Šta je novo?

Gated community - Urbani život u ruralnom okruženju

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.355
Lokacija
Fruška gora
Vračar":pwfup7n9 je napisao(la):
niki":pwfup7n9 je napisao(la):
:) Mislim da je najbolje da uzmemo negde plac u okolini BG i projektnim finansiranjem sebi napravimo stanove koji ce
biti u lux kvaltetu za po 800-900eur/kvm, ako nista makar cemo znati da ce komsije biti normalne...Ima li zainteresovanih?
Ja vec imam neke ideje,nazalost ne dovoljno vremena da se angazujem.
Zvuči interesantno! Jesi li mislio na zgradu ili kompleks od par kuća sa npr. zajedničkim bazenom ili nešto treće?
Nikola":pwfup7n9 je napisao(la):
Skoro sam ja i neki moji prijatelji razglabali na tu temu onako laicki.
Neki zakljuci bez nekog dubokog ulazenja u problematiku:

Svidela nam se ideja "gated community" (valjda Ameri to tako zovu). Ono kao zajednicki teren za basket, mozda bazencic,
neka vrsta kuca u nizu(ili vise duplexa), svi imju garaze itd.
Znaci lux stanovanje za nase uslove za cenu 800-900 eur/kvm sa sve zemljistem.
Ne bi nam bi problem da je to 15-20 km od Beograda ali, pod uslovom da je blizu auto-put, jer zbog razlike u ceni mozes sebi
priusti i jaca kola i vise bezina za vozikanje koje bi opet bilo 20 minuta do grada. Ipak trebao bi da imas i autobusku liniju
(redovnu na pola sata ili na sat) na daljini do maximalno 1km (10 minuta peske).

Problemi:
Tesko skupiti toliki broj ljudi sa tom idejom(racunamo da je minimalan broj 20 domova) mada smo sigurni kad bi se
to napravilo ne bi bilo problema naci kupce. Tesko je naci lokaciju pogodnu za to. Tj. da bude dovoljno jeftina, a da
ne bude u nedodjiji nekoj i da ima one gore navedene osobine kao i mogucnost lakog prikljucenja infrastrukture.
A da sa druge strane ne bude ni u nekom ruznom okruzenju(da budu industrijski objekti okolo, ili da budu stracare itd.).

Prvo su nam na pamet pali Dobanovci. Ne znam koliko bi tamo bilo tesko naci takav plac(ne samo potrebne velicine
veci oblika ), koliko bi bilo tesko isposlovati dozvole za tako nesto jer bi tu kuce zalazile duboko u plac).
Kao sto rekoh nismo strucni i ne znamo sta moze a sta ne moze ali znamo da bi to super izgledalo. :)
Urbani život u ruralnom okruženju - Gated community ( Garden City, Parkplace Village,..)

Jaako interesantna tema, živeti u urbanom viked naselju sa zajedničkim 'javnim površinama', nap.
sportskim terenima, bazenom, trgom sa prodavnicama, poštom/bankom,.... i sl.

Verujem da će ovakva naselja imati lepu perspektivu i zainteresovanost kupaca i kod nas.
Na sremskoj strani Bgd. ( a, možda i na avalskoj) ima pogodnih lokacija za ovakva naselja.
Jedno od njih je Radiofar između aerodroma, autoputa i privredne zone u Surčinu.

aer1rv4.jpg


U sadašnjem GUP celo naselje je 'stambena zona' (označena žutim), a sada izgleda ovako :

srembgtb1.jpg
 
Pozdrav drustvu...
Kao i mnogi drugi i ja sam posecivao ovaj forum skoro svaki dan , evo zadnjih godinu dana ako ne i vise i odusevljavao se raznim informacijama i pogledima koje sam ovde zaticao. Svaki put bih rekao sebi kako cu se i sam ukljuciti aktivno na forum, ali uvek nesto ....
Sve evo do sada.
Kada sam procitao ova vasa razmisljanja i ideje Vracara,Nikija i Dragana o "gated community" ,,malo sam se nasmesio, jer je to bas ono o cemu sam cesto razmisljao i mastao....napraviti sebi urbanu komunu, malte ne izbrati komsiluk i naselje bez onih koji ce mi djubre sa korama od dinje ostaviti pod prozorom ili onih koje nikako ne mozes ubediti da je za zajednicko dobro osisati travu oko zgrade/kuce svako malo vremena,i da to nije bacanje para "jerrbo opet ce ti ona komsija porasti".
Jedan dobar vid takvog urbanog organizovanja na zapadu postoji vec dugo vremena i baziran je na principu kooperacije, iliti firme, sto u slobodnom prevodu znaci da kupovinom tog stana ili kuce ti u stvari kupujes deonice/akcije celog naselja u vrednosti stana kojeg dobivas na sluzenje u ograniceno vlasnistvo. Naseljem upravlja bord od izbranih clanova, koji se sastaje po potrebi i koji daje odobrenje kod kupovine ili prodaje stanbene jedinice. Clanstvo u komuni se potvrdjuje i odedjenom uplatom (mesecnom) na ime odrzavanja naselja,poslove oko cistoce, manje popravke i slicno.
Za mene licno je pravo cudo da kod nas jos uvek nije zazivelo nesto tako, ali se nadam da je to samo pitanje trenutka.
Po mom licnom misljenju Beograd ima toliko lokacija u svojoj blizoj okolini ,koja mame i zovu. Treba samo proci podavalskim naseljima , mada ima jos slicnih lokacija.
Osnovno je naravno pronaci odgovarajucu lokaciju, srediti svu papirologiju , struju,vodu,kanalizaciju,prilazne saobracajnice..
Puno muke na pocetku, ali zato kasnije....e kasnije se vraca sav ulozen trud , i to visestruko.
Trenutno zivim preko grane, i imam jos jednu stvar o kojoj mastam, a to je da dodjem u situaciju da mogu svojoj porodici i sebi priustiti da zivimo u Beogradu,ali bar na slicnom standardu i nacinu zivota kako ovde zivimo.
Kad to kazem ne mislim samo na novac. Ne , to jeste bitno ali ne i presudno.Mislim na okruzenje, sisteme vrednosti, kulturu zivljenja.
Kako sam dosta toga nasao na ovom forumu, i kako sam video da dosta jos ima mladih ljudi koji znaju sta hoce a sta ne, mogu slobodno da kazem da bih voleo ziveti u naselju koje bi vi organizovali.
Ako ikad bude nesto ozbiljno od toga, javite se ...upadam u igru...
 
Шетач":1a1dl4yo je napisao(la):
....napraviti sebi urbanu komunu, malte ne izbrati komsiluk i naselje ...
Sistem 'zajedničkog života' sa komšilukom koji deli iste vrednosti, može da se ostvari
na raznim nivoima, počev od broja suseda ( 2,4,10,20,..) pa do kvaliteta samog naselja
u odnosu na zajedničke objekte i 'javne površine' na zajedničkoj lokaciji.

Sve to je vrlo lako ostvariti i samo je pitanje dogovara, nap. četvoro zainteresovanih.
Ovo samo uzimam kao najmanji optimalni broj za izgradnju zajedničke kuće i pomoćnog
objekta na zajedničkoj parceli - što bi značajno smanjilo cenu po kv.met. prostora.

Ako bi se izgradila kuća 15x15met. na sprat ( 18x18, 20x20,.. ili veća po potrebi i dogovoru)
to bi ukupno iznosilo 450kvm. ili svakom oko 110kvm ( 4.-soban stan).
Svako bi mogao da ima poseban ulaz na jednoj od 4 strane zgrade, a stanovi bi bili
u dva nivoa, ali bi postojali 'zajedniči zidovi' - što bi smanjilo cenu gradnje i grejanja.

U pomoćnom objektu bi mogle da se smeste garaža, etažno grejanje ( kotlarnica),
sušionica ( možda i sa praonicom), radionica sa 'sitnim alatom' i potrošnim materijalom,
generator,ostava za neke stvari,... i sa ostalim prostorijama, prema dogovoru i veličini objekta.

Umesto pomoćnog objekta, može da se izgradi i polu-suteren ( 1met. iznad tla, a 2 u zemlji).
Zavisno od mogućnosti, može se izgraditi i bazen sa fontanom ili mali sportski teren.

Uštede bi bile i kod priključenja na komunalnu mrežu ( voda, kanalizacija,struja,..), jer
bi se sve tretiralo kao jedan objekat sa više stanova, pa bi nap. bio zajednički orman za
strujomere ili zajednički vodomer i šaht. - jeftinije nego 4 zasebne kuće.

Klimatizacija ( vetnilacija i hlađenje) takođe bi bili zajednički, a moglo bi da se uradi i
korušćenje solarne energije za zagrevanje centralnog bojlera - do neke tremerature
od kojeg bi vidile linije ka pojedinim bojlerima u stanovima - i tako prištedilo na grejanju.

Ovo su samo neke ideje za 4 vlasnika objekta na istoj parceli, a sledeći put idemo na 20. :)
 
Nesto sto lici na ovo o cemu pricamo:
http://www.goldenhat.co.yu/index.htm?http://www.goldenhat.co.yu/suncani/index.htm

Ali nije bas ono sto ja zamisljam. Jer kuce su ruzne(cemu srpska opcinjenost terasama na prenjoj strani kuce, pogotovo kad imas dvoriste), garaze isturene, ipak nije zatvoreno naselje i nema nikakvog sportsko-rekreativnog sadrzaja. I uopste ovo je vec naselje a ne neka stambena zajednica.
Sa druge strane vidi se da je infrastruktura lepo odradjena (staze , putevi, struja podzemno, hidranti, rasveta...). Blizu je velikog grada, a opet dosta izdvojeno od njega.
 
Шетач":27essrz5 je napisao(la):
...Trenutno zivim preko grane, i imam jos jednu stvar o kojoj mastam, a to je da dodjem u situaciju da mogu svojoj porodici i sebi priustiti da zivimo u Beogradu,ali bar na slicnom standardu i nacinu zivota kako ovde zivimo.
Kad to kazem ne mislim samo na novac. Ne , to jeste bitno ali ne i presudno.Mislim na okruzenje, sisteme vrednosti, kulturu zivljenja.
Kako sam dosta toga nasao na ovom forumu, i kako sam video da dosta jos ima mladih ljudi koji znaju sta hoce a sta ne, mogu slobodno da kazem da bih voleo ziveti u naselju koje bi vi organizovali.
Ako ikad bude nesto ozbiljno od toga, javite se ...upadam u igru...
Mislim da ćemo se oko boldovanog svi složiti. Ostaje još samo da Niki kaže svoju lokaciju. ;)
 
Vracar , drago mi je da si boldovao bas to .
A sto se tice teme, ne znam da li kod nas uopste postoji bilo kakvo zakonsko resenje, t.j. forma i regulativa za takvu vrstu organizovanja. Ne bi me cudilo da je kod nas to zakonu jos nepoznato.
I da li postoje vec neki primeri slicnog organizovanja.
 
:) pa sad sam se odusevio. Nisam primetio da je moja ideja uopste prosla zapazeno.

Na tu ideju sam dosao kada sam razgovarao sa "investitorom" koji preko projektnog finansiranja koje je od prosle godine zazivelo u Srbiji finansira objekat koji pokusava da mi proda sa zaradom koja je omiljena u Srbiji od 100-200%?!
Postoje dva nacna da ljudi kvalitetno rese svoje stambeno pitanje:
-uraditi isto sto i gomila polupismenih investitora, osnovati firmu za grupom zainteresovanih, angazovati neku renomiranu agenciju koja bi pronasla lokaciju u urbanom delu grada, sredila papire, projektni biro, izvodjac radova, nadzorni organ...70% stanova gradimo za sebe ostatak ponudimo trzistu sa kriterijumom trazimo komsije :) i cenu od 800-900€/kvm smanjimo na 600-700€/kvm i svi imamo stambeni prostor iz snova
-druga varijanta kojoj sam ja skloniji je naci zemljiste u okolini BG, 10-20km od grada i uraditi to isto samo sto u ovom slucaju pravimo kuce u nizu, pri cemu isto tako par kuca se ponudi trzistu

Ja znam da u Srbiji ima dovoljno pametnih ljudi koji umesto da placaju 2000€/kvm umeju i nesto vise od toga.

Ukoliko ima neki entuzijasta da inicijalno to organizuje ja sam za.
@Setac
nije lose biti i malo ispred vremena :)
 
Znam,znam, zato i jesam jos uvek optimista.
Sada cekam Dragan-ov plan za 20 vlasnika.Nekako mi zanimljivije zvuci...
A sto se tice zarade , ja mislim da je i sam zivot u jednom tako organizovanom naselju,zarada sama po sebi.
ima tu dosta faktora na koje treba misliti trazeci lokaciju....blizina gradskog prevoza, blizina skole, blizina auto puta, trgovina, parkova i izletista.... a i kuce , nije bas da moraju da budu "u jednakim redovima" .
ok..idemo dalje...lokacija...lokacija....
 
mislim da zepter ima neko svoje zatvoreno naselje u novom sadu. ako neko zna nesto vise neka okaci.
 
Шетач":19t7on3m je napisao(la):
A sto se tice zarade , ja mislim da je i sam zivot u jednom tako organizovanom naselju,zarada sama po sebi.
Slažem se u potpunosti. :kk:


Шетач":19t7on3m je napisao(la):
ima tu dosta faktora na koje treba misliti trazeci lokaciju....blizina gradskog prevoza, blizina skole, blizina auto puta, trgovina, parkova i izletista.... a i kuce , nije bas da moraju da budu "u jednakim redovima" .
ok..idemo dalje...lokacija...lokacija....
Ne moraju kuće biti u nizu, naprotiv. Evo jednog interesantnog rešenja iz SAD:

http://maps.google.com/maps?t=h&hl=en&ie=UTF8&ll=38.070923,-122.22058&spn=0.001525,0.003412&z=19

Ovo mi deluje veoma funkcionalno a ujedno i estetski savršeno.
 
Mislim da je faktor kuća u nizu cena, pretpostavljam da je dosta jeftinije nego gradnja pojedinačnih zgrada a može da bude i jako lepo i funkcionalno + ne zahteva ogromnu njivu. Primer:
eggstr070928.jpg


Ove zgrade u Freiburgu imaju solarne panele na krovu + sisteme za grejanje vode koji takođe dolaze od sunčeve energije :)
 
Vracar
Obrati paznju na samu okolinu ovog naselja sto si pronasao na google negde u SAD-u i videces da je upadljiva kolicina zelenila, trave,drveca... Verovao ili ne , samo to moze u SAD-u da poveca cenu kuce za 20-30%.
Inace mi se tako nesto i svidja ,jer naselje vise slici na malo uredjeno selo, nekako je humanije.
Steva,
lep izbor zgrade.
Sto se tice naselja "Lipov Gaj" ili Zepter city...ne znam...nije lose, ali nisam nesto ni bog zna kako odusevljen.
I dalje cekam Draganov predlog za 20-tak vlasnika. Nema ga da se javi danas, pa imam osecaj da nesto sprema...
 
niki":3njuja8a je napisao(la):
Na tu ideju sam dosao kada sam razgovarao sa "investitorom" koji preko projektnog finansiranja
koje je od prosle godine zazivelo u Srbiji ...... uraditi isto sto i gomila polupismenih investitora,
osnovati firmu za grupom zainteresovanih,
.....druga varijanta kojoj sam ja skloniji je naci zemljiste u okolini BG, 10-20km od grada i
uraditi to isto samo sto u ovom slucaju pravimo kuce u nizu, pri cemu isto tako par kuca se ponudi trzistu
Projektno finansiranje ili kupovina objekata 'u projektu' ( nekad i započetih), već je odavno praksa u Srbiji.
A, 'polupismeni investitori' već godinama prodaju objekte ili stanove 'pismenim kupcima' za lepe pare.
Investitori se dele na uspešne, manje uspešne i neuspešne, a 'pismenost' nije u ovom slučaju bitna.
Biti 'uspešan invest.' nije baš tako lako i jednostavno - kako se čini onima koji nemaju iskustva u poslu.

E, sad, treba definisati na kakvoj lokaciji treba da bude 'naš Garden Village', koliko daleko od Terazija,
koliko da košta 1ha, saobraćajne veze, .... a, takva lokacija ne može biti blizu škole ili bolnice.
Ako je to oko 20km onda bolju lokaciju, od već pomenutog, Radiofara ne znam jer nisam ni istraživao.
U njegovom bloku 1. već dve god. kupujem, dokupljujem i ukrupnjavam, jedan plac za prijateljicu.
Trenutno ima oko 1ha ( 100ari), a u planu je da se kupi još 80ari kako bi izašao na buduću ulicu :

ab971d4c17.jpg


085fe0f442.jpg


Plavim je do sada kupljeno, a zelenim planiran ceo plac.
Preko buduće ulice koja ide od nove petlje, gradiće se privredna zona na N.bgd.
Ovu radnu skicu nove petlje sam 'nabavio' u Zavodu još pre 2god.
Do sledeće ulice, postoje placevi koji takođe izlaze na novu ulicu :

dd015f3ebc.jpg
<< crveno = pogodni placevi
Pogledajte i dve slike u mom prvom postu gde se vidi lokacija u GUP-u i aero-snimku.

Od jedne do druge ulice ima oko 400met. i ta dva placa ( zeleni i crveni) bi bili idealni
za 'Garden Village', jer izlaze na dve sporedne i jednu glavnu ulicu koja vodi na novu petlju.
Eto, to vam je moj predlog za kupovinu tih placeva na 'crvenoj lokaciji' i da se onda
udružite sa 'nama' za formiranje potrebne parcele i pribavljanje dokumentacije za gradnju.

U naselju već postoji struja i tel.linije ( kod 'nas' 5 tel.br.), a ove god. uvode i gas.
Vodovod i kanalizacija će stići izgradnjom privredne zone u komšiluku, a za sada
postoji podzemna voda za piće na oko 20met. ( tehnička i manje 8-12met.).

Na dužini od 400met. ( prema novoj ulici od nove petlje), može da se izgradi 20 kuća
sa placevima do ulice 20met., a po dubini oko 100met. ( 20ari), tako da kuće mogu
da budu dosta povučene u unutrašnjost placeva, a od same nove ulice.

Inače, na placu koji formiram, planirao sam motel sa pumpom na jednom delu.
Ali, ništa nije definitivno odlučeno, jer će biti ona varijanta za koju ima interesovanja.
 
"Projektno finansiranje ili kupovina objekata 'u projektu' ( nekad i započetih), već je odavno praksa u Srbiji.
A, 'polupismeni investitori' već godinama prodaju objekte ili stanove 'pismenim kupcima' za lepe pare."

Nije mi bila namera da nekoga pogresno kvalifikujem, naravno da to rade i treba tako da bude, ja sam uvek spreman da platim uslugu, medjutim ovih dana se radi o precenjenosti istih usluga. NIje lako biti uspesan u bilo kom poslu, narocito ako govorimo o preduzetnistvu.

Dragane predlozena lokacija je verujem dobra za pomenuti motel medjutim cini mi se da se nalazi u trouglu E70(autoput), aerodorma i buduce privredne zone Beograda(industrijske zone?) tako da nisam siguran da je adekvatna za buduce rezidecijalno naselje iako ce biti odlicno povezana infrastrukturom sa gradom. Koliko se krece kvm placa u toj zoni, da li je to zona koja je iza Autokomerca ili je nisam najbolje locirao?
 
niki":t8a89ctr je napisao(la):
Dragane predlozena lokacija je verujem dobra za pomenuti motel medjutim cini mi se da se nalazi
u trouglu E70(autoput), aerodorma i buduce privredne zone Beograda(industrijske zone?)
c012d8735b.jpg


Autocomerc je ( u žutom kvadratu) udaljen oko 1,5Km., a do autoputa ima oko 400met.
Prednost te lokacije i jeste što je između aerodroma i privredne zone, a u blizini autoputa.
Avioni se uopšte nečuju, jer lokacija nije na pravcu sletanja, već je bočno, sastrane.
Sa autoputa se čuje ponešto na najbližem delu, ali već kad se malo udalji nečuje se skoro ništa.

Ove god. se nisam interesovao za cenu, jer se neće kupovati ( kupljeni su neki stanovi), ali
verovatno 2.000-2.500€/aru, zavisno od lokacije u samom naselju Radiofar.
Čitavo naselje će jednog dana biti potpuno izgrađeno ( stambena zona u GUP-u), a ima
jednu prednost : kuće su uglavnom male i stare, a placevi prilično veliki, pa ukupni
troškovi će biti optimalni prilikom kupovine.
Radiofar pripada opštini Surčin, što je još jedna povoljnost u odnosu na gradske vlesti u Bgd.
 
Nekoliko pitanja:

Da li sam dobro shvatio da ce se i ulica koja sada ide od B.Kose(koja prolazi pored groblja) nastaviti do Radio Far-a , kao i da ce se nastaviti i ulica sa koje se ulazi na Kvantas?
Da li imas neke informacije kada se planiraju(okvirno) probijati te ulice, kao i kad bi se pravila petlja? Pretpostavljam da to nece skoro, tj. nisam cuo da je iko o tome pricao?
Da li postoji neko ogranicenje sta moze biti u ovim industrijskim zonama, da ti u komsiluku ne bude slucajno neka mnogo bucna ili na neki drugi nacin nepodnosljiva industrija?
Da li trenutno postoji neki put koji povezuje ovo naselje sa Kvantasem i da li se za izlaz treba ici na Autokomerc ili se moze ici paralelno autoputem pa se negde kasnije uljuciti(pretpostavljam da kad se ulazi u naselje mora ici na petlju za Aerodrom)?

Koliko je uopste lako dobiti dozvole da se gradi ovo o cemu pricamo? Zar nemaju placevi neko ogranicenje po broj mogucih kvadrata koji se na njima mogu napraviti? Da li ti mozes po sred placa(ako je dovoljno sirok) uraditi ulicu pa graditi objekte sa obe strane(sve to legalno)?
Da li je moguce(ovo nevezano za Radio Far) da se kupi npr. 4 placa(sa starim kucama) sirine po 15-16 m duzine 150-200 m (gde se prvih 50-100m vodi kao gradjevinsko) da se sve to spoji u jedan gradjevinski plac, uradi ulica na sredini i grade objekti u toj ulici na celoj duzini tog placa?

Sto se tice lokacije:

Dobro:
+Potencijalno odlicno povezana lokacija u vise pravaca
+Jeftini placevi

Lose:
-Ovo je drzava Srbija i ko zna kad ce se graditi infrasruktura(doduse na toj privrednoj zoni mogu zaraditi, pa mozda i nesto bude od toga)
-Problem sa alternativnim prevozom(koliko je najbliza Autobuska stanica)
-Nedostatak infrastrukture(ali to se moze privremeno resiti dok ne dodje u naselje)


Meni i nije losa lokacija ako je ar toliko koliko kazes. Samo, mislim da je 20 ari mnogo za jedan plac u odnosu na ono sto bi ljudi bili spremni da plate na toj lokaciji. Ja bih bio zadovoljan sa placevima od po 6-7 ari(sa delom ulice na koju ti izlazi plac), a ako imas nekoliko objekata kao sto su kuce u nizu, nekoliko duplexa i nekoliko individualnih objekata to moze da bude i malo manje. Ovako kako si ti predlozio samo za plac za pocetak bi morao iskesirati 40-50K eura(sto je mnogo s obzirom gde kupujes).
 
'Da li sam dobro shvatio da ce se i ulica koja sada ide od B.Kose(koja prolazi pored groblja) nastaviti
do Radio Far-a , kao i da ce se nastaviti i ulica sa koje se ulazi na Kvantas?'

Ta 'ulica' pored groblja je UMP ( Unutrašnji Magistralni Poluprsten sa mostom na Adi) i on će se
produžiti do petlje kod Radiofara..... što se vidi i na gornjem insertu iz GUP-a, a i na ovom o saobraćaju :

c930ed1691.jpg


'Da li imas neke informacije kada se planiraju(okvirno) probijati te ulice, kao i kad bi se pravila petlja?
Pretpostavljam da to nece skoro, tj. nisam cuo da je iko o tome pricao?'

DUP za 'Privrednu zonu' je prošao Javnu raspravu i čeka se usvajanje u novoj grad.skupštini.
Onda će se graditi produženje UMP-a i paralelne ulice sa autoputem do Radiofara.
Petlja može da se projektuje i planira tek posle usvajanja DUP-a., a izgradnja ... ?

'Da li trenutno postoji neki put koji povezuje ovo naselje sa Kvantasem i da li se za izlaz treba ici na Autokomerc
ili se moze ici paralelno autoputem pa se negde kasnije uljuciti(pretpostavljam da kad se ulazi u naselje
mora ici na petlju za Aerodrom)?'

Pored te duže varijante, Aerodrom - Autokomerc, može da se dođe i nešto lošijim putem kada se skrene
sa autoputa na staru petlju-podvožnjak koji je posle petlje Zmaj ( vidi se na mapi) i onda putem pored autoputa, a
do Kvantaša postoji samo običan 'zemljani put' - kojim nisam ni išao, ali znam ljude koji jesu.

'Da li postoji neko ogranicenje sta moze biti u ovim industrijskim zonama, da ti u komsiluku ne bude slucajno
neka mnogo bucna ili na neki drugi nacin nepodnosljiva industrija?'

Tu neće biti 'industrijska zona', već privredna, a tu ima razlike - znači biće sve OK. , nap. baš prekoputa
'našeg' placa nalazi se velika lokacija od Delte ( neprovereni insajd) koja je objavila da gradi onaj 'park'.

'Koliko je uopste lako dobiti dozvole da se gradi ovo o cemu pricamo?'
Predstoji usvajanje 'Izmena i dopuna GUP'-a i do tada nema izdavanja dozvola u Surčinu.
Odgovor na ostala pitanja je : sve se može, kad se hoće ( zna) :)

Autobuska stanica ( 611 Dobanovci- N.Bgd. - Zemun) je negde kod Autokomerca, ali nisam
išao busem pa ne znam gde su sve stanice, ali ima ih i usput verovatno.
Sve ulice u Radiofaru su prošle god.asvaltirane, uvedeni tel.br., a ove se radi gasifikacija.
Infrastruktura će se brze graditi sa izgradnjom Privredne zone, koja ustvari već postoji oko autoputa.

Očekujem da se za 2-3 god. izgradi i produžetak UMP-a, kao i ostale veze prema Kvantašu.
Nova petlja će biti možda i kasnije, ali kad se sve to izgradi, Radiofar će biti HIT-naselje.
Do tada treba kupovati parcele i raditi na 'papirima', jer će cene lokacija da odu 'u nebo'. :)

Što se tiče veličine pojedinih parcela za kuće - može to i da se prepolovi, izgradi put po sredini, .. itd.
Sve zavisi od plana koji donesu budući investitori za takvu gradnju, a i od želje budućih korisnika.

PS. .. ovo je link za sat.mapu ... da malo pregledate sadašnji izgled vikend-naselja Radiofar.
 
dragan":3umy6vt8 je napisao(la):
niki":3umy6vt8 je napisao(la):
Dragane predlozena lokacija je verujem dobra za pomenuti motel medjutim cini mi se da se nalazi
u trouglu E70(autoput), aerodorma i buduce privredne zone Beograda(industrijske zone?)
http://www.fotorola.com/uploads/c012d8735b.jpg

Autocomerc je ( u žutom kvadratu) udaljen oko 1,5Km., a do autoputa ima oko 400met.
Prednost te lokacije i jeste što je između aerodroma i privredne zone, a u blizini autoputa.
Avioni se uopšte nečuju, jer lokacija nije na pravcu sletanja, već je bočno, sastrane.
Sa autoputa se čuje ponešto na najbližem delu, ali već kad se malo udalji nečuje se skoro ništa.

Ove god. se nisam interesovao za cenu, jer se neće kupovati ( kupljeni su neki stanovi), ali
verovatno 2.000-2.500€/aru, zavisno od lokacije u samom naselju Radiofar.
Čitavo naselje će jednog dana biti potpuno izgrađeno ( stambena zona u GUP-u), a ima
jednu prednost : kuće su uglavnom male i stare, a placevi prilično veliki, pa ukupni
troškovi će biti optimalni prilikom kupovine.
Radiofar pripada opštini Surčin, što je još jedna povoljnost u odnosu na gradske vlesti u Bgd.
Ako ni za šta drugo, lokacija je dobra za spottere, budući da se nalazi nekih 2000m od praga piste 30. Lepo se ulogoriš u Radiofaru i ideš na LYBE da hvataš avione :) Doduše, nema ih bog zna šta interesantnih, ali dobro.

Da ne trolujem previše, o ovom naselju ne znam ništa, tako da mogu da komentarišem samo lokaciju, za koju mislim da je sasvim ok - blizu Beograda i Zemuna :)
 
dragan":q9dxzbwh je napisao(la):
]Ove god. se nisam interesovao za cenu, jer se neće kupovati ( kupljeni su neki stanovi), ali
verovatno 2.000-2.500€/aru, zavisno od lokacije u samom naselju Radiofar.
.
Izgleda da je cena skocila ove godine. Malo sam zvao oglase i tamo mi je neka iz agencije ponudila bas dosta lokacija od 10 ari pa do 4ha. Cene se uglavnom krecu od 3.5K do 4K eura po aru. Ima i dosta njih i sa vecom cenom i nekoliko sa cenom nesto malo ispod 3K.
U svakom slucaju meni ova lokacija u svetlu novih saznanja ne deluje tako lose i mozda odem bajcem (tim zemljanim putem, sa B.K. to mu dodje oko 4km) cisto da vidim kako to uzivo izgleda.
 
Ima raznih agencija i raznih cena, ali sve to treba proveriti 'na terenu'.
To su samo 'lepe želje' prodavaca, a sasvim je druga stvar po kojoj se ceni ustvari prodaje.
Zavisi i od sposobnosti za 'pregovaranje o ceni', a tu sam 'Prvak sveta'. :)

Kada budeš išao sa BK, pored groblja novim delom UMP-a, doći ćeš do raskrsnice sa T6.
Desno je za Kvantaš, levo za Dr.Ivana Ribara i Vojvođansku, a pravo za Radiofar.
Ali, ne znam tačno gde izlazi taj zemljani put kod Kvantaša ( raspitaj se) i kad budeš išao
videćeš i šumu sa desne strane prema autoputu, koja je zaštićena i koja će ostati tu.

Ajd, kad se vratiš, napiši utiske ... i nemoj tamo negde da zalutaš, pa da te tražim. :)
 
Sto se tice povlacenja gradjanstva koje to sebi moze da priusti ka prirodnijem okruzenju, dalje od grada (Konektikat, ili planovi za Kosmaj) to je odlicna ideja, a sto se tice ovde predlozene ideje "okupljene zajednice", ta ideja je blago receno socijalno depresivna, a otvoreno govoreci monstruozna. Ona potice iz Amerike i doskorasnjih kolonija, gde su se izmisljale kojekakve vrednosti zbog kojih bi neki ljudi voleli da zive zajedno (iako u takvim zajednicama ni nema druzenja osim kojekakvih godisnjih proslava), kako bi se stvorile zajednice cija poenta nije da neki ljudi zive u njima, vec da neki drugi ljudi ne zive u njima. U Evropi je neprimenjiva iz bog toga sto u njoj ne postoje prave kolateralne kulture, vec se insistira na jednoj opstoj "prosvecenoj" kultruri u koje svako ima da uklopi sebe i svoju podkulturu.

Osim toga, takve zajednice kudi kamo i imaju smisla u zemlji gde je stopa kriminala 4 puta veca nego u Srbiji - Americi.

inace http://en.wikipedia.org/wiki/The_Stepford_Wives
 
Nas 7-8 ( koji smo postovali na ovoj temi) imamo različita viđenja o jednom naselju od nap.20 kuća.
Takvo 'urbano selo' može imati vrlo različite stepene zajedništva koje ga čini nekom 'komunom'.
Osim toga što su sve kuće na istoj lokaciji, moguće su razne vrste i definicije suživota u njemu.
Svi vlasnici bi trebalo da se dobravoljno obavežu oko minimum pravila u cilju zajedničkog interesa.

Mene lično neinteresuje da li će oni svaki dan da prave zajedničke žurke i žive 'u ljubavi', to je
stvar samih vlasnika, ali neki minimum kulturnog ophođenja bi morao da bude obavezan.
Mogla bi da se formira 'Skupština vlasnika kuća i zajedničkih objekata' i da se propiše 'Kućni red'
u naselju koji bi bio obavezan i na koji bi svi dobravoljno pristali, kao i na kazne za prekršioce.
To je za mene dovoljno što se tiče 'komune' i načina ponašanja u njoj, a sve ostalo takođe može
da se definiše nakim 'Kućnim redom' ili već kako odluči 'Skupština vlasnika' - ima više mogućnosti.

Meni je mnogo interesantniji onaj deo o izgradnji zajedničih objekata, a koji bi bili obavezni
s'obzirm na udaljenost od grada i infrastrukture, nap. : kotlarnica za grejanje i toplu vodu,
trafo sa generatorom, zajednička septička jama, sistem odnošenja smeća, hidrofor za vodu, ..
... i ostalo da ne nabrajam ( drugi put) kao sat.mreža, internet, sajt naselja, poštanski box,...

Ako bi postojao interes, mogao bi da se izgradi i jedan mali sportski teren kao za košarku
na kojem bi se igrla i odbojka, mali fudbal, .. i sl., a pored njega i mali šopig centar robe
koja se svakodnevno troši po veleprodajnim cenama i poštanski punkt u njemu,..... itd.
Evo, ovde sam samo nabacao neke ideje za vrstu i stepen 'komune' u urbanom selu.
 
Sve je to ili videla zaba da se konji potkivaju... ili neka vrsta nostalgije za gvozdenom rukom predsednika kucnog savete. U svakom slucaju svetski bilans je sledeci: takve tvorevine postoje u zemljama sa izuzetno naglasenim rasnim i drugim segregacijama gde se nastoji pobeci od pripadnika nepozeljnih grupa. U ostalim zemljama takve ideje su propale, takoreci istrulile. Cak i kibuci propadaju i vecina je vec propala. Jedino mesto gde u normalnim situacijama takvo skucavanje moze da osptane su vikend-naselja, gde ljudi dolaze povremeno i liseni svakog stresa. I gle cuda, takvih naselja vec ima od Grocke preko Tresnje do cele jadranske obale na pretek. Ne treba izmisljati toplu vodu.
 
Vrh