Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Алфа за шиткоине су @insiliconot и @jimtalbot. Додуше, ко може да их испрати...
 
Poslednja izmena:
Ma znam ja da u moru kriptovaluta ima i nekih koje su stvorene sa dobrim namerama, a neke čak i rade i opstaju (dakle i nakon nastanka) sa dobrim namerama na umu. Ali te su em zanemarljive, em ne menja činjenicu da se većina njih svodi na pristup: ''iskopiraj i rasturi vrednost na milion lokacija i biće bezbedno!'' Ma hajte! :LOL: Pa to mogu i ja. Osnujem banku, napravim 1000 trezora, skeniram Mona Lizu u 1000 primeraka i postavim je u svaki trezor. Isto mogu da radim i sa naučnim proračunima. Dajte mi milion kompjutera da rade 24/7, i rado ću vam izračunati šta god vam treba. E sad dobro, to što će koštati boga oca, što će trošiti tone energije i drugih resursa, što sa naučne strane nije nikakva inovacija... Oh well... jbg. XD

A imao sam svojevremeno kontakta i sa nekom kriptovalutom (na vrh jezika mi je, setiću se koja je) koja je naizgled delovala kao baš dobrotvorna kreacija, i dvoje mojih poznanika (momak i devojka) su, po preporuci njenog brata IT-evca, napravili naloge i uzeli da obrađuju te transakcije sa svojih laptopova. Prednost je bila to što nije zahtevala napredan hardver i jednom nedeljno je valjda zahtevala da budu za kompom i prođu neki napredni Captcha test. Ovo dvoje su zarađivali po oko 30e mesečno (laptopovi su bili upaljeni 24/7) i bili su oduševljeni. Pozovu mene i drugog ortaka iz IT sfere da nam predstave to. Sve sjajno, sve bajno, i onda nam kažu ''mi ako regrutujemo toliko osoba, dobijamo bonus od toliko i toliko. I onda svaka osoba koju smo mi regrutovali, kad ona regrutuje nekog, onda i mi i ona dobija bonus''. Ovaj drugi ortak i ja se pogledamo i kažemo ''Ma ne, uopšte nema odlike piramidalne šeme''. 😁

To me podsetilo i na moje iskustvo sa Herbalife-om, kad je neko sredovečno jaje u improvizovanoj kancelariji u Jovanovoj ulici htelo da uvuče mene sa 20 godina i mlađeg ortaka u te papazjanije. I isto tako - ti si partner, dobićeš svoj set robe, koji ćeš onda da prodaješ, i za svakog kome prodaš, dobićeš cvetić i unapređenje. A to što prodaješ, to ćeš kupovati od nas, svojim parama. I obavezno dovedi još ljudi ovde, da i oni mogu da postanu uspešni biznismeni i da im proda... ovaj, damo njihov set robe da prodaju. 😄 Malo mi je falilo da padnem na priču, em mlad, em što prave scenarije tako dobrim da te omađijaju. Ali srećom pa nisam. Naravno taj lik je nestao iz te kancelarije posle par meseci a u životu nisam upoznao osobu koja zapravo daje pare za Herbalife. Iako mi je bilo rečeno da će, ako sve bude po planu, cela planeta jednog dana piti Herbalife. 😆
 
@Mikie

Ma ja kažem, sad nema šanse, imam druge planove i nekako mi je izbalansirano da mi je svejedno u kom pravcu će krenuti CB, samo da se stabilizuje sve. Ko sad ulazi da škekuliše, ogromna je šansa da će nadrljati, ali na dugi rok balansiran portfolio, recimo visok jednocifren % i da zaboravi da ima, ok mi je i to, nema tu velike greške.

@Bender Rodriguez

Ja isto u životu ne bih ušao u te MLM priče, ali opet ženina poznanica sa faksa koja se bavi time i 2 puta je počinjala od 0 klijenata, da ne ulazim u detalje. Sa 200 usd otišla u Majami, evo vidim pre neki dan se porodila, ceh 36 000 usd.
 
Verujem. I svestan sam da ima deo ljudi koji se obogate, i u multi level marketingu, i u kriptovalutama, i NFTovima, u svemu. Ali ja sve to posmatram kao kocku. Hiljadu će zaigrati, 990 će izgubiti sve, a onda će od tih njihovih gubitaka petoro da zarade solidno, troje da zarade još više i dvoje da se obogate samo tako. I to je, u neku ruku, ok. I ima ga u raznim oblicima od kad je sveta i veka.

Problem je samo što se kocka ranije jasno definisala i regulisala, te je svako ko bi bio na granici da uđe u neku aktivnost koja ima odlike kocke, adekvatno bio upozoren šta sve tu može da se desi. A sada su te linije i razgraničenja zamagljena. I za razliku od prošlih vremena gde bi kocku mogao da nađeš samo ako bi je tražio, sada se opsedaju obični ljudi da učestvuju u raznim današnjim kockama, bez adekvatnog informisanja o prirodi te aktivnosti. I ovde ne govorim samo o tome da neko nasanka neinformisanu babu da kupi neku glupost za debele pare (a i to je nemoralno i kažnjivo), nego da postoje čitave mašinerije čiji je cilj samo i samo da pljačkaju druge. I u te druge, u njihove žrtve, neretko zapadnu i sredovečni, pa i mladi ljudi. Jer sve te mašinerije uvek imaju arsenale alata i pričica da nasamare čak i osobe koje su prosečno upoznate sa svim tim.

E to je ono što se izmenilo u zadnje vreme, u ovo vreme opšte pohlepe i divljačkog kapitalizma s početka ovog veka, i to je ono što treba još jače i rigoroznije kontrolisati i sankcionisati. Nije za džabe jedan Herbalife isteran iz mnogih zemalja, i ima dosije i istorijat brojnih suđenja i istraga.

I mogu ljudi opčinjeni kapitalizmom da mi cvile nad time do mile volje i govore kako otvoreno tržište treba da znači opšte bezakonje i neograničenu pohlepu i grabež, ali ne, ja to nikad neću prihvatiti. A neće vala ni veliki deo sveta. Stvar je prosta. Izvedeš Herbalife pred sud, porotu ili javno mnjenje. Ako većina kaže, i argumentuje, da su njegovi motivi i ciljevi maliciozni i neetični, zabrani mu se rad. Prosto ne možeš da vodiš biznis koji postoji samo da bi pelješio ljude. Kraj. Tačka. Zato se ljudski rod organizuje u države i zajednice, baš zato da bi se zaštitio od haosa i bezakonja. Svako ko pokuša to da naruši treba da snosi posledice i da plati za to. I to je to, nema šta tu dalje da se filozofira, vaga, umuje... Isto važi i za ostale te muljave i sumnjive biznis modele i šeme.
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam, malo mi smeta ovo izvedeš grupu koja argumentuje itd, kao posleratna suđenja kod nas. Klasičan MLM, nije Ponci, e sad ako je neetično što se onaj na vrhu bogati neproporcionalno više od ostalih, jbg, za takav sistem smo se borili što neko reče. Opet ova je konkretno 2x kretala od nule, znači nije baš do sreće da kreneš među prvima!

Na stranu što imam loše mišljenje i o samom proizvodu i o biznis modelu!
 
Првих и последњих пола сата-сат су у служби big boys-a(институције)... "They need liquidity"

Стрпимо се до краја... :)
 
FSWeqbpXsAQw_mj


:confused:


FR4BgHAWQAIEFes
 

Tech stocks have become “long-duration assets”

In the eyes of the market, the long-term earnings power of tech stocks has become “more and more valuable” when “discounted at lower and lower interest rates”. They are now “long-duration assets” (ie, their value is very sensitive to changes in interest rates). So their fate will be closely linked to that of bonds.

SHORT EVERYTHING MARKET !

Naravno, ne baš... Uvek ima šta da se drži "long".
 
The CIO I worked for in the 80's, when discussing the '60's and 70's, always said, "a real bear market was like being eaten to death...by a bunny rabbit."
 
FS0KoQfWQAIHysy


#ngmi
Двоцифрена инфлација... 🔥🔥🔥

Наздак се ни за десет година неће опоравити, вероватно и више.
 
Poslednja izmena:
FTG0cRBaQAAPS87

Ovolika rasprodaja obveznica koje se smatraju za najsigurnije investiranje na berzi je zabrinjavajuće. Bukvalno nema skoro nikakvog sigurnog mesta na tržištu. Ili keš ili skraćivanje(short).

Neko će da piše kako pravi investitor u hartije od vrednosti ulaže na 10, 20 godina... Taj nema pojma sa životom. Takav bi samo hranio veće zveri i bio bi sam pojeden.
 
The Economist’s front page and main story this week is ‘The coming food catastrophe’, replete with a graphic of sheaves of wheat made up of human skulls. The summary concludes,
“The high cost of staple foods has already raised the number of people who cannot be sure of getting enough to eat by 440m, to 1.6bn. Nearly 250m are on the brink of famine. If, as is likely, the war drags on and supplies from Russia and Ukraine are limited, hundreds of millions more people could fall into poverty. Political unrest will spread, children will be stunted, and people will starve.”
 

Izuzetan clank o deglobalizaciji. O tome kako je usa od 2018. shvativsi da ne moze da konkurise Kini, da su izgubili u trci, odustaje od neoliberalizma, uvodi carine, ogranicenja.
Primorava Eu da kod njih kuouje energente.
Grabi za sebe deo sveta gde ce jos moci da budu glavni.


By Michael Zezas, Head of Public Policy Research at Morgan Stanley

What’s the cost of remodeling a global economy? What’s the benefit? Ready or not, we’re about to find out. Why? Because geopolitical events are accelerating important secular trends:

  1. The “slowbalization” of economic and national interests eating away at globalization; and
  2. The shift from a single economic power base and set of rules to a “multipolar world.”

Jasno je da ce EU postati lose mesto za zivot.
 
Шта је овде изузетно? Укратко наводи ствари о којима људи причају већ 20 година

Ми први имамо користи од тзв. "nearshoring"-a јер смо у комшилуку ЕУ са јефтином радном снагом и трошковима производње.

Такође, не видим зашто би ово значило да ЕУ постаје лоше место за живот? У најцрњем случају, западна Европа ће се суочити са економском стагнацијом као Јапан али ће свеједно бити једно од најлепших места за живот на планети (а свакако еколошки најбоље).
 
nearshoring ima smisla kada imaju sta da ti daju da radis.
Oni ce morati da rade sami. Da ponovo razviju svoju indrustriju, da obore sebi standard.
Samo tako moci ce da budu ono sto im je Amerika namenila.
 
Vrh