Šta je novo?

Genex (Geneks kula)

Sve je to u redu, ali lik je ostrašćen kao najvatreniji zagovornik liberalnog kapitalizma i u tom smislu nije koristan kao analitičar, jer zastupa jasno profilisano ideološko viđenje.
Drugo, nisam zaista video nijednu korisnu analizu sa njegove strane u prrthodnih 15-ak godina.
 
Ja sam par puta kolima ulazio u tu garažu, išao sam u ketering koji je uzeo kuhinju u zakup! Prilično velika kuhinja, mala garaža!😁
 
Bilo je solidnih tekstova u Nedeljniku na temu bolesti ex-Ju ekonomije. Imaj u vidu da se time bave uglavnom Slovenci, a kod nas gotovo niko, mada imam dosta dobru knjigu Slobe Vukovića sa tom tematikom.
I ćorava koka neko zrno ubode. Jasno je da je blizak kapitalu i da ga tako percipira. Slažem se sa delom njegove kritike neefikasnosti države i državnog upravljanja, samo što njegova libertarijanska rešenja privatizuj sve nikome nisu dobra donela. Korisno mi je šta napiše jer znam da je to bukvalno ideologija kapitalista.

Što se tiče Genexa stanari su najavili za sutra blokadu Gazele, kockaju se na veliko. Hajde da vidimo šta će biti od toga.
 
676.jpeg

Kaldrma.rs
 
Mislim da iza ovoga stoji ozbiljna ideja da se unapred diskredituju neku budući protesti i blokade saobraćajnica zbog mnogo bitnijih pitanja.
Ne slažem se, nema nikakve zavere već su ljudi očajni. Blokada ulice je znak očaja i lude hrabrosti. Kao i blokada Gazele zbog Rio Tinta može biti veliki uspeh ili može u drugom slučaju diskreditovati borbu zbog koje se to čini zauvek.
Evo i frilenseri protestuju sutra ispred Vlade.
 
Ne razmišljamo na isti način.
Ovaj konkretan povod za protest relativizuje ovakav način borbe za ispunjenje zahteva, i apsolutno je nesrazmeran sa npr ekološkim i socijalnim protestima (a i ja se pitam - kojim?). Tako da sasvim odgovara vlastima da sada, na primeru protesta stanara blokiranjem auto puta (dakle apsolutno nebitan povod za tako nešto u bilo kojoj široj priči) ili reaguju silom i to ustanove kao buduću praksu kada se bude protestovalo zbog nečeg zaista bitnog, ili svaki sledeći put da relativizuju ozbiljne proteste poredeći ih sa stanarima Genexa. I onda se postavlja pitanje - kome je ovo moglo da padne na pamet? A tu je uvek i momenat odvraćanja pažnje javnosti kada se priča o ozbiljnim političkim temama ("plan za Kosovo").
 
Poslednja izmena:
O planovima i rešenjima za Kosovo slučamo svakodnevno, najmanje deceniju.
 
I ćorava koka neko zrno ubode. Jasno je da je blizak kapitalu i da ga tako percipira. Slažem se sa delom njegove kritike neefikasnosti države i državnog upravljanja, samo što njegova libertarijanska rešenja privatizuj sve nikome nisu dobra donela. Korisno mi je šta napiše jer znam da je to bukvalno ideologija kapitalista.

Što se tiče Genexa stanari su najavili za sutra blokadu Gazele, kockaju se na veliko. Hajde da vidimo šta će biti od toga.
Година 2023. Словенија и Хрватска обавиле транзицију пре 30 година, у Србији је и даље тржишна економија коју не поседује партија баук и неки суманути либертаријанизам
 
Ne razmišljamo na isti način.
Ovaj konkretan povod za protest relativizuje ovakav način borbe za ispunjenje zahteva, i apsolutno je nesrazmeran sa npr ekološkim i socijalnim protestima (a i ja se pitam - kojim?). Tako da sasvim odgovara vlastima da sada, na primeru protesta stanara blokiranjem auto puta (dakle apsolutno nebitan povod za tako nešto u bilo kojoj široj priči) ili reaguju silom i to ustanove kao buduću praksu kada se bude protestovalo zbog nečeg zaista bitnog, ili svaki sledeći put da relativizuju ozbiljne proteste poredeći ih sa stanarima Genexa. I onda se postavlja pitanje - kome je ovo moglo da padne na pamet? A tu je uvek i momenat odvraćanja pažnje javnosti kada se priča o ozbiljnim političkim temama ("plan za Kosovo").
Relja je ovde u pravu skroz. Iako sam od starta naignjao ka strani stanara (jbg, šta ću kad nisam kapitalista, pa sam mnogima odmah automatski komunista) ali priznajem da kada sam prvi put na ovoj temi pre par dana pročitao u tekstu da stanari kažu da će blokirati Gazelu (???) ako im se zahtevi ne usvoje, da mi je to bilo baš šokantno. Prešao sam preko toga misleći da je to samo neka patka ili novinarska podmetačina međutim ako sam dobro ispratio, to nije slučaj.

Elem, slažem se sa stanarima do neke tačke. To ''do neke tačke'' je nedokučivo jedno polovini foruma i 2/3 srpskog naroda, jer mnogi ljudi ovde imaju problem da shvate koncept izražavanja kroz skale, već sve hoće ili crno ili belo, ili da ili ne, ili 0 ili 100%. Ali u slučaju pokušaja da se blokira Gazela, mislim da je to em previše, em neukusno, neprimereno. I razumem šta Relja pokušava da kaže, da je možda neko namerno odveo celu stvar u apsurd, da bi time apsurdizovao, relativizovao i obesmislio i sve buduće proteste i akcije.

Prvo smo imali situaciju sa onom Kurbarom sa Studija B kada su iskoristili njeno glupiranje u reportaži i reakcije na to, da ubuduće obesmisle svaki pokušaj kvantifikovanja protesta i građanskih akcija. Od tada pa do danas, retko koji medij govori ''bilo je toliko ljudi''. Svi se drže nekih ofrlje procena i opisa (ne računajući režimske naravno, koji uvek idu na to da umanje i ponize svakog ko se usuđuje da bude opozicija). Onda smo imali situacije sa ekološkim protestima gde se među priglupi i zajedljivi srpski narod i glasačku masu pustila priča ''vidite kako njih par hiljada blokira najvažniji autoput u zemlji! KME!'' i ''vidite kakvi su ekolozi koji dolaze do (bestragija) Fruške gore u automobilima, puše cigarete, udišu kiseonik i izdišu ugljen-dioksid! BUA!''. Znači apsurdizacija, omalovažavanje, relativizacija i polarizacija su oterane još jedan korak dalje. I od tada i nismo imali druge veće proteste u Srbistanu.

Sada ako se zbog jedne zgrade blokira autoput ili most, ta apsurdizacija i Vučićeva manipulacija, odnosno zamka, će otići korak dalje, Vučiću na ruku. I ubuduće kad god poželi da diskredituje bilo kakvu građansku akciju, samo će da izađe pred svojih 30634 medija i kaže ''vidite ih, ovo su isti oni koji blokiraju autoput zbog zgrade, jel za takve želite da glasate?'' i time će srozati i diskreditovati mnoge druge potencijalne pokušaje protesta, revolucija ili prosto građanskih odalamanja po tintari kada pretera u nečemu (kao kada ga je narod spontano odalamio po tintari prva dva dana protesta u julu 2020. , podvlačim ovo ''prva dva dana'', cirkus posle ne računam)

Na kraju krajeva, na stranu politika i na stranu naša urođena srpska pasija da se delimo na ekstreme (komunjare i kapitaljare), koliko god se slagao s nekim, ne mogu da zamislim scenario u kome je blokada autoputa ili mosta od strane stanara jedne zgrade, kredibilan način borbe. Možda ću nekome zvučati smešno (ni prvi ni poslednji put) ali da su najavili blokadu Ulice narodnih heroja pa da razumem. Kao što su mnoge druge mikro-zajednice radile slično kada bi ih vlasti kulirale na ljudske pozive na razgovore. Ali ovo prećenje blokadom autoputa mi deluje neprirodno. I baš zato me ne bi čudilo da iza te ideje stoji neki SNS trojanac koji je tu doveden da bi obesmislio sve buduće ideje građanskih akcija i neposlušnosti, time što će ''svoju'' grupu da uvuče u sukob sa ostatkom naroda i apsurdizuje celu poentu iza građanskih akcija. A ne bi bio prvi put da S(N)S mašinerija to radi.
 
Poslednja izmena:
Ne slažem se, nema nikakve zavere već su ljudi očajni. Blokada ulice je znak očaja i lude hrabrosti. Kao i blokada Gazele zbog Rio Tinta može biti veliki uspeh ili može u drugom slučaju diskreditovati borbu zbog koje se to čini zauvek.
Evo i frilenseri protestuju sutra ispred Vlade.
О кавом очају ових људи ти причаш ! Основни разлог је тај што траже да им будући власник среди некретнине, зграду, лифтове, чак и столарију ....., а они власници станова. Ето сад траже да се обустави донација за изградњу пруге Београд - Ниш, увукли су у "проблем" и амбасаде ткз. Квинте, па шафа Делекације ткз. еу,... и наравно овдашњу некакаву зелену опозицију, разне "ћутологе", нво, нло, аи,... Одустали су од протеста испред Владе, а гледаће да организују, можеш мислити, протесну шетњу од моста "Газела" до куле Генекс.
Иначе су већ "добро" обучени од оних који су шетали по ауто-путу код Сава центра и слично. Можда ће и она Фиола да им дође!

За ваше обавештење и ови са Бежанијске косе, који се ку*** против гробља за кућне љубимце, ће изгледа да крену стопама неких станара из стамбене куле код Генекса. Већ се анимирају неки ткз. политичари!

Станари „Генекса” сутра у Скупштини Србије

Петак, 27.01.2023. у 14:03Далиборка Мучибабић
Одустали су од протеста испред Владе Србије, а за 4. фебруар најављују шетњу од „Газеле” до Западне капије Београда
 
Pozicija Genexa je takva da ih okružuje i Autoput.
Da ali to nije argument. To je kao kada bi neko živeo pored depoa GSPa pa zbog spora sa Gradom (državom, režimom, partijom... sve je to isti k u Srbiji) oko parkinga ispred zgrade ili oko podruma i tavana, odluči da blokira sva vozila JGPa iz obližnjeg depoa. Kažem, slažem se sa njima do neke tačke. Posle neke tačke ne mogu da se složim. Pa neka me mrze i jedna i druga strana. Msm to je kao kada bi me neko pitao da li bih podržao protestanta koji u revoluciji protiv SNSa želi na smrt da umlati pandura na zemlji. Pa ne bih, naravno. Postoji mera do koje se ide i koja se ne prelazi.

No dobro, ako sam ja dobro ispratio, za sada više nije bitno jer su se valjda dogovorili da se nađu sa vlastima pa da pregovaraju.

Usput, ovo mi je još jedna šokantna izjava i rezon (iz teksta):
Тражимо да се обустави донација од 600 милиона евра за пругу Београд – Ниш ако се не стопира продаја „Генекса


P.S.
Pravda za kerovsko groblje! Ko ne voli kerovsko groblje i sa'rane, ne voli ni kerove. A ko ne voli kerove, taj ne voli ni ljude. A ko ne voli ljude, taj ih i ubija! Pravda za kerove i kučkare!
 
Poslednja izmena:
Какав је ово циркус? За шта се ови станари хватају правно у овом случају?
 
Па као ургираће код амбасадора. Сулуда уцена, ово стварно изгледа као начин да се обесмисли сав остали оправдани бунт грађана на нивоу локала али и целе државе.
 
Па ваљда преко неких НВО имају неке контакте, супротно немам појма што спомињу пругу уопште.
 
Vrh