Šta je novo?

Generalštab

Uopšte nije agresija već odgovor na radikalsku retoriku kojom si započeo. Da je bila realna kritika tako bi i nastavili
Isto k'o što si ti postao glasnogovornik vladajuće stranke. ;)


I svi znamo da osobama kao što si ti nikada niko neće valjati.


Skupoceno odelo i zaštita životne sredine mi ne idu ruku pod ruku.

Znate sta, terajte se i vi i vasi izmisljeni glasnogovornici i botovi i vase radikalske retorike. Povraca mi se od vas. Muka mi je i od toksicne atmosfere na ovom forumu. Mislite da ste bolji i moralno superiorniji od botova. Niste, vi ste N1 za njihov Pink. Isto radite samo to ne vidite.
 
Znate sta, terajte se i vi i vasi izmisljeni glasnogovornici i botovi i vase radikalske retorike. Povraca mi se od vas. Muka mi je i od toksicne atmosfere na ovom forumu. Mislite da ste bolji i moralno superiorniji od botova. Niste, vi ste N1 za njihov Pink. Isto radite samo to ne vidite.
Ne mislim da sam bolji od onih kojima se obraćam, već da oni razumeju šta im indirektno (ne u svakoj prilici) poručujem, odnosno koja je generalno moja poruka / razmišljanje. Ali sve češće (u)viđam da to i nije tako. To što si sam sebe uvrstio u bota govori više o tebi, nego o meni. Ja pre svega nisam nigde spomenuo da si ti bot, već sam upravo rekao suprotno, jer kao što ti nisi glanogovornik vladajuće stranke, tako ni Ćuta nije glasnogovornik opozicije. Ja sam tebe, teško da može biti indirektnije, svrstao u onoga kome niko od političara ne valja sve i da se sam Bog pojavi kao kandidat na izborima.

A što se tiče same toksičnosti, ovo je moje lično zapažanje, da svako ko kaže "ja ne bih to tako, nego ovako..." , se proglašava od strane pojedinaca nekim ko ne voli svoj grad, kome nije do razvoja grada, ko bi da grad ostane kasaba iz doba Turaka i sl. I automatski svaka takva tema odlazi u sasvim drugu stranu i beži od suštine inicijalnog problema. Naravno, ovo se odnosi generalno, ima tu i drugih stvari oko kojih možemo samo da se složimo da se nikada u tim nekim stavovima nećemo usaglasiti.​
 
Resenje za ove rusevine je kao u vecini komplikovanih pitanja veoma jednostavno, ljudi su ti koji preuvelicavaju problem kao i obicno.

1. Otvoreni sto/panel, sta god profesora i strucnih saradnika sa Arhitekture, glavna tema : da li je Generalstab moguce srusiti, ili je arhitektonsko dostignuce za vekove koji dolaze i mora da bude obnovljen po originalnom planu?

2. Ako je odgovor na prethodno pitanje DA, onda mozemo da nastavimo sa prodajom, izdavanjem na 99 godina ili nekim drugim dogovorom

3. Ako je odgovor NE, proglasiti ga pod hitno spomenikom sa najvisim nivoom zastite i pokusati da obezbedimo novac za obnovu.

4. To je sve, dalja objasnjavanja, ideoloska prepucavanja, toksicnost i uvrede preneti na druge teme.
 
da li je Generalstab moguce srusiti
Apsolutno je izvodljivo i moguće da se čak i ceo Beograd sruši i da se gradi iz početka, kao i bilo koji grad u svetu, ali se postavlja pitanje svrsishodnosti tako nečega.

arhitektonsko dostignuce za vekove koji dolaze i mora da bude obnovljen po originalnom planu?
Nikada neće postojati koncenzus oko ovakvih stvari, jer i među samim arhitektama imamo onih kojima je novogradnja (i ovakva kakva je trenutno) daleko bolje i idealnije rešenje nego li da se neka starija zdanja obnavljaju, kao što ima i onih koji nisu za rušenja postojećih starijih zdanja (objekata) i gradnju novih i tu smo negde ujednačeni po tim stavovima, tako da nije moguće da prevlada velika većina na jednu stranu (po kojoj bi smo kasnije postupili).​
 
Apsolutno je izvodljivo i moguće da se čak i ceo Beograd sruši i da se gradi iz početka, kao i bilo koji grad u svetu, ali se postavlja pitanje svrsishodnosti tako nečega.


Nikada neće postojati koncenzus oko ovakvih stvari, jer i među samim arhitektama imamo onih kojima je novogradnja (i ovakva kakva je trenutno) daleko bolje i idealnije rešenje nego li da se neka starija zdanja obnavljaju, kao što ima i onih koji nisu za rušenja postojećih starijih zdanja (objekata) i gradnju novih i tu smo negde ujednačeni po tim stavovima, tako da nije moguće da prevlada velika većina na jednu stranu (po kojoj bi smo kasnije postupili).​
Takvim relativizacijama nikada necemo da se pomerimo dalje od plemenske zajednice. Zato smo uvek u zacaranom krugu nasi protiv njihovih, svi su isti, i moje omiljeno, nema nista od ove zemlje.

Ne slazem se da nekoliko korumpiranih arhitekata, pojedinaca bez moralnih vrednosti cine vecinu njihove zajednice. Problem je sto se u startu odustaje od bilo kakvog pokusaja rasprave zato sto ce neko da se ne slaze. Hajde da pricamo i glasamo, ako ne mozemo da verujemo akademskoj eliti, pa kome mozemo? Zar smo ti i ja pozvaniji da pricamo o temi od ljudi sa fakulteta?
 
Takvim relativizacijama nikada necemo da se pomerimo dalje od plemenske zajednice. Zato smo uvek u zacaranom krugu nasi protiv njihovih, svi su isti, i moje omiljeno, nema nista od ove zemlje.
Nađi mi deset nasumično izabranih arhitekata i odvedi ih do neke nasumično izabrane zgrade. Pitaj ih koje je njihovo mišljenje o njoj i sam ćeš doći do zaključka da li je relativizacija ili ne.
 
Nađi mi deset nasumično izabranih arhitekata i odvedi ih do neke nasumično izabrane zgrade. Pitaj ih koje je njihovo mišljenje o njoj i sam ćeš doći do zaključka da li je relativizacija ili ne.
Ako je tako onda je stanje u nasoj zemlji daleko losije nego sto mislimo. I to ne moze niko da krivi vlast za to, jer su se ti ljudi skolovali u nekom drugom vremenu i dobili vaspitanje i vrednosti od roditelja i nastavnika iz jos starijeg vremena.
 
Ako je tako onda je stanje u nasoj zemlji daleko losije nego sto mislimo. I to ne moze niko da krivi vlast za to, jer su se ti ljudi skolovali u nekom drugom vremenu i dobili vaspitanje i vrednosti od roditelja i nastavnika iz jos starijeg vremena.
Pa zato ja kažem da slepilo u upravljanju i razvijanju Beograda traje 100 godina, još od 1920ih. Ali ljudi ne veruju i ljute se. Pogotovu kad im neko dira Kraljevinu i njene stručnjake i vlasti.

A istina je da su mnogi moderni problemi Beograds počeli tada i onda se samo odlažu ili uvaljuju onom u sledećem mandatu, i tako kroz generacije, mandate, ideologije, države... već 100 godina
 
Poslednja izmena:
Pa zato ja kažem da slepilo u upravljanju i razvijanju Beograda traje 100 godina, još od 1920ih. Ali ljudi ne veruju i ljute se. Pogotovu kad im neko dira Kraljevinu i njene stručnjake i vlasti.

A istina je da su mnogi moderni problemi Beograds počeli tada i onda se samo odlažu ili uvaljuju onom u sledećem mandatu, i tako kroz generacije, mandate, ideologije, države... već 100 godina
У праву си АЛИ када погледамо Истанбул или неки други град са менталитетом становника сличан нашем онда је након свега што нам се издешавало у протеклих 100 година Београд још и добар...оно што мене највише нервира је то што ниједна власт није успела да старо градско језгро среди онако како је сређен Беч, Будимпешта, Праг а имамо све предизпозиције за то. И онда дође она Весара и место праве калдрме стави оне коцке са алиекспреса...цео круг двојке бре треба да буде цакум пакум. Не разумем зашто не узму пар људи из Беча, Прага и Будимпеште и дају им да направе план развоја града када ови наши већ немају мозга за то. А не верујем да нема и у тим градовима корупције, криминала и уградње (сећате се оног скандала око Штрабага у Аустрији)...дакле није само то у питању...
 
Većinski mogu da se složim.

Naravno, i Turci su puno unazadili ove prostore. I svojim navikama ali i time što smo dugo bili pod njima pa nismo mogli da imamo neke dugoročne vizije i da toliko radimo na sebi jer su stalno bili neki ratovi, ustanci, podele...

Tako da istina je da su nam u startu bile otežavajuće okolnosti nego nekim drugim gradovima i nacijama. Ali je istina i da je i posle Prvog rata počelo mnogo toga da se radi naopako. Uostalom, i Nušićeva "Vlast" i Arčibaldov "Čujte Srbi" su iz tog nekog doba. Mnogi sistemsko-društveni problemi koje danas imamo potiču od tada. Samo su posle menjali oblike i intenzitet, i nagomilavali se još više. Koliko god ljudi danas voleli da kažu kako je sve počelo sa ovima, sa onima... ne, počelo je još 1920ih. Nego je od tada svako odlagao i gurao pod pod neke svoje probleme i brljotine, i onda dođemo do 2020ih i grad bukvalno udavljen problemima i ljudima do te mere da sve i da dobije 10 milijardi evra, ne bi znali odakle uopšte da krenemo, jer je sve zamršeno i zapušteno.
 
Malo je glupo kriviti Turke, kao i kratkovido. Sto bi rekli ne vidi sumu od drveca. Beograd je po konzervativnoj proceni rusen 44 puta manje vise do temelja, neki kazu i preko 50 puta. Kolko puta je samo rusen u ratovima Vizantije i Madjarske, cak je stradao i u krstaskim ratovima. Fridrih Barbarosa je pisao kako je tuzan da vidi nekada veliki grad u ruinama dok je putovao ka Nisu da se sretne sa Stefanom Nemanjom. Naravno, veliko razaranje je snaslo Beograd u Austrijsko-turskim ratovima, kao i srpskim oslobodilackim ratovima. Beograd je u jednom momentu bio odmah iza Istanbula po znacaju u Turskom cartsvu. Najbitniji vladar u istoriji Beograda je verovatno Despot Stefan Lazarevic. U novijoj istoriji najveci procvat Beograd je doziveo 1920-ih i 1930-ih sto i danas vidimo po mnogi zgradama u ranom i kasnom Art Deco stilu - streamline moderna, kakav bi tek Beograd bio da nije bilo katastrofalnog bombardovanja u WW2. Mislim da pojedine kolege sa foruma ne znaju istoriju, ne kazem da je sve bilo bajno iz 1920-ih, npr zeleznica, Dorcol i moze se reci teska industrija ali reci da tad pocinju problema Beograda je krajnje pogresno. Ko je srusio Terazijsku fontanu, zgradu Marsalata? Ko je provukao autoput kroz sam grad, necuven potez koji nigde nije uradjen? Ko je izgradio ovu iskreno ruznu zgrada Generalstaba pored zgrada u akademskom, baroknom stilu? Nije sve iz tog perioda lose, Beogradjanka je svetla tacka npr.
 
I garniture iz 1920ih i 1930ih imaju svoje nizove brljotina i slepila.

Tada su neke ulice u Beogradu ostavljene uske iako se videlo da će u njima nicati sve veće zgrade (tada petospratnice, a u narednim decenijama i više od toga).
Tada je Beograd ostavljen da funkcioniše sa svega jednim drumskim i jednim železničkim mostom.
Tada su ostavljene brojne mahale i favele koje su potpuno nelogično i nesrazmerno rasle širom grada. Imao si Palatu Albanija u centru "Budućeg Balkanskog Menhetna" a prekoputa, bukvalno prekoputa nje je bila favela na mestu današnjeg Čumićevog sokačeta. Jel to normalno? Šta je tu Menhetn?
Dosta infrastrukture je tada ostalo zatočeno u vremenu i nije pratilo rast grada.
Dosta zgrada i mikro-lokacija su bile skeoz neujednačene, bude situacija da na uličnim brojevima 14 i 16 imamo male propale peizemljuše, a na broju 18 velika raskošna petospratnica, pa onda na broju 20 opet propala prizemljuša. Da je i tada malo paženo na vizure i ujednačenost grada, danas bismo isto imali manje problema i manje investitorskog divljanja i rušenja koje se pravda parolom "pa pored je bila mala udžerica, pa smo sklonili da napravimo nešto pristojne veličine" a onda naprave zgradu sa 10 spratova. E da u ulici već svuda ima petospratnica, ne bi mogli tako lako da sruše sve. A ovako sa udžericama iz 1910ih i 1920ih svuda, i vizurama ko krezuba baba, oni lako nađu izgovore da sruše to prizemno. A onda naprave čir od 10 spratova pored stare petospratnice. Pa opet bude sve krezubo.

I da, mnoge ulice je još tada trebalo preurediti i uvesti ortogonalnu mrežu gde god je moguće. Ili bar uništiti vijugave sokake mahala i favela. To se jeste uradilo na par mesta, ali u mizernoj količini.

Drugi rat jeste mnogo toga poremetio i jesu i svi oni nakon njega napravili brdo propusta i gluposti. Ali činjenica je da su neki problemi počeli i pre Drugog rata, a sve nakon njega je samo nastavak rasta, nastavak mutacije i nagomilavanja novih.
 
Poslednja izmena:
I garniture iz 1920ih i 1930ih imaju svoje nizove brljotina i slepila.

Tada su neke ulice u Beogradu ostavljene uske iako se videlo da će u njima nicati sve veće zgrade (tada petospratnice, a u narednim decenijama i više od toga).
Tada je Beograd ostavljen da funkcioniše sa svega jednim drumskim i jednim železničkim mostom.
Tada su ostavljene brojne mahale i favele koje su potpuno nelogično i nesrazmerno rasle širom grada. Imao si Palatu Albanija u centru "Budućeg Balkanskog Menhetna" a prekoputa, bukvalno prekoputa nje je bila favela na mestu današnjeg Čumićevog sokačeta. Jel to normalno? Šta je tu Menhetn?
Dosta infrastrukture je tada ostalo zatočeno u vremenu i nije pratilo rast grada.
Dosta zgrada i mikro-lokacija su bile skeoz neujednačene, bude situacija da na uličnim brojevima 14 i 16 imamo male propale peizemljuše, a na broju 18 velika raskošna petospratnica, pa onda na broju 20 opet propala prizemljuša.

Drugi rat jeste mnogo toga poremetio i jesu i svi oni nakon njega napravili brdo propusta i gluposti. Ali činjenica je da su neki problemi počeli i pre Drugog rata, a sve nakon njega je samo nastavak rasta, nastavak mutacije i nagomilavanja novih.
Apsolutno se ne slazem, cela poenta o guzvama je najveca zasluga genijalaca koji su gradili autoput kroz sam grad, Terazije su jos tada bile ogromne. Bulevar kralja Aleksandra takodje. Peta avenija nije sira od ulice Kralja Milana.
 
Autoput krot grad sa premalo prelaza preko je samo nastavak slepačke politike koju su ovi od 45' videli od ovih ih 20ih i 30ih, koji su ceo Beograd na dve ogromne reke, i čvorištu nekoliko puteva i pruga, držali na jednom drumskom i jednom železničkom mostu.

A najuži deo Pete avenije jeste opet širi nego najširi deo Kralja Milana (izuzimajući Terazije).
I Njujork ima 300 takvih ulica i prožet je njima poput mreže. A stari, predratni Beograd ima fazon 10 ulica širih od 10 metara.
 
Jeste, slobodno izmisljaj sta ti je volja, pozdrav

I bas je bezveze editovati post na koji je vec odgovoreno
 
Poslednja izmena:
Sa kasarnom VII puka će se desiti isto što i sa zgradom Železničke stanice - pustiće je da prazna propada godinama, nadajući se da će nešto da joj se desi pa da potpuno propadne tako da mora da se sruši.
A ako ovi prodaju generalštab i ako potraju na vlasti i posle toga, prodaće oni i zgrade Vlade i Ministarstva spoljnih poslova preko puta. Stvarno, nije ni malo nemoguće.
 
Zanimljivo je da se niko ispred MO, Vojske, patriotskih organizacija nije oglasio povodom ovoga. Gde su generali, ratni veterani, crkva? Ispade da se poklanjanju ovog kompleksa protive samo prozapadno orijentisane izdajničke stranke i organizacije. Patriotama, "prvosrbojancima", desničarima i ostalim sličnim grupacijama je poklanjanje jedne od najboljih lokacija u gradu sasvim korektno.


Zamislite da Hrvati kompleks u recimo Vukovaru poklone nekom našem biznismenu. 5000 branitelja bi Milanoviću došlo na vrata u vojnim uniformama da ga nešto priupita.
 
Vrh