Nisam, nego nisam mogao da se setim reci pa sam lupio i pogresio.Nasao sam sliku na kojoj se vidi napredak.
ZA OSLIKAVANJE HRAMA SV. SAVE POTREBNE GODINE
Za oslikavanje 15.000 kvadratnih metara mozaika u Hramu svetog Save na Vracaru potrebno je najmanje osam godina i to ako bi oko 90 radnika bilo angazovano 300 dana u godini, pise danas ?Politika?
Uredjenje unutrasnjosti hrama odvijace se prema idejnom projektu profesora arhitekte Aleksandra Deroka, koji je ostavio sve crteze za reljefne obloge u kamenu za hram i za uredjenje enterijera, rekao je protoneimar hrama profesor Vojislav Milovanovic.
Glavni arhitekta enterijera, a prema oceni Milovanovica, verovatno i jedan od retkih ili mozda cak i jedini koji moze da prati ideju Deroka je Dragomir Acovic. On je i arhitekta i istoricar umetnosti, sto je posebno vazno, jer poznaje heraldiku, dodao je Milovanovic.
Radovi u kamenu najverovatnije ce biti zavrseni do kraja ove godine, posle cega slede radovi u mozaiku.
Navodeci da je Hram svetog Save najveci aktivni pravoslavni hram na svetu, te da ima izuzetan znacaj, ne po svojim dimenzijama, nego po duhovnom uticaju na pravoslavlje u svetu, Milovanovic je rekao da zato i njegov mozaik treba da bude originalan.
?Kreatora jos nemamo. Ove godine trebalo bi da bude zavrsen i koncept rasporeda kompozicija. To radi sinodska komisija koju predvodi mitropolit Amfilohije, a tu su vladika Hrizostom i vladika Ignjatije i eksperti iz relevantnih oblasti?, rekao je on, dodajuci da su medju clanovima komisije poznati grcki ikonopisac Stamatis Skliris i ruski Nikolaj Muhin koji je ucestvovao u oslikavanju hrama Hrista Spasa u Moskvi.
Prema navodima Acovica, sinodskoj komisiji koja donosi konacnu odluku, predlozeno je da se prostor za zivopisanje od 15.000 metara kvadrata podeli u cetiri grupe.
?Prve dve kompozicije su najvaznije, jer su toliko velike i upadljive da daju ton svemu drugom oko sebe, tako da ce na izvestan nacin svi drugi morati to da slede?, rekao je on i dodao da je predlozeno raspisivanje medjunarodnog konkursa za likovno resenje, koji bi u slucaju veceg broja autora vodio racuna o identicnosti duha i stila.
Sinodska komisija vec je usvojila koncepciju zivopisanja naosa, prostora za vernike, sto je najslozeniji, a time i jedan od najvaznijih poslova, a predstoji da se resi ikonografski sadrzaj u pripratama i nekim izolovanim celinama, potom raspored ikonografije u podzemnoj etazi sa kriptom, nakon cega je otvoren put ka konacnom formiranju konkursnih elaborata, na kojima se takodje vec radi. Postignuta je i saglasnost o izgledu zivopisa na bronzanim oplatama vrata i na fasadi hrama.
?Pokusavamo da se organizujemo tako da imamo, recimo, najbolje zivopise i reljefe, ali voleo bih kada bi se jednog dana o hramu reklo da je to hram u kome je sve na svome mestu. To je potajna nada koju gaje, ne samo oni koji ucestvuju u gradnji hrama, vec i svi oni koji su ne samo prilogom nego i verom ugradili deo sebe u ovaj hram?, rekao je Acovic.
Prema njegovom misljenju,osnovni problem je sto je ovdasnja arhitektonska skola smatrala da ne postoji monumentalna arhitektura.
Sveti Sava, cije je svetovno ime Rastko Nemanjic, bio je najmladji sin Stefana Nemanje, velikog srpskog zupana. Jos kao mladic zudeo je za duhovnim zivotom, zbog cega je odbegao u Svetu Goru, gde se zamonasio i sa retkom revnoscu prosao ceo podviznicki ustav.
Nemanja je posao za sinovljevim stopama, pa je i sam dosao u Svetu Goru, zamonasio se i tu je i umro kao monah Simeon.
Sava je izdejstvovao kod cara i patrijarha nezavisnost SPC, cime je postao prvi arhiepiskop srpski. Podigao je, zajedno sa ocem, manastir Hilandar, a potom i mnoge druge manastire, crkve i skole po srpskoj zemlji. Putovao je u dva maha na poklonjenje svetinjama u Svetoj zemlji.
Prema navodima SPC, mirio je bracu svoju, zavadjenu oko vlasti, Srbe sa susedima, a stvarajuci Srpsku crkvu, stvarao je i srpsku drzavu i kulturu.
Unosio je mir medju sve balkanske narode i radio je na dobru svih, zbog cega je i bio postovan i voljen od svih Balkanaca.
Skoncao je u Trnovu u vreme cara Asena, razbolevsi se posle sluzbe Bozje na Bogojavljenje 1236. godine. Telo mu preneo kralj Vladislav u manastir Milesevu, odakle ga je Sinan-pasa digao i spalio mosti na Vracaru u Beogradu, 27. aprila 1595. godine.
Na Vracaru je izgradjen Hram svetog Save koji je, prema navodima bivseg patrijarha Varnave, ?zamisljen da bude vidni i veciti spomenik duboke zahvalnosti svega srpskog naroda svom najvecem preporoditelju i ugodniku Bozijem svetitelu Savi Srpskom?.
?Hocemo da u njemu bude u mermeru, reljefima, ukrasu, mozaiku i freskama, izlozena sva nasa istorija, zivot i dogadjaji?, naveo je svojevremeno patrijarh Varnava.
Izgradnja Hrama svetog Save (
http://www.hramsvetogsave.com) zapoceta je 1935. godine, a nastavljena 1985. i ponovo 2000. godine.
I nasao sam ovo, ipak ce crtati ikone ako sam dobro razumeo
KONKURS ZA OSLIKAVANJE HRAMA
BEOGRAD - Komisija Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve za izgradnju Spomen-hrama svetog Save na Vračaru najavila je konkurs za oslikavanje unutrašnjosti hrama, kome treba da prethode jasno utvrđena ikonografska pravila.
- Ikonopis mora biti u skladu sa teološkim i liturgijskim zakonom imajući u vidu značaj Hrama svetog Save, koji treba da postane uzor i referentno delo na koje će se u budućnosti pozivati ikonografi - rekao je glavni arhitekta za uređenje enterijera hrama Dragomir Acović.