Šta je novo?

Forum, sajt - sugestije, primedbe, pitanja

@kUdtiHaEX favicon ikonici fali veliko ratno ostrvo 😆
Ne fali. Ovo je modifikovana ikonica koja predstavlja ušće u trenutku prolećnog povišenog vodostaja reka. ;)

kakva su pravila oko izmene postova? ja sam malopre promenio post, u temi je bio i noviji post od mog, a ne vidim da je naznačeno negde da je menjan
evo da probam izmenu nakon 5+ minuta... link za nove poruke u gornjem meniju se zove "new posts" i kada je jezik foruma srpski
Da li će i na novom forumu biti vremenski ograničena mogućnost editovanja postova i kako će se moći videti da je post menjan nakon objavljivanja?

Edit:
Nakon izmene posta videh da ispisuje da je menjan, u donjem desnom uglu.

P.S.
Kolika je max veličina fotografija i dokumenata koji mogu da se uplouduju?
 
Poslednja izmena:
Kao što rekoh Igoru, novi forum deluje super. :) Trebaće mi vreme samo da se navikenem na neke detalje, ali suštinski elementi interfejsa su i dalje poznati i intuitivni.

Imam samo par pitanja oko fontova.

1) Evo npr na temi Energetika kad sam prenosio ovaj tekst, u textbox (prozor posta) je automatski preneta veličina fonta sa sajta B92. Kada sam pokušao da ih izjednačim sa fontovima sa foruma, nisam mogao. Na primer, odabir veličine 12 bi bio premali, a odabir 15 bi davao prevelika slova. Šta raditi u tim sučajevima, odnosno da li propuštam nešto?

2) Drugo što mi se desilo je da kad iznad tog B92 boldovanog naslova počnem da kucam svoj komentar (znači moje reči, moj tekst, pred sam članak), ispisuju se boldovana slova. Kad kliknem na ikonicu za Bold, ne samo da ih ne isključi, nego već boldovana sloba bolduje još više. Opet, da nisam nešto propustio ili pogrešno uključio?

Nadam se da sam bio dovoljno precizan, voleo bih da mogu da snimim pa da se vidi ''real time'' što bi rekli ali mislim da može da se zaključi i i ovako. Ili mogu da objasnim detaljnije ako treba.
Znači sve u svemu, šta raditi kada X veličina teksta koji piše forumaš ne odgovara Y veličini teksta prenetog sa drugog mesta? I drugo, zašto se u textbox foruma automatski prenosi već boldovan tekst, odnosno zašto nekad ne mogu da isključim boldovana slova dok pišem?

Evo primer / ilustracija konkretnog slučaja:

Srbija bez nuklearke još 30 godina? "Idealni energetski izvori ne postoje"​


Nerealno je očekivati da Srbija dobije nuklearnu elektranu u sledećih 30 godina, kaže naučnica iz oblasti nuklearne energije prof. Jasmina Vujić.

// ovo je moj tekst ispisan fontom 12
//a ovo je moj tekst ispisan fontom 15

Body teksta prenesenog sa B92 se ne uklapa ni u jednu veličinu, ni u 12 ni u 15. Pogledati i dve gore podvučene reči, gde sam jednom podesio 12, drugom 15 a ostatak teksta ostade u nekoj drugoj veličini, verovatno izvorno sa B92. Šta raditi u tom slučaju?
 
Poslednja izmena:
Na rapolaganju ti je prvo dugme koje nosi naziv "Uklonite oblikovanje" tako da u kombinaciji sa paragrafom i veličinom fonta možeš lako izmeniti dodeljene atribute. Probno sam izmenio tvoj post u temi Obnovljivi izvori energije.

Takođe u sličnim prilikama koristim jednostavnu opciju da tekst ubacim u što jednostavniji dokument, recimo u notepad gde se izgube svi atributi i onda se tekst iskopira gde želiš u ovom slučaju na forum.

Srbija bez nuklearke još 30 godina? "Idealni energetski izvori ne postoje"

Nerealno je očekivati da Srbija dobije nuklearnu elektranu u sledećih 30 godina, kaže naučnica iz oblasti nuklearne energije prof. Jasmina Vujić.

Razlog je to što mora prvo da se uradi niz pripreminh koraka, u skladu sa zahtevima i preporukama Međunarodne agencije za atomsku energiju, ali i spoznajom da takva odluka donosi dugogodišnje obaveze i posvećenost ovom programu.

"Po mom mišljenju, koje sam iznela i na više skupova u SANU, Srbija eventualno može da učestvuje u investiranju izgradnje nuklearne elektrane u jednoj od susednih zemalja", ističe za Novosti Vujićeva.

Redovna profesorka Fakulteta za nuklearnu tehniku Kalifornijskog univerziteta u Berkliju, bila je prva žena dekan Fakulteta za nuklearnu tehniku u SAD i predsednica Organizacije svih dekana fakulteta za nuklearnu tehniku u SAD. Sada rukovodi istraživačkim timovima za nekoliko američkih univerziteta, članica je stručnih komisija na svetskim univerzitetima i institutima u SAD, Japanu, Južnoj Koreji i Grčkoj.

Profesorka Vujić je za Novosti objasnila preduslove za dobijanje zahtevne i skupe nuklearne tehnologije.

"Odluka o moratorijumu na izgradnju nuklearnih elektrana je bila politička odluka, doneta u bivšoj Jugoslaviji. Druge republike bivše Jugoslavije nemaju moratorijum", kaže ona.

Dodaje da je Srbija davno izgubila korak u oblasti moderne nuklearne tehnologije i to ne može da se nadoknadi za godinu ili dve, čak ni za 10 do 20, jer mora prvo da se uradi niz pripremnih koraka, u skladu sa zahtevima i preporukama Međunarodne agencije za atomsku energiju i prepozna da ova doluka donosi dugogodišnje obaveze i posvećenost nuklearnom programu.

To, smatra Jasmina Vujić, podrazumeva pripremu celokupne nacionalne infrastrukture, razvoj zakonskih, kadrovskih, finansijskih, nadzornih, operativnih resursa koji će omogućiti bezbedan, dugogodišnji rad nuklearne elektrane i odlaganje istrošenog goriva.

"'Životni ciklus' u nuklearnom programu znači posvećenost ciklusu od minimum 100 godina, koji uključuje pripremni period od bar 10 do 15 godina, izgradnju elektrane koja može da traje i do 10 godina, efektivni rad elektrane od 40 do 60 godina, odlaganje istrošenog goriva i dekomisija elektrane. Kompanije, ni sa zapada ni sa istoka, ne žele da ulažu u izgradnju ove skupe tehnologije u drugim zemljama dok jasno ne vide svoj interes i svoju zaradu. Potpisivanje preliminarnih sporazuma o saradnji znači veoma malo", dodaje.

Što se tiče kadrova za rad u nuklearnoj elektrani, prof. Vujić ističe da Srbija nema dovoljno kadrova, počevši od zavarivača, do nuklearnih inženjera, mašinaca i tehnologa sa znanjem nuklearne energije.

Na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu je pre skoro 30 godina ukinut Odsek za tehničku fiziku na kom su proučavani nuklearna energetika i rad nuklearnih reaktora. Nešto se malo proučava na Mašinskom fakultetu, ali to je daleko od minimuma neophodnog znanja.

Na pitanje kako vidi izraženu spremnost Srbije da gradi nuklearnu elektranu Pakšu u Mađarskoj i reakciju EU da slična ruska tehnologija reaktora nije prisutna ni u jednoj članici Unije, prof. Vujić kaže da nije tačno da nuklearne elektrane ruskog dizajna nisu prisutne u EU.

"Ima 16 nuklearnih reaktora ruskog dizajna (VVER - reaktori hlađeni vodom pod pritiskom), i to u Češkoj šest, u Slovačkoj četiri, a još dva su u izgradnji, u Bugarskoj dva i u Mađarskoj četiri. Da ne zaboravimo Ukrajinu, sa 15. Reakcije EU su političke", dodaje.

Srbija je okružena trima zemljama koje imaju nuklearne elektrane, u EU ih ima više od 100. Kada je reč o strahu od havarija, Vujićeva objašnjava da su komercijalne nuklearne elektrane počele da rade posle Drugog svetskog rata, što je ogromno iskustvo od preko 70 godina.

"Dogodile su se samo tri ozbiljne havarije - Ostrvo Tri milje, Černobilj i Fukušima. U sva tri slučaja, pored određenih propusta u dizajnu, najveću odgovornost za havarije su snosili operateri. Niko nije poginuo od posledica havarije na elektranama Ostrvo Tri milje i Fukušima, a u Černobilju je oko 50 radnika poginulo od požara i eksplozija - koje nisu bile nuklearne - ili ozračavanja dok su radili na saniranju. Ako se to uporedi sa brojem poginulih tokom havarija u hemijskoj i petrohemijskoj industriji (Bopal, Indija), pucanja brana na hidroelektranama, saobraćajnih i avionskih nesreća, vidimo da je razlika u broju poginulih ogromna, a strah od potencijalnih nuklearnih havarija preteran", ističe naučnica.

Posle ovih katastrofa entuzijazam sveta prema atomskoj energiji je opao, ali se sada taj trend menja. Kako ističe prof. Vujić, nuklearne elektrane proizvode minimalne količine ugljen-dioksida, za razliku od termoelektrana, što najbolje znaju mnogoljudne zemlje, Kina i Indija, koje su posvećene ubrzanoj gradnji nuklearnih reaktora. Kada je, sa druge strane, reč o Evropi, Vujićeva ističe da je na primeru Nemačke najbolje shvatiti zašto je došlo do promene.

"'Zeleni energetski plan' je imao za cilj da smanji emisije ugljen-dioksida u Nemačkoj za 80 odsto do 2050. godine u odnosu na nivoe iz 1990, i da se ubrzano ulaže u obnovljive izvore, vetrogeneratore i solarne PV elektrane, uz veliku državnu pomoć. Iznenadno gašenje 10 nuklearnih elektrana, sa 12 odsto udela u proizvodnji električne energije, pod pritiskom partije Zelenih, doveo je do negativnih posledica, pa Nemačka mora da prodaje višak električne energije iz obnovljivih izvora po niskoj ceni, kad ima vetra i sunca, a uvozi iz Francuske skupu 'nuklearnu struju', kad ih nema", dodaje.

Ističe da energetski izvori iz "zelene agende" jednostavno nisu efikasni, a električna energija koju proizvode znatno je skuplja.

"Cena ove zamene je procenjena na 12 milijardi dolara godišnje. Nemačka gasi nuklearne elektrane i zamenjuje ih termoelektranama na ugalj. Stoga je francuski predsednik Makron predložio Agendu 2030, koja uključuje ubrzanu izgradnju nove generacije nuklearnih reaktora u Francuskoj", kaže za Novosti prof. Vujić.

Što se tiče "zelenih izvora", Vujićeva naglašava da idealni energetski izvori ne postoje. Može se, kako kaže, uvek diskutovati o rizicima po stanovništvo i okolinu na koje nijedan energetski izvor nije imun, o njihovoj efikasnosti, proizvodnoj ceni, štetnim emisijama ili o količini proizvedenog štetnog otpada.

"Svaka država mora da donese odluku koje energetske izvore će da koristi, i u kom procentu, zasnovano na specifičnostima date države, a ne na osnovu nametanja neke 'zelene agende'", zaključuje Jasmina Vujić.
 
Poslednja izmena:
Razumem, ali stara platforma foruma je prilikom kopiranja i prenošenja tekstova automatski poništavala sve te HTML elemente i atribute i ostavljala goli tekst. Da li je možda moguće uvesti to i ovde?

I još uvek me nekad buni opcija Bold. Ma koliko smešno zvučalo, kad sam pisao poruku na temi ''Cene nekretnina'' pre par sati, nekoliko puta probam da isključim boldovano, a ono se samo duplo bolduje XD Ne znam kako, sad na desktopu mi se to ne dešava. Ali tad na mobilnom mi se desilo. Bukvalno već boldovan tekst još više bolduje. Bar je tako izgledalo.
 
Nisam siguran da može da se isključi ali upravo sam probno očistio tekst jednim klikom na paragraf/normalno.

Dobro je što nije neophodno selektovati tekst već se samo klikne i automatski sve bude selektovano i sređeno.
 
Kao što rekoh Igoru, novi forum deluje super. :) Trebaće mi vreme samo da se navikenem na neke detalje, ali suštinski elementi interfejsa su i dalje poznati i intuitivni.

Imam samo par pitanja oko fontova.

1) Evo npr na temi Energetika kad sam prenosio ovaj tekst, u textbox (prozor posta) je automatski preneta veličina fonta sa sajta B92. Kada sam pokušao da ih izjednačim sa fontovima sa foruma, nisam mogao. Na primer, odabir veličine 12 bi bio premali, a odabir 15 bi davao prevelika slova. Šta raditi u tim sučajevima, odnosno da li propuštam nešto?

2) Drugo što mi se desilo je da kad iznad tog B92 boldovanog naslova počnem da kucam svoj komentar (znači moje reči, moj tekst, pred sam članak), ispisuju se boldovana slova. Kad kliknem na ikonicu za Bold, ne samo da ih ne isključi, nego već boldovana sloba bolduje još više. Opet, da nisam nešto propustio ili pogrešno uključio?

Nadam se da sam bio dovoljno precizan, voleo bih da mogu da snimim pa da se vidi ''real time'' što bi rekli ali mislim da može da se zaključi i i ovako. Ili mogu da objasnim detaljnije ako treba.
Znači sve u svemu, šta raditi kada X veličina teksta koji piše forumaš ne odgovara Y veličini teksta prenetog sa drugog mesta? I drugo, zašto se u textbox foruma automatski prenosi već boldovan tekst, odnosno zašto nekad ne mogu da isključim boldovana slova dok pišem?

Evo primer / ilustracija konkretnog slučaja:

Srbija bez nuklearke još 30 godina? "Idealni energetski izvori ne postoje"​


Nerealno je očekivati da Srbija dobije nuklearnu elektranu u sledećih 30 godina, kaže naučnica iz oblasti nuklearne energije prof. Jasmina Vujić.

// ovo je moj tekst ispisan fontom 12
//a ovo je moj tekst ispisan fontom 15

Body teksta prenesenog sa B92 se ne uklapa ni u jednu veličinu, ni u 12 ni u 15. Pogledati i dve gore podvučene reči, gde sam jednom podesio 12, drugom 15 a ostatak teksta ostade u nekoj drugoj veličini, verovatno izvorno sa B92. Šta raditi u tom slučaju?
Idealno bi bilo da za tekve stvari koristiš citat jer mu je to i namena, plus vizuelno razdvaja sadržaj koji prenosiš od tvog komentara.
 
Citav ovaj redosled operacija sa multi-quotovanjem. Pitam se hoce li to biti bas toliko upotrebljivo kao sto nam sistem sugreise? :)
 
Probaj pa nam javi :)
Funkcioniše bez problema na desetinama drugih mesta, kapiram da nije toliko strašan kad jednom shvatiš kako sve radi.
 
Par forumaša se javilo sa problemom da prilikom klika na link teme koji bi trebao da odvede na prvi nepročitani post ih zapravo odvede na prvu stranu teme.

Rešenje je vrlo jednostavno, potrebno je da u navigacijskom baru kliknete na padajući meni Forumi/Forums i da potom kliknete Označite forume pregledanim/Mark forums read

Na mobilnim uređajima se opcija Označite forume pregledanim/Mark forums read može videti klikom na tri crtice tzv hamburger.

Nakon toga će klik na link teme voditi do poslednjeg nepročitanog posta.
 
Poslednja izmena:
@Igor
Mislim da bi to trebalo poslati kao globalnu privatnu poruku, ne znam koliko baš članovi ulazi ovde da čitaju.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: SCS
Pozdrav, i srecni praznici.
Jedno pitanje. Sta je falilo prethodnom sajtu. Bio je jednostavan za koriscenje.
Izgleda da pretrazivanje postova po clanu i po keyword-u ne radi.... itd
 
U opciji za više fotografija je naravno moguće postaviti i jednu fotografiju.
 
Igore šta se dešava sa tapatak? Kada će to biti omogućeno ponovo?
 
Instaliran je tapatalk plugin ali prijavljuje grešku prilikom pokušaja da se pristupi forumu tako da čekam odgovor od njihove podrške.
 
Odlična nova opcija je da ukoliko želite da citirate samo deo nečijeg posta dovoljno je da selektujete tekst i pojaviće se dugme "Odgovorite". Klikom na dugme "Odgovorite" se selektovani citat unosi u post gde dalje možete uneti odgovor.

citat.jpg
 
Ja bih voleo da ova ,,new" opcija ne iskace stalno na pocetnoj stranici.

Mozda neko voli, kad bi moglo da bar svako iskljuci ako mu smeta.

Iskreno, ne citam sve teme, a uvek mi ostaje to ,,new" iako sam procitao u podforumu sta me zanimalo, ali me obavestava kao da ima nesto novo, a nema nista. Ok, ima gore opcija ,,mark read", ali malo smara to stalno kliktati.

Primer:

IMG_20220111_165608.jpg



A kad udjem u stvari sam procitao sve sto me zanimalo tada i nema nista ,,new".

IMG_20220111_165640.jpg


To prakticno znaci da ce uvek da mi to ,,new" izlazi sve dok ne ocistim sve teme, sto je malo smor
 
Proradio je Tapatalk pošto ga inače ne koristim neko od forumaša bi mogao da potvrdi da je kako treba.
 
Ovo sa "NEW" je u suštini isto kao što je bilo i ranije. Ranije si imao samo plavo - crvenu ikonicu koja je označavala da u podforumu imaš neporočitanih poruka u određenim temama, dok sada imaš tu istu ikonicu plus "NEW". Moralo je tako da se odradi, zato što kada uđeš u podforum, sve teme su izgledale kao da si ih pročitao, a u stvari nisi. Po "default" podešavanjima, za svaku temu sa nepročitanim porukama bi se pojavljivao avatar korisnika koji bi poslednji postovao (pisao), što je tek smor, jer bi se onda i sa leve i desne strane pojavljivao "avatar" korisnika. Ako sam ovo poslednje pogrešno razumeo, neka me isprave Igor ili kUdtiHaEX.
 
Da pitam i ovde. Kada će se ikonica da je neki komentar "nov" , da postane narandžasta? Ovako sa "pedeset nijansi gospodina Sivog" u dark mode je baš neuočljivo.
 
Proradio je Tapatalk pošto ga inače ne koristim neko od forumaša bi mogao da potvrdi da je kako treba.
Ја га редовно користим. Прорадио јесте али је мучно спор са учитавањем садржаја. Управо ово пишем преко њега.
 
Da li može da se stavi da su fotke koje se uploaduju automatski određene širine a ne thumbnail to jest preview?
 
Vrh