Šta je novo?

Flavijev grad (II vek n.e.)

Ti govoris o 150, a oni vec ispituju 1.600kvm. A pitaj boga sta ce naci kada nastave s kopanjem.

Drugo, treba li obustaviti gradnju hotela u Rajicevoj gde su pronadjeni ostaci rimskog puta?

Naravno da sam i ja za sto vise prikazanih istorijskih artefakata, ali logor IV Flavije se prostirao mozda do Pravnog fakulteta i brojao je par hiljada kuca. Znacajni objekti poput kapije koja se nalazi u podrumu Biblioteke grada svakako zasluzuju konzervaciju, ali je pitanje da li je ono sto je sada pronadjeno tog stepena vaznosti.

Da me ne shvatis pogresno, meni se jako svidja ideja o prezentaciji rimskog i ranovizantijskog nasledja na tlu Srbije, ali nisam siguran da je u ovom slucaju u pitanju narocito vazna iskopina.
 
Ako je ostatak prvog kamenog utvrđenja i prvih rimskih kuća od tvrdog materijala (kao što članci i lokacija sugerišu), onda jeste prilično važna iskopina. Poenta je da se već nalazi u turističkoj zoni, već je otkopana, već yada yada yada, meša se sa tramvajskim šinama u nekih 50m (to je sporno, onaj deo koji ne dira tramvaj nije sporan nikome)... pitam, ako je rešenje toliko prosto, zašto se ono ne iskoristi? zašto se samo zakopava? razumem odgovor da nema sredstava, ali se pitam, zar nema nikog u ovoj državi, nijednog pojedinca, nijedne firme, koji bi to voleli da finansiraju? ovo je jedan od retkih primera potpune ulične forme koji je zadržan NA MESTU gde se nalazi današnja ulica, istim pravcem, čak... mislim da je to sjajna vest, koja se ne sme samo tako propustiti...

uostalom, video si i sam slike, u grčkoj tako nešto ima ceo svoj muzej i zaštićenu zonu oko sebe...

za zemlju u kojoj je jedna od 4 prestonice rimskog carstva, mislim da je sramota da nešto ne uradimo povodom toga... i mnogo čega drugog, ali hajde beograd da bude za primer drugima umesto za smejanje?
 
Još vesti sa RTS-a:
Нова археолошка открића на Калемегдану

Епохални остаци из римског периода откривени у близини Калемегдана, приликом скидања трамвајских шина. Откривени остаци римског каструма, војног логора, легијских рака, официрских зграда и болница.

Епохални остаци из римског периода откривени су у близини Калемегдана приликом скидања трамвајских шина, изјавио је Танјугу научни сарадник Археолошког института у Београду Стефан Поп Лазић.

Од како су скинуте шине у Париској улици и Тадеуша Кошћушког, откривени су остаци улице која је водила од Генералског штаба у војном логору ка капији из 2. века.

"За капију знамо од раније, јер је откривена 1985. године у Библиотеци града Београда, а то је југоисточна капија војног логора", рекао је Поп Лазић.

Остаци улице која је водила ка тој капији унутар логора откривени су приликом ископавања, а остаци две улице које су водиле изван логора ка граду, тадашњем Сингидунуму, односно ка цивилном насељу откривене су на пределу бивше окретнице тролејбуса у Рајићевој улици.

"Испод шина су откривени и значајни остаци римског каструма, војног логора, остаци легијских рака, официрских зграда, вероватно и болнице, али то ћемо утврдити накнадном анализом архитектонских проналазака", рекао је Поп Лазић.

Сви објекти датирају са почетка 2. века, од краја владавине цара Трајана и почетка владавине Хадријана, а и на целом простору малог и великог Калемегдана постоје остаци из тог периода, цео римски град, односно војни град.

Поп Лазић се нада да ће будуће генерације бити у прилици да све детаљно истраже и да пронађене остатке оставе на увид јавности.
Izvor: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/6/Наука/67902/Нова+археолошка+открића+на+Калемегдану.html

Na linku imate i video snimak, nisam provalio kako da ga ubacim ...
 
Evo da i ja kažem koju:

Iz kola sam video na brzaka šta već može da se vidi, a to je trenutno jako malo. Inače arheolozi su poznati po svojoj sporosti (a tako i treba). To znači da i kada bismo hteli da, ovo što je nađeno, konzerviramo, trebalo bi jako puno vremena, i opet bismo dobili neko rešenje da čisto zvirnemo u nešto malo zemlje i ostataka temelja. Sa druge strane ovo što je nađeno predstavlja najstarije "cigle na cigli" u BG, i mislim da nikako ne smemo da "brzamo".

Pošto je sada već dokazano da oko celog Kalemegdana, i u njemu, bukvalno čim malo zagrebeš, otkriješ svašta nešto - trebalo bi lepo zakopati ovo što je nađeno (a što je zaista praksa u arheologiji), i sesti i doooobro razmisliti o budućoj organizaciji celog poteza ulica Pariska, Tadeuša K. i parka, jer iskopine mogu da idu i u park. Onda napraviti projekat i rekonstruisati ceo kraj po njemu. Neka i bude za 2 i 5 i10 godina, ali nek valja.

Moj doživljaj bi bio ekstatičan, kada bi taj kompletan potez bio pešački uz tramvaj (ali besplatan atraktivan turistički, koji bi išao oko Kališa, po jump in sistemu) i to kroz ostatke rimskih temelja i ulica. To bi bilo nepojmljivo dobro.

Pošto je teren takve konfiguracija, automobili i javni prevoz (postojeći tramvaj), mogu i da idu ispod, kroz manji tunel, ili da se skroz izmeste.
 
Konzervirati sve na najbolji nacin. I kada se smisli detaljan plan onda krenuti polako i sredjivati arheoloske iskopine. Do tada nema smisla raditi...islo bi sve naopako,stalno bi nalazili ovo i ono i onde i tamo. Mozda to jednog dana bude nesto lepo.

(ja bi tu iskopao tunel za tramvaj i za auto tako da se Knez Mihajlova nastavlja prema Kalemegdanu bez semafora)
 
A zamislite šta će sve da pronađu kad počne metro da se radi.
 
Danas sam namenski svratio do Pariske i uslikao ove dve slike mobilnim.


Poplocani pod - na samom ulazu na Kalemegdan


Arheolozi u akciji - izmedju Knez Mihajlove i Vasine

Iznenadila me velicina nalazista...odnosno, raskopano je sve od pocetka Pariske (od ambasade Francuske), pa sve niz Tadeusa Koscuska...verujem sve do Zoo vrta. I gotovo celom duzinom rova nalaze se ostaci. Najvise je odradjeno u parcetu izmedju Vasine i Kneza...a ovaj deo, niz Parisku, isto ima svega i svacega. Pretpostavljam da im je to naredna faza sredjivanja.

Ziasta mocno izlgeda...centar centra, a ono PUF zgrade iz II veka...

Obozavam BG :D
 
Još kada bi sačuvali to da možemo da vidimo uvek :violina:
 
Danas sam se slučajno zatekao u tom kraju i bacio sam pogled na iskopine.
Sasvim je drugačiji doživljaj kada se vidi uživo. Ja sam prvo mislio da jovanovm malo pretarano drami, sad mislim drugačije.
Trebalo bi smisliti nešto pametnije od zatrpavanja "za neka bolja vremena".

Ono što mi je posebno fascinantno - to se nalazi na dubini od pola metra do metar, ne više. To je - ništa. A tako je stajalo vekovima.
Danas ni toliko ne seže pamćenje ovog naroda i društva.
 
Prekjuče sam i ja bio tamo, razgovarao sa arheolozima i radnicima, i slikao malu reportažu za vas koji niste imali prilike da vidite to sve...

Idemo iz početka:

Pogled na levu stranu nalazišta (ka Savi, možete da ukapirate gde je otprilike)
wiohlj.jpg


Pogled na desnu stranu (ka Dorćolu):
vpjklc.jpg


Osnova kuće i jedan usamljeni ranac
1e4dn7.jpg


Vojna bolnica
2ry0ufl.jpg


Da nam živi, živi rad... Bilo je oko 10-toro što arheologa, što radnika na iskopinama, što je malo s obzirom da bukvalno na svaki korak imate nešto. Nije bilo nikakvih kompleksnih instrumenata, već su dominirale lopate i pijuci...
34y8sgi.jpg


Sa leve strane (ka Savi) se vide delovi zidina stambenih zgrada i obrisi Protopariske ulice (poznatije kao Via Militaris - Koridor 10)
2vb35vs.jpg


Ovde se vidi da nisu u pitanju samo temelji vec da se zidovi prostiru malo nize u zemlju...
vyy4iw.jpg


Ono što je interesantno je da je svo kamenje potpuno belo, što možda ima neke veze sa našom ranijom pričom o poreklu imena grada:
34fnqfc.jpg


Osim ovog crvenog nosača vodovoda - u pitanju je prvi beogradski vodovod koji je vodu dovodio čak iz Malog Mokrog Luga, preko Terazija do tvrđave. Bio je u upotrebi (u nekoj formi) sve do pred kraj 1800tih.
fc2p29.jpg


Verovatno deo bedema utvrđenja ili stražarska kula
15gtb3k.jpg


2dvmxj8.jpg


Potpuno očuvani vodovod (vide se cigle ga pokrivaju, unutra su cevi, nažalost nigde nije bilo napuklo da slikam i to):
25fsm14.jpg


egvhgx.jpg


Ovaj čovek mi je ispričao dosta toga dok je kopkao u jednom malom ćošku nalazišta. Moraće sve da zakopaju za nedelju dana, i nažalost dosta toga će biti uništeno samim zakopavanjem jer će se zemlja drugačije slegnuti nad već raskopanim. Takođe, apsolutno im nije bilo dozvoljeno da predlože druge alternative osim zakopavanja, već su se jedva i za ovo izborili, jer firma koja radi rekonstrukciju šina "mora da dovrši tender i tačka."
10ic42c.jpg


I tako, dok smo mi pričali, za tih 10-tak minuta, on je iskopao svu ovu grnčariju (i dve kosti)... Držao sam je u rukama, neke od amfora su i bile oslikane (nazirali su se motivi).
1zp4r4w.jpg


Žao mi je što nisam mogao više da slikam, pravo da vam kažem, uživo izgleda mnogo impozantnije...
 
Уместо да дигну шине метар изнад овога на неку платформу, ови да наставе да копају ко зна чега све има доле испод.. ако је на пола метра 2 век. онда на петом метру је можда и доба јуре...ајде беобилд петиицја џиласу!
 
imam jedno glupo pitanje. ako se sve to stvarno nalazi na pola metra od povrsine, kako je moguce da kada su sine postavljane (20. vek) nije pronadjeno isto ovo??? Ili mozda jeste, ali je bilo zabasureno?
 
Čini mi se da je neko na forumu railserbia rekao da ispod šina uopšte nije nađena nikakva podloga. Znači, bukvalno su bačene i samo je ubačena kaldrma između. Ovo treba proveriti pošto sam taj post pročitao na brzaka i nisam siguran da li sam dobro preneo.
 
Malo je čudno da se nije znalo za ovo, s obzirom da imamo vrlo detaljne rekonstruisane mape Beograda iz Rimskog perioda, koje pokazuju ovu ulicu, a i vodovod koji sam slikao se koristio bar do 1860-tih....(da, rimski vodovod).

Ja bih radije mislio da se znalo, ali je bilo zabašureno. Kao i sa Studentskim parkom.
 
Bio sam danas kod Kališa, i primetio sam da iako su radovi izgleda nastavljeni dole, na ruševinama još rade arheolozi. Sada je nalazište ograđeno jednom velikom žicom, izgleda zbog Univerzijade. Nadam se da su zato odložili zakopavanje ove ulice. Evo nekoliko slika - iznenadio sam se koliko je novog otkopano od prošlog puta kad sam bio tamo...

1pb9ug.jpg


10z0309.jpg


Ovaj čovek stoji u procepu između zgrada, i zidić mu je do pupka. Fascinantno je koliko je od zidova kuća ostalo...
n2zvgw.jpg


A ostalo je još dosta toga da se istraži na isti način...
2quhgk1.jpg


A evo i šta je sa druge strane... uz dobru sliku zaštitne ograde...
219ymwm.jpg
 
A jel bi sve ovo moglo da se iskopa i prezervira? Tipa, kao Romulijana ili slicno?
 
Sto znaci da bi na tom mestu mogao da se iskopa pravi gradic? Jel postoje i neke karte tog lokaliteta - dokle se prostire?

Naravno, kada bi se odradila kozervacija i sve pretvorilo u turisticku atrakciju, ceo taj deo grada bi morao da se saobracajno vakumira. Onda bi jedino resenje bila ona stara ideja o izgradnji tunela. Trenutno grad definitivno nije spreman za takvu investiciju, a pitanje je kada bi bio. Sa druge strane, ni vozaci se ne bi rado odrekli Pariske ulice, jer druga veza za Brankovim mostom ne postoji.

Steta - turisticki potencijal ovog lokaliteta (ako je to stvarno neki omanji podzemni gradic, sa ocuvanim kucicama, ulicicama i sl.) je ogroman.
 
Vrh