Šta je novo?

Generalštab

Ја бих волео једном да прочитам аргументовану архитектонску критику зашто се ове зграде сматрају бисером и уметничким делом - али без архитектонског метајезика који не разуме ни онај ко пише.

А то све, јер се мени чини да се на српском не може објаснити велелепност ове две грађевине, а још мање да је Добровић велики и генијалан архитекта.
 
Evo članak o generalštabu ...

generalstab01-2020-06-02-16-44-37.jpg

generalstab02-2020-06-02-16-44-37.jpg

generalstab03-2020-06-02-16-44-37.jpg

generalstab04-2020-06-02-16-44-37.jpg

generalstab05-2020-06-02-16-44-37.jpg

generalstab06-2020-06-02-16-44-37.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744191#p744191:32emsb0w je napisao(la):
Salebata » Уто Јун 02, 2020 1:19 pm[/url]":32emsb0w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743941#p743941:32emsb0w je napisao(la):
Mikie » Пон Јун 01, 2020 2:00 pm[/url]":32emsb0w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=733334#p733334:32emsb0w je napisao(la):
Дошљак » Сре Апр 29, 2020 9:38 pm[/url]":32emsb0w]Питање је само да ли је то искључиво комунистички став, или имамо сличне случајеве и у остатку света у том периоду?
Ја видим да су комунисти увелико на првом месту са наметањем свог става као доминантног, да л' силом или кроз демагогију која се лако прихвата. То су радили кроз све облике, највише кроз оне видљиве који одмах допиру до чула гледалаца или слушалаца.
A koja to ideologija ne namece svoje stavove na prvo mesto?
Јасно пише да сматрам да су били први у томе, не и једини, у смислу агресивног наступа. Мислим пре свега на начин доласка на власт, а онда и начин одржавања јавног мњења по њиховој мери.
 
@direktor

Hvala ti, nisam ovo čitao, mada bih upravo i očekivao da ovako nešto napiše Oliver Minić, jedan od naših arhitekata koji je, baš kao i Dobrović, našao rezervni položaj na fakultetu, gde su se obojica sa malo relevantnog znanja bavili urbanizmom - do danas, veoma nerazvijenom disciplinom u nas.

Ovo vidim kao lični doživljaj jedne zgrade i ništa više, uz poštenu konstataciju da se ni 1962. ona mnogima nije sviđala. Ipak, tezu da te zgrade 'potčinjavaju' izvrsne palate mnogo boljeg arhitekte od Dobrovića prekoputa Miloševe ulice, smatram ideološki obojenom koještarijom. Ona je jedino i moguća u mitomanskom sistemu naših arhitekata koji skroman Dobrovićev opus porede sa velikim Plečnikom, valjda zato što su obojica živeli i radili u Pragu.

Moj utisak o ovoj zgradi jeste da ona potpuno razgrađuje uveliko oformljen, uz to i najurbaniji i najmonumentalniji deo Starog Beograda. Takvo arhitektonsko projektovanje meni otkriva drskost, prepotenciju i isuviše visoko mišljenje autora o samom sebi, što i jesu osobine koje se pripisuju bratu poznatijeg umetnika Dobrovića.

Što se mene tiče, intimno se nadam da ovo ipak neće biti obnovljeno, i da će kanjon Sutjeske u Nemanjinoj, kako napisa Minić, večno 'zvoniti' tj. hučati u prošlosti.
 
Ja se ipak nadam da će obnoviti ovaj kompleks, sa dobrom stolarijom to može prilično dobro da izgleda.

Dva razloga u prilog obnove: 1. Ne verujem da bismo na tom mestu u današnje vreme dobili nešto bolje i 2. Čini mi se da je sličan kompleks teško naći u svetu.

Čuvajmo beogradske specifičnosti.
 
OK, nemam problem sa takvim stavom. Da je zgrada specifična, jeste. Jedino, po onome što znam, Beograđani nikad nisu mnogo voleli tu zgradu, a ni ja je ne volim. Dobrovića tek ne volim, totalni je negativac koji je hteo da protera ulicu preko Botaničke bašte, samo zato što mu je Takovska išla malo ukrivo. Pa i preko Korunovićeve zgrade Glavnog telegrafa, koja mi se, za razliku od pošte na Savskom trgu, veoma dopada. Trasirao je neke manijačke magistrale, hoteći da sruši pola grada (zato su ga i skrajnuli na fakultet). Kod Zelenog venca je predlagao petlju. Može se reći da je prezirao stari Beograd, zato bih izbrisao njegov trag na Beogradu i ne bi me grizla savest.

Ne mogu da shvatim intelektualnu slabost naših arhitekata, da se lože na takvog tipa.

A smatram i da danas ipak pravimo bolje zgrade nego 1962. Recimo, druga kula na Ušću je prvi od velikih objekata koji mi pada na pamet. Pa JDP. I zgrada Vlade RS u Banjaluci je bolja.
 
Ja sam voleo Generalštab kao mali jer mi je bil neobična i monumentalna. Još u ono vreme 90ih i Vojske Jugoslavije, dok je vojska još bila kakva takva institucija (a i veća nego danas) i kad bih viđao oficire kako ulaze i izlaze na one velike mostove-ulaze ispred oba kompleksa. Međutim, kako sam rastao i počeo drugačije da gledam na arhitekturu, i da uočavam detalje i okolnosti koje ranije nisam, tako sam počeo drugačije da gledam na Generalštab. Nije bio problem što je postao ruševina. Dobrano sam se ja sećao njega i iz slavnijih dana. Na kraju krajeva, postoje i fotografije pa se čovek podseti. Ali kako je vreme prolazilo, sve sam više shvatao jednu činjenicu:

Zgrada je monumentalna i svakako specifična i unikatna. Ali joj mesto nije tu.

I stvarno mi nije jasno, iskreno me čudi, kako to da kad je tadašnje SFRJ rukovodstvo pravilo novi, da tako kažem, poredak u gradu i u organizaciji institucija, niko nije predložio da se celokupna infrastruktura vezana za JNA kompletno preseli i konsoliduje na Banjici i Dedinju. Jer iako je Stari Generalštab tu prekoputa Vlade, već 60ih je postalo savršeno jasno da će Dedinje, sa sve: Kasarnom Topčiderom, Karašem, budućom VMA, sedištem UDBE/DB, Vojnom akademijom, kasarnom pored VMA (ne znam tačno ime), pa na kraju krajeva - i Belim dvorom kao Brozovom rezidencijom... postati novi centar vojne i jednog dela političke infrastrukture. Na kraju krajeva, beše to i era kad se grad proširio još više ka jugu i istoku, kad su građene i kasarne u Bubanj potoku, 4. juli, ogranak VTI na Kumodražu, Straževica... kad je proširivana industrija u Rakovici, i naselja Vidikovac, Miljakovac, Petlovo brdo... Ma svašta nešto je niklo tad baš na toj strani grada.

Što neko lepo reče ranije - šta bi falilo da je ovako nešto napravljeno pored VMA, odnosno u onoj obližnjoj kasarni gde sad i jeste privremeno-trajno smešten Generalštab? Ok, vrlo je moguće da bi opet i tamo bila izbombardovana. Ali šta ga znam, možda bi to kasnije rezultovalo lakšom rekonstrukcijom. Ili bar lakšim smanjenjem zapremine zarad kompletiranja rekonstrukcije.

Još jedna nepovoljna stvar po mom mišljenju je što, ma koliko bilo lepo i plemenito da njen oblik predstavlja prelazak preko Sutjeske, postavlja se pitanje koja je poenta takve suptilne simbolike ako je većini ljudi, a pričamo o milionima (uključujem tu i one koji su samo bili u poseti Beogradu sve ove decenije) bilo potrebno da se informišu o njoj da bi shvatili tu simboliku i razlog takvog dizajna?

Sve u svemu, ovo bi na Banjičkom visu ležalo ko bombona. Ovako je na ovoj lokaciji bilo interesantno samo zbog svoje monumentalnosti. Ali se i to izgubilo kada je razrušena. A upravo joj to i jeste postalo prokletstvo, jer država nema para, a verovatno ni mogućnosti da je vraća u prvobitan oblik (treba opet nabaviti i ugrađivati onoliki kamen pa i mermer u srušenim delovima), a nijedan investitor nije lud da daje svoje pare za to da bi ga posle država mračila da je vraća u staru formu kakva njemu ne treba i ne donosi korist.
 
P.S.

Da ne pričam koliko je suludo ispalo da se sa izgradnjom ovog megalomanskog kompleksa tu gde mu mesto nije, dođe u situaciju da se iza njega naknadno izgradi zgrada KOSa, VBA i VOA tik uz stambene objekte. Imao sam druga koji je živeo u onoj velelepnoj zgradi u Resavskoj i imao je dve terase, jednu koja je direktno gledala na zgradu VBA. Još pre 99te, pre bombardovanja i američke špijunaže. Čime se postavlja pitanje - koja je poenta da gurneš novu zgradu VBA iza ovog kompleksa, kobajagi da ne može niko da joj priđe i da je vidi s ulice... ako imaš desetine stanova koji bukvalno dele zidove s njom ili mogu sa prozora i terasa da osluškuju i snimaju dosta toga, kad bi hteli i kada bi im to bilo potrebno...
vba.jpg

A s druge strane imaš VS koja krije tu zgradu od javnih snimaka i reportaža ko zmija noge, i hapsi ljude kad je dronovima uhvate na snimku. A ovamo joj desetine civila gleda kroz prozore i nikom ništa. :roll: Ok ok, razumem, to je Vojska i mora da se ispoštuju zakoni i protokoli koji važe za njene objekte. Nego samo kažem ilustracije radi, koliko je ceo taj kompleks, na tom mestu i u takvoj izvedbi, ispao nezgrapan i besmislen. A sve je to moglo da legne na Banjicu.
 
Иако се ондашња комунистичка елита трудила представити анти-снобовском, није се ни њима мрдало из центра града :D Целокупни државни апарат је могао да се смести на Новом Београду у нове објекте, али им се ипак свиђао центар града више, те је промењена намена НБГ у стамбено насеље са изузетком Савезног извршног већа. Опет, искрено шта се све градило у та времена и како су се све крпиле рупе од ратних разарања, генералштаб је можда и добро легао на овој локацији. Могли су ту да ставе неке досадне безличне стамбене зграде у стилу Сарајевске улице.
 
JNA je uz partiju i Tita bila najvažnija jugoslovenska institucija, država u državi.

Zato me ne bi čudilo ni da je Generalštab bio podignut na Trgu republike, a kamoli ovde.
 
Znaci Nikola Dobrovic je napravio ovu nakazu moderne arhitekture ubacivsi je izmedju lepih zgrada i kvartova istoricizma, i jos dobio ulicu u gradu kao nagradu za dbilizam? Takva arhitektura je prvo nepostovanje prethodnika, proslosti, i cisto izviljavanje. Nek je gurnu na livadu, kao sto su na NBG pa ce vreme pokazati vrednost njihovog dela, a ne da uguravaju i unistavaju druge stilove. Koji su iako stariji danas mnooooog vrednovaniji u citavom svetu od moderne promasene arhitekture.
 
Zgrada u resavskoj sa prolazom je isto bila vojna oficirski stanovi ...
Zgradu treba obnoviti
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744855#p744855:2116kapw je napisao(la):
Vox91 » Čet Jun 04, 2020 8:06 pm[/url]":2116kapw]JNA je uz partiju i Tita bila najvažnija jugoslovenska institucija, država u državi.

Zato me ne bi čudilo ni da je Generalštab bio podignut na Trgu republike, a kamoli ovde.
Trg je dobio dostojnu nakazu, zgradu Doma štampe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744198#p744198:268yaj0l je napisao(la):
Пантограф » 02 Јун 2020 11:47 am[/url]":268yaj0l]Ја бих волео једном да прочитам аргументовану архитектонску критику зашто се ове зграде сматрају бисером и уметничким делом - али без архитектонског метајезика који не разуме ни онај ко пише.

А то све, јер се мени чини да се на српском не може објаснити велелепност ове две грађевине, а још мање да је Добровић велики и генијалан архитекта.

Ево, Пантографе, врло радо. Кад се будемо видели првом приликом можемо и о тој теми уживо. :sesir:

Пс.
Морао бих доста дугачак одговор да напишем, а то би изашло из оквира ББ (то би, заправо, био чланак).

Псс.
Ко пореди Плченика и Добровића? То су две потпуно различите личности...
 
Kada se skupi malo para, ovo treba vratiti u izvorno stanje, i vojsku nazad u zgradu.
Sve sa srednjim prstom NATOu :)

Ne znam za arhitektonsku vrednost, ali zgrada je deo istorije grada i treba je obnoviti u potpunosti.
 
Ја не знам шта ће уопште војска усред града. Ено им касарни; не би шкодило ни официрима да оптрче пар кругова око игралишта, уместо што седе по читав дан у фотељама, окружени асфалтом.
 
Plus, generalno je trend svuda u svetu, još od kraja hladnog rata i menjanja društava na svim nivoima (od urbanizma pa do ekonomije) da se vojni objekti sele iz centra ILI da se podele vrše tako da nadležno ministarstvo odbrane ostane u centru ALI da institucije kao što su Generalštab i razne komande, budu izdvajane u krugove kasarni.
 
Генералштаб је у суштини пресељен на Бањицу. Овде могу да сместе сву администрацију министарства одбране.

А могу и да издају пословни простор.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751169#p751169:35687gru je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Jun 24, 2020 4:31 pm[/url]":35687gru]Šanse za to su gotovo nepostojeće.

Imaš neke inside info na tu temu, ili .... ?
 
Pisali smo o tome ovde ranije, prođi zadnjih 10-20 strana ove teme i videćeš zašto su jako slabe šanse za to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751257#p751257:yhiexj5r je napisao(la):
Perkan » Sre Jun 24, 2020 8:46 pm[/url]":yhiexj5r]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751169#p751169:yhiexj5r je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Jun 24, 2020 4:31 pm[/url]":yhiexj5r]Šanse za to su gotovo nepostojeće.

Imaš neke inside info na tu temu, ili .... ?

Ukratko, živiš u državi koja je nesposobna da za 21 godinu popravi zgradu od 7 spratova. Ne postoji ni jedno racionalnije objašnjenje od toga. Neki za manje vremena razviju svemirski program i posalju raketu u orbitu. :x

Zašto se od Generalštaba pravi božanstvo za koje ne postoje sredstva??? Kao da su ga napravili vanzemaljci pa se sad čudimo i divimo, ili kao da je izliven od zlata pa sad nemamo para za to. Najjobičnija zgrada koja može da se sanira za godinu dana.Ali.....
 
Проблем је као и са многим другим стварима, што одговорне људе баш брига.
 
Vrh