Šta je novo?

Generalštab

Upravo zbog toga, zbog te raznolikosti koju spominjes, sto je karakterna crta Beograda imas i BNV, ali i originalnu Savamalu, imas i stare gradske kafane, ali i napucane restorane u beton hali, imas i fenseraj ali i alternativu, a imaces i Trump tower/hotel na mestu generalstaba, i dvorisne zgrade u centru grada sa karakteristicnim smekom starog Beograda.

Tako da se u biti ti i ja slazemo, samo sto ocito na tu raznolikost BG-a gledamo sa drugacijih pozicija - ja sam za to da se uz "stare" stvari i duh Beograda dodaju i nove (BNV, Trump kule, itd.), a ti bi da se zadrzi kompletno stara raznolikost BG-a i apsolutno si protiv dodavanja "dodatne raznolikosti" (u stilu modernih gradova iz bogatih zemalja) u duh BG-a.

Veruj mi i ja isto tako u nekim momentima kada se setam nekim delovima grada osetim taj, kako ti kazes, duh Beograda, duh onog Beograda iz moje rane mladosti, npr. kada se setam u prolece 25im majem, uvek osetim onaj miris dunava koji me podseti na detinjstvo, i te zgrade u donjem dorcolu, parkici pored, sve to me podseti na detinjstvo, ali meni to ne potire zelju da setnju nastavim ka BNV (ili sutra ka Marini Dorcol ili nekom drugom delu grada koji je u skladu sa danasnjim trendovima u svetu).

Mislim da tvoja i moja raznolikost uz sve razlicitosti i suceljene stavove ipak mogu da koegzistiraju u BG-u...
Napisao sam sve. Ne treba praviti raznolikost po svaku cenu. Postoji dobra i losa raznolikost. Ciganmala na Kalemegdanu bi bila raznolikost, ali losa.

Tim kulama tu nije mesto. Zbog saobracaja, ako nista drugo. Ako mi ne verujes, vozikaj se malo kroz Kneza Milosa. Juce sam u 13 casova gmizao od Mostara do skupstine jedno 45 minuta. U jedan sat, to nije spic, niti velika vecina ide na posao, niti se vraca.

Da ne pricam da rusis nesto sto je doprinosilo zdravoj raznolikosti, da to poklanjas, da mi nemamo nikakvu korist od toga, da narusavas izgled grada bez ikakvog plana i programa, da stavljas hotele i ko zna sta sve ne prekoputa zgrade Vlade, da generalno vrsis mafijaski i kriminalni cin, krsis zakon...

Kako god i sa koje god strane da pogledas - ne valja.

To mesto nije predvidjeno da tu stoje 4 kule, ne mozes samo graditi gde ti sta padne na pamet.
 
Zamorna je ta prica o saobracaju... Tom logikom, ne da ne treba da se gradi prakticno bilo gde u Beogradu, vec treba da se rusi da se rasterete saobracajnice. Ista prica je bila i na temu Hotel Jugoslavija. Ne znam kad ce forumasi da nam se pridruze u 21. veku i ostave iza sebe promasene ideje Korbizjea koje su davno prevazidjene. Grad se ne podredjuje automobilima.
 
Moze biti i da si u pravu. Svakako, to treba struka da kaze.

Jedno je sigurno, ne moze se graditi neplanski sta god ti padne na pamet, gde god hoces.

A ovaj projekat je daleko da bi uopste se i raspravljalo o saobracaju.

Prvo je posao struke da se pozabavi time kome je i kako ovo poklonjeno, pa tek onda dalje krenuti.

Daleko smo uopste i da dodjemo do toga sta strucni ljudi misle o saobracaju, arhitekturi...
 
Da li je moguće da iko može da podrži ovako nešto? Znači, na stranu estetika i ideološki pogledi na istu, vama je stvarno okej da se jedan od simbola bombardovanja '99. (a ujedno i zemljište u javnoj svojini u centru grada) korupcionaški pokloni nekome ko je tesno povezan sa državom koja je to isto bombardonje izvršila da završi posao i na njegovom mestu izgradi sebi kulu od koje će se namlatiti para? I još sve to radi „patriotska“ vlast koja na sva zvona cmizdri svakog 24. marta. Dajte ljudi, saberite se.
 
Ma, moze se cak i na stranu staviti sto je simbol bombardovanja i sto ce tu graditi neko ko je tesno povezan sa drzavom koja je bombardovala. Opet ovde nista ne valja po toliko osnova.

A i mnogi ne mogu ni to oko bombardovanja da progutaju, sto je sasvim legitimno.
 
Zamorna je ta prica o saobracaju...
Inace, kako je to zamorna prica? Kad pocnes tako recenicu, reko bi covek da ces da zavrsis sa - ,,Smorili ste sa tim, tako ste kukali na sve i niste bili u pravu i gradilo se i sve je ostalo kao i pre".

Sta je zamorno kad je saobracaj u Beograd nikad gori? I svakim danom je sve gori.
 
Frapantna je rasprava na ovu temu! Mi, Srbi, beogradjani, gradjani Srbije... UMESTO DA SVI DO JEDNOG ustanemo protiv OVOG i OVAKVOG ponizavanja Srbije, pojedini medju nama su OOOOOPET uspeli da odu na stranu neprijatelja, OPET spremni na podele, OPET spremni na vredjane i zaglupljivanje sopstvene zemlje. Jer CAK i da se ova grdosija od zgrade (juzni Generalstab sa kulom) potpuno srusi, MNOGO GORA JE CINJENICA DA NEKAKAV YANKE ZELI BETONIRATI STRADALNICKU SRPSKU ZEMLJU i stvarati profit na njoj. To bi bio vrhunac gazenja i pljuvanja Srbije i njenog naroda. FENOMENALNO i NEVEROVATNO mi je odakle uvek iskacu svi dezurni mrzitelji Beograda i Srbije.
Bog ce vam suditi. A Beograd pripada OVOM-NASEM NARODU i nikome drugom. Cujte bagro izdajnicka!!! NECE BITI americkih kulcina u centru NASE SRPSKE prestonice i nadam se da vam je to savrseno jasno.
 
По скоро свим стандардима архитектонско/урбанистичке струке Добровићев Генералштаб је нарушавање затеченог бонитета арх/урб целине административног центра Србије, потом Југославије(а).

Скидање друштва и струке са тоталитарне идеологије мора и и треба да боли. Национално понижење је гратис и рекао бих, заслужена карма.
 
Da li neko ima procenu koliko bi rušenje generalštaba moglo da traje? Tj. da li bi se rušio blok po blok, sprat po sprat, ili bi rušenje bilo kao na YT klipovima, miniranje i u jednom trenutku rušenje cele zgrade?
 
По скоро свим стандардима архитектонско/урбанистичке струке Добровићев Генералштаб је нарушавање затеченог бонитета арх/урб целине административног центра Србије, потом Југославије(а).
Istina, ali se ne može uporediti sa narušavanjem koje nas (nadam se ne) čeka.
 
По скоро свим стандардима архитектонско/урбанистичке струке Добровићев Генералштаб је нарушавање затеченог бонитета арх/урб целине административног центра Србије, потом Југославије(а).

Скидање друштва и струке са тоталитарне идеологије мора и и треба да боли. Национално понижење је гратис и рекао бих, заслужена карма.

Šta je poenta ovog komentara? Da je prethodno rešenje bilo loše, pa je onda ovo SNS-ovsko ok, prihvatljivo?
 
Не, није то поента. Поента је да се те вавилонске куле могу десити само друштву без икаквих стандарда, дакле друштву којем је генералштаб некакав врхунски домет у архитектури и урбанизму.

Хоћу рећи, те кушнерове куле се дешавају зато што се пре тога десио Генералштаб којем се елита још и диви. Е па ако је тако, изволите 35 спратова куплераја у гркљан.
 
Е па ако је тако, изволите 35 спратова куплераја у гркљан.
Ma zavoleće ih. Kako vreme bude prolazilo biće im bliže srcu i u jednom trenutku će ih zavoleti. Ne sumnjam u to.

Meni samo žao što nisu malko višlje, na primer 250m + 200m + 150m. Taman bi sa 3 kule različitih visina dobili celinu koja nije monotona, plus Beograđanka bi potpuno ostala u zapećku jer bi 2 kule bile tačno duplo višlje, a jedna za upola višlja.

To je jedina mana projekta iz mog ugla. Nadam se da će u međuvremenu promeniti projekat i da ćemo dobiti bar 250m najvišu kulu (idealno 300m). Verujem da ako Kušner kaže da hoće da gradi višlju, da tu nema sile da mu neko kaže da ne može.
 
У оно доба тешко да смо могли добити било шта боље на тој локацији. Можда нешто попут Дома синдиката. Опет и то је боље од џибераније које планирају јенкији, Весић и Мали Синиша.
 
Опет и то је боље од џибераније које планирају . . .
Videćemo ko će pobediti na arhitektonskom konkursu koji će tek raspisati. Nešto će se znati i posle uslova za taj konkurs.

Samo da podsetim da je umesto bombardovane i oštećene kineske ambasade izgradjen jedan lep multifunkcionalni objekat.
 
Zasto bi se modernizovalo ili obnavljalo? Svi negativni epiteti koji se pripisuju Kusnerovim zgradama apsolutno vaze Dobrovicev projekat. Poceti ispocetka ima vise smisla, takozvani popravni, ne gubimo nista od arhitektonske vrednosti.
 
Videćemo ko će pobediti na arhitektonskom konkursu koji će tek raspisati. Nešto će se znati i posle uslova za taj konkurs.

Samo da podsetim da je umesto bombardovane i oštećene kineske ambasade izgradjen jedan lep multifunkcionalni objekat.
Кинески културни центар, културно пословне намене, није у суседству министарстава и владе, далеко нижи од ове три америчке зграде.
 
Poenta je da oni nisu obnavljali oštećeni objekat ambasade. A, kako će izgledati "američke zgrade" to ćemo tek da vidimo, jer konkurs još nije ni raspisan.
 
Poenta je da oni nisu obnavljali oštećeni objekat ambasade. A, kako će izgledati "američke zgrade" to ćemo tek da vidimo, jer konkurs još nije ni raspisan.
Кинески културни центар на месту кинеске амбасаде коју је бомбардовао НАТО.

Амерички хотел на месту генералштаба Војске Југославије ког је бомбардовао НАТО..
 
Vrh