Šta je novo?

Genex (Geneks kula)

Evo za poredjenje. Ovo je za novu garazu kod Pinkija.

U teoriji to je 450 parking mesta za Geneks. GDE !?!?
Ne znam , pokušavam da skontam. Sad prelistavam neki druge izvore i jedan kaže da zgrada nema nikakav parking. Treći izvor kaže da postoji mogućnost izgradnje garažnog prostora....
 
Pa piše u oglasu za prodaju da ima poslovna Kula 15.000kvm poslovnih i 9.000kvm garažnog prostora…

To je apsolutna šteta da se pravi studentski dom, Genex kula je simbol jedne ozbiljne i uspešne trgovačke firme koja je imala operativne kancalarije u Londonu, Frankfurtu, Moskvi… sa kvalifikovanim kadrom(u poredjenju sa ovim čime sad raspolazemo) koji su doduše neki od tajkuna sada, ali kad vidimo ko i sa kakvim kvalifikacijama sada stavlja šapu na politički kapital 🙃

Ja sam ubedjen da kula treba da bude poslovni inkubator za tehnološke/IT startup-ove kao neki simbol…
 
Ideja da Geneks bude studentski dom jeste dobra ali vidim dve mane. Prvo, zgrada je kula. I mada imamo primere studentskih domova koji su takođe kule, mislim da je bolje držati se ustaljene prakse da se domovi grade tako da ne idu previše u visinu zbog lakše i brže evakuacije prilikom požara ili drugih nepogoda. Ljudi će reći ''da, ali prskalice, alarmi, oznake, pa možda jednog dana i obuka civilne zaštite ili barem vežbe evakuacije...'' I slažem se, sve to stoji. Ali u zadnjih nekoliko godina smo imali nemali broj većih požara koji su se dešavali, kako u prizemnim, tako i u visokim zgradama. NO, ako stručni i upućeni ljudi misle da su rizici minimalni i prihvatljivi, onda u redu, neka se ovo ne računa.

Drugo je ovo što je Pantograf rekao, kako bi bili povezani sa linijama JGPa. Doduše ako gledamo malo šire, istina je da su tu blizu i autoput i linije koje studenti iz Studentskog grada ionako već koriste, a isto tako je tu i obližnji Bulevar Đinđića, gde prolaze 70, 74 i 612. Pa se razmišljam, ako studenti mogu da funkcionišu sada u obližnjem bloku gde je Studentski grad, možda bi mogli i odavde iz Geneksa. Ali ne tvrdim ništa, jer ne boravim tamo (ni u domu ni u blokovima okolo) tako da je glupo da pričam napamet.
Најбоља локација за студентски дом би била бивша Беобанка на Зелењаку
Ne bi bila baš najbolja jer su oko nje trotoari koji su već sa sadašnjim količinama pešaka nekad pretesni (pogotovu kad se utovaruju i istovaruju putnici iz obližnjih autobusa), a tek kada bi ujutru bile reke studenata koje izlaze iz nje, i popodne reke koje se vraćaju u nju, imali bismo situacije kao na nekim stajalištima na Autokomandi ili npr prekoputa Hrama, gde se svi sapliću jedni o druge i blokiraju se. Brankova je i inače jedno za pešake i stanare grozno mesto, vrlo tesno, bučno i neprijatno. A tek sa dodatnim rekama studenata koji bi išli, i u Brankovu (ka FPU), i u Carice Milice, i ka Zelenom vencu, i na autobuse za NBG, i na autobuse ka Despota Stefana... bio bi prvi haos. Ko se ne slaže, samo neka pogleda trotoar od ćoška Beobanke, preko ulaza u podzemni pa sve do početka pasaža u Maršala Birjuzova. To je haos, i to je jedno ruglo i brlog Beograda.

Inače, već duže vreme razmišljam o opciji da se Beobanci omogući direktan pristup ka Maršala Birjuzova kroz neki pasaž u unutrašnjosti bloka iza nje. Nevezano da li će biti privatna kula ili studentski dom, razmišljam o tome. Obrni okreni, tako nešto je potrebno. Pogotovu što je tu još jedan relativno prometan pešački koridor - stepenice između MB i Obilićevog venca.
Од државних зграда могли би бивши генералштаб да реновирају и пренамене за студентски дом.
Ovo je odlična ideja! (y) I sad si me inspirisao da se ponovo vratim na tu lokaciju i probam da smislim neko rešenje za ta dva bloka, kad je već jasno da je država de facto batalila priču o obnavljanju Generalštaba i o ostavljanju MO i VS u njemu (nakon obnavljanja).


Inače, baš danas pričam sa kolegama kako je Beograd jedan od retkih većih gradova koje znam kome je 30 fakulteta razbacano na 40 lokacija širom grada.
 
Bravo, to je to! Obzirom da površina KP 1173/2 iznosi 9023 m2 , kao što i stoji u oglasu , izgleda da se garaža prostire ispod celog platoa na kojem je zgrada. Ali i dalje mi nije u potpunosti jasan tekst oglasa:

ПОСЛОВНИ ЦЕНТАР ГЕНЕКС

НЕПОКРЕТНА ИМОВИНА:


”Зграда пословних услуга По+Пр+М+26+Пк1+Пк2 – По+Пр+М+38“ (познатa под називима „Генекс кула“ или „Западна капија Београда“), у улици Народних хероја 43, Београд-Нови Београд, изграђена на катастаркој парцели број 1196, уписана у лист непокретности број 3538 КО Нови Београд, евидентирана као зграда број 1, површине у габариту 600м², спратности: По+Пр+М+38, правни статус објекта: објекат преузет из земљишне књиге, са носиоцем права друштвене својине Компаније Генералекспорт, обим удела: 1/1, коју чине:

28 посебних делова објекта (Пр+М+26 Сп), уписаних у В лист-2 део ЛН 3538 КО Нови Београд, укупне површине од 14.943м², сви описани као ”пословни простор-осам просторија за који није утврђена делатност”, са носиоцем права друштвене својине Компаније Генералекспорт, обим удела: 1/1;

Пословни простори у ванкњижном власништву стечајног дужника који чине спратови од 27-37 укључујући и ове спратове, укупне површине 1450,39 м2 према Извештају о иновацији процене вредности. Наведени пословни простори нису уписани као посебни делови објекта;

Пословни и гаражни простори уписани у лист непокретности број 3141 КО Нови Београд, као посебни делови објекта број 1-Гаража, површине у основи 9023м2, изграђен на кат. парцели бр. 1173/2 КО Нови Београд, правни статус објекта: Објекат изграђен без дозволе за градњу. Објекат је евидентиран као приземни: ниско и високо приземље, а непокретност је описана као ”гаража” са евиденцијом 10 посебних делова објекта различите намене или „за који није утврђена делатност“ укупне површине од 6.445м², са носиоцем права друштвене својине Компаније Генералекспорт, обим удела 1/1.

Dodatno zbunjuje što je u listi napokretnosti na parceli posebno izlistan; Poslovni prostor javne garaže na površini od 3130 m2. Izgleda je ta garaža pod nekim sporom, a i da je u procesu legalizacije. Neko tu zavlači za goleš planinu čini mi se...
 
Podsećam na protest stanovnika Geneksa i okolnih zgrada 2021. godine jer je tada pokušano na "klasičnu foru" od strane grada da se usvoji plan da se nadogradi "baza" Geneksa i tu naprave garaže i poslovni prostor dok poslovna kula zvrji parzna. Mislim da su garaže koje su navedene u oglasu zapravo fiktivne ili neupotrebljive. Ne mogu ni da pomislim koliko su imovinsko-pravni odnosi zamršeni.

Inače u garaži ispod poslovnog dela kule Geneks je Jutjuber neovlašćeni serviser.

 
Podsećam na protest stanovnika Geneksa i okolnih zgrada 2021. godine jer je tada pokušano na "klasičnu foru" od strane grada da se usvoji plan da se nadogradi "baza" Geneksa i tu naprave garaže i poslovni prostor dok poslovna kula zvrji parzna. Mislim da su garaže koje su navedene u oglasu zapravo fiktivne ili neupotrebljive. Ne mogu ni da pomislim koliko su imovinsko-pravni odnosi zamršeni.

Inače u garaži ispod poslovnog dela kule Geneks je Jutjuber neovlašćeni serviser.

Youtber je verovatno zakupac
 
Najavljuje se akcija stanara protiv prodaje Geneksa, više detalja kada bude zvanično ;)
 
Budimo realni, tražimo nemoguće!
genex poziv.jpg
 
Očito se bore za ono rešenje koje njima najviše podiže cenu kvadrata, parama svih nas
 
Objektivno, od svih predloga koje sam čuo, najbolje je da se tu podigne studentski dom (iako sam čuo i određene zamerke).
Pretpostavljam da će u februaru država iskoristiti pravo preče kupovine, da će se onda preganjati sa stanarima, a na kraju će ipak prodati nekom braćeli ispod žita i ispod cene. Stanari će se buniti, pa će početi dugogodišnje suđenje, a zgrada će nastaviti da propada.
 
Код нас се некако увек иде да култура добије половне објекте. Ово је ипак пословни простор, можда би рационално било да се ту усели неко министарство или нека државна/градска администрација. Има ли ко да кубури са простором од њих?
 
Демонстрантима из блока 33 неко да јави да је пао берлински зид како би после лакше поднели чињеницу да се овом иницијативом боре за коначну девастацију Генекса кроз немар, неспособност и корупцију државног апарата.

Јел зна неко за један јавни објекат у последњих 35 година који се на иоле пристојном нивоу одржавао и одрживо експлоатисао а да је у власништву државе?
 
Наши грађани најчешће обитавају на два крајња пола: или су јајаре, или су далебу. У овом случају су ово друго.

Ко вас, несреће, пита шта ће да буде у згради која није у вашем власништву? Нашла се екипа из генералских зградица да командује... могла је пословна зграда док је била Удбашка фирма, сад не може. Не дају. Могао би терен за балоте, таман има и трибине.

Остав, магарци новобеоградски брдско-планински!
 
Čekaj, ako smem da pitam: Koji je uopšte pravni osnov po kome se stanari bune?
 
Hajde sad ozbiljno.
U stambenoj kuli uopšte ne žive samo zaposleni u ex-Genex-u. Konkretno, tu je bilo i vojnih lica, zaposlenih u zdravstvu, you name it.
 
Vrh