Šta je novo?

Hotel Jugoslavija [ Hotel ]

Држава је крива и за "инвеститорски урбанизам"

На држави је да испланира детаљним планом сваки делић града шта ће на њему бити, где шта треба да се гради и онда прода парцеле да би људи ту градили у складу са правилима које је држава поставила. Не у смислу да само "треба" то да уради већ да има законску дужност то да уради.

Тај "инвеститорски урбанизам" је само изражени наставак логике "друштвене својине" где је јавни простор истовремено ничији али мало и наш кад затреба јер се суштински не зна коме шта припада и која су овлашћења па је зграда "наша" када треба да се буши фасада и пробијају прозори али одржавање те фасаде мора да плати држава јер није у приватном власништву. Толерисаћемо "нехигијенска насеља" када окупирају јавну зелену површину, борити се против уклањања истих, инсистирати да то припада људима који су ту зелену површину присвојили и да заслужују дебелу новчану награду за то ако држава мора да их расели, и онда се шокирати како неки "бахати инвеститор" ради исто само са више пара

Урбанизам у Србији је подручје где не само да не кажњавамо људе што не раде свој посао већ сваљујемо кривицу за то што они не раде свој посао на остале. Ја тебе плаћам да ми депилираш леђа, ти оставиш пола места под длакама и онда кривиш длаке што ми леђа нису депилирана
 
Треба све вратити на старо, али биће ту посла.
Држава је крива и за "инвеститорски урбанизам"

На држави је да испланира детаљним планом сваки делић града шта ће на њему бити, где шта треба да се гради и онда прода парцеле да би људи ту градили у складу са правилима које је држава поставила. Не у смислу да само "треба" то да уради већ да има законску дужност то да уради.

Тај "инвеститорски урбанизам" је само изражени наставак логике "друштвене својине" где је јавни простор истовремено ничији али мало и наш кад затреба јер се суштински не зна коме шта припада и која су овлашћења па је зграда "наша" када треба да се буши фасада и пробијају прозори али одржавање те фасаде мора да плати држава јер није у приватном власништву. Толерисаћемо "нехигијенска насеља" када окупирају јавну зелену површину, борити се против уклањања истих, инсистирати да то припада људима који су ту зелену површину присвојили и да заслужују дебелу новчану награду за то ако држава мора да их расели, и онда се шокирати како неки "бахати инвеститор" ради исто само са више пара

Урбанизам у Србији је подручје где не само да не кажњавамо људе што не раде свој посао већ сваљујемо кривицу за то што они не раде свој посао на остале. Ја тебе плаћам да ми депилираш леђа, ти оставиш пола места под длакама и онда кривиш длаке што ми леђа нису депилирана
Ово ни ја нисам могао боље да напишем. Свака реч је на свом месту. Свака ти част.
giphy.gif
 
Не, већ се ослобађала од самоуправљања, а не од заједничке државе. То није исто. Питаћу те исто што и @Дошљак. Због чега је по теби тамница народа? Шта су онда по теби Инквизиција, Ватикан, и Византија? Златно доба? Ружичаста будућност? Напредност ка бољем сутра? Замисли да се наша зграда хотела по њима зове. Живело се далеко боље у СФРЈ пре четрдесет година него сад. Наш пасош је вредео $10.000 и био је безгранични. Могао си свугде да одеш, а наши људи, грађевинска предузећа, фабрике, и фирме из те државе су били далеко цењеније него сад. Држава се распала због усташлука, а не зато што је била лоша.

Чехословачка и Аустроугарска су биле економски уређеније од нас, а распале су се. Једна због убиства цара, а друга због дебилне плишане револуције за коју су Чеси и Словаци рекли да им је нанела више штете него користи. Плишана револуција им је убила ЧКД Татру. Највећег светског произвођача трамваја, возова, вагона и железничке инфраструктуре, итд. Од онаквог гиганта који је изградио државу у коме је радило 50.000 људи, остале су мрвице и сећање на њега. Финансирај 47.9 милиона црнаца у Америци да раде исто што су урадиле Усташе с нама, и Америка ће да се поцепа у крви до колена. Усташлук и Фашизам су две најмоћније темпиране бомбе. Остави их да откуцавају, и разнеће и најуређенију државу кô Норвешку као од шале.

Živim za dan kada će mitomanija biti ružna prošlost a naš narod minimalno emancipovan…”Živelo se daleko bolje pre 40 godina nego danas” kažeš?

IMG_9701.png


Pre 40 godina je Jugoslavija uveliko pucala po šavovima i ekonomski i društveno. To da se živelo daleko bolje sa ovakvim ekonomskim pokazateljima može da tvrdi samo demagog ili jugonostalgičar odsečen od realnosti. BDP po glavi stanovnika (adjusted for PPP, inflation, and currency fluctuations) je bio $3,549 (danas je $27,975 po istoj računici). Tolko se pre 40 godina bolje živelo da je 19% svih svetskih doznaka iz inostranstva bilo od Jugoslovenskih gastarbajtera. Infrastruktura, pismenost, životni vek, životni standard, i privredna efikasnost pre 40 godina I danas nije za poredjenje - Manite se Jugoslavije i njene zaostavštine…biće vam zahvalne buduće generacije.

Onavezno Pročitati: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/friziranje-bolje-proslosti/
 
Manite se Jugoslavije i njene zaostavštine…biće vam zahvalne buduće generacije.

Zapravo obrnuto, narod je dužan da se temeljno i objektivno bavi svojom istorijom. Zato treba reći otvoreno šta su bile pozitivne, a šta negativne strane tog sistema i da se oko toga formira društveni konsenzus koji bi paralelno ugušio i diskurs jugonostalgije i diskurs modernih nacionalista o tome kako je to bila najgora država ikad.

Buduće generacije će biti više i vremenski odeljene od tog perioda, pa će, nadam se, biti i sposobnije da stvore objektivnu sliku o svojoj istoriji, s obzirom da su ove današnje i dalje opterećene emocijama i pristrasnošću kad pokušavaju da govore o SFRJ.
 
Ниси га разумео. Човек само каже да се манемо илузија о снази СФРЈ. То је држава која је обзиром на наслеђе, ресурсе, тадашњу геополитичку позицију, глобалну еманципацију, развој технологије, привреде и побољшања стандарда живота вероватно највећи failed state у историји. Ми па Аргентина.

Ко о тој држави прича похвално за мене аутоматски испада из круга разумних људи.

Но, кад споменеш позитивне стране тог система, које су? Не пада ми на памет ни једна а да није тековина глобалних модернистичких процеса које је било теже прескочити него усвојити.
 
Позитивно је што си могао да изађеш из земље, а Чехословаци нису. И није ДБ терао да се скидају панталоне преко ципела, па ако су преуске и запињу - пендрек по бубрезима, као у Бугарској. Дакле, вишак људске слободе у односу на источни лагер. И то је, углавном, то.

У погледу овог хотела - имала је и комунистичка Мађарска "Хилтон". Ту, дакле, нема ничега; шупља прича.
 
Poslednja izmena:
Да, просечни грађанин је био слободнији у односу на најгоре комунистичке диктатуре у историји.

Но, и то је више нека културолошка ствар са коренима у доминантно медитеранској клими, начину живота и нешто тог демократског наслеђа што су Срби имали, као и слободарског духа сељака које је за разлику од већине совјетског становништва овде народ баштинио тада већ више генерација.

Руски кмет је 600 година тлачен несмањеним интезитетом а српски сељак прогресивно има све веће слободе још од средине 18. века па је с тога било мало теже наметнути чврсту чизму титовог "социјализма". Да није било тог наслеђа ко зна колико би још горе било.
 
Besplatno zdravstvo, skolstvo, krov nad glavom, opismenjavanje naroda i sveukupni polet tog razorenog drustva posle dva rata takodje ne mozemo smetnuti sa uma. Kapiram ziveli su na kredit ali ne moze se osporiti cinjenica i da je drugaciji sentiment bio u pogledu obnove zemlje i rada. Pa ceo Novi Beograd je podignut na konto toga. Mi Srbi volimo da se lepimo i lozimo na ideologije bas jako bio to komunizam ili nacionalizam iskusili smo sve i opste ie poznato da su srpski komunisti bili najveci dzelati svog naroda. Tako da smo sebi najgori dusmani. Ali nebitno u ostacima tog vremena i dalje uzivamo neke pogodnosti.
 
Као што рекох горе, то ти је последица глобалних модернистичких процеса тог доба које је било теже прескочити него усвојити.

Ипак је то држава у сред Европе и по свим тим достигнућима нисмо били значајно јачи, чак ни од самог дна Европе.

А "полет" није мерљива вредност али кад је већ споемињеш и ту смо били најгори у Европи јер је већ 50их кренуо егзодус радника на запад.
 
Besplatno zdravstvo, skolstvo, krov nad glavom, opismenjavanje naroda

Zato je ove priče besmisleno voditi sa tvrdim nacionalistima jer za sve pozitivne stvari nađu opravdanje zašto bi se to desilo "ionako", a negativne su direktna zasluga komunista. Iznad je očigledan primer.

Zato se nadam da će buduće generacije biti manje zatrovane, a više objektivne.
 
О томе шта је позитивно а шта негативно можемо једино дискутовати према примеру. Дај пример само једне позитивне ствари.Након тога се ради упоређивање са савременицима тог времена, трендове и сл.
Лако се утврди одговорност и за позитивно и за негативно.
 
bolja himna bila nego boze pravde realno, nekako te jace rokne
ova boze pravde ko neko puvalo
 
О томе шта је позитивно а шта негативно можемо једино дискутовати према примеру. Дај пример само једне позитивне ствари.Након тога се ради упоређивање са савременицима тог времена, трендове и сл.
Лако се утврди одговорност и за позитивно и за негативно.

Evo samo jedan primer - stopa pismenosti u Jugoslaviji:

1931 - 55.5%
1953 - 74.6%
1981 - 90.5%
 
Па да, али у Француској је пред Велики рат било 35% неписмених (у Русији 65%).

Заправо је 10% неписмених 1980. огроман постотак. Јбт, па то је Европа, масовна култура на врхунцу.

И опет - нема везе са овим хотелом - осим што се ми ипак нисмо довољно описменили, кад можемо да и њега, парче бетона, толико митологизујемо, ко што радимо са свиме осталим.
 
Заправо је 10% неписмених 1980. огроман постотак. Јбт, па то је Европа, масовна култура на врхунцу.

U pravu si, i to je legitimna kritika. Trebalo je biti 100% pismenih. Nemam nikakav problem da se složim sa time da nešto nije bilo dovoljno dobro i da je trebalo biti bolje.

Ali ovde se pomera težište razgovora sa "ništa nije valjalo" na "valjalo je, ali je moralo bolje". To su dve potpuno različite diskusije.
 
А, не може "ништа није ваљало", нити је претерана глорификација немогућег за глорификовање наш специјалитет. Јбг, Немци су имали режим који је пуцао на људе који су хтели да пређу са берлинске Славије на берлинску Аутокоманду и убијао их, па и данас има типова који осећају "осталгију" за тим митраљезом. Нисам још упознао таквог Пруса или Саксонца, али ако се то деси, пожелећу да му опалим шамар.

По питању описмењавања, парадоксално, биће да је најтврђа комунистичка земља - Албанија - имала најбоље резултате... а економски, дабоме, поменута Источна Немачка.
 
bolja himna bila nego boze pravde realno, nekako te jace rokne
ova boze pravde ko neko puvalo
Та химна Боже правде је лоша. Што си ти написао, кô мртво пувало. Беживотно је, и звучи ми као погребна песма. Кад сам питао родитеље зашто смо се одрекли СФРЈ химне, њихов једини одговор на то је био да је сувише комунистичка јер се спомињу словени. Само промени "Хеј, Словени" у "Хеј, Срби," и ето ти одличне химне.

Но, да се надовежем да @bgdodjos-ев коментар и да додам позитивне ствари:
  1. Бесплатно здравство.
  2. Бесплатно летовање.
  3. Одлично школство.
  4. Кров над главом.
  5. Одличну инфраструктуру, путеве, и железницу, и приградска насеља на којима све бивше СФРЈ државе, а по највише Србија, Хрватска и Словенија, и дан данас одлично функционишу.
  6. Претварање најсиромашније привредне државе у најразвијенију индустријску државу.
  7. Описмењавање народа и свеукупни полет тог разореног друштва после два рата који такође не можемо сметнути са ума.
  8. Четврти у свету у авијацији, и трећи у свету у бродоградњи.
  9. Петогодишњи план.
  10. Фирме, предузећа и фабрике које су добиле међународно признање.
  11. Генекс је обртао $7 милијарди и са 6.500 запослених, и пословањем са преко 10.000 иностраних фирми, био је на 60 месту Форбсове листе 500 најмоћнијих фирми у свету са обртом преко милијарду долара. То је била прва српска фирма која је користила Амерички систем пословања.
  12. Југометал је био на 112 месту Форбсовог списка са обртом од $3.8 милијарди. Имао је представништва од Њујорка до Токија. New York Times је писао о овоме осамдесетих година.
  13. Деца нам се нису лечила преко телеграфа и порука као данас.
  14. Фабрике су пословале са многобројним страним компанијама, а највише из Сједињених Држава.
  15. Прва Петолетка је сарађивала са Америчким компанијама попут Боинг, General Electric, и Немачким попут Фолксваген, Мрецедес и други.
  16. Производили смо рачунаре како домаће тако и оне по лиценци у сарадњи са Американцима и Холанђанима.
  17. МиН и Еи су запошљавали око 50.000 људи. МиН је производио пумпе за нуклеарне електране које су се користиле у Совјетским и Америчким нуклеарним термоелектранама. Производили су возове, вагоне, локомотиве, алате, тешку машинерију, градили железничку инфраструктуру...
  18. Грађевинар је изградио пола Африке.
  19. Наше фирме су изградиле скоро целу Јужну Америку, Африку, Совјетски Савез, па чак и Европу. Изградили смо Олимпијско село у Минхену 1972. године које је претворено у студентски град, а други део у приградско насеље у коме живи десетине хиљада људи. То је прво Олимпијско село изграђено од армираног бетона са железничком инфраструктуром и свим потрепштинама које имају приградска насеља.
  20. Зарада од извоза робе нам је осамдесетих година скочила на око $20 милијарди годишље, а до краја осамдесетих на $26.5 милијарди. 1990. године пало је на $25 милијарди, 1991. на $21 милијарду, а почетком санкција на $8 милијарди.
  21. Од инфраструктуре и градње по свету зарадили смо $100 милијарди долара.
  22. Пре 40 година, Јапанци су нам рекли да им дâмо Војводину, и да заједно улажемо у њу јер је наше земљиште толико плодно да бисмо могли да хранимо пола Европе. Кореја је хтела да улаже у нашу индустрију, а Фолксваген је хтео да преузме Заставу.
Уместо да смо се окренули Јапанцима, Кореанцима и Немцима, ми смо се окренули Кинезима, огромним кредитима које не можемо да вратимо, робовласништву и дужничком робству. Градимо фабрику гума и отварамо руднике на најплоднијој земљи на свету. Ми нисмо нормални. :violina: Било је погрешних одлука, идеала, идеја и потеза; то је тачно, али било је и прегршт добрих који су пуно помогли Србији да се развије. Можемо о позитвним стварима из времена СФРЈ да причамо о њима довека, али за то би требала читава вечност, тако да ћемо овде стати.

bryan-cranston-drop-the-mic.gif
 
"Хеј Словени" је препевана словачка патриотска песма "Хеј Словаци".

Нема везе са комунизмом - дело је протестантског пастора - и за мене је мистерија како су је комунисти уопште изабрали за химну, мада, имали су јасну славјанофилску фазу, између осталог и са циљем да се Хрвати одуче од идеје да су готског порекла, што једна строфа песме "Уз маршала Тита, јуначкога сина" и говори.

Е, сад, лепо се сећам да се фамозних осамдесетих разговарало да химну треба променити...

Са Србијом, наравно, та песма нема много везе и не треба да буде српска химна (није ни словачка, а била је у време тамошње квислиншке творевине после 1939.).

"Боже правде" је, ианаче, мелодијска разрада тадашње аустро-угарске, а данашње немачке химне. Ја сам за "Востани Сербије" (али сам и за славеносербски, па можда моје мишљење није релевантно за савремено мејн-стримљење).
 
Poslednja izmena:
Нема везе са комунизмом - дело је протестантског пастора - и за мене је мистерија како су је комунисти уопште изабрали за химну, мада, имали су јасну славјанофилску фазу, између осталог и са циљем да се Хрвати одуче од идеје да су готског порекла, што једна строфа песме "Уз маршала Тита, јуначкога сина" и говори.
Мој отац ми је годинама говорио да је то предобра химна, али је комунистичка. Нисам имао појма да је то била Словачка химна, само препевана. Данас сам нешто ново научио и то ћу да му споменем следећи пут. Хвала, али и та ми звучи стамено у поређењу са "Боже правде" које ми звучи млохаво и млитаво. Кад чујем "Хеј, Словени," рокне ме у главу, што је @BillHicks написао, а кад чујем "Боже правде," спласнем. Иначе, чуо сам причу да је то била рођенданска песма посвећена Карађорђу, па после претворена у српску химну.
"Боже правде" је, ианаче, мелодијска разрада тадашње аустро-угарске, а данашње немачке химне. Ја сам за "Востани Сербије" (али сам и за славеносербски, па можда моје мишљење није релевантно за савремено мејн-стримљење).
Востани Сербије написао је Доситеј Обрадовић 1804. године у Бечу, а компоновао је Јерменин Вартекс Баронијан, рођен у Београду 23 април 1933 — 21. март 1993. Ја сам за то да се она користи. Чак ми и она звучи стаменије од "Боже правде."
 
Poslednja izmena:
Ok ovo je znači tema za pljuvanje po Jugoslaviji i komunizmu (pošto Jugoslavija očigledno nije postojala pre '45 nego se država zvala Velika Srbija valjda...)

Ako se gleda inflacija taj spoljni dug cele SFRJ je skoro uporediv sa trenutnim spoljnim dugom Srbije.

A šta sada imamo od tih para? Tj, podesite taj dug i školstvo, zdravstvo, zaposlenje, stsnogradnju tada...i ekvivalente stvari danas...
 
Vrh