Šta je novo?

Hram Svetog Save

ŽENI SE BIVŠI MINISTAR Selaković i njegova izabranica venčavaju se u NARODNOJ NOŠNJI (FOTO)

http://www.blic.rs/bxtpq27

Bivsi ministar a buduci premijer vrsi zloupotrebu politickog pritiska i ovog nesrecnog patrijarha vucara ko ovcu . Nezavrsen hram koristi za svoje licne potrebe i politicku promociju. Kada sam ja svom parohu samo pomenuo kako bi bilo divno da mogu da se vencam u Hramu kada se zavrsi jednog dana, samo me je prekorno pogledao.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
50.000 € i plus ti blagosilja izbornu kampanju i da blanko oprost botovima

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Zasto mislis da ne bi mogao da se vencas u hramu?
A sto se tice patrijarha, samo krimosima i olosima izgleda vrsi svete tajne...
 
U maloj crkvi moze, za hram ti treba "po$€bna" dozvola

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ја се искрено надам да је венчање било у малој цркви Светог Саве, а да несрећни Сони-новинарчић (у просеку 27 година, плата 30.000, полуписмен, нема везе о теми о којој пише...) не зна да она и постоји, него је за њега све што носи име Светог Саве - Храм.

Међутим, ако је заиста тачно да је венчање обављено у самом Храму, онда је реч о свињарији и злоупотреби првог реда.
 
U hramu je bilo vencanje
tj u kripti. Mene vise od toga nervira sto ga je patrijarh vencao i jos sedeo
sa onim olosima u stadionu. Ustolicio covek novog premijera/gradonacelnika. Redovno sece kolac na slavi Karicima, odlikuje onog dupelizaca Vucicevica jer je dao 500 evra za slavu kao domacin u Zelezniku...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U stara vremena patrijarsi su vencavali samo kraljeve i careve. Danas svaku šušu koja plati.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Na sta je spala crkva. Jad i cemer. Duhovno posrnuce u potpunosti.


SVI DETALJI SVADBE NIKOLE SELAKOVIĆA Pevala im Ceca, Vučić nije ni tanjir isprljao
http://www.blic.rs/tpw0b8c

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Jos ludje je sto je patrijarh procitao pismo poljskog patrijaha (inace nije patrijarsija vec mitropolija, mitropolit) koji kao cestita vencanje?!? Pa koji je Nikola Selakovic u ovoj drzavi da mu poglavar Poljske mitropolije cestita?!?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=436504#p436504:30v2t2yy je napisao(la):
CASTELBIANCO » 28 Феб 2017, 13:30[/url]":30v2t2yy]Na sta je spala crkva. Jad i cemer. Duhovno posrnuce u potpunosti.


SVI DETALJI SVADBE NIKOLE SELAKOVIĆA Pevala im Ceca, Vučić nije ni tanjir isprljao
http://www.blic.rs/tpw0b8c

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XVSRm80WzZk[/youtube]

толико само
 
20170302_143641.jpg


U kripti je izlozba o radu ruskog arhitekte nikolaja krasnova koji je uljepsao beograd svojim zgradama

20170302_143748.jpg


20170302_143757.jpg


20170302_143839.jpg


20170302_143852.jpg


20170302_143920.jpg


20170302_143931.jpg


20170302_144027.jpg


20170302_143419.jpg
 
Свратих за викенд на изложбу и да посетим Крипту по први пут.

Нажалост, нисам презадовољан изведеним. :? Иако је реч о скупоценим материјалима, цео простор ми делује као да је завршаван на брзину и као је склопљен од неких "префабрикованих" делова. У луковима на таваници постоје мањи фрагменти урађени у мозаику, и пошто загледах детаљно, приметих на неколико места да су каменчићи из мозаика просто отпали - остале су рупице. Такође, композиције на зидовима уоквирене су каменом пластиком (можда грешим у терминологији) која је богато украшена рељефима, између осталог оивичена је повећим крстоликим отворима који су шупљи и кроз њих може проћи шака, а ако погледате унутра видећете бетон, цигле, неки крш ?! Надам се просто да "радови нису готови" те да ти неки ситнији радови још нису завршени, а сам простор ће ваљда временом да нам легне.

Мислим и да никако не треба отварати сваки час изложбе доле, многобројни панои, столице за концерте исл само смањују простор и блокирају потпуну интеракцију са композицијама по зидовима.

Позитивно је и што има јако пуно туриста - зато не би требало затварати Крипту, треба је држати отвореном све време за које је отворена и црква. Када сам ја био сигурно је било 2:1 за туристе међу посетиоцима и генерално приликом уласка у Крипту имали су озарене погледе и отворена уста.
 
Ekskluzivni prvi pogled na mozaike u Moskvi dao je Sputnik (https://rs.sputniknews.com/rusija/20170 ... skva-foto/)
Figure u kopoli su monumentalne! Samo bi jedna figura zbog dimenzija predstavljala remek delo. U kupoli se postavlaju 20 figurativnih mozaika i po onom sto se vidi i sto je planirano moze se predpostavljati da ce unutrasnost hrama biti nestvarno lepa.
Iz ranije posete mitropolita Ilarijona Ruskoj Akadmije Umetnosti u Petrogradu 29.09.2016 slika sa glavnim ruskim umetnicima i pokroviteljima radova (zena na slici je gosp. Glebova, stariji covek u sredini sa crvenom kravatom je vajar i predsednik akademije Zarub Zeretelli, slede mitropolit Ilarijon i autori mozaika Muhin i Maximov).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437885#p437885:2931fxzl je napisao(la):
Sarajevska » 06 Mar 2017 03:37 pm[/url]":2931fxzl]Свратих за викенд на изложбу и да посетим Крипту по први пут.

Нажалост, нисам презадовољан изведеним. :? Иако је реч о скупоценим материјалима, цео простор ми делује као да је завршаван на брзину и као је склопљен од неких "префабрикованих" делова. У луковима на таваници постоје мањи фрагменти урађени у мозаику, и пошто загледах детаљно, приметих на неколико места да су каменчићи из мозаика просто отпали - остале су рупице. Такође, композиције на зидовима уоквирене су каменом пластиком (можда грешим у терминологији) која је богато украшена рељефима, између осталог оивичена је повећим крстоликим отворима који су шупљи и кроз њих може проћи шака, а ако погледате унутра видећете бетон, цигле, неки крш ?! Надам се просто да "радови нису готови" те да ти неки ситнији радови још нису завршени, а сам простор ће ваљда временом да нам легне.
Mislim da kriptu danas ne traba gledati kroz istu prismu kao crkvu iznad. Doduse Nestorovic i Deroko su planirali velicanstvenu kriptu od 17 m dubine. Kad je Pesic nastavio od toga nista nije bilo poceto a 1985 je vec bilo prekasno ici na dubinu. Ispod hrama je prolazio tunel Beogradskog zeleznickog cvora. Pesic je mogao samo da busi 7 m da ne ulazi u taj tunel.
Prekjuce sam imao priliku da posetim najvecu katedralu nemacke, ona u Kelnu, kripta je lavirint bez ikakve umetnicke funkcije. Sve po svemu je u komparciji kripta hrama sasvim solidna.
 
Хвала, орјене, на овим новостима! Жељно ишчекујем тај мозаик да дочекам и видим.
Такође, композиције на зидовима уоквирене су каменом пластиком (можда грешим у терминологији) која је богато украшена рељефима, између осталог оивичена је повећим крстоликим отворима који су шупљи и кроз њих може проћи шака, а ако погледате унутра видећете бетон, цигле, неки крш ?! Надам се просто да "радови нису готови...

^Од овог мог писања посетих Крипту још једном. Овог пута наишао сам на неког старог господина са легитимацијом који је деловао као неко ко је веома упућен у Храм. У том тренутку управо је излазио из простора иза олтара, где је онемогућен приступ посетиоцима - мислим да се ту налази права крипта тј. будућа гробница. Питао сам га баш за ове отворе и крш који се види иза сваког. Разумео је моју забринутост, рекао је да радови нису готови. Каже иза тих отвора налази се неки немачки систем, провучен око целе крпите, и може се контролисано пуштати топао или хладан ваздух по целом простору. Радови на њему још нису готови, а на крају ће те рупе бити затворене неким декоративним мрежицама, које није био сигуран да ли ће бити камене или неко дрво позлађено или нешто треће. Иначе, био је причично еуфоричан што се тиче мозаика за Куполу који ускоро треба да стигне.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439594#p439594:2uvn78mw je napisao(la):
Sarajevska » 13 Mar 2017 11:42 am[/url]":2uvn78mw]Хвала, орјене, на овим новостима! Жељно ишчекујем тај мозаик да дочекам и видим.
Такође, композиције на зидовима уоквирене су каменом пластиком (можда грешим у терминологији) која је богато украшена рељефима, између осталог оивичена је повећим крстоликим отворима који су шупљи и кроз њих може проћи шака, а ако погледате унутра видећете бетон, цигле, неки крш ?! Надам се просто да "радови нису готови...

^Од овог мог писања посетих Крипту још једном. Овог пута наишао сам на неког старог господина са легитимацијом који је деловао као неко ко је веома упућен у Храм. У том тренутку управо је излазио из простора иза олтара, где је онемогућен приступ посетиоцима - мислим да се ту налази права крипта тј. будућа гробница. Питао сам га баш за ове отворе и крш који се види иза сваког. Разумео је моју забринутост, рекао је да радови нису готови. Каже иза тих отвора налази се неки немачки систем, провучен око целе крпите, и може се контролисано пуштати топао или хладан ваздух по целом простору. Радови на њему још нису готови, а на крају ће те рупе бити затворене неким декоративним мрежицама, које није био сигуран да ли ће бити камене или неко дрво позлађено или нешто треће. Иначе, био је причично еуфоричан што се тиче мозаика за Куполу који ускоро треба да стигне.

Onaj deo kripte ispod altara je najstariji deo, mislim da je raden po izvrnom projektom ili cak pocet jos tada. Tamo su predvideni petnestak grobnih mesta patrijarha. Prostor je kurznog oblika i povezan je porolazima sa grobnom crkvom sv. lazara. Takode postoji neka veza sa altarskog prostora. Mislim da je po uzoru uzet model grobne crkve u jerusalimu koja je inace uzor mnogim grobnim crkvama.
 
Naziv ja stara kripta i delom je radena u relijefu. U prilogu relijef is takozvane stare kripte. Rekoh bi da se radi o Jablanickom granitu.
 
20170315_164528.jpg


Prvi 3 d kompjuterski model 1989 hram kompjuter i program kostali su nevjerovatnih 900 000 DM centroprojekt

20170315_164455.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439709#p439709:3kq0f73c je napisao(la):
orjen » 13 Mar 2017 07:00 pm[/url]":3kq0f73c]
Onaj deo kripte ispod altara je najstariji deo, mislim da je raden po izvrnom projektom ili cak pocet jos tada. Tamo su predvideni petnestak grobnih mesta patrijarha. Prostor je kurznog oblika i povezan je porolazima sa grobnom crkvom sv. lazara. Takode postoji neka veza sa altarskog prostora. Mislim da je po uzoru uzet model grobne crkve u jerusalimu koja je inace uzor mnogim grobnim crkvama.
file.php

Орјене, овде пише да је ово Пешићев план Крипте - значи модерни план?
Питам је крипта уопште не изгледа овако. Олтар није заобљен већ раван-прав, стубови недостају, облик целе крипте је другачији, просторије помоћне су другачије распоређене... О кружној гробници иза олтара не могу да говорим јер нисам био и генерално је недоступна.
 
Sarajevska, dobro si zapazio. Ali je ovo Pesicev zvanicna osnova za kriptu. Kripta je izmedu glavnim temeljima crkve koje nose kupolu, polukupole i svodove. Kopano je izmedu temelja nikako ispod. Mislim da su zidove negde samo zidani kao zavese ali da je u sustini ovaj plan izvoden. Sumnjivo jeste da nije dao osnovu stubova kripte. Drugi osnovni plan za kriptu nisam video. Ali postoji dva preseka crkve pa se moze analizirati.
 
U pravu si, vidim da su ulazi na drugom mestu. Ulazi su u sredini kripte na obim stranama. Izgleda da je preraden plan. Onaj gornji je is Pesiceve knjige 1988. Kriptu su kopali posle dizanje kupole (znaci posle 28.06.1989). Samo neznam kad su to menjali. Pesic se hvalio u nekoliko injtervjua da je kripta njegov deo. Valjda je tako.
 
Evo sta pise na zvanicnom sajtu Hrama Sv. Save za staru kriptu i nekim prostoijama koje su mozda nekako zaklonjeni:

Њен иконостас декорацијом и мотивима подсећа на личност св. кнеза Лазара. Унутрашња организација олтарске зоне је једноставна и јединствена, без посебног простора за пастофорије. Солеја је ниска, због ограничења висине, и није посебно пространа. Црква је тробродна, али су бочни бродови намењени гробним местима јерараха, док је централни брод намењен вернима.

Из гробне цркве бронзана врата, са обе стране олтара, уводе у крипту патријараха у којој ће се сахрањивати првојерарси Српске православне цркве. Она се састоји од две просторије и има површину од 270 мІ. У каменим саркофазима и подним гробницама биће последње пребивалиште земних остатака престављених патријараха, који се – после заупокојене литургије и опела у Храму – спуштају у ову крипту понирућом платформом из ђаконикона, док клирици који су учествовали у служби из проскомидије силазе у крипту степеницама. Део крипте опремљен је заштићеним техничким лифтом који га повезује са плочником испред апсиде Храма. Крипта патријараха биће осветљена кандилима и електричним светиљкама на бронзаним вандармима

http://hramsvetogsave.rs/gradnja-hrama/ ... %82%d0%b0/
 
Vrh