg
 
Бетон је за нас мера. Гранит је скуп, штеде на дебљини, зато и попуца. После одражвање опет скупо.

Боље бехатон, па и тај штампани бетон није лоше решење (смо мислим да је клизав)
 
Što ploče, ajde.... rekonstruisaće se čitav plato, ali taj vašar ispred i ti novokomponovani štandovi s kičerajem, smeće unaokolo, prljavština.... kao na na novom Savskom trgu. To je najveći problem grada... Što ne postoji kultura ponašanja u javnom prostoru i što svako misli da sme šta hoće.
Nedeljom seljana, vasariste, one svadbe i trubači pomešani sa turistima sa recnih kruzera, ludilo.
 
Гледајуће ове разваљене плоче чини ми се да се у Београду боље показао бехатон, који тамо где је постављен (Булевар, Краља Милана, Војводе Степе...) и данас после 10-20 година изгледа пристојно. Гранит је свуда попуцао и разваљен.

20230905_113451-jpg.174227


Али и овакав разваљен Врачарски плато са тезгама ми је лепши него да направе онај воћњак испред њега

svetosavki-park-branislav-mitrovic-4.jpg
To je tvoje misljenje, meni je taj vocnak 100 bolji nego kako je sada.
To je bruka, da ispred najveceg srpskpg hrama nemas pod kako treba, da se saplices, lomis.

Vasar ispred kapije, i jednostavno je ruzno.
Svako ko dode i prvi put vidi hram (vodio sam puno prijatelja iz inostransvta) su sokirani okolinom.
 
Храм Св. Саве

Храм је величанствен храм продуховљене светлости, све се слило у складну, нову целину која побуђује удивљеност сваке врсте.



















Неколико артикала из продавнице:













 
Иначе отворио своје двери тачно на данашњи дан (Св. Петка), пре три године.

Ја сам га посетио још првог дана, као и још неки форумаши. Под још није био готов, као ни иконостас, као ни мозаици по бочним и заклоњенијим просторима. Много тога је од тада комплетирано. Кретоше и са белим каменом у концентричним круговима око Храма и онда - стаде све. Већ годинама имамо ругло на свим прилазима Храму и генерално по целом платоу.
 
Храм Св. Саве

Храм је величанствен храм продуховљене светлости, све се слило у складну, нову целину која побуђује удивљеност сваке врсте.



















Неколико артикала из продавнице:













Храм ми је много лепши дању него ноћу. Расвета ми је ноћу прејака за једну цркву. Поготову што због злата све бљешти. Такође и крипта претерано бљешти.
 
Vrh