Šta je novo?

Grejanje (Gas, TA peći, Norveški radijatori tj konvektori, pelet, klima..)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573485#p573485:25afyg9y je napisao(la):
direktor » Sre Okt 10, 2018 9:58 am[/url]":25afyg9y]Komsija se otkacio od toplane ugradio vaillant kaze da je zadovoljan grije 150mkv racuni manji nego preko toplane

Računi mogu da mu budu manji samo ako krade struju. Vidi na slici kako sam se ja zeznuo u martu, računam to je to, stiže proleće, neću da ga naguram u crvenu tarifu, prelazim celodnevno na električni kotao :D

Epilog, račun od 30 i nešto hiljada... 200 kvadrata

Inače, električni kotao koristim samo u jeftinoj tarifi.
 

Prilozi

  • IMG_20201230_225504.jpg
    IMG_20201230_225504.jpg
    68,6 KB · Pregleda: 3.177
Osim izbora nacina na koji se greje kuca ili stan (struja, gas, drvo, ugalj, ...) jako je bitno, kako za ustedu tako i za komfor, nacin upravljanja i regulacije grejanja.

Koji nacin regulacije grejanja izabrati i koristiti zavisi od vise faktora, da navedem samo osnovne:

- Izvor toplote: ako se grejete na ugalj, drva ili pelet - mogucnosti regulacije su dosta suzene jer je samo gorivo i kotao dosta inertno tj. ima spor odziv na bilo koju regulaciju; struja, gas, nafta imaju brz odziv na regulaciju i kod njih ustede sa boljom regulacijom mogu biti znacajne

- Objekat koji grejete: ako se radi o manjem stanu ili stanu koji je u istom nivou i sa dosta otvorenog prostora onda je sobni termostat najbolja odluka; ako se radi o kuci na sprat ili dvo-etaznom stanu ili velikom stanu sa vise prostorija onda je sobni termostat veoma losa varijanta i treba preci na termostatske ventile i regulaciju temperature vode na polazu iz kotla (klizni dijagram)

Da ne pametujem dalje a ako nekoga interesuje nesto vise o ovome ili savet slobodno pitajte.
 
Šta onda gasi kotao ako se pređe na termoglave? I da li to može u bilo kojoj izvedbi grejanja? Čini mi se da su mi radijatori postavljeni serijski za razliku od stana gde je svaki radijator imao svoj izvod...
 
Kotao se podesi da se pali i gasi prema temperaturi vode na polazu iz kotla. Ta temperatura je u vezi sa spoljnom temperaturom preko tzv. kliznog dijagrama (recimo za 0C spoljne temperature polazna iz kotla treba da je 45-50C). Kada podesimo tu temperaturu, termostat ce da pali i gasi kotao.

Generalno u svakoj izvedbi grejanja se mogu koristiti termostatske glave i ventili i to najverovatnije bez ikakve prerade na sistemu ali ipak treba proveriti i kupiti odgovarajuce ventile.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=803464#p803464:6sb6xcsp je napisao(la):
buca6 » Uto Dec 15, 2020 3:42 pm[/url]":6sb6xcsp]Pozdrav braco i sestre. Zanima me koliko vas izadje grejanje na gas?
Letos smo kupili kucu i sada mi je stigao prvi racun za gas za pola meseca Novembra jer smo polovinom meseca prvi put pustili kotao u rad.I racun je 11.000din, ZA POLA MESECA. Pritom uopste nije bio hladan novembar.
Kuca ima 230 kvadrata (prizemlje i sprat). Od toga se u prizemlju greje samo jedna soba u kojoj je termostat kotla sproveden kablom i kupatilo. A gore mi greje 1 veliki radijator dnevnu, imaju 3 manja(kuhinja,kupatilo,hodnik) i dva klasicna sobna greju sobe ne znam kako bi ih opisao, srednje su velicine. I imam dva mala na stepenistu. Znaci 10 radijatora je otvoreno, (od toga su 5 mali, 4 srednje velicine i 1 veliki) Temperaturu drzim na termostatu dnevnu 22.5, a nocnu 18 stepeni.
Na racunu pise da je potroseno 303m kubnih gasa, za pola Novembra, a mislim da su u Novembru temperature bile u plusu Kotao se koristi i za sanitarnu vodu. Pposto nismo znali u kakvom je stanju kotao odradili smo mu i veliki servis pre pokretanja da bi bila maksimalna iskoristivost energije.
Zaista nemam iskustva sa ovim nacinom grejanja pa me zanima sta mislite da li je ovo normalna potrosnja ili nesto nije u redu do mene ili srbija gasa?
Kakva je izolacija kuce i stolarije, to je bitno isto koliko i kvadratura ?
 
@buca6 - Prema vasem opisu vi imate klasican primer neregulisanog grejanja. Da bih vam bolje objasnio pokusacu ovako: Kako vas termostat u prizemlju zna kolika je tempeartura u nekoj od soba na spratu? Odgovor je nikako! On daje kotlu komandu da greje samo do postizanja temperature u prostoriji u kojoj se nalazi a za ostale prostorije na spratu sta bude! To sve i da bude u redu jer vi niste na spratu u nekoj od soba ali kotao mora da zagreje celu kolicinu vode u sistemu da bi sobu u kojoj se nalazi zagrejao i na taj nacin vi bacate toplotu a zagrevanje cele kuce je neravnomerno.

Resenje za to je ugradnja termostatskih ventila i glava na svakom radijatoru i podesavate na njima zeljenu temperaturu u svakoj pojedinacnoj prostoriji. Glavni termostat koji ste do sada koristili mozete slobodno da iskljucite i da na samom kotlu podesite polaznu temperaturu vode prema radijatorima (recimo ako je spoljna temperatura 0C vi postavite 45-50C ako je -5 vi podesite 50-55C ako je -10 vi podesite na 60C).

Sistem sada radi ovako: u sobi u kojoj je postignuta temperatura na koju ste podesili termostatsku glavu ona zatvara dotok vode u radijator i vode se prakticno jako brzo vraca nazad u kotao (ne rashladjena jer nije prosla kroz radijator) i kotao jako brzo dostize podesenu temperaturu na polazu i gasi grejanje a vi stedite novac.

Kako to izgleda mozete da vidite na sledecem klipu (apsolutno nije reklamiranje firme koja se pominje nego je to bio najbolji graficki klip koji sam nasao na ovu temu): https://www.youtube.com/watch?v=O9MwWnh ... sonShavitz
 
22.000din za novembar je dobar racun, a temperature u plusu 10-15 stepeni? Sto znaci kad udari minus u januaru i februaru 30-40 hiljada je dobar racun?
 
Pozzz, novi sam clan i u velikoj nedoumici na sta se grejati,odma da kazem da je struja jedino resenje,samo je pitanje da li TA pec il inventer klime. Kuca je oko 100kvadrata navodno je sendvic zid,stolarija drvena koliko sam.primetio i rasusena. Pokusao sam.je zakrpiti sa onim trakama i silikonom. Ttrenutno se grejemo na TA pec koja se samo u jeftinom rezimu,u decijoj sobici uljani radijator radi non stop u hodniku se pali grijalica kad dodjemo sa posla to je oko 16h,u spavacoj je panelna grejalica koja se pali samo u jeftinoj tarifi. Ta pec koristim od polovine decembra. Racun za novembar 31000 grejali se bez Ta peci samo radijatori,decembar 36500 kad se nisam slogirao. Nije hladno u kuci al nije ni pretoplo imam onaj osecaj kao da duva nesto ladno po nogama. A ma sve to pojavila se kondenzacija po prozorima i zidovima. Ako neko ima neki predlog bio bih zahvalan, samo da napomenem da smo kucu iznajmili u Aprilu .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812047#p812047:1zumfv6v je napisao(la):
buca6 » Ned Jan 10, 2021 7:40 pm[/url]":1zumfv6v]22.000din za novembar je dobar racun, a temperature u plusu 10-15 stepeni? Sto znaci kad udari minus u januaru i februaru 30-40 hiljada je dobar racun?

Imaš veliku površinu, ne možeš da očekuješ da ćeš se jeftino grejati. Grejanje za tu kvadraturu toplani bi plaćao oko 24000 mesečno tokom cele godine...
 
Inverter je daleko najekonomičniji vid grejanja. Nažalost u tvojoj situaciji ona ne može biti glavni sistem grejanja, čak i da ih ubaciš tri komada. Moda se imati i neka stanica vruće temperature. TA peć ćeš najverovatnije morati da zadržiš.
Ja nešto veću površinu na dva nivoa grejem: donji nivo - alfa rustik u stanju raspada, koji će nekako ovu zimu izgurati i nekako gura 22c tokom dana na površini od 50ak kvm i pomaže dogrevanje gornjeg sprata gde je inverter Fujitsu 12LU. koji radi na 23c tokom dana 21c tokom noći i ovih jako napornih dana za njen rad kad je maksimalno opterećenje troši 19 kWh dnevno. Gasim je samo kad perem filtere jednom u 7-10 dana. Na -10 je efikasnija, na +5 i iznad toga troši max 13 kWh dnevno, od toga trećinu u nižoj tarifi, u Decembru je potrošila 3200 din.

I moji prozori su očaj, zlo, katastrofa, zid izolovan 5cm ali je krovna izolacija vrhunska. A to je i najbitnije, toplota teži da izađe kroz krov mnogo više nego kroz prozore.
 
Ovde je jos problem sto kuca nema dimnjak :( dnevni boravak je oko 35kwm jedna soba je zatvorena, tako da ostaju dve sobe hodnik i wc,mozda bi mogao dnevnu 18-icom grejati,a TA pec u hodniku da isijava i po potrebi da palim ventilator za dve sobice i wc tu je nekih 35kwm il umjesto Ta peci jos jedna inventer
 
Razmišljam da u nekoj budućnosti napravim kućicu na nekom imanju, pa se mislim i o termoizolaciji.
Koji je najbolji oblik kuće za održavanje temperature?
Da li je ukupavanje tipa zemunica dobro, jer čuh da je na oko 2m ispod zemlje temperatura uvek konstantna oko 10tak stepeni, što bi onda značilo manju potrebu dogrevanja, tj svega +10 stepeni.
Koja je najbolja visina plafona za održavanje temperature? Da li je bolji ravan plafon ili trouglasti kao kod brvnara, gde li se više na visini čoveka zadržava toplote?
Koja je najoptimalnija kvadratura (nešto sam pri tome da je 5mx6m sa potkrovljem)?
Solarni grejači vazduha i solarni paneli zimi?
Izolacija sa dva zida (jedan čvrst poput cigle a drugi gips ili sl) a izmedju mineralna vuna ili sl. Kuća da ne bude na brisanom prostoru, bolje u zavetrini.
Korišćenje smederevca za kuvanje ali i grejanje provlačenjem cevi iza zida da greje kanister vode za tuširanje, i dugi izvod za spavaću sobu pored. Da li je ovo izvodljivo i kolko bi te cevi grejale ako su male prostorije? U svakom slučaju mislim da smederevac mora biti dobro pozicioniran da greje okolno kupatilo i jednu sobu.
Hadjenje namirnica leti. Da li je dovoljno u podrumu (ta priča const +10 stepeni) ili mora frižider?
itd itd, ima dosta stvari koje čovek mora dobro da promisli pre nego napravi smeštaj, kako bi posle smanjio troškove.
Veličina imanja. Min hektar sa min 30tak ari svoje šume za grejanje. Što bi reklo da su sela u Srbiji građena pogrešno i da ih treba preurediti na veća, samoodrživa imanja. To što imaš 5-10 ari ti nije dovoljno za samoodrživ život (šuma, hrana, živina i sl)
 
Ja bih preporučio model iz naselja Shire, Srednja zemlja, kuće su po mom mišljenju energetski efikasne, a naselja samoodrživa :)
0C447309-6424-48AF-B534-1560FD7C6FE9.jpeg
 
Прва зграда у Србији са бетонским системом за грејање

...У Бечеју ће у фебруару или марту почети изградња стамбене зграде са 17 станова у којима ће се на плафонима постављати панели директно на оплату бетонске плоче. Биће то прва зграда у Србији, каже за Дневник директор Тотпромета Золтан Тот, у којој ће бити уграђен активан бетонски систем за хлађење и грејање.....

....Грејна тела емитоваће топлоту директно с плафона и та топлота ће грејати зидове и под, :shock:
а не ваздух. Тако ће се штедети енергија јер се топли ваздух неће скупљати близу плафона, као код радијатора, већ ће се створити уједначена температуре у целом простору. Предност није само у уштеди енергије већ и у простору, јер, поготово у малим становима, и радијатори заузимају место. Битно је навести и то да систем не производи буку већ је нечујан“, објашњава....
.... Po njegovim rečima, u starijim stambenim zgradama ugradnja takvog sistema košta oko 40 evra po kvadratu. U tu cenu ulaze paneli, automatika i ugradnja.....

Izvor i ceo tekst B92
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1797157


Ne dovoljno objasnjeno te i ne jasno :shock:
na primer
kako toplota ce se siriti na dole ? kad fizika kaze da toplota ide na gore ...
:sesir:
 
Ćao ljudi,

Imam jedno pitanje u vezi grejanja na gas. Gledam stanove u nekoj novogradnji i rekli su mi da je grejanje po utrošku na kalorimetar i ja sam skapirao da se radio o CG. Medjutim u toku daljeg razgovora mi kažu da je grejanje na gas i po utrošku na kalorimetar. Onda razumem da u zgradi ima kotao na gas a da se toplotna energija u stanu meri po utrošku.
Nije mi jasno kome ja onda plaćam tu energiju? Ko upravlja tim kotlom? Kako se uopšte obračunava cena?
Ako neko ima neko objašnjenje neka me uputi.
 
Da li neko ima iskustvo sa toplotnim pumpama vazduh-voda (Samsung recimo)? Kako ste zadovoljni? Da li je leti moguće rashladiti prostoriju kao kad se koristi klima uredjaj? Da li zimi mora po ceo dan da bude uključena ili može da prekide da se uklučuje kao TA (naravno ne mislim na to da se uključuje samo noću, da me neko pogrešno ne razume).
 
Evo mog iskustva sa sistemom TP Mitsubishi Zubadan TP, podno grejanje i 4 fancoilera treća zima, zasad veoma zadovoljan kvalitetom i komforom. Grejne sezone su mi izašle svaka oko 250 evra za 80 kvadrata visok plafon, zgrada predratna bez izolacije zidovi 40-50cm. Što se tiče grejanja podno je bilo sasvim dovoljno (bio sam malo skeptik zbog izolacije i kubature soba) ali treba reći da su prethodne zime bile tople. U svakom slučaju FC su generalno korišćeni za hlađenje tokom leta i to samo kad je duži interval visokih temperatura. Sad, upoređivati sa standardnim klimama nije možda zahvalno jer mnogo zavisi od položaja stana i izloženosti direktnom suncu ali kod mene je bilo veoma prijatno kad su radili
Grejanje sa TP može biti regulisano na više načina, sobnim termostatom, prema spoljnoj temperaturi preko krive grejanja, itd. što sve u suštini modulira rad same TP koja se uključuje i radi dok ne postigne zadatu temperaturu vode u sistemu koja cirkuliše. Kad padne ispod ili kad sobni termostat detektuje pad temp. u sobi ispod zadate vrednosti TP dobija signal za ponovni start. Kod mene je ovo u neku ruku i mana sistema jer zbog nedostatka izolacije imam dosta startova, ali ako imaš dobru izolaciju onda je to prava stvar jer će zagrejana voda cirkulisati duže bez gubitaka i samim tim još više smanjiti potrošnju struje
 
@Aes, hvala na detaljnom odgovoru.
Da li koristite toplotnu pumpu i za grejanje sanitarne vode?
Meni je nije ponudjena opcija sa FC već kombinacija podno u kuhinji i kupatilu, a zidno u sobama. Zato sam malo skeptičan što se hlađenja tiče kako će to izgledati.
Takođe me zanima da li postoje neki ventili na nivou soba koji se mogu zavrnuti ukoliko ne želim neku sobu da grejem/hladim.

Oduvek se grejem na TA pa mi je sve ovo velika nepoznanica.
 
@Lion, ja se nisam odlučio za pripremu tople vode iz razloga nedostatka prostora za tank mada je to još jedan plus za priču grejanja sa TP. Moram da napomenem da je i meni ovaj način grejanja bila relativna nepoznanica i da sam u hodu hvatao neke stvari dok smo sređivali stan. Recimo, nisam siguran koliko dugo bi bio bez hlađenja leti kada se potroši topla voda i hidrobox svičuje sa hlađenja na mod grejanja dok ne zagreje vodu u tanku na setovanu T.
Ovo što si naveo kao ponudu govori samo o grejanju. Da se razumemo, može se i samo sa podnim ići na hlađenje ali se to retko radi jer može doći do kondenzacije na podu, tj na zidovima u tvom slučaju. Druga stvar sa zidnim razvodom jeste pomalo banalno ali je veoma bitno da tačno ubeležiš gde idu cevi jer se vremenom zaboravi pa neko krene da burgija kroz zid i eto veselja
U vezi pitanja za ventile, nema ih na način kao kod radijatora ako na to misliš. Podno grejanje se obično razvodi po krugovima koliko ima prostorija tj. celina u stanu/kući i to bi najbolje bilo da se uradi neki projekat. Ti naravno možeš da tokom eksploatacije neke krugove pritvoriš u smislu protoka ako ne želiš da greješ neku sobu
Kod nas je baš retko da imaš neki forum gde bi ljudi razmenjivali iskustva sa ovim tipom grejanja jer nije masovno zastupljeno zbog visokih investicionih troškova i nikakvih subvencija države za energetsku efikasnost za razliku od zapadnih komšija. Ja sam dosad imao iskustva sa klasičnim grejanjem na struju, TA, CG, ali ova kombinacija TP/podno je sigurno po komforu i operatvnim troškovima najbolji vid grejanja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=816933#p816933:jtlm92il je napisao(la):
Aes » Pon Jan 25, 2021 9:27 pm[/url]":jtlm92il]
Recimo, nisam siguran koliko dugo bi bio bez hlađenja leti kada se potroši topla voda i hidrobox svičuje sa hlađenja na mod grejanja dok ne zagreje vodu u tanku na setovanu T.

Ovaj deo i mene najviše buni. Zimi je jasno jer i za grejanje i za toplu vodu ide funkcija zagrevanja. A leti ne znam kako bi to fukcionisalo kad ti treba i topla voda i rashlađivanje prostorije.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=816933#p816933:jtlm92il je napisao(la):
Aes » Pon Jan 25, 2021 9:27 pm[/url]":jtlm92il]
U vezi pitanja za ventile, nema ih na način kao kod radijatora ako na to misliš. Podno grejanje se obično razvodi po krugovima koliko ima prostorija tj. celina u stanu/kući i to bi najbolje bilo da se uradi neki projekat. Ti naravno možeš da tokom eksploatacije neke krugove pritvoriš u smislu protoka ako ne želiš da greješ neku sobu
Znači trebalo bi da može recimo negde na izlazu iz unutrašnje jedinice da može da se zaustavi protok za neki od krugova ako sam dobro shvatio?

Da li misliš da je za hlađenje onda bolje insistirati i na jednoj unutrašnoj jedinici kao kod klasičnog klima uređaja npr da razduvava hladan vazduh, a ne da samo postoji opcija sa protokom hladne vode kroz cevi u zidovima?
 
Ovaj deo i mene najviše buni. Zimi je jasno jer i za grejanje i za toplu vodu ide funkcija zagrevanja. A leti ne znam kako bi to fukcionisalo kad ti treba i topla voda i rashlađivanje prostorije.
Ne brini sistem sigurno funkcioniše sa tim svičovanjem. Pomenuo sam zbog toga što te interesuje komoditet hlađenja a tu može da smeta ako grejanje vode traje dugo

Znači trebalo bi da može recimo negde na izlazu iz unutrašnje jedinice da može da se zaustavi protok za neki od krugova ako sam dobro shvatio?
Da li misliš da je za hlađenje onda bolje insistirati i na jednoj unutrašnoj jedinici kao kod klasičnog klima uređaja npr da razduvava hladan vazduh, a ne da samo postoji opcija sa protokom hladne vode kroz cevi u zidovima?
U okviru instalacije postoji razdelnik sa protokometrima za svaki krug podnog grejanja koje možeš da otvaraš i pritvaraš, to možeš da potvrdiš sa ljudima koji rade izvođenje grejanja. Generalno ti protokometri služe za eventualno balansiranje sistema, ako u nekoj prostoriji ne želiš grejanje nemoj ga ni razvoditi (npr. lođa sa hranom i sl.)
Za pitanje oko unutrašnje jedinice - sve zavisi od broja i rasporeda prostorija. Ako misliš da će podno da ti završi priču sa grejanjem onda je možda pametnije za hlađenje staviti klasične klime u prostorije (opet kažem zavisi koliko je to izvodljivo zbog broja spoljnih jedinca, možda neka multisplit varijanta) nego ulagati u razvod FC (svakom fancoileru treba dovod struje, vode i odvod kondenzata). Duvaće i jedan i drugi sistem. Za hlađenje isključivo preko podnog zaista preporučujem da se raspitaš na internetu o iskustvima ljudi koji to koriste
 
@Aes, hvala puno na korisnim informacijama.

Kod mene će biti pretežno zidno. Podno je samo u kuhinji i kupatilu.
Gledao sam u dokumentaciji da što se tiče hlađenja ide voda do 19c (ne niže) da ne bi dolazilo do kondenza. Još samo kad bih našao nekog ko ima to kod sebe da mi kaže kako tih 19c vode u zidovima može leti da rashladi prostoriju kad su temperature preko 30c.
 
Probaj malo da pretrazis forume o ovoj temi, cisto da vidis realna iskustva ljudi.

Npr.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=1142839&page=137
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815977#p815977:2guwv54d je napisao(la):
Reza » Sub Jan 23, 2021 2:13 am[/url]":2guwv54d]Ćao ljudi,

Imam jedno pitanje u vezi grejanja na gas. Gledam stanove u nekoj novogradnji i rekli su mi da je grejanje po utrošku na kalorimetar i ja sam skapirao da se radio o CG. Medjutim u toku daljeg razgovora mi kažu da je grejanje na gas i po utrošku na kalorimetar. Onda razumem da u zgradi ima kotao na gas a da se toplotna energija u stanu meri po utrošku.
Nije mi jasno kome ja onda plaćam tu energiju? Ko upravlja tim kotlom? Kako se uopšte obračunava cena?
Ako neko ima neko objašnjenje neka me uputi.

Zna li neko nešto o ovom načinu grejanja. Priznajem meni je nepoznat način upravljanja da centralnog kotla na gas u velikim stambenim zgradama.
 
Vrh