Šta je novo?

Grejanje (Gas, TA peći, Norveški radijatori tj konvektori, pelet, klima..)

Da znam da grejanje kasni jedan mesec, al kolicina (2 kolona) isntalacione snaga je uvek ista, kod tebe je 3,67, kod mene 2,18, to mi nije jasno kako su izracunali, a cena izgleda da ima razlike u danima, Oktobar ima 31, Novembar 30, Decembar 31, mada mi nije jasno kako je u Novembru skuplje a ima manje dane.
Infostan je za mesece koje sam naveo, a grejanje za jedan unazad, pa prostom matematikom se dodje do priblizne vrednosti ( razlika je u par stotih). A ko zna kako zaokruzuju, po mom racunu vidis da je u jednom .71 a u drugom 0.72!?
 
Računaju jediničnu cenu obračunske snage po danu. Ako mesec ima manje dana, veća jedinična cena po danu će biti.

327.37*30=9821.28
9821.28/31=316.81
 
Jedna misterija otrkivena, sad jos samo da nadjemo kako su dosli do tih 9821.28, i sta je kolona 2 :D
 
Instalisana snaga nema veze sa kvadraturom nego sa "količinom" radijatora, tj. koliko maksimalno možeš grejanja da dobiješ/uključiš.

Ako bih objašnjavao na primeru zvučnika, to bi bilo ona snaga koja je potrebna da odvrneš na maks zvučnike. Imaš na računima za struju isto tu stavku, i ona je kad se saberu maksimalne snage svih utikača pa dobiješ neku cifru.
aha, ovaj post sam malopre propustio.
 
Koja je procedura ako hoćeš da zameniš stare radijatore u zgradi gde je centralno grejanje?
 
Sve zavisi,ako je bas matoro moze da se desi da nemas ventil na povratnoj cevi a i da imas pitanje da li zatvaraju. Zvuci lako ali je malcice drugacije u praksi :)
 
Sačekas da završi sezona valjda 5 maja ili tako neki dan
 
Unapred se izvinjavam ako je ovo već bilo na temi - da li je neko imao iskustva sa toplotnim pumpama vazduh-voda? Imam prijatelja koji se greje na norveške radijatore i hoće da predje na nešto drugo. Trenutna vodeća opcija mu je centralno, ali mi se sve nekako čini da bi možda bolje prošao sa toplotnom pumpom i radijatorima. Radi se o stanu koji ima jedno 55m2.

Naravno, najviše ga zanima kakva bi mogla da mu bude potrošnja struje.
 
Kako u srbiji ide klima, svakako toplotna pumpa zvuči kao najbolje rešenje... neće biti nekih zima da je prevelik minus za spoljnu jedinicu. Nisam ekspert, ali im valjda naglo opada efikasnost kako temperatura prilazi -15c do kojih uglavnom sve mogu da greju...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Unapred se izvinjavam ako je ovo već bilo na temi - da li je neko imao iskustva sa toplotnim pumpama vazduh-voda? Imam prijatelja koji se greje na norveške radijatore i hoće da predje na nešto drugo. Trenutna vodeća opcija mu je centralno, ali mi se sve nekako čini da bi možda bolje prošao sa toplotnom pumpom i radijatorima. Radi se o stanu koji ima jedno 55m2.

Naravno, najviše ga zanima kakva bi mogla da mu bude potrošnja struje.
Колико сам разумео топлотна пумпа најбоље иде са подним грејањем. Што сам више истраживао о топлотним пумпама ваздух-вода све су ми мање биле опција јер у теорији супер звучи али у пракси ипак није тако. Потрошњу енергије топлотне пумпе бих поредио са потрошњом аутомобила у лабораторијским условима.

Ако је у питању 55м2 онда је најбоља једна инвертер клима (топлотна пумпа ваздух ваздух) и догревање се норвешким радијаторима.
Највећа предност топлотне пумпе ваздух-вода је што се лети приликом хлађења као "нуспродукт" добије топла вода.

Сада Немци промовишу топлотну пумпу као националну политику, а каад видиш да Немци нешто раде у енергетици знај да ће се закуцати и треба гледати да се не праве њихове грешке.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Kako u srbiji ide klima, svakako toplotna pumpa zvuči kao najbolje rešenje... neće biti nekih zima da je prevelik minus za spoljnu jedinicu. Nisam ekspert, ali im valjda naglo opada efikasnost kako temperatura prilazi -15c do kojih uglavnom sve mogu da greju...
Da, mislim da si u pravu. Naravno, mnogo njih se reklamira kako rade do -25 ali mislim da je efikasnost na tim temperaturama upitna.
Aко је у питању 55м2 онда је најбоља једна инвертер клима (топлотна пумпа ваздух ваздух) и догревање се норвешким радијаторима.
Највећа предност топлотне пумпе ваздух-вода је што се лети приликом хлађења као "нуспродукт" добије топла вода.
Hvala. Dobar savet. Samo što mislim da ti Norveški troše ko ludi, a ne zagreju prostor baš onako kako treba.
Сада Немци промовишу топлотну пумпу као националну политику, а каад видиш да Немци нешто раде у енергетици знај да ће се закуцати и треба гледати да се не праве њихове грешке.
😂
Da, lepo si to rekao.
 
Moj savet bi bio multi split inverter klima sa dve jedinice. Panasonic CU-2Z50TBE ili nešto slično od japanskih proizvodajča MicubišI, Daikin. Tada mu nikakvo dogrevanje sa električnim radijatorima neće biti potrebno. Eventualno neki električni sušač za peškire u kupatilu ali mislim da ni to neće biti potrebno. Ono što je jako bitno je da stan nije vila promaja i da ima solidnu izolaciju. Ako to nije rešeno ni jedan vid grejanja neće biti jeftin.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Vrh