Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Не постоји лакши "bear market" од овог... Фед и даље пумпа док инфлација скаче. Кам. ст. су самоубиство за тржишта, али и висока инфлација.

Рата неће бити јер никоме у Европи рат не треба, тј. пасивни рат/сукоб константно постоји у источној Украјини, али већих размера да се деси су веома мале шансе.

Скратити Наздак, Ес-ен-Пи 500, дугорочне обвезнице, некретнине и остале фондове је зицер, чак и у овом тренутку при овој волатилности. Наравно, најефикасније је сачекати нижу волатилност($^VIX пре свега, па $^VOLQ).
 
FED kaze da ce podici kamate, ali "blago" da "ne urusi ekonomiju".
Ja mislim da ce nstaviti da pumpaju.
Inflacija je u USA samo u januaru bila 4%
 

Ocekuje se da ce i blagpo podizanje stopa dovesti do recesije.
Nadajmo se da ce kriza biti takva da se spekulativni kapital dugo ne podigne i da ce nasi "investitoiri" biti unisteni.
 
Мислим да ће свеједно ће урушити, просто је пат позиција.
Проблеми постоје још од 2018. године, Ковид је смо одложио, а ови су ескалирали све са бесконачним штампањем. Прво су говорили да се планира само 25 бипса у марту, да би на крају дошли до најава и до 75, што значи да немају појма шта раде нити које тачно последице могу да очекују. На овим нивоима је инфлација психолошка категорија. У марту ће сасвим сигурно за фебруар бити +8%...
 
Nadajmo se da ce kriza biti takva da se spekulativni kapital dugo ne podigne i da ce nasi "investitoiri" biti unisteni.
Мислим да ће они најмање да изгубе у овом свету. Мада, иза тог хоризонта је увек тешко видети. Често се позиционирање заснива на уверењу, а они од свих су се показали у савременом свету као најспособнији да доминирају. Опет бих радије уложио у њих него неког трећег, ако гледамо чисто инвеститорски.

Мислим да можемо ове год. најсигурније да очекујемо и 2.5% Федове стопе.

Морају полако да дижу због обвезница, али и берзе. Не желе да дође до наглог пада, ово што гледамо је институционално повлачење.
 
Poslednja izmena:
saupload_g3GBy69QnuySKA66GXOz_S_P500_CAPE_Rainbow.png

Ако наставе QE, мораће да уведу нову, тамнију нијансу црвене...
 
Poslednja izmena:
Од експерта лично:
 
Шта можемо да закључимо из последњих дешавања:

- Рат не одговара никоме, а најмање Русији, бар у овом тренутку, јер га не може добити, превелика је цена. Осим ако их САД не притисну до тачке без повратка, што опет ставља палицу у руке САД-а. Али, то је веома опширна тема препуна шпекулација.

- Тржишта су екстремно прецењена, и при овим нивоима, и можемо очекивати озбиљан пад у следећих годину и кусур дана, неки би рекли и раније(ја мислим да ћемо сведочити институционалном повлачењу, тзв. "institutional drawdown", што имплицира мало дужи период од оног из 2008., бар што се тиче еquity-ја). И
имамо позитивну корелацију између обвезница и еквитија, што значи да имамо додатни систематски ризик јер се велики део портфолија налази управо у том 60/40(stocks/bonds) односу, који је бескористан у овом режиму.

- Имамо пад који се правда у најеминентнијим новинама као корекција, рат у Украјини, најава каматних стопа, итд...
У питању је очигледно репозиционирање услед прецењености. Џеј-Пи Морган Чејс очекује чак девет дизања к. с. само ове године, а као део ФЕД-а их не бих демантовао. Због инфлације постоји и притисак на цену рада која диже цене производње, услуге још нису достигле свој ценовни максимум.

- Тржиште кредита је caput када крене сустизање инфлације са к. с. Капитализам се заснива на кредитима. Тржиште кредита се сматра извором продуктивности. Како изгледа прелаз са јефтиних на скупе кредите у периоду инфлације? Одговор је СТАГФЛАЦИЈА.

Ту увелико почиње значајан негативан утицај на привреду/трговину која се скупља док инфлација остаје.
 


Кредитна тржишта тек треба да крваре право... Ликвидност се полако цеди. "Када се плима повуче, видеће се ко је пливао го"

$^VIX је 2008. год. достигао чак 90 поена( претходно је са солидних 30 пао и на 20). Наравно, историјски показатељи нису гарант будућих...
 
Poslednja izmena:
Да, иначе, реална к. с. је дебело негативна док се све ово дешава. Шта се дешава када скупи кредити замене јефтине, са све инфлацијом? Замислите колики обрт фирме морају да направе да би (ре)финансирале дугове... Велики ће још једном да поједу мале, како и бива, уз сву помоћ ФЕД-а...

Screenshot 2022-02-23 at 21-35-35 Federal Funds Effective Rate.png
 
Рата неће бити јер никоме у Европи рат не треба, тј. пасивни рат/сукоб константно постоји у источној Украјини, али већих размера да се деси су веома мале шансе.

- Рат не одговара никоме, а најмање Русији, бар у овом тренутку, јер га не може добити, превелика је цена. Осим ако их САД не притисну до тачке без повратка, што опет ставља палицу у руке САД-а. Али, то је веома опширна тема препуна шпекулација.
:rolleyes:(n)
Ко ради тај и греши...тек је почело.
 
To ti je najmanja greška, najveća će ti biti za referentne kamate. ;) Nema od dizanja ništa dok se sve crveni. Ionako su realne kamate u debelom minusu.

....dakle i recesija i rast cena, stagflacija, moja procena još od pre dve godine.
 
@Ljuba82
Мислиш да неће контролисати размеру веома вероватне депресије/стагфлације(рецесија+инфлација)?

Ценовна инфлација није главни узрок овог пада берзи, већ пренадувеност вредности.

Имају добар разлог за пропаганду како је инфлација узрокована инвазијом, што већ раде увелико...

Џеј-Пи-Ем каже 9 дизања, не бих ишао против њих. Ту су и Морган Стенли, Блекрок и др.

Видећемо око 16. марта...
 
@Ljuba82


Имају добар разлог за пропаганду како је инфлација узрокована инвазијом, што већ раде увелико...

Ovo je ključna stvar i iskreno to sam mislio i za pandemiju pre nego što je krenulo ludilo pre dve godine! Savršen izgovor, desilo bi se i bez toga! Plus politička i ekonomska izolacija Rusije plus milioni jeftine radne snage iz Ukrajine, kulturološki podobne, lako se mogu asimilovati. Win-win situacija za zapad. Njima svima je potrebna inflacija da bi ispeglali makroekonomske parametre, vratili dug u matematički održivo stanje. Ruje tih problema nemaju, dug im je ispod 20% BDP. Inflacija se može zaustaviti bukvalno svakog trenutka, ali dizanje kamata iznad tog nivoa gura svet u depresiju!

Inflacija svakako ne obara berze, podiže ih, a to o prenaduvanosti je relativna stvar, to su samo nominalne vrednosti. Ako se sutra pod izgovorom rata upumpa još više, može da se ispostavi da su trenutni indeksi u stvari mali i da je ovo vreme za kupovinu, sve zavisi od daljih koraka CB.

Što se samo referentnih kamata tiče, to su samo najave, neka bude i 1%, 1.5 % na kraju, to su opet maksimalno stimulativne kamate i opet će realne kamate biti debelo negativne. Opet kažem, dok se sve crveni, nema šanse da dižu, samo će da ubrzaju pad tržišta!
 
Слажем се са свим осим са дизањем стопа. Мада, признаћу, рат може да одгоди дизање, али с друге стране цене нафте ће додатно да подстакне инфлацију. Да ли ће Русија да удари рестрикције на гас ако им забране Свифт систем?

Инфлација на овим нивоима смањује куповну моћ и постаје психолошка категорија. Банка мора да изда кредит од 8% да би капитал остао на нули у односу на инфлацију. Што значи да мора да нађе неког ко може да створи вредност од 8% - тога нема. Који је онда извор вредности за банку? Вероватно еквити и шпекулација, али када нико ни то неће да купи, онда неће ни да расте, добијемо крварење какво видимо.

Ни ја не мислим да ће реалне стопе бити позитивне ове године, све зависи од тога колико ће и да ли ће инфлација бити скоковита. Раст дохотка неће бити ни близу скоковит као инфлација.
 
Greška za komercijalne banke. Obezvrediće se njihov realan prihod, ali isto tako i ono što pozajmljuju od CB, a u današnje vreme to je vrlo lako, ne moraju da imaju nikakve rezerve. Što bi se reklo razlika između jednog i milion dolara je samo 6 tipkanja nule na numeričkoj tastaturi. ;)

Banke žive od razlike onoga što plasiraju i onoga što pozajmljuju.

Za dohodak naravno. Opet verujem da će prosečna plata biti 1000 eur uskoro, s tim što će verovatno litar nafte na pumpama biti duplo skuplji. Verujem da su izabrani metodi vađenja iz ove priče, samim tim pobednici i poraženi, sve se lepo uklapa lagano, bukvalno svakim danom dobijamo potvrdu za to. Čak verujem da više neće biti priče o pandemiji, prosto više nije potrebna.

Naravno, ne mora da znači, možda namerno zategnu i naprave novu 2008.
 
@Ljuba82
OK.
Мислим да постоји већа међузависност тржишта него што мислиш, поготово јер је режим велике инфлације јер тада је корелативност далеко већа.
Уосталом, не могу довека да позајмљују од ЦБ, ако само зарађују на разлици јер се оно што ЦБ позајмљује не ствара из ваздуха. Још QE-а није решење за QE.
 
20220301_192532.jpg

Када схватите да је "inventory" пун бескорисних зграда и станова у којима нико не живи, нити ће живети, бар не у скорије време.
Слика је тржиште некретнина у Кини.
"Dogshit wraped in catshit" - Марк Баум
 
20220302_095302.jpg

Повећања/смањења цена основних производа у процентима од 16. феб. до данас.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Како није? Прочитај моје објаве на "Цене некретнина" и овде...
 
Jedan od osnovnih zakona u fizici je zakon entropije i negentropije. Sve sto je uredjeno stalno tezi haosu. Da bi se smanjila brzina tog haosa treba uloziti rad( energiju) , sto znaci novi haos na drugoj strani. Ko je pametniji nek to primeni na ekonomiju. Onog momenta kad su ljudi sa trampe i zlatnog standarda presli na stampanje para samo je kolicina ulozenog rada( energije) branik sveopstem haosu. Dakle energiju smo dobrano potrosili i sad je jedino rad branik haosu. Iako je rat nehumana stvar on je i generator buduce ekonomije ukoliko se zavrsi necijom pobedom. A pobednik je onaj ko ulozi najvise rada i energije. Ukoliko svet sacuva bar mrvu razuma buducnost je svetla. Jedino sto je nepoznato je koliko je to vreme i koliko ce biti lose dok ne krene bolje.
A sto se tice banaka i berze ne treba brinuti njihovu muku jer oni u sustini i nista ne proizvode ( rade) i parazitiraju na radu drugih ljudi. Da li je 2008 propao bilo koji bankar ili broker? Niko, sem par sitnih cinovnika.
 
@Medekobrada
Да, бураз... Видиш, и не пишем ништа из неке бриге о буџама...
Управо пишем како би неко увидео, ко није, да може да заради на њиховој похлепи, или да бар избегне најгоре последице услед исте. Наравно, никоме не саветујем да се на основу неке моје објаве упусти у берзу на слепо. Напротив, саветујем управо супротно, да се свако самостално информише о свим ризицима јер итекако постоје. Али, ово су неки основни подаци који стварају велику буку, па су лаки за сажете полемике.

Други разлог зашто пишем јесте јер ме занимају макроекономија и финансије, па сам приметио тему, а да не затрпавам "Цене некретнина" које се бави темом најшпекулативнијег тржишта у Србији...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Могуће је имати две резервне валуте у исто време" ...Хмм...
 
Poslednja izmena:
Vrh