Tramvajske šine prekriće ostatke rimskog utvrđenja
13.07.2009. - 01:02
Ostaci rimskog kastruma, otkriveni na Kalemegdanu, i danas se mogu videti u delovima...
Popović podseća da su pre četiri godine na nalazištu u Rajićevoj ulici, praktično uz bedem novootkrivenog kastruma, otkrivene zgrade za smeštaj vojske i čitav sistem kanalizacionih mreža, takođe, i prostor koji je imao funkciju trga, ulica koja je vodila na kapiju koja se nalazila na mestu današnjeg ulaza u gradsku biblioteku, a nađeni su i ostaci „lakih objekata” koji su bili od drveta, jer se na prostoru ispred vojnog logora nije smelo graditi.
TEMELJ - Antički ostaci rimskog vojnog utvrđenja iz 2. veka, nedavno otkriveni u Pariskoj ulici ispod tramvajskih šina, posle konzervacije biće zatrpani, rekao je arheolog dr Marko Popović, predsednik Komisije za spomenike od izuzetnog značaja Srbije.
– Ne postoje objektivni uslovi da taj prostor bude sačuvan kao arheološki lokalitet. Nesreća svakog antičkog grada nad kojim je nastao savremeni je u tome što savremeni gradovi svakodnevno uništavaju ostatke svojih predaka – rekao je Popović u intervjuu Tanjugu.
On je objasnio da Beograd u doba antike nije imao monumentalna zdanja: terme, hramove, odnosno građevine koje bi ostavile impresivne arheološke ostatke.
– Mi se u Singidunumu uglavnom susrećemo sa ostacima temelja, a oni koliko god su interesantni za stručnjake i naučnike, toliko su relativno neinteresantni za širu publiku – rekao je Popović.
Ostaci rimskog kastruma, otkriveni na Kalemegdanu, i danas se mogu videti u delovima, dok se u Biblioteci grada Beograda, u Rimskoj dvorani, nalazi deo kule koji je tu otkriven. Popović podseća da su pre četiri godine na nalazištu u Rajićevoj ulici, praktično uz bedem novootkrivenog kastruma, otkrivene zgrade za smeštaj vojske i čitav sistem kanalizacionih mreža, takođe, i prostor koji je imao funkciju trga, ulica koja je vodila na kapiju koja se nalazila na mestu današnjeg ulaza u gradsku biblioteku, a nađeni su i ostaci „lakih objekata” koji su bili od drveta, jer se na prostoru ispred vojnog logora nije smelo graditi.
Rimske terme mesto za treniranje kučića
Popović kaže da Beograđani ne umeju da cene blago koje imaju. „Na prostoru Studentskog parka su rimske terme, vrlo lepo očuvane, do nivoa podova, sa kadama i sistemom centralnog grejanja. To je sve bilo konzervirano i prezentovano. Međutim, to je brzo postalo mesto za treniranje kučića, tu su se deca igrala, tako da je za dve, tri godine bilo potpuno opustošeno. Ponovo je konzervirano i uređeno, da bi nakon nepunih godinu dana sve ponovo bilo razvaljeno. Pošto se to pretvorilo u ruglo, ostaci su zatrpani”, rekao je Popović.
http://www.24sata.rs/vesti.php?id=56491