Šta je novo?

Genex (Geneks kula)

Da mene pitate ja bih napravio poslovnu zgradu sa kancelarijama B klase za mikro i mala preduzeća kancelarije od 30-100kvm , 15.000kvm kancelarija adaptirati , a i na 9.000kvm garažnog prostora se može dosta toga napraviti, ali da budemo realni ovo se po običaju sprema za nekog kupca i cena ide dole…
 
Ако је већ нешто у шта ће да улаже град онда то по мени треба да буде решење неког градског проблема или бар нешто од јавног интереса

Пословног простора има а и најпрофитабилнији је приватницима да се гради тако да ми Генекс као пословна зграда није нека спектакуларна опција

Генекс Тесла ми је више силовање јадног човека и његовог лика, Тесла у Храму Светог Саве, Тесла на репу авиона, Тесла на Ушћу (итд.). Постоји граница између слављења нечијег генија и кићење њиме због недостатка бољих идеја. Генекс кула са Теслом нема ама баш никакве везе. Ми генерално имамо тенденцију да се сетимо да поштујемо важне људе тек када је за то прекасно; имамо ми и подоста талентованих људи данас којима би више значило да сада улажемо у њих

У то име бих гласао за студентски дом као једину опцију која је заправо решење неког проблема са којим се грађани суочавају; поготово у светлу енормног скока цена кирија и квадрата. Нека се лепо среди са све неком теретаном и мензом и резервише за крем студентарије (са најбољим могућим просеком, што домаће што страних студената) а празна места у осталим домовима препусте другим студентима. Ослободило би се више станова, студенти би лакше преживљавали а као што је већ и поменуто њима није потребна гаража за кола. Једино што би вероватно морала да се уведе нека линија превоза јер Генекс није спектакуларно повезан са већим чворовима ГСП-а.

Што се тиче прозора, чињеница да би то били штребери би смањила шансе од проблема са њима али свакако могу да се приликом реконструкције забракадирају или да се подеси да могу да се отворе само на кип као што је генерално пракса на високим зградама у свету
 
Kvadrat na NBG novogradnje prešao 4k€, a ne može za Geneks sa se nadje kupac po 400€/kvm, jeste zaštićena zgrada, ali ipak…
Ne znam šta da kažem oko Studentskog doma…Geneks je bio ipak reprezent vrlo uspešnog biznisa iz starog vremena, meni pre neki inkubator za strat-up firme, iz tehnoloskog segmenta , IT, servisi razni…
 
Има и биће још места за пословни простор,поготово на НБГ.Погледајте само парцелу у блоку 34 прекопута Генекса и градња пословних објеката у будућности ће вам прва пасти на памет.
Што се тиче прозора, чињеница да би то били штребери би смањила шансе од проблема са њима али свакако могу да се приликом реконструкције забракадирају или да се подеси да могу да се отворе само на кип као што је генерално пракса на високим зградама у свету
Управо то.Такође,не разумем зашто се толико скреће пажња на бацање ствари са прозора од стране студената,као да се то никад не дешава у обичним стамбеним зградама због ст**е од људи.
 

Градоначелник Шапић: Поправљен сат на „Генекс кули”, симболу Београда


На иницијативу градоначелника Београда Александра Шапића, сат на „Генекс кули”, познатијој као „Западна капија Београда”, поправљен је после много година захваљујући ангажману Града Београда и радника надлежног комуналног предузећа. Вечерас је сат поново пуштен у рад, а градоначелник Шапић је тим поводом обишао „Генекс кулу” и нагласио да инвестиција није била велика, али да има симболички значај јер је 1980. године, када је кула изграђена, представљала парадигму развоја и будућности Београда.

– Можда млађим генерацијама овај сат ништа не значи, али мојој генерацији и старијима буди сећања. Када бисмо долазили у Београд, знак да смо ушли у наш град био би да на њему видимо колико је сати, степени и који је дан. Без обзира на то у чијем ће власништву бити „Генекс кула”, што је сада актуелна тема, волео бих да и млађим генерацијама овај сат буде симбол и прво што ће препознати по уласку у Београд – рекао је Шапић.

Ово ремек-дело модерне архитектуре пројектовао је архитекта Михајло Митровић, а чине га две бетонске куле повезане мостовном структуром, уз ресторан на кружном врху. Изнад моста налази се дигитални часовник, који је такође имао за циљ да нагласи футуристички приступ у пројектовању.

На предлог Завода за заштиту споменика културе Београда, Влада Србије је пре око годину дана уврстила објекат у регистар културних добара Србије.​

 
Postoji spisak stvari koje lepo zvuče u ušima Gradskih zvaničnika, i misle da će sve to da lepo zvuči i građanstvu, te onda izvlače jednu po jednu stvar i puštaju da se sređuje, samo što se prethodno dogovore ko kupi zasluge za to. To je neko onalo malo verovatno laičko razmišljanje.​
 
Sto se sata tice - lepo. Iako ja nisam ni imao pojma da postoji uopste. 🤣

Sto se prodaje tice - tja, od trenutnog stanja ne moze gore, tako da ako, sto da ne.
 
U jednom tv prilogu su govorili da bi komercijalni deo geneksa mogao da postane studentski dom, sto mozda nije tako losa ideja.
 
Није лоше. Студењак, најисточније крило, под крилатицом: "Најлошије повезано са београдским факултетима".
Илити: "Сви на 65!"
 
Da uđe u zapisnik da sam ja to već odavno predlagao (Studenjak u kuli).

Što se tiče povezanosti - neka pojačaju 65-icu ili naprave stanicu na auto-putu :)

Naravno da se studentski dom ne bi isplatio, ali teško će uvaliti nekome poslovni prostor bez dovoljno parking mesta.

A nije da nije moguće, jer na 300m odatle imamo napuštenu garažu koja bi podmirila takav objekat. Napravi se natkrivena staza od garaže do Kule i eto rešenja.
 
Заправо, треба продати Студентски град и саградити нове домове близу факултета, док још може - ако се већ не иде на прављење кампуса БУ...
 
То би било најрационалније решење, али се ствари развијају у супротном, погрешном правцу - проширују се капацитет у Студентском граду. Најбоља локација за студентски дом би била бивша Беобанка на Зелењаку, али она је приватизована. Од државних зграда могли би бивши генералштаб да реновирају и пренамене за студентски дом. Остале потенцијално добре локације су нажалост разграбљене (Савски амфитеатар за економски факултет, ТЦ Рајићева и Калемегдан парк за филозофски, филолошки и ПМФ, К дистрик за ФАСПЕР), простора има још можда да се дозида још један солитер на Карабурми и то је то.
 
Da uđe u zapisnik da sam ja to već odavno predlagao (Studenjak u kuli).

Što se tiče povezanosti - neka pojačaju 65-icu ili naprave stanicu na auto-putu :)

Naravno da se studentski dom ne bi isplatio, ali teško će uvaliti nekome poslovni prostor bez dovoljno parking mesta.

A nije da nije moguće, jer na 300m odatle imamo napuštenu garažu koja bi podmirila takav objekat. Napravi se natkrivena staza od garaže do Kule i eto rešenja.
u Politici stoji ovo o parking mestima:
У продају су укључене и гараже укупне површине 9.023 квадрата, као и десет гаражних простора површине 6.445 квадрата.
 
Evo za poredjenje. Ovo je za novu garazu kod Pinkija.
nova podzemna garaža biće izgrađena na površini od 5.407 kvadrata i imaće jednu podzemnu etažu sa 150 parking mesta
U teoriji to je 450 parking mesta za Geneks. GDE !?!?
 
Па наводно има испод зграде и платоа. Нисам никад видео унутрашњост, али има улаз за задње стране.
 
Vrh