boca-ica":2vhy8jhm je napisao(la):
Da li to nam se stvarno smeši revitalizacija programa malih i mikro hidrocentrala u 2012
nešto su jutros na TV vestima samo kratko rekli
Nadam se manjem uvozu i jeftinijoj el.struji a možda pretekne i za izvoz
Zna li se nešto konkretnije ili je to jedna od predizbornih bajki . . . .
Smese nam se izbori, pa je sve oko cega moze da se talambasa vise nego dobrodoslo; od iz prasine izvucenog modela zaboravljenog ex-Yu nadzvucnog borbenog aviona koga su se onomad setili u VTI i slikali ministra odbrane do prezvakavane price o malim, maleckim HE koje ce, samo sto nisu, da naprave struje iha-ha.
Budalastina sa koje se god strane pogleda jer je Srbija devastirala vode, bas kao i sume, uostalom, i to toliko da ce za koju godinu da ima sa vodom problema onoliko.
Drugo, niko u prici o malim HE da pomene potrebu postojanja, cene i svega ostalog kao sto je distributivna mreza, grida, kako ko vise voli problema koji bi se pojavili kada bi se sve te fantomske male HE trebalo da povezu u SISTEM jer je SISTEM ono sto cini energetiku.
Indija je, na primer, krenula sa programom malih HE, ali su tamo postavili pametnu odrednicu da se malom HE smatra 25MW.
Ostalo, ono ispod toga, srpske vodenice i slicne budalastine imaju smisla samo za uslovno i nedovoljno snabdevanje kao sto je snabdevanje malih lokalnih zajednica kao sto su sela po Aziji, Africi, a Srbija (jos uvek
) nije spala na to, ili pojedinih objekata kao sto su vikendice, vikend naselja i slicno sto nije energetska buducnost, a nije ni energetska politika osim za kicenje brojem od par stotina malih HE koje- na srecu - niko nikada nece da napravi.
Ima jedna druga prica, u Srbiji nisam video da se o njoj previse prica - ako nisam u pravu sorry - a zove se
Roadmap 2050 i to je nesto sto ce EU da istera bez obzira na teskoce u kojima se sada nalazi, a za Srbiju je - bila ili ne za EU - bolje da na to obrati paznju, jer u modernoj energetici nema igraca za sebe, niti prolazi bajka o tome da je Srbija bogata svim i svacim.
Otprilke ovo:
Roadmap 2050: A practical guide to a prosperous, low-carbon Europe
European Climate Foundation (ECF), 2010.
Ucestvovali:
McKinsey & Company,
KEMA,
The Energy Futures Lab at Imperial College London,
Oxford Economics ,
E3G,
The Energy Research Centre of the Netherlands,
The Office for Metropolitan Architecture
Kompanije:
Acciona, CEZ Group, E3G, ECN, EdP, Enel, Energinet.
dk, ENTSO-E, E.ON, Germanwatch, Iberdrola,
National Grid, RWE, Shell, Siemens, TenneT, Terna,
Vattenfall, Vestas, WWF, Abengoa Bioenergia,
Centrosolar Group AG, DELTA NV, Desertec
Foundation, European Photovoltaic Industry
Association (EPIA), European Solar Thermal
Electricity Association (Estela), First Solar, Flabeg,
Ferrostaal, NTR plc, Nuon, NUR Energy Ltd,
Oerlikon Solar, Phoenix AG, Q-Cells SE, Renewable
Energy Corporation (REC), Schott, Solar Millennium,
Standard Chartered Bank, Statkraft, Sun-tech Power....
Izvestaj k’o izvestaj: moze ga se osporavati, mada ne znam ko bi to u Srbiji smeo da zagrize, osim politicara svesrpske provenijencije i mastodonata koji upravljaju ili se napajaju sedeci u upravnim odborima mastodonata kao sto su notorni EPS. Tajkune ne pominjem, a tu skoro je neka tasta nekog tenisera otvorila ni manje ni vise nego hidroelektranu. I – planira jos. Sa sve nadleznim ministrom. U zemlji u kojoj bi zadiranje u vode (bilo koje) bilo zlocin.
Termoelektrane su nesto drugo: Srbija, cak i po ovom dokumentu, ima vremena da izgradi i izeksploatise jednu modernu, ali bas modernu TE. Superkriticnu, supersuperkriticnu. Ili ultrasuperkriticnu.
Za nuklearnu je zakasnila: Bugari vec grade na veliko.
A biomasa ne smrdi. Bas kao ni proizvodnja energije od iste.
Steta za otpad: Balkan jednostavno nema ni jedan tog imena vredan - velegrad. Koji bi bio isplativ sa te tacke gledista. Nije bez ideje, ma kako to jereticki zvucalo ni - uvoz otpada i njegova prerada ukljucujuci i dobijanje energije iz njega. Dunav kao plovni put je dusu dao za jeftini transport iste iz razvijene Evrope. A ne treba zaboraviti da je Srbija ono sto zaista jeste: siromasna zemlja na brdovitom Balkanu. Kojoj ocajnicki treba razvoj. A ne prazne price o tome kako u njoj zive najlepsi najpametniji ljudi na svetu.
Mozda nekom zasmeta ono
BURG u nazivu zemlje koja vise ne postoji. Pa prepozna nemacke
Drang nach Osten prste. Sta se moze, narocito ako je alternativa
GUBERNIJA.
Kolateralne dobiti od postizanja energetske nezavisnosti od Rusije jesu uzete u obzir. Samo, ne treba zaboraviti da EU vec sprovodi nekoliko poduhvata koji imaju za cilj da vec do 2020. godine tu zavisnost smanje. Ispostavlja se da je Rusija glumeci veliku silu iz pozicije klasicnog siromaha, snabdevaca sirovinama, zabila sebi autogol. Niko vise nije spreman da to trpi, kao sto nije spreman da svake zime trpi prepucavanja dojucerasnje brace iz pokojnog CCCP-a.
Konacno, na stranu svi
katastrofa scenariji, i nafti i gasu jednom mora doci kraj. A za to se treba pripremiti.
Globalno zagrevanje, muljalo se oko njega ili ne je tu. I ne samo ono: sa klimom se nesto dogadja na nase oci, za zivota jedne generacije i to je druga strana medalje koja se zvala
tehnoloske promene koje sustizu jedna drugu i menjaju svet… Od kompjutera, mobilnih telefona. Sada dolazi (ili je vec doslo vreme da se to – plati. Vec se i placa: zdravljem, stetama koje nastaju kao posledica elementarnih nepogoda i daleko od toga da se tu spisak zavrsava.
Precizno, da preciznije ne moze biti. A radi se samo o ceni kasnjenja u parama. Ostalo da ne pominjemo.
Svima u Evropi – a i sire – referentna je stara dobra 1990. I godine pre nje. Svaka slicnost sa mapom na pocetku topika je slucajna.
Za one u Srbiji koji ce mozda da se nadju pogodjeni time sto ih nisu dovoljno tehnoloski uzdigli nego im prepustili biomasu: ima mesta za sve (prihvatljive) izvore energije. Ali – pametno.
Ponovo poznati obrisi na mapi.