Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Ovi podaci su sasvim ok. Uzmimo Vranje sa najvecom dozom zracenja, 137 nano Siverta po satu, to je 1,2 mili Siverta godisnje. Svetski prosek je 1,65 mili Siverta (ako se dobro secam, svakako preko 1,5 mSv) na godisnjem nivou. Poredjenja radi, u SAD je godisnji prosek 3mSv, a u gradovima je daleko veci, pa je u LA koji ima najvecu godisnju dozu zracenja 7mSv. Takodje jedno rentgensko snimanje pluca koje traje par milisekundi ima ekvivalentnu dozu zracenja od prosecno 2mSv, tako da 1mSv godisnje je gotovo nista.
 
Tako je, ne znam šta se htelo postići tim mapama zračenja. Mnogo veći problemi su od sagorevanja ogreva i prljave industrije. Ja na Dorćolu zimi ne smem da otvaram prozore od smrada. Užice je katastrofa, sva sela imaju zimski dimni omotač mesecima.
 
Dragi Svetlopise,

kao neko ko se ceo zivot smuca po svetu, moja iskustva sa zivotom na selu (ne samo u Srbiji i ne samo na Balkanu) su razlicita, zato:
-Sedi u kola sad dok je ruzno vreme i idi tamo gde mislis da ti je interesantno. Iznajmni kucu, zivi kod nekog u seoskom gazdinstvu,... Leti je svuda lepo, ali po ruznom vremenu ces imati pravu sliku i shvatices da li ti se to sve svidja ili je trenutni hir.

-Shvatices vrlo brzo da postoji zivot u selima bez struje (ili ona nestaje bas kad ti treba), da je nalazenje pitke vode problem (ne cudi se, to jeste problem u mnogim selima), grejanje samo jedne prostorije je standard, a kupatila luksuz. Naviknuces se na nepostojanje javnog prevoza, neprohodnost puteva posle kisa i tokom snegova.
-Naucices da budes uredan, da redovno cistis kucu, zatvaras ulazna vrata i prozore (kao prva linija odbrane kuce od glodara u jesen), cenices staklene tegle za cuvanje hrane od insekata... ali oni opet nadju neki nacin da se pojave.
-shvatices da lokalne kabadahije imaju apsolutnu moc u selima, lopovi neometano kradu u po bela dana, "jer pobogu, sto kukas kad si mogao i gore da prodjes" sto kazu policajci kad ih zovnes, a njima daleko, a ti se tek vratio iz Beograda u svoju novu/staru seosku kucu pa utvrdio da je neki lokalni djilkos provalio u kucu "Beogradjanina", ostavio nered, pokrao neke sitnice, koje tebi to nisu...(npr. frizider, bojler, agregat za struju, pumpa za vodu, kosacica, alat .....
-Nece ti biti prijatno (barem meni nije) kad vidis veliku bedu naseg naroda na selu, da ljudi zive sa par desetina hiljada dinara, da je posten svet ambicije sveo na prezivljavanje, da izgleda da samo nas narod nije slozan i solidaran...
-Doktor je nesto sto se nadam da neces posecivati, ali ga nema. Ili nije lako dostupan.
-Primitivizam, zaostalost, ...

To je jedna strana price, a druga je krajnje pozitivna. Dobices vreme, koje si u gradu gubio na gradski prevoz, shvatices da se i apsolutna tisina cuje. Bices manje nervozan, nema guzve, nema stresa od kasnjenja, ziveces konacno zivot sa zenom i decom (dok su mladji), ako ih imas. Moci ces da uzivas u hrani koju si sam uzgojio, provodices vreme ispred kuce. Divan je taj osecaj slobode ljudi koji zive u dvoristima kuca. Taj osecaj ne postoji kod ljudu koji zive u gradu, u stanovima, jer su deo mravinjaka, zive neslobodno u betonskim kavezima... Za internet se ne sekiraj. Snaci ces se, nece biti jeftin i kvalitetan, ali ces ga imati. Neverovatno al' gde god sam bio zadnjih 20 godina lakse se snaci za internet nego za bilo sta drugo.

Ima toga jos... odvazi se i probaj. U najgorem slucaju imas gde da se vratis. Mislim da ce tebi kao "pocetniku" vise odgovarati nekakva varosica (moji favoriti su naselja u unutrasnjosti Boke Kotorske i naravno Kremna i Zlatibor) kao prelazno resenje nego zabita sela. Ipak i deca treba negde da idu u skolu. U selima nema mladih ljudi, Srbija je puna napustenih skola.

Poslednji savet za ovaj post. U mom slucaju uvek su ljudi koji su mi prvi prisli u nekom selu bili losi ljudi. Valjda se prave ljudine ustrucavaju, ne zele da se namecu, ali ljudina po mom subjektivnom osecaju ima procentualno vise izvan Beograda nego u njemu.
-
 
Gringo, potpisujem svako slovo napisano u prethodnom postu! Imam mnogo jako bliske rodbine upravo na Zlatiboru i to u jednom prelepom, skrajnutom selu, gde je Bog rekao: "Laku noć!", a medved dao neopozivi otkaz na radno mesto poštara. Oni ljudi, želeći da mene ugoste, hoće ( ili su bar ranije hteli ) da mi ugode vodeći me na Zlatibor tj. Partizanske Vode, jer tamo su "Beograđani", tamo je svet i provod, a ne znaju koliko sam samo željan i leti i zimi i s jeseni da slušam tišinu. I medenice.
 
Ja kao neko ko je rodjen i odrastao u Banatu sam vrlo subjektivan :) ali cu ti dati nekoliko preporuka.
Pre svega, zivot na selu nije isti ako je to selo od nekoliko stotina ili nekoliko hiljada ljudi.

Moja preporuka bi bila sela ili gradici od 5 i vise hiljada ljudi, gde imas i lekara i cesto dom kulture a sve to na 1h od Beograda.

Prvo: Kovin. Gradic od 15-ak hiljada ljudi (smanjuje se na zalost) na obali dunava i na nekoliko km od debliblatske pescare. Kucu na obodu grada, u neposredjon blizini Dunava mozes da kupis vec od 10-ak hiljada evra (doduse jako losu, za sredjivanje). A postoji i vikend naselje na samom Dunavu, ako si avanturista :)

Dalje: sela u okolini Panceva: Omiljica, Dolovo. Velika sela, a blizu grada. A opet blizu Dunava (poogotovo Omoljica) a opet mozes da imas svoj mir.

Sela na obroncima Fruske gore: Beska (veliko mesto), Slankamen (na spektakularnom uscu Tise u Dunav). Vrlo blizu i BG i NS, sa vrlo dobrom infrastrukturom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485237#p485237:wi20seg7 je napisao(la):
dragan » Pon Okt 16, 2017 5:52 am[/url]":wi20seg7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485186#p485186:wi20seg7 je napisao(la):
Ksenija » 15 Okt 2017 10:52 pm[/url]":wi20seg7].. Ima li nekakav grafikon da vidim gde je brdo a gde planina?
Evo, ovaj deo Grebanskog puta, okolina Crvenog čota i Iriškog venca, može da se nazove

planina, jer su obližnji vrhovi od 450 do 540 metara, pa mnogo liče na pravu planinu. :)
Hvala na grafikonu. :)

Može se živeti i u centru Beograda i na kraj nekog sela, i na salašu ako se zna i kako živeti. U tome je poenta dobrog života.
 
@Ksenija

Ja sebe zamisljam sa nogama do kolena u jezeru. Toliko mi je lepo da mi ne smeta ni sto me svako malo podmuklo gricne neka ribica. Sunce je konacno oko 12 uspelo da se izdigne iznad planine koja na sebi ima vise nijansi zelene nego svi filmovi i knjige koji govore o sivoj. Milovanje toplotom se pretvorilo u przenje od koga me cuva samo slameni sesir i slamka u zubima. U stvari, slamka je samo nesto sto sam, zajedno sa sesirom, video na spotovima kantri muzicara, i ne stiti me ni od cega i jedina funkcija koju ima je da mi privremeno uveca gust i potpomogne lucenje dopamina, endorfina, serotonina, oksitocina i svih 'ina' koji se luce kad je covek srecan i zadovoljan.

Razume se, jedino sto se cuje su pcele koje ne znaju na koji pre cvetic da slete i moje nogice, koje ponekad, sasvim bez razloga bucnem i proizvedem blagi umirujuci zvuk vode. Zacuje se s vremena na vreme, ne tako retko zapravo, cvrkutanje i graktanje nekih ptica za koje odavno sebi obecavam da cu da naucim koje su i kako da ih razlikujem. Ali, tek sam stigao, ima vremena...


OK, moram da radim nesto drugo, ne mogu vise da pisem ovo, ali tako nesto :D
Da, ja sam mlad, zaljubljen u zivot, romantik i neverovatno naivan i nezreo...i ponosan na to. Selo, eto me.
 
Divan opis, verujem da uživaš i da ćeš još više uživati. :)

Nezadovoljni menjaju destinacije hrabro i odlučno. I što bi neko u jednom filmu rekao "Ne štedi korake..." gde god da si.
A evo šta sam juče čula, otprilike: "Kada se sutra probudite, ako se probudite jer neki neće, nasmešite se danu koji ste ugledali." Mislim da sam ovim jasno poentirala svoj generalni stav o životu gde god ga živeli.
 
file.php


Prava mala vikendica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486273#p486273:22lzp6z4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Okt 2017 05:13 pm[/url]":22lzp6z4] Prava mala vikendica.
Velika je to porodica, pa je i plac uz kuću poveliki... 2,5 hektara koje je plaćeno 100.000e.
 
Jasno, sve veličina do veličine. :mrgreen:

Inače nije samo plac veliki...
 
Ko zna, možda će graditi još ponešto, nap. restoran, teniske terene, ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486282#p486282:3bytn9s9 je napisao(la):
dragan » 20 Okt 2017 05:34 pm[/url]":3bytn9s9]Ko zna, možda će graditi još ponešto, nap. restoran, teniske terene, ...
A, možda će da bude voćnjak i vinograd, vinarija,... za to je pogodno zemljište.
 
Izgleda kao hacijenda meksickog narko dilera. Kako covek ne ume da uziva. Sa tolikom komplikacijom ti ubijes sve ono zbog cega si dosao. Ja prvi nisam za tu pricu drvena koliba od pet kvadrata, volim svuda i tus i struju i internet i cistocu i grejanje na dugme itd itd. A tek nisam za popovanje kako neko da trosi svoje pare. Ali ovo je smesno.

A gde ziveti? Pa ako se nekom bas smuci grad, ubode na mapi bukvalno bilo gde u Zapadnu/Jugozapadnu Srbiju i ode. Sem ako ubode Uzice, onda bode opet.
 
Auu ovo se zove "burn". Jesmo najzagadjeniji grad u Evropi ali nismo bas toliko losi, ili ipak jesmo :D

Sa druge strane i Kremna i Bela zemlja su u Uzicu a tesko da je igde u Srbiji lepse :)
 
Kremna su vise Tara a Bela Zemlja je valjda Bela Zemlja? :D
No dobro, nije ni Uzice lose, sem zimi kad je zagadjeno. I leti kad je gradska vrucina... Dobro, i u jesen i prolece kad je klasicna gradska guzva i frka.
 
Pa da, mogao bih se sloziti. Ovde se zivot sto se tice frke, guzve i ostalog ne razlikuje mnogo od Beograda, cak bih mogao reci da je u mnogim situacijama i gore. Citam na skyscraperu da se jedan lik zali sto u Prokuplju ima mnogo saobracaja kroz centar grada i mislim se kakav bi nervni slom dobio kada bi stao bilo gde na glavnu ulicu u Uzicu izmedju 12 i 17h svakog dana, jos imaju cetiri trake.
Al definitivno imas pravo da ovo nije bas sjajno mesto za zivot ako hoces da se sklonis od vreve i ako volis cisto i nezagadjeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486426#p486426:3thnzpjp je napisao(la):
Orfanelin » Sub Okt 21, 2017 12:36 pm[/url]":3thnzpjp]
Al definitivno imas pravo da ovo nije bas sjajno mesto za zivot ako hoces da se sklonis od vreve i ako volis cisto i nezagadjeno.
Koja je to tačka na mapi Srbije gde je "čisto i nezagađeno"? Ako mene pitaš postoji samo manje prvljavo i manje zagađeno.
 
A tamo gde je manje prvljavo i manje zagađeno je daleko od prodavnica, ne daj boze zdravstvenih ustanova, skola ako imas mladje potomke i prohodno samo za LADU NIVU, a zimi ni za nju.
 
Ako se maknete od onoga sto je 'urbano' naci cete i nezagadjeno. :D

Ja sam moje takvo mesto odavno nasao.
Struja je trofazna, telefon ima, kao i interent. Nadmorska visina skoro 800m :)
Istocna strana, pogled puca 120°, a na 400m od kuce je vrh brda odakle pogled puca 360° (maljen, zlatibor, golija, mucanj, ovcar, javor...)
Zagarantovan TV prijem iz svih susednih replublika bivse sfrj osim makedonije i povremeno slovenije (propagacija) ;)
Sopstveni izvor pijace vode (obelezeno plavim) :)
5bb69dbe135e48dad4361334c74939cf.jpg


Nema asfaltnog puta, i da Bog da da tako i ostane. ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Jasno tzoran1, zato i ja tražim manje zagađeno i manje prljavo i pronađoh ali malo bliže nego što je laki77, rekla bih.

Evo i terena, idealan za moju kućicu u cveću. Nisam još bila na njemu ali sam čula da od pogleda zastaje dah. Vidi se čak i BNW. :D


Dve autobuske linije GSP.

Dodatak: Fotografisala sa drugog brda.
 
Vrh