Šta je novo?

Gradska magistralna saobraćajnica Novi Beograd - Surčin

@sev da, dobro zapažanje, baš taj atarski put je po aktuelnom PDR predviđen za proširenje na 2+2, zajedno sa vezom sa tom istom petljom koja će se rekonstruisati i proširiti. Eto nam novog ulaza u grad iz pravca aerodroma.

@SunnyJ odlična ilustracija moje poente, hvala

Tako nekako se iz "Donjeg polja" izrodilo i "Dojno polje", a onda i sa internetom i "Aerodrom Dojno polje" (?!?) 😀
Ja sam zapanjen koliko se ovakvih "semantičkih" evolucija, ponekad i smeših, desilo među toponimima samo na ovom uskom pojasu između Save i Dunava...

Donje Polje -> Dojno Polje itd.
Gornji Vrh -> Goli Vrh itsl...
Bostanište -> Postanište
Lanište -> Plandište
...
...
...
 
Ja sam zapanjen koliko se ovakvih "semantičkih" evolucija, ponekad i smeših, desilo među toponimima samo na ovom uskom pojasu između Save i Dunava...

Donje Polje -> Dojno Polje itd.
Gornji Vrh -> Goli Vrh itsl...
Bostanište -> Postanište
Lanište -> Plandište
...
...
...

Možda je za sve kriv jedan isti čovek u Vojnogeografskom institutu :)
 
Super za novo odlaganje. Realno to je svima bilo jasno odmah. Nego mi nije jasno sta Kineze sprecava da rade sve drugo sto mogu..tipa kruzni tok i od kruznog toka ka Surcinu na pr..Moja slobodna procena da ima svasta jos nesto da se radi sto im kuce ne smetaju...pre svega opet kazem Kruzni tok...kakav crni 31.mart...mozda ali bez kruznog...
 
Super za novo odlaganje. Realno to je svima bilo jasno odmah. Nego mi nije jasno sta Kineze sprecava da rade sve drugo sto mogu..tipa kruzni tok i od kruznog toka ka Surcinu na pr..Moja slobodna procena da ima svasta jos nesto da se radi sto im kuce ne smetaju...pre svega opet kazem Kruzni tok...kakav crni 31.mart...mozda ali bez kruznog...
Ako bi uradili kružni tok sli ne i put do njega, da li bi to značilo da vinogradska biva potpuno odsečena za to vreme? Ako bi tako nekako izgledalo nadam se da nece krenuti sa kružnim do samog kraja.
 
Da li postoji plan da se revitalizuje put od Surčinske petlje do Surčina? Taj put će da bude najbrža veza do Surčina i sela iza Surčina, tako da će tim putem da prolazi dosta veliki broj vozila.

. surcin_put.PNG
Na videu o izgradnji saobraćajnice vidi se da nadvožnjak ima 2+2 trake, da li postoji plan da put od petlje do Surčina ima 2+2 trake?
surcin.PNG
 
Cim se zavrsi za glasanje za Expo 2027 bice sredjivanje i tog puta (naravno ako Srbija dobije da postane ogranizator Expo 2027).
 
Ja sam bio ubeđen da naziv "Ratno ostrvo" potiče iz nemačkog jezika i da je nastao nakon jedne od brojnih opsada Beograda, jer su se na njemu nalazili privremeni vojni objekti i položaji artiljerije koja je gađala grad.

Nazivi toponima se ne menjaju stolećima,a pošto učimo istoriju tako da posmatramo da je milenijum veliki vremenski period, tesko je da zamislimo da se i milenijumima imena mesta tesko menjaju koliko god to čudno zvučalo. Eno u Albaniji na jugu i u centralnoj Albaniji i dalje se nalaze sela sa slovenskim (srpskim) nazivima, i posle dvovekovne represije i zabrane imena i prezimena , i u Grčkoj takođe, toponimi ostaju,čak i kada su poarbanašeni ili helenizovani, što se vidi i po sadašnjim nazivima mesta na Kosovu (npr Peć je Peja, Đakovica Gjakova, Vitina Vitin itd ...)u Grčkoj na severu sela Slatitsa (Zlatica) , Etomilitsa, Poganiani ,Tsepelovo itd... Zapravo svako drugo selo na severu Grčke je ostalo sa starim nazivom samo drugačije izgovorenim. O Albaniji tek ne pričati. No odoh preširoko, imate google maps i neko znanje pa istražujte... :)

Pejzaž i mesto na kom se nalazi ovo ostrvo o kom govorimo je gotovo nemoguće da nije imao ime do 17 - 18 veka, i iako je poznato da je BG često učestvovao u ratovima, kada se to razvuče na vremenski period od više milenijuma koliko postoji, pre će biti da je u pitanju da se ovo mesto zvalo rt ili rit, jer realno ko bi normalan nazvao ostrvo ratno u smislu vojne operacije,ratovi iako deluju da su česti, nisu svakodnevnica koja određuje naziv toponima u tom obimu. Biće da se veliko ratno ostrvo tako zvalo oduvek (iliti po austrijancima od kad su sloveni došli na balkan i promenili sve nazive mesta tako da se zovu na njihovom jeziku :D pa čak i u Bosni) , možda Veliki rat i mali rat, ali da je u pitanju war kosi se sa nekom logikom koja mi je u pameti.
 
Дај Боже, било би то значајно!
Izvinite ali moram da pitam za koga i za sta bi bilo yo znacajno?
Cemu zapravo sluzi taj Expo? Koliko isti kosta? Da li Srbija za to ima para, odnosno koliko bismo se zaduzili da to organizujemo?
Pogledajte ko su bili prethodni organizatori takvih manifestacija i sve ce vam se kazati.
A takodje uzmite primer jedne Grcke, kako je ona prosla kada je mislila da je nesto sto nije. Rasipanje za Olimoijadu. Sve je to sjajno islo dok se nisu otkrile finansijska stelovanja i prikriveni dugovi. Posle se sve srusilo kao kula od karata.
A vidite gde smo mi u odnosu na takvu grcku pa razmislite sta je nama prece- tamo neko tovarenje dugova i bede narodu zarad kojekakvih svetskih korumpiranih manifestacija u cilju nalazenja opravdanja za izmestanje sajma i prosirenja BnV ili npr pakrinzi u ovom gradu, saobracaj, parkovi, cistoca ulica, fasada...
Spustite se malo na zemlju!
 
Nazivi toponima se ne menjaju stolećima,a pošto učimo istoriju tako da posmatramo da je milenijum veliki vremenski period, tesko je da zamislimo da se i milenijumima imena mesta tesko menjaju koliko god to čudno zvučalo. Eno u Albaniji na jugu i u centralnoj Albaniji i dalje se nalaze sela sa slovenskim (srpskim) nazivima, i posle dvovekovne represije i zabrane imena i prezimena , i u Grčkoj takođe, toponimi ostaju,čak i kada su poarbanašeni ili helenizovani, što se vidi i po sadašnjim nazivima mesta na Kosovu (npr Peć je Peja, Đakovica Gjakova, Vitina Vitin itd ...)u Grčkoj na severu sela Slatitsa (Zlatica) , Etomilitsa, Poganiani ,Tsepelovo itd... Zapravo svako drugo selo na severu Grčke je ostalo sa starim nazivom samo drugačije izgovorenim. O Albaniji tek ne pričati. No odoh preširoko, imate google maps i neko znanje pa istražujte... :)

Pejzaž i mesto na kom se nalazi ovo ostrvo o kom govorimo je gotovo nemoguće da nije imao ime do 17 - 18 veka, i iako je poznato da je BG često učestvovao u ratovima, kada se to razvuče na vremenski period od više milenijuma koliko postoji, pre će biti da je u pitanju da se ovo mesto zvalo rt ili rit, jer realno ko bi normalan nazvao ostrvo ratno u smislu vojne operacije,ratovi iako deluju da su česti, nisu svakodnevnica koja određuje naziv toponima u tom obimu. Biće da se veliko ratno ostrvo tako zvalo oduvek (iliti po austrijancima od kad su sloveni došli na balkan i promenili sve nazive mesta tako da se zovu na njihovom jeziku :D pa čak i u Bosni) , možda Veliki rat i mali rat, ali da je u pitanju war kosi se sa nekom logikom koja mi je u pameti.
"Veliki rat i mali rat, ali da je u pitanju war kosi se sa nekom logikom koja mi je u pameti."


Nije "war" nego "krieg" što savršeno ima logike.
Screenshot_20230206-235429~2.png


"Кроз историју острво је често мењало имена, најстарији назив му је био Дунавско острво, затим Циганско острво, из разлога јер је на острву током 17. и 18. века постојала циганска махала, потом Бабалик острво, Цариградско острво, а 1717. године у време заузимања Београда од стране аустријске војске под командом Евгенија Савојског добија данашњи назив, Велико ратно острво."
Izvori su u fusnotama.
 
Pomera se stadion ka Novom Beogradu ako sam ga dobro shvatio? Jel to proverena informacija?
 
Vrh